Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Resim Dünyası > Fotoğrafçılık
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Fotoğrafçılık Fotoğrafçılık hakkındaki genel bilgileri bu bölümde paylaşabilir ve bulabilirsiniz.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Aralık 2012, 15:23   #1 (permalink)
★½★

aLLien - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Kasım 2012
Nerden: Antalya-Ankara
Yaş: 30
(Mesajlar): 2.184
(Konular): 1569
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 49000
Aldığı Beğeni: 382
Beğendikleri: 1020
Ruh Halim: Kaygili
Takım :
aLLien - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Fotoğrafçılıkta ışık ve kullanımı

Fotoğrafçılık nedir:
Fotoğrafçılık aslında ışığın kayıt edilmesidir.
Dolayısı ile eğer ışığı doğru bir şekilde seçememiş iseniz güzel bir fotoğraf çekmek mümkün olmayacaktır.

Güneşışığı
Güneş'ten o kadar çok ışık kaynağı yayılır ki bu kesindir. Ama, eğer ışığın fotoğraf üzerindeki istediğiniz kaliteyi/güzelliği vermesini istiyorsanız o zaman biraz beklemek zorunda kalabilirsiniz.
Açık bir havada tam öğle vakti güneş genellikle çok kuvvetlidir ve dolayısı ile çok yoğun ışık üretir ve bu ışıkta derin kuvvetli gölgeler oluşturur. Aynı zamanda da tam baş üzerinden gelir.

Güneş ışığında portre fotoğrafı çekimi
Yoğun ışık koyu gölgeli alanlar oluşturur. Güneşin yönü bu gölgeli alanları hiçte çekici olmayan bir şekilde fotoğraf konuusnun gözleri ve burnu altına yerleştirecektir. Bu durumda bir çözün yolu fotoğraf konusu kişiyi güneşışığından (sun-light) ziyade günışığından (sky-light) gelen ışığı kullanabileceğimiz bir yer olan gölgeli bir yere kaydırmak olacaktır. Günışığı gölgelerden arındırılmış geniş bir ışık kaynağıdır ve dolayısı ile fotoğraf üzerinde kuvvetli gölgeler oluşturmayacaktır. Günışığı biraz mavi eğilimlidir ve eğer renkli bir slide filmi kullanıyorsanız objektif merceği önüne warming filtre (81D gibi) takmanız özellikle insan derisi tonunun gerçeğe yakın şekilde elde edilmesine yardımcı olacaktır.

Eğer amacınız, güneş ışığı tarafından aydınlatılmış bir objeyi fotoğraflamak ise o zaman onu tabiki gölgeli bir alana kaydıramazsınız. Gölgeli bir alan ile güneşışığı tarafından aydınlatılmış bir alan arasında çok büyük bir yansıma farklılığı vardır. Fotoğraf filmi ve kağıdı gözlerimiz gibi bu büyük kontrast farklılığını ayırt edemez ve doğal olarak bu sorunu çözemez. Tamamen güneşışığı tarfından aydınlatılmış bir objenin olduğu bir alana göre pozlaması ayarlanmış bir resimde gölgeli herhangi bir yer tamamen kara bir şekilde fotoğrafta belirginleşecektir. Tabi bunun tersi de geçerlidir.

Bu durumda en iyi çözüm, ya güneşin daha değişik bir açıdan gelinceye kadar beklemek veya hava koşullarının değişmesini beklemek olacaktır. Güne batışına ve doğuşuna yakın bir zamanda çekilen portre fotoğraflarında hem modelin kendisi ve hemde fotoğraftaki arka planda çok iyi sonuçlar alınır.

Ancak bu koşulların oluşması beklenemeyecek ise, profesyoneller hemen diffuser ve reflektörlerine sarılırlar. Diffuser durumunda; bir yardımcı büyük plastik çerçeveli beyaz bir kumaşı güneş ışığı ile model arasına tutar. Reflectör durumunda; bir yardımcı gümüş veya altın yada beyaz bir yansıtıcı'yı modelin/ objenin hemen altına tutar ve güneş ışığı modelin yüzüne yansıtılarak gölgeli alanların aydınlatılması sağlanır.

Suni Işık
Son olarak bir de suni ışık kaynaklarından söz edeceğiz. Eğer bir fotoğraf makinesi üzerine güçlü bir flaş takarsanız ve konunuza doğru yöneltirseniz, flaşın ışığı güneşten gelen ışığı daha kuvvetli hale getirecek ve onu iyileştirecektir. Çünkü flaş ışığı gölgeli alanları doldurmaktadır. Bu yüzden de diğer bir tabirle doldurulmuş flaş diye de adlandırılmaktadır. Elektronik flaş öğle vakti güneşin yaymış olduğu ışık ile aynı renkte ışık yaymaktadır. Eğer güneş batışına veya doğuşuna yakın yani güneş ışığının kırmızı olduğu zamanlarda elektronik flaş kullanırsanız, flaşın yansıtıldığı obje hiçte doğal olmayan bir soğuklukta görülecektir. Profesyoneller bu tür durumlarda değişik filtreler kullanırlar hem flaş önünde hemde objektif önüne.


Örneğin bu resimde bu iki model üzerine bir flaş ışığı yansıtılmamış olsaydı bu iki kişi resimde sadece karanlık bir silüet olarak görüntülenmiş olacaklardı.

Güneşışığında Manzara Fotoğrafçılığı
Eğer güneş tamda başımız üsütnde ike tabi bu genellikel tam öğle vaktidir, manzara oluşumunu görmek biraz zordur. Şekillerin farkına varmak için gözlerimiz gölgeler üzerine odaklanır. Ama yinede bazen günortasında iyi manzara fotoğrafları elde etmek olasıdır eğer fotoğraf konusu çok cezbedici ise.


Kapalı Havada Günışığında Fotoğrafçılık
Kapalı havada, sadece günışığı ortamı fotoğrafçılık için mükemmeldir. Bir studyo fotoğrafçısı bu tür bir ortamı bütün "yumuşak tonların annesi" olarak düşünür. Eğer mimarik hatların detayını fotoğraflamak istiyorsanız, kapalı bir havadaki ışık ortamı bunu yapmanıza izin verir. Çünkü fotoğrafınızı bozan gölgelerle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Kapalı veya yağmurlu günler ormana gitmek ve ağaçların fotoğraflarını çekmek için en uygun zamanlardır. Kapalı bir gün için söylenebilecek kötü bir şey ise, büyük beyaz bir gökyüzü'nün hiçte iyi bir fotoğrafik görünüm sunmaması olabilir. Fotoğraflarınızı en az gökyüzünü kapsayacak bir şekilde çekmeye özen gösteriniz. Ama tabi bazende özellikle de kalabalık şehirlerde pahalı bir kamera ile dolaşıyorsanız hiçte uygun ışık ortamını beklemeden fotoğrafınızı çekmek zorundasınız. Çünkü heran birisi fotoğraf makinenizi çalmaya kalkışabilir.


Kapalı gökyüzü biraz maviye çalar. (7000 derece Kelvin) Ama günışığı ortamında ise renk sıcaklığı yaklaşık 5500 Kelvindir. Bu direkt güneşışığı ve günışığı karışımıdır.
(Not: Açık mavi gökyüzünde açık gölgeli bir alanın renk derecesi 11.000-12.000 K'dir ve böyle bir ortamda 85C filtresi kullanmak iyi sonuç verir.)


Alacakaranlık'ta Fotoğrafçılık

Güneş battıktan sonra fotoğraf makinanızı bir kenara atmak için hiçbir sebep yoktur aslında. Gerçekte en iyi fotoğraflarınızı bu zamanlarda çekebilirsiniz. Genellikle 30 saniye ve daha yüksek enstantane değerlerine ihtiyacınız olacaktır.


Sisli/Puslu Havada Fotoğrafçılık


Tabi burada söylenecek çok şey yok. Ama mutlaka tripodunuz yanınızda olsun.

Odada Flurosan Işığında Fotoğrafçılık (Fluorescent Lights)
Uzun tüplü florösan ışık düzenekleri genellikle engelsiz ışık yansıtmak için dizayn edilmişlerdir. Ve doğal olarak sihay beyaz fotoğrafçılık için, ideal ortamı oluştururlar. Genellikle kullanılan değerler ISO 400'de f/1.4 diyafram ile 1/60 enstantane değeri olabilir.
Ancak renkli footğrafçılık için sokak lambaları ortamında çekilen fotoğrafçılık ortamında da dörülebilecek etkileri verebilirler. Daralan dairesel bant görünümlü ışık hüzmeleri oluşabilir fotoğraflarda ve eğer uygun bir filtre kullanmaz iseniz yeşilimsi hoş olmayan bir etki görülebilir fotoğraf üzerinde.

Odada normal tungtsen lamba ışığı ortamında fotoğrafçılık (Incandescent Lights)
Standart ışık ampülleri normal günışığından daha yumuşaktır ve 100 wattlık bir ampül yaklaşık 2900 K renk derecesine sahiptir. Eğer günışığı ortamına göre üretilmiş bir film kullanıyorsanız böyle bir ortamda çekilen fotoğraflarda, eğer objektif önünde mavi filtre (80A veya 82B) kullanmaz iseniz sarıya çalmış bir renk hakim olabilir. Ancak filminiz tungsten ışıklı ortama göre üretilmiş ise sorun yoktur. Tungsten filmler 3200 K renk derecesine göre üretilmişlerdir ve gunışığı filmlerinden daha iyi sonuç verirler.

Digital fotoğrafçılıkta durum: Günümüzde üretilen birçok digital fotoğraf makinalarında yukarıdaki ayarlar otomatik olarak yapılabilmekte olup ışık ortamına göre film veya filtre kullanımı ortadan kalkmış durumdadır. Tabi istenirse kullanıcı tarafından manule olarak'ta ayarlama yapmak mümkündür.

Elektronik Flaş
Aslında strobe türü (ışıkların yanıp söndükleri) ışıklandırma siteminin icat edilmesinden sonra elektronik flaş kullanımının fotoğrafçılığı bir bakıma öldürdüğü söylenebilir. Eski zamanlarda bile amatör fotoğrafçılarda ışıklandırmaya çok dikkat ederlerdi. Modeli kapalı bir ışık ortamına götürürlerdi. Modeli bir pencere kenarrına durdururlar ve fotoğraf makinelerini bir tripod üzerine kurarlardı.

Şimdi ne yapıyoruz? Düşünmeden doğrult ve çek. Makina genellikle eğer ışık yetersiz ise otomatik olarak flaşı devreye sokuyor ve fotoğraflarımızın %90'ında fotoğrafa konu modelin özellikle yüzünde veya baş kısmında istenmeyen parlaklıklar ortaya çıkıyor. Yukarıda söylediğim sözü hatırlayın. "Gözlerimiz şekillerin oluşması için gölgelerden faydalanır". Eğer bütün ışık objektif sisteminde olduğu gibi sadece bir açıdan geliyorsa yararlı bir gölge ortamı oluşamaz. Makinanın flaşı ile bir ruh hali ortaya çıkaramazsınız. Kamera flaşı ile bir olayın önemi üzerinde yoğunlşamazsınız. Bir kişinin şişman yüzünü zayıf göründüremezsiniz. Gerçekte, daha önceden hiç varolmamış bir görünümü fotoğraflamaktan başka birşey yapmazsınız.

Peki bütün bunlar makinanızın elektronik flaşını atmanızı gerektirir mi? Hayır. Makinaya monte edilmiş ve direk olarak objeye yönlendirilmiş bir flaş gölgeli alanların daha iyi ışıklandırılmasına yardımcı olur.

Bazende flaşı tavan doğrultmak ve bu aydınlanmadan faydalanarak fotoğraf çekmek te çok iyi sonuçlar verir. Bazı durumlarda da 2 adet flaş kullanmak ta iyi sonuçlar verir.


aLLien isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 29 Mart 2013, 13:14   #2 (permalink)
Üye

E.S.M. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Mart 2013
(Mesajlar): 19
(Konular): 4
Renkli Para : 10
Aldığı Beğeni: 0
Beğendikleri: 0
Ruh Halim: none
Standart

Paylaşım için teşekkürler (:

Forumrenkli.com Türkiye'nin En Renkli Forumu !
E.S.M. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
fotoğrafçılıkta, kullanımı, ve, ışık


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557