Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu   muhabbet.org"Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Resim Dünyası > Fotoğrafçılık
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Fotoğrafçılık Fotoğrafçılık hakkındaki genel bilgileri bu bölümde paylaşabilir ve bulabilirsiniz.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Aralık 2012, 16:20   #1 (permalink)
★½★

aLLien - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Kasım 2012
Nerden: Antalya-Ankara
Yaş: 31
(Mesajlar): 2.182
(Konular): 1569
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 49000
Aldığı Beğeni: 381
Beğendikleri: 1019
Ruh Halim: Kaygili
Takım :
aLLien - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Kuş Fotoğrafçılığı ve Lens Seçimi

Fotoğrafçılığın bazı alanları vardır ki eğer o iş için özel ekipmanlarınız yoksa göze hoş gelen sonuçlar almanız hemen hemen imkansızdır. Doğa fotoğrafçılığı ve bunun özelinde kuş fotoğrafçılığı bu alanların başında gelmektedir.

200 mm ve hatta 300 mm'den daha kısa fokal uzunlukta bir lensiniz varsa pek çok kuş türünü kabul edilebilir bir şekilde fotoğraflayabilmeniz hemen hemen imkansızdır. Dolayısıyla kuş fotoğafçılığı ile uğraşmayı düşünüyorsanız, size en az 300 mm'lik fokal uzunluğa sahip bir lens gerekecektir.
Ancak şunu peşinen söymekte fayda var ki çoğu zaman 800 mm bile yeterli gelmeyebilecektir. Kısacası kuş fotoğrafçılığı için yeterli bir lens yok, yeterli bir fotoğrafçı vardır. Kamuflaj tekniklerinizi geliştirerek kuşlara daha fazla yaklaşmak temeldir. Fakat Türkiye gibi, kuşların birçok bölgede izinsiz olarak avlandığı bir ülkede yaşayınca, kuşlara yaklaşmak dünyanın birçok bölgesine göre daha zor olmaktadır. Birçok kuş, insan bir yana, insana ait olabilecek bir varlık gördüklerinde çoktan kaçmaya başlamaktadır.

Kuş fotoğrafına başlayan birçok kişi 70-300 gibi bir zoom lensle bu işe başlamaktadır. Canon, Nikon, Sigma, Tamron gibi markaların tümünün değişik versiyonlarda 70-300 fokal aralığına sahip lensleri bulunmaktadır. Son dönemde bunların bir kısmına IS, VR gibi optik titreme önleyici özellikler de eklenmiş bulunmakta. Ayrıca Bazı 70-300 modellerinin yarı makro özellikleri de bulunuyor. Bu lenslerin ortak özellikleri arasında fiyatlarının makul olması, düşük otomatik netleme hızı, çok da açık olmayan maksimum diyaframları nedeniyle kuvvetli bir ışığa ihtiyaç duymaları ve optik olarak görebileceğiniz en iyi sonuçlara sahip olmamaları gelmektedir. Bunlara, 300 mm'nin kuş fotoğrafçılığında çoğunlukla ihtiyacınızı karşılayamayacak bir fokal uzunluk olmasını da eklersek, bu lenslerin kuş fotoğrafçılığına başlamak için iyi bir nokta olmasına karşın son durak olmayacağını söyleyebiliriz. Bu lensler, kuş fotoğrafçılığının ordöv tabağını oluşturarak birçok insanın bu alana yönelmesine aracılık etmektedir. Ve sadece bu özellikleri bile onları başarılı kılar aslında.
Nikon D70, Nikon Nikkor AF 70-300mm f/4-5.6G, Eymir/Ankara


70-300 aralığına sahip lenslerin ardından kuş fotoğrafçılığında bir üst sınıftaki lens grubunda 400 ve 500 mm fokal uzunluklara erişebilen zoom lensler yer almaktadır. Canon 100-400L IS, Nikon 80-400 VR, Sigma 50-500, Sigma 170-500, Tamron 200-500 gibi lensler bu kategoride yer alan lenslerin bir kısmıdır. 70-300'lü gruptan bu kategoriye çıkıldığında optik kalitede gözle görülür bir artış görülür. Ancak zoom aralıklarının sonunda ulaşabildikleri 5.6 ya da 6.3 gibi diyafram değerleri nedeniyle bu lenslerin tamamı son derece aydınlık koşullarda çekim yapılmasına ihtiyaç duymaktadır. Bu kategoriye geçerken ayırmanız gereken kaynak miktarı da artacaktır. Bu lenslerin bir kısmı bin doların üzerinde bir fiyata sahip bulunmaktadır.


Canon 30D, Tamron SP AF 200-500mm f/5-6.3 Di LD (IF), Mogan/Ankara

Yukarıda saymış olduğum lenslerden sonra, kuş fotoğrafçılığının daha ileri aşamalarında kullanılabilecek olan lensleri tele prime (yani tek bir fokal uzunluğa sahip) objektifler oluşturmaktadır. Prime lenslerin bir çoğu aynı fokal uzunluğu kapsayan zoom lenslere nazaran daha iyi bir optik kaliteye sahiptirler. Bu genel bir kaide olsa da istisnaları görülebilir. Ancak prime lensle çalışırken zoom lenslerin vermiş olduğu esnkeliği geride bırakmış olursunuz. İstediğiniz kadrajı elde etmek için zoom halkasını çevirmek yerine çekeceğiniz objeye yakınlaşmanız ya da uzaklaşmanız gerekebilir. Ancak kuş fotoğrafçılığında genelde böyle bir problem olmadığından ve hiç bir fokal uzunluk ekseriyetle yeterli gelmediğinden dolayı prime lenslerin en az endişe edilerek zoom lenslere tercih edilebileceği alanların başında kuş fotoğafçılığı gelmektedir. Öte yandan, ben yalnızca kuş çekmeyeceğim, daha büyük ve yaklaşabileceğim hayvanları da çekeceğim diyorsanız yukarıda sayılan zoom lensler sizin için en iyi seçenek olmaya devam edebilir.


Prime lens kategorisine geçtiğimiz zaman Canon 400 mm 5.6L lens için ayrı bir başlık açmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu lens fiyat performans oranına bakacak olursanız, kuş fotoğrafçılığında kullanılabilecek lenslerin belki de başında gelmektedir. Yaklaşık 1200 dolarlık fiyatına rağmen binlerce dolarlık tele objektiflere yakın bir netleme hızı ve fotoğraf kalitesi sunmaktadır. Ayrıca son derece hafif olması sayesinde uçan kuş fotoğrafı çekmek için en iyi opsiyonlardan birisidir. Peki bu lensi alarak geride bıraktığımız ne oluyor diye soracak olursanız; 5.6 maksimum diyafram açıklığı ile pek aydınlık bir lense sahip olamamak ve IS (titreme önleme sistemi) özelliğinin olmamasını sayabiliriz. IS özelliğinin eklenmesi bu lensi daha cazip kılabilecektir. Canon'un bu özelliği 400 5.6L'ye ekleyip eklemeyeceğini önümüzdeki dönemde göreceğiz. Ancak eklenmese bile bu lens, ekonomik bir şekilde üst düzeyde kuş fotoğrafçılığı yapabilmek için bizlerin sahip olduğu en iyi seçeneklerden birisidir. Hatta 500 f/4, 600 f/4 gibi pahalı lensleri kullanan kuş fotoğrafçılarının çantasında bu lensi görebilirsiniz. Canon 400mm 5.6/L sunmuş olduğu kolaylıklar sayesinde zaman zaman abileri sayılabilecek pahalı lenslere üstünlük sağlayarak fotoğrafçıların ilk tercihi olabilmektedir.


Canon 30D, Canon EF 400mm f/5.6 USM L, Mogan/Ankara

Kuş fotoğrafçılığı yaparken çoğu zaman doğada uzun yürüyüşler yapmanız, ayrıca uçan kuşları çekerken de uzun bir süre makine ve lensinizi yer çekiminin tam tersine hareket ettirerek uzun bir müddet beklemeniz gerekmektedir. Bunun gibi unsurlar kuş fotoğrafçılığında kullanılacak olan lensin ağırlığının da önemli bir seçim kriteri olarak ön plana çıkmasını sağlamaktadır. Bence bu sınırın en sonunda yer alan lens grubunu 300 F/2.8'ler oluşturmaktadır. 2.5-3 kg civarındaki ağırlıklarıyla saatlerce taşıyabileceğiniz ve uçar kuşları büyük zorluklar yaşamadan elde çekebileceğiniz lenslerdir bunlar. Bundan önce kısaca açıklamaya çalıştığım lenslere nazaran daha hızlı bir otomatik netleme, daha fazla çözünürlük ve kontrast sunan bu lensler telekonventörlerle birlikte iyi bir ikili oluşturduklarından dolayı 1.4, 1.7 ve 2.0 gibi telekonventörlerle birlikte kullanıldığında sırasıyla 420 mm F/4, 510 mm F/4.8 ve 600 mm F/5.6 opsiyonarını bize sunmaktadır. 1.4 ve 2.0 telekonventörle birlikte 300 F/2.8'i uzun süre kullanmış birisi olarak şunu söyleyebilirim ki, 1.4 telekonventörle fotoğraf kalitesinde belirgin bir bozulma olmadan yüksek otomatik netleme hızıyla fotoğraf çekmek mümkündür.


Canon 5D, Canon EF 300mm f/2.8 USM L, Kulu/Konya

İkinci el, IS (titreme engelleyici) özelliği bulunmayan 300 mm f/2.8 lensler 1500-2000 dolar gibi bir fiyata temin edilebilmektedir. Telekonventörle birlikte rahatça kullanılabilme özellikleri de hesaba katıldığında, bu opsiyonun da ciddi kuş fotoğafçıları açısından cazip olduğunu söylemek mümkün.


Canon 5D, Canon EF 300mm f/2.8 USM L, Canon 1.4 TC Mark II, Kulu/Konya

Defalarca belirtmiş olduğum gibi kuş fotoğrafçılığında hiç bir fokal uzunluk kafi gelmediğinden dolayı, çoğu zaman yakınlaşamadığımız bu narin hayvanları fotoğraflayabilmek adına yukarıda saydığım leslerden daha uzun tele lenslere kuş fotoğrafçıları tarafından başvurulmaktadır. Bu kategorideki lensler arasında 500 mm f/4, 600 mm f/4, Canon 800 mm f/5.6 gibi çeşitler yer almaktadır. Bu kategorideki lenslerin ortak özellikleri arasında en hızlı otomatik netleme hızlarına sahip olmaları, yüksek çözünürlük ve kontrast sağlamaları, fiziksel olarak son derece ağır olmaları ve fiyatlarının 5000 doların üzerinde yer alması sayılabilir. Ağır olduklarından dolayı saatlerce omzunuzda taşıması zor olan, uçan kuşları elde çekme konusunda 400 f/5.6 ve 300 f/2.8 gibi lenslere nazaran zorlukları bulunan bu lensleri, ideal olarak bir tripodun üzerinde uzun süre bekleyebileceğiniz bir kamuflajın altında kullanmak etkili olabilecektir. Eğer kuşların gelmesini beklediğiniz belirgin bir bölge varsa ve lensler sizin en çok işinizi görebilecek türdendir. Tabi maliyetine katlanabilirsenizBu yazıda amaç, kuş fotoğrafçılığında kullanılabilecek tüm lenslerin tek tek ayrıntılı bir değerlendirmesini yapmaktansa, bu lensleri kategoriler halinde sizlere tanıtarak yapacağınız seçimlerde yardımcı olmaktı. Kuş fotoğrafçılığında unutulmaması gereken en önemli esas kuşlara daha fazla yaklaşabilmenin yollarını aramaktır. Lensiniz ile çekmekte olduğunuz kuş arasındaki mesafe arttıkça arada yer alan su buharı, toz gibi fotoğrafın kalitesini bozan nesnelerin arttığını unutmamak gerekir. Şöyle diyebiliriz ki, aynı kareyi 300mm bir lensle yakından çektiğinizde elde edeceğiniz fotoğrafın kalitesi, daha geriden 600mm'lik bir lensle çekeceğiniz fotoğraftan daha yüksek olacaktır.


aLLien isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 05 Ocak 2013, 02:52   #2 (permalink)
Üye

ArrangeD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Ocak 2013
Nerden: Ankara
(Mesajlar): 61
(Konular): 16
Renkli Para : 1604
Aldığı Beğeni: 28
Beğendikleri: 4
Ruh Halim: Fikirci
ArrangeD - MSN üzeri Mesaj gönder ArrangeD isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart

Kuş fotoğrafçılığı için, stüdyosunu kapatan insanlar tanıyorum...

[SIGPIC][/SIGPIC]
Tarih, Zaman Ve Hayat
Parmağının altındaki deklanşör'ün ucundadır...

ArrangeD isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
reklam alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
fotoğrafçılığı, kuş, lens, seçimi, ve


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557