Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Eğitim ve Öğretim Genel > Genel Haberler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Genel Haberler Eğitim & Öğretim Hakkındaki Genel Haberleri Buradan Takip Edebilirsiniz.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 25 Temmuz 2014, 10:53   #1 (permalink)
Az İnsan , Çok Huzur.

Huzur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26 Ağustos 2012
Nerden: GaziAntep
Yaş: 22
(Mesajlar): 5.718
(Konular): 2813
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 214066
Aldığı Beğeni: 1991
Beğendikleri: 4720
Ruh Halim: Mutlu
Takım :
Standart Milli Eğitim Bakanlığı özel okullara yeni standartlar getirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı özel okullara yeni standartlar getirdi.MEB tarafından özel öğretim kurumlarına yeni standartlar getirildi. Buna göre, yeni açılacak kurumların incelemelerinde özel okulların grubu, belirlenen fiziki standartlara göre tespit edilecek.

Özel ilkokul, ortaokul ve liselerde müdür odası, öğretmenler odası, öğrenci işleri bürosu, arşiv ve dosya odası, rehberlik ve ölçme-değerlendirme servisi odası, derslikler, kapalı beden eğitimi salonu, kütüphane, teneffüshane, oyun bahçesi, yemek salonu, ibadethane zorunlu olarak bulunacak. Yüzme havuzu ise isteğe bağlı olarak yapılacak.

Yürürlüğe giren yeni yönergeye göre, oyun bahçeleri okullarda tören yapılmasına uygun arsa üzerinde okul binasının bulunduğu alan dışında ve genişliği en az 4 metre olacak şekilde oluşturulacaktır.

Aynı binada birden fazla okul açılmak istenmesi halinde her okul için ayrı ayrı dosya hazırlanacak. Özel okullar için yapılacak incelemede ayrıca, Özel Okullar Değerlendirme Yönergesinde belirlenen fiziki standartlara göre grubu tespit edilecek.

Okullarda, anaokulları ve okulların ana sınıfı dersliklerinde bir öğrenci için ayrılan kullanım alanı 1,5 metre kareden, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarının dersliklerinde bir öğrenci için ayrılan kullanım alanı 1,2 metrekareden az olamayacak.

Okullar dışındaki diğer kurumlarda bir öğrenci için ayrılan kullanım alanı teorik dersliklerde 1,2 metrekareden, öğrenci etüt eğitim merkezlerinin uygulama dersliklerinde ise 1,5 metrekareden az olamayacak.

Kurumların bulunduğu binanın bahçe ve bina girişinde merdiven olması halinde bedensel engelli bireyler için rampa, dikey engelli lifti veya güvenlik tedbirleri alınmış benzeri erişim imkanları bulunacak. Engelli rampalarının eğimleri yürürlükteki mevzuata uygun olmak şartıyla en fazla yüzde 6 olacak.

Binanın zemin katının dışında katı bulunan kurumlarda veya binanın zemin katı dışında kurum açılacak binalarda asansör bulunması gerekecek. Asansörün TSE'nin belirlediği standartlara uygun şartları taşıması zorunlu olacak.

Okul binaları Özel Öğretim Kurumları Kanunu ve yönetmelikte belirtilen şartları taşıyacak. İlkokul, ortaokul ve liseler en az öğretim yılı sayısı kadar, mesleki ve teknik liselerde ise her bir meslek alanının öğretim yılı sayısı kadar dersliği bulunan binalarda açılacak. İlkokul, ortaokul ve liselerde bir derslik
alanı 20 metrekareden az olamayacak.

Dönüşüm programına alınan ve mevcut binalarında veya farklı binalarda 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonuna kadar anaokulu olarak faaliyetlerini sürdürecek olan kurumlarda ve diğer anaokullarında, müdür odası, okul öncesi eğitim dersliği, yemek odası, tuvalet ve lavaboların yanı sıra isteğe bağlı olarak müdür yardımcısı odası, öğretmenler odası, rehberlik ve ölçme değerlendirme servisi odası, uyku odası, kütüphane, çok amaçlı salon, mutfak, veli görüşme/bekleme odası, drama odası, müzik ve görsel sanatlar dersliği bulunacak.

Oyun bahçesi, dönüşüm programına alınan kurumlar için isteğe bağlı diğer anaokullarında ise zorunlu olacak. Anaokullarında oyun bahçeleri için ayrılan alan her bir öğrenci için en az 1,5 metrekare alan düşecek şekilde olacak.

Anaokullarında her 30 öğrenci için yaşlarına uygun bir tuvalet ve lavabo yapılacak. Kız ve erkek öğrenciler için okulda düzenlenen lavabo ve tuvaletlerden birer tanesi engelli bireylerin kullanımına uygun şekilde düzenlenecek.

İlkokulların standartları

Daha önceki Yönergede, birlikte değerlendirilen bölümler, yeni Yönergede ilkokul, ortaokul ve liselerde bulunması gereken bölümler şeklinde ayrı ayrı düzenlendi.

Özel okul dönüşüm programına alınan ve mevcut binalarında veya farklı binalarda 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonuna kadar ilkokul olarak faaliyetlerini sürdürecek kurumlar ile diğer özel okullara ait ilkokullarda, müdür, müdür yardımcısı odası, öğretmenler odası, öğrenci işleri bürosu, arşiv ve dosya odası, rehberlik ve ölçme-değerlendirme servisi odası, okul öncesi eğitim dersliği, derslikler, kapalı beden eğitimi salonu, çok amaçlı salon, fen bilgisi laboratuvarı, kütüphane, teneffüshane, müzik dersliği, görsel sanatlar dersliği,oyun bahçesi, yemek salonu, mutfak, zümre odası, kantin, yardımcı personel odası, sağlık odası, veli görüşme/bekleme alanı/odası, tuvalet ve lavabolar ibadethane bulunacak.

Bu bölümlerden mevcut özel ilkokullarda müdür odası, öğretmenler odası, öğrenci işleri bürosu, arşiv ve dosya odası, rehberlik ve ölçme-değerlendirme servisi odası, derslikler, kapalı beden eğitimi salonu, kütüphane, teneffüshane, müzik dersliği, görsel sanatlar dersliği, oyun bahçesi, yemek salonu, tuvalet ve lavabolar ile ibadethane zorunlu olacak. Yüzme havuzuyla birlikte diğer bölümler ise isteğe bağlı olarak kurulacak.

Dönüşüm programına alınan ve mevcut binalarında veya farklı binalarda 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonuna kadar ilkokul olarak faaliyetlerini sürdürecek kurumlarda ise müdür odası, öğretmenler odası, arşiv ve dosya odası, rehberlik ve ölçme-değerlendirme servisi odası, derslikler, kapalı beden eğitimi salonu, kütüphane, teneffüshane, müzik dersliği, görsel sanatlar dersliği ve ibadethane zorunlu olacak.

Dönüşüm ilkokullarında, mevcut okullarda zorunlu olan öğrenci işleri bürosu, oyun bahçesi, okul öncesi eğitim dersliği, yemek salonu isteğe bağlı kurulacak.

Dönüşüm programı kapsamı dışındaki özel ilkokullarda aynı binada veya kampüste bulunan okullar, sağlık odası, veli görüşme/bekleme alanı/odası, ibadethane, asansör, çok amaçlı salon, yemek salonu, kapalı beden eğitimi salonu ve kütüphaneyi ortak kullanabilecek.

İlkokullarda genel kontenjan tespit edilirken tuvalet ve lavaboların sayısı ile laboratuvar, müzik ve görsel sanatlar dersliği alanlarının en düşük olanının kontenjanı esas alınacak.

ORTAOKULLARIN STANDARTLARI

Dönüşüm programındaki ve mevcut ortaokullarda, ilkokullarda öngörülen bölümlere ek olarak; bilişim teknolojileri ve yazılım dersliği, teknoloji tasarım dersliğinin kurulması da zorunlu alanlar olarak eklendi. Mevcut okullarda isteğe bağlı yüzme havuzu da bulunabilecek.

Dönüşüm programı kapsamı dışındaki ortaokullarda, aynı binada veya kampüste bulunan her düzeydeki bütün okullarda sağlık odası, veli görüşme/bekleme alanı/odası, ibadethane, asansör, çok amaçlı salon, yemek salonu, kapalı beden eğitimi salonu ve kütüphaneyi ortak kullanabilecek. Ortaöğretim okullarında biyoloji laboratuvarı ile ortaokulun fen laboratuarı da ortak kullanılabilecek.

Genel kontenjan tespit edilirken tuvalet ve lavaboların sayısı ile laboratuvar, teknoloji ve tasarım müzik, görsel sanatlar, bilişim teknolojileri ve yazılım dersliği alanlarının en düşük olanının kontenjanı esas alınacak.
Liselerin standartları

Mevcut özel liselerde ise müdür, öğretmenler odası, öğrenci işleri bürosu, arşiv ve dosya odası, rehberlik ve ölçme-değerlendirme servisi odası, derslikler, kapalı beden eğitimi salonu, laboratuvarlar, bilişim teknolojileri dersliği, kütüphane, teneffüshane, müzik dersliği, görsel sanatlar dersliği, oyun bahçesi, uygulama atölyesi (meslek lisesi), yemek salonu, ibadethane, tuvalet ve lavabolar zorunlu olacak. Müdür yardımcısı odası, büro hizmetleri odası, okul öncesi eğitim dersliği, çok amaçlı salon, mutfak, zümre odası, kantin, yardımcı personel odası, sağlık odası, veli görüşme/bekleme alanı/odası, yüzme havuzu ise isteğe bağlı bulunacak.

İbadethane ortak kullanılabilinecek

Aynı binada bulunan ortaokul ile ortaöğretim okulu veya ortaöğretim okulları; sağlık odası, veli görüşme/bekleme alanı/odası, ibadethane, çok amaçlı salon, asansör, yemek salonu, kapalı beden eğitimi salonu ve kütüphaneyi ortak kullanabilecek. Aynı kampüste bulunan her düzeydeki tüm okullar ibadethane, kapalı beden eğitimi salonu ve yemek salonunu ortak kullanabilecek. Ortaöğretim okullarının biyoloji laboratuvarı ile ortaokulun fen bilgisi laboratuvarı da ortak kullanılabilecek.

Aynı binada veya kampüste bulunan diğer ortaöğretim kurumları; rehberlik ve ölçme-değerlendirme servisi odasını, müzik dersliğini, görsel sanatlar dersliğini, öğretmenler odasını, arşiv ve dosya odasını, fizik, kimya ve biyoloji laboratuvarını, tuvaletleri, oyun bahçesini ortak kullanabilecek.

Genel kontenjan tespit edilirken tuvalet ve lavaboların sayıları ile laboratuvarlar, uygulama atölyesi, oyun bahçesi, müzik ve görsel sanatlar dersliği alanlarının en düşük olanının kontenjanı esas alınacak.

Yatılı liselerde kız ve erkek öğrenciler için ayrı ayrı binalarda yatakhane düzenlenebilecek.

Temel liselerde;

Dershanelerden özel okula dönüşecek okullardan temel lise olacaklara ilişkin standartlara da yönergede yer verildi. Buna göre, temel liselerde mevcut özel liselerde zorunlu olan oyun bahçesi, bilişim teknolojileri dersliği ve yemek salonu bulunması isteğe bağlı olacak.

Temel liselerde genel kontenjan tespit edilirken tuvalet ve lavaboların sayıları ile laboratuvarlar, müzik ve görsel sanatlar dersliği alanlarının en düşük olanının kontenjanı esas alınacak. İkili öğretim yapacak temel liselerde bu yönergeye göre belirlenen kontenjanın iki katı kurum kontenjanı olarak belirlenecek.

HER KURS İÇİN EN AZ BİR UYGULAMA DERSLİĞİ

Yönergede MEB'e bağlı olarak hizmet veren çeşitli kurslara ilişkin de bazı düzenlemeler yapıldı. Buna göre, her bir kurs grubu için en az bir uygulama dersliği düzenlenecek. Diğer kurslar için mesleki alanlar dikkate alınarak her alan için bir uygulama dersliğinin kurulması istenecek. Bir uygulama dersliğinde en fazla beş program uygulanacak.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ise bahçesi bulunan ve müstakil binalarda açılacak. Bu merkezlerde binaya verilecek toplam öğrenci kontenjanı ile orantılı büyüklükte oyun bahçesi bulunması gerekecek. Bahçe alanı, her bir birey için en az 1,5 metre kare alan düşecek şekilde olacak.

Özel öğrenci etüt eğitim merkezlerinde bulunması gereken bölümlerle ilgili de yeni bir düzenleme getirildi. Yeni düzenlemeyle, bu merkezlerde en az üç dersliğin bulunması ve her bir dersliğin en az 20 metre kareden oluşması koşulu getirildi. Ayrıca bu merkezlerde en az iki uygulama dersliğinin düzenlenmesi zorunlu hale geldi. Öğrenci sayısının 90'dan fazla olması halinde sonraki her 30 öğrenci için bir uygulama dersliği daha düzenlenecek. Uygulama derslikleri izin alınan alan ve amaç dışında kullanılamayacak.

Zorunlu iki uygulama dersliği bulunanlar ayrıca, uygulama dersliğinde yapılamayan yüzme, basketbol, futbol ve benzeri spor alanlarından en az biri ile en az bir yıl süreli imzalanan protokolle yapılacak. Kurum kontenjanı teorik derslikler dikkate alınarak hesaplanacak.

Mynet Haber

Hep ulaşamadığını mı sever insan ?
Huzur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
bakanlığı, eğitim, getirdi, milli, okullara, standartlar, yeni, Özel


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557