Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Eğitim ve Öğretim Genel > Genel Haberler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Genel Haberler Eğitim & Öğretim Hakkındaki Genel Haberleri Buradan Takip Edebilirsiniz.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 13 Haziran 2012, 12:58   #1 (permalink)
WinneR winneR chicken dinneR

_YzB_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 22 Ağustos 2011
Nerden: Ankara
Yaş: 25
(Mesajlar): 1.020
(Konular): 20
Burç:
Renkli Para : 108183
Aldığı Beğeni: 81
Beğendikleri: 26
Ruh Halim: Kotu Cocuk
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
_YzB_ - MSN üzeri Mesaj gönder
tick Uzmanlar’dan LYS’de başarının 10 altın kuralı

Eğitim uzmanları, heyecanla sınav anını bekleyen adaylara LYS'de nasıl davranılması gerektiği konusunda yol gösterecek '10 altın kural' derledi.LYS öncesi konu tekrarı ve denemelerle hazırlık aşamasını tamamlayan üniversite adayları için ders çalışma dönemi biterken sınav için geri sayım başladı.
Konu tekrarı, deneme sınavları derken sınav öncesi hazırlıklar tamamlandı. Yavaş yavaş ders çalışmaya son verilirken sıra LYS'de nasıl davranılması gerektiği sorusunu cevaplamaya geldi. 'Zaman kullanımı, hangi testin nasıl çözüleceği, uzun sorular nasıl okunmalı, konstantrasyon sağlama ve kodlama nasıl yapılmalı' gibi konuları içeren 10 altın kuralı, eğitim uzmanlarıyla sizin için derledik.

1 – ARTIK DERS ÇALIŞMAYI BIRAKIN
Bugünden itibaren ders çalışmayı kesinlikle bırakmış olmalısınız. Belki bir -iki deneme sınavı daha çözebilirsiniz. Eğer 16-17 Haziran'da yapılacak LYS1 (Matematik-Geometri), LYS5'e (Yabancı Dil) ve LYS4'e (Sosyal Bilimler) girecekseniz artık test çözmeyi de bırakın. Bu noktada rahatlamanız gerektiğini unutmayın. Bu sınavların sorun olmayacağını düşünüyorsanız 23-24 Haziran'da yapılacak. LYS3 (Edebiyat) ve LYS2 (Fen) için bu hafta sonundan itibaren 5 günlük ek süreniz olacağını dikkate alın. LYS3 ve LY2 için Pazartesi'den itibaren, sınava son iki gün kalaya kadar üç gün 'deneme sınavı maratonu' yapabilirsiniz.

2 – OKULUNUZU BUGÜNDEN KEŞFE ÇIKIN
Sınavın yapılacağı okula gitmek, sınav salonuna girip, size ayrılmış sıraya oturmak oldukça önemli. Sadece 'adres aramak' ve 'sınav yerinizi bulmak' için değil, sınav kaygısını yenmek ve aynı atmosferi yaşamak için sınav yerinizi bu gün ya da yarın keşfe çıkın. Evden çıkarken, sınavın yapılacağı okulun evinizle mesafesini mutlaka not alın. Bu zamanlamaya, hafta sonu ve sınav trafiği ile 'sınav yerine en az 45 dakika erken gitme' faktörünü ekleyerek, sınav günü hangi saatte evden çıkmanız gerektiğine karar verin. Böylece, sabah kahvaltısı ve hazırlığınızı da düşünerek, sabah kaçta kalkacağınızı belirlemiş olacaksınız.

3 – SINAV YERİNE ERKEN GİDİN
En başta üzerinizde rahat bir şeyler olmasına özen gösterin. Sınavın yapılacağı okula en az 45 dakika önce gitmiş olun. Sınav salonuna ise öğrenci girişleri izin verildiği anda beklemeden girin. Hemen yerinize oturup, size ayrılan sıradaki malzemeleri kontrol edin. Eksik yoksa okulun tuvaletine gidin ve sınav sırasında olası sorun yaşamamak için tuvalet ihtiyacınızı karşılayın. Aynaya bakın ve 'Bu iş tamam' diyerek sınıfınıza geri dönün. Kemeriniz sıkıyorsa gevşetin. Terlemeye karşı yanınızda mendil bulundurun. Salona erken giderek, sıra düzenini de kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Oturacağınız sıra çok sıkışıksa, salondaki sıraların aralarını açarak, daha rahat bir oturma düzeni sağlayabilirsiniz. Sınav salonuna erken gitmek, stratejik yaklaşan her öğrenci için avantaj olacaktır.

4 – ZAMAN KULLANIMI ÇOK ÖNEMLİ
Sınav için zaman yönetimi yapın. Bunu öncesinde deneme sınavlarıyla pekiştirmiş olmanız gerekirdi. Ancak sınav sırasında da zamanı çok iyi kullanmanız gerekiyor. Testleri süresinden önce tamamlasanız bile çıkmayın. Lüzumsuz yere sınava ara vermeyin. Testler arasında 30 saniye ya da bir dakika kadar ara vererek rahatlamaya çalışın. Başınızı soru kitapçığından kaldırın. Pencereden bakın, başınızı sağa sola çevirerek gevşemeye çalışın. Takıldığınız soruları çözme pahasına zaman kaybetmeyin. Takıldığınız soruya işaret koyarak sonraki soruya geçin.

5 – DİKKATSİZLİĞE KURBAN GİTMEYİN!
Sınavda yapılan yanlışların nerdeyse tamamında dikkatsizlik, yanlış anlama, ya da tam okumamaktan kaynaklanan yanlış cevapların rol oynadığını belirtmiştik. Sınavda bazı soru kökleri; 'hangisi …. değildir?', 'hangisinde…. yoktur ?', 'hangisi … olamaz?' şeklinde olumsuz olarak verilirken, genelde olumlu soru cümlelerine alışkın öğrenci, olumsuz soru kökünü olumlu gibi okuyarak çözebileceği bir soruyu yanlış yanıtlayabiliyor. Bu nedenle acele etmeden, önce soruyu iyi anlamaya çalışın. Soruyu okuduktan sonra sizden istenen cevabı da, şıkları yine dikkatlice okuduktan sonra vermeye çalışın.

6 – METNİN KÖKÜNÜ OKU, SORUYU ÇÖZ
Çoğu adayın şikâyetlerinden biri de 'okuduğunu anlayamama' sorunudur. Metni anlamak için önce metnin kökünü okuyun. Yukarısı genelde laf kalabalıklığıdır. Metnin sonundaki soru cümlesini okuduktan sonra olumlu mu, olumsuz bir cümle mi olduğunu netleştirip, kalemle işaretleyin. Diğer adımda şıklara bakın. Sonra soru metninin tamamını okuyup bir daha seçeneklere dönün. Soruda verilenler ile istenenleri karşılaştırarak cevabınızın sağlamasını yapın. Bu işlemleri her soruda değil, sadece anlamakta zorlandığınız sorularda uygulayın. Her bir işlemi kısa sürede gerçekleştirerek zaman kaybını en aza indirin

7 – KORKMAYAN UZUN SORUYU ÇÖZER
Bazı sorular, özellikle uzun sorular ilk bakışta zor gözükebilir. Ancak uzun sorular iyi açıklanmış sorulardır ve iyi okunduğunda sanıldığı gibi zor olmadığı görülür. Bu nedenle uzun sorulardan korkmamak gerekir. Özellikle sözel sorularda tüm seçenekler doğru izlenimi uyandırabilir. Adaydan 'en doğru'yu bulması istenir. Bu nedenle ilk doğru görülen seçeneği işaretleyip diğerlerini bırakılmamalıdır. Verilen tüm seçenekler okunmalıdır. Ancak seçenekleri elerken çok dikkatli davranmak gerekir. Sorunun yanıtı olmadığından kesin emin olduğunuz seçenekleri eleme yoluyla bu şekilde soruya yaklaşabilirsiniz. Aksi halde kazanç yerine kayıp söz konusu olabilir.

8 – CEVAPLARI KODLARKEN KAYDIRMAYIN
Dikkatsizlikten kaynaklı yaşayabileceğiniz diğer sorun da cevap kâğıdına yapacağınız yanlış kodlama. 'Yanlış cevap sütununa' ya da doğru sütunda 'yanlış cevap satırına' yapacağınız işaretlemeler bütün sınavı etkileyebilecek ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle yanıtlarınızı kaydırma yapmadan kodlamanız önem taşıyor. Kodlama yaparken yuvarlağın içini iyice doldurun, dışına da taşırmayın. Her şeyden önce kendinize güvenin ve başaracağınıza inanın.
9 – ACABA BU SORU HATALI OLABİLİR Mİ?
Bir soruyu çözerken sorunun hatalı olduğunu düşünüyorsanız orada iki ihtimal olduğunu asla göz ardı etmeyin. Ya gerçekten soru hatalıdır ya da eksik bilgi nedeniyle soru size 'hatalıymış gibi' geliyordur. 'Hatalı soru şüphesi' aklınıza düştüğünde hemen bu iki ihtimal aklınıza gelsin. Hatanın sizden kaynaklı olma ihtimaline karşı, soruyu bir kez daha okuyup şıkları değerlendirin. En yakın bulduğunuz şıkkı işaretleyin. Sorudaki hata ihtimali devam ediyorsa, ya da sorunun çift cevaplı olduğunu düşünüyorsanız (örneğini önceki YGS'de görmüştük) yine 'doğruya en yakın olduğunu düşündüğünüz seçeneği işaretleyin.

10 – SEÇİCİ SORULARA DİKKAT!
Klasik sınavların soru profillerine bakıldığında, soruların genelde 'yüzde 10 çok zor, yüzde 10 çok kolay' sorulardan oluştuğu söylemiştik. Bu nedenle tüm soruları hatasız yapmış olmak gibi bir psikolojiyle hareket etmeyin. Yanıtlayamadığınız soru karşısında tedirginliğe düşmeyin. Kendinize olan güveninizi kaybetmeyin. O soruyu işaretleyip, sonraki turda çözmek üzere sonraki soruya geçin. Elbette tam olarak kavrayamadığınız konulardan sorular da gelebilir. Ancak böyle bir durumda asla o soruya takılıp kalmayın. Dakikalarınızı o soruda tüketmeden, işareti koyup, hemen sonraki soruya geçin.

"Emeğiniz Emanetimizdir."

LYS öncesinde, adaylara 'emeğinize sahip çıkın' uyarısında bulunan ÖSYM, 4 ayrı tanıtım filmi hazırlayadı. ÖSYM'nin internet sitesinde yayınlanan filmlerde, hem örencilere hem de sınav görevlilerine önemli uyarılar yer aldı. ÖSYM'nin ilk filminde, sınava giden erkek adayın otobüsle sınav yerine gidişi eanlatılıyor. Yolcularla dolu belediye otobüsünde, son dakika notlarını gözden geçiren adayın düşünceli halini yansıtan videonun sonunda, 'emeğiniz emanetimizdir' yazısı beliriyor. Motivasyon ve uyarı amaçlı ikinci filmde ise müstakil bir evde sınava hazırlanan kız öğrencinin LYS heyecanı aktarılıyor. Video, soba üzerinde demlenen çaydanlık ve çekyat üstünde sınava hazırlanan kız öğrencinin görüntüleriyle başlıyor. Kız kardeşinin sobada kaynayan demlikten bir bardak çay ikram ettiği aday, çayı aldıktan sonra kız kardeşine bakıp düşüncelere dalarken ekrana 'emeğiniz emanetimizdir' yazısı geliyor.

KODLAMALARA DİKKAT EDİN
ÖSYM'nin hazırladığı bir diğer filmdeki görüntüler ise oldukça tanıdık. Gece geç saatlerde mutfaktaki son işlerini yapan bir anne, LYS'ye hazırlanan kızının odasına girdiğinde, onu elinde kitaplarla uyuyakalmış olarak buluyor. Odaya giren anne, kızının kolları arasına sıkışmış deneme testlerini ve kitapları toplayor. Ardından kızının üzerini örtüyor. Film 'emeğiniz emanetimizdir' ifadeleriyle son buluyor. Videoda ayrıca adaylara çok önemli bir uyarı yapılıyor. Uyarıda şu ifadeler yer alıyor: 'Siz de emeğinize sahip çıkın. Soru kitapçığı numarasını ve cevap kâğıdını doğru kodlayın.'

KALEM BİLE GETİRMEYİN
Tanıtım filmlerinde adayların sınav merkezine gelirken neler yapmaları gevrektiği de anlatılıyor. 'Sınav yapılacak binaya en geç saat 09.00'da gelmiş olun' uyarısını yapan ÖSYM, sınav merkezinde hiçbir eşyanın emanet olarak alınmayacağını belirtti. ÖSYM ayrıca, adayların sınava gelirken sade ve rahat kıyafetler giymelerini önerdi. Buna göre, çanta, cep telefonu, saat kolye, küpe, bilezik, broş, bozuk para gibi metal içerikli eşyalar ve her türlü elektronik cihaz binaya sokulmayacağından, adaylardan bu eşyaları yanlarında getirmemeleri istendi. Sınava girebilmek için adayları 2012 LYS Sınav Giriş Belgesi ve güncel fotoğraflı TC Kimlik numarası yazılı nüfus cüzdanını yanlarında getirmeleri konusunda uyaran ÖSYM, 'Yüzünüz, kimlik tespitine olanak sağlayacak biçimde açık olmalıdır' dedi.

Belgesi olmayan sınava alınmayacak
Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını ilgili LYS'de yanlarında bulundurmak zorunda. Ancak belgenin arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmaması isteniyor. Öte yandan ilgili LYS'ye ait Sınava Giriş Belgesi yanında olmayan adaylar sınava alınmayacak. Sınava Giriş Belgesi sadece üzerinde belirtilen LYS için geçerli olacak. Bir LYS için düzenlenen belge diğer LYS'ler için kullanılamayacak. Kimlik belgesi olarak sadece nüfus cüzdanı veya pasaport kabul edilecek. Nüfus cüzdanında 'T.C. Kimlik Numarası' bulunmalı ya da pasaportun süresi geçerli olmalı… Özel kimlik belgesi olarak nüfus cüzdanını veya pasaportunu sınav günü yanında bulundurmayan aday, gerekçesi ne olursa olsun sınava alınmayacak; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacak.

wtf!
_YzB_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
10, altın, başarının, kuralı, lys’de, uzmanlar’dan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557