Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kültür & Sanat > Kültür - Tarih > Genel Kültür
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 02 Eylül 2012, 23:50   #1 (permalink)
Bull

Mr.NoBody - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 02 Eylül 2012
Nerden: Tokat
Yaş: 23
(Mesajlar): 1.780
(Konular): 1709
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 42958
Aldığı Beğeni: 91
Beğendikleri: 17
Ruh Halim: Bitkin
Takım :
Standart Kültürümüzün Temel Taşlari

Kültür; bir milleti diğerlerinden ayıran dil, din, tarih, ülkü, anane vb. hayat tezahürlerinin tamamıdır. Türk kültürü de yeryüzündeki birkaç büyük kültürden biridir. Türk kültürü her zaman her şarta büyük şahsiyetler yetiştirmiştir. İşte o şahsiyetlerden birisi de dini iman ve milli heyecan şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’dur.
"Yazık hala biz dünkü ilmin bile biganesiyiz, cahiliyiz" diye devrinin cahil aydınlarına çatan Âkif, başlangıçta bütün inancını ve ilmini Fatih camii müdavimlerinden olan babası Temiz Tahir Efendi' den almıştır.
Fatih civarında Emir Buhârî mahalle mektebinde ve dört yaşında ilk tahsile başlayan Âkif, burada iki sene kadar okuduktan sonra yine Fatih'te bir ilkokula devam etmiş, daha sonra da Fatih Merkez Rüştiyesi'nde ortaokulu okumuştur.
Rüştiye'ye devam ettiği sıralarda babasından Arapça dersleri almaya devam ettiğini Arapçası'nın ve Farsçası'nın mektepte okutulanın üstünde olduğunu söyleyen M.Âkif, ortaokulu bitirince Siyasal Bilimler'in lise kısmına girer. Babasının ölümü ve evlerinin yanması okulun üst kısmına devam etmesine mani olur. O sırada ilk defa açılan Baytar Mektebi'ne arkadaşlarının tavsiyesi üzerine girer. Şiirle meşguliyeti bu okulun son iki senesinde artar.
Mehmet Âkif’i yakından tanıyan gençlerden birisi Mithat Cemal' dir. Mithat Cemal ilk tanıdığı sıralarda Âkif’i koyu bir mutaassıp zanneder. Âkif’in yeni şiirler yazabileceğinden şüphe ettiği gibi, Fransızca bileceğine de inanmaz. Fakat zaman ilerleyip tanışık1ığı arttıkça Âkif’in birçok eseri lügatsiz tercüme edecek kadar Fransızca bildiğini görür.
M.Âkif, Arap edebiyatına vukufiyetini ise "Arap şiiri bir emir ile başladı, bir emir ile bitti. Birincisi İmr'ul Kays, ikincisi Ebul-fâriz" ifadesiyle ortaya koyar.
Şiirde laftan çok manaya ve insanlığa önem veren, insana hizmeti ön planda tutan M.Âkif İran şairleri içinde en çok Sâdî'yi beğenmektedir.
Hayyam'ın kıymetinin kabul edilmiş fikirlere ve kıymetlere ters düşmekten doğan yalancı bir kıymet olduğunu söylerken, dünya şairleri içersinde Homeros'tan sonra gelen en büyük şair diye bilinen Firdevsî için ise "Altmış bin beyitlik Şehnamesi, Sadi'nin Bostan' daki sekiz beyitlik hikâyesi kadar insanlığa hizmet etmemiştir" der.
M.Âkif'in dostları arasında Mithat Cemal'den başka hiciv dolu nükteleriyle tanınan Süleyman Nazif’i, Babanzade Ahmet Naim'i, Fatih Hoca'yı (Fatih Gökmen), Eşref Edip'i ve Neyzen Tevfik'i görürüz.
Batılı ilim adamları içerisinde en çok Pastör'ü beğenen Âkif, Pastör'ün yalnız ilmine değil, insanlığına ve feragatine de hayrandır. Pastör'ün Allah'a imanı onu sevindirir. 1908'den sonra Âkif’i Sırat-ı Müstakim' de Sebil'ür-Reşad' da görüyoruz. Burdur Milletvekili olarak meclise girdikten sonra ise Taceddin dergâhında kalmış, Mahir İz, Adnan Adıvar ve Hasan Basri ile arkadaşlıkları olmuştur.
O sadece şair değil aynı zamanda bir dava adamıdır. Milletinin zaman içinde yaşadığı buhranlı dönemindeki dert ortağıdır. Milletinin felaketten kurtulması için ümit dolu, iman dolu, heyecan dolu şiirler yazmıştır. Toplumumuzun problemlerinin en yoğun olduğu dönemde M.Âkif ve onun çevresindeki şairler cemiyetinin dertlerini adeta bayraklaştırmışlardır.

"Ey benim her taşı bir ma 'bedi iman yurdum Seni er geç bana elbet verecek ma'budum"
Şiirlerinin tamamında halkın acılarını, kederlerini, çilelerini hissederek onları dile getiriş vardır. Şahsi konulan asla şiire sokmayan Âkif, aşk şiirleri de yazmamıştır. Edebiyatı sadece güzellik olarak görmeyip, halka hizmet olarak telakki eden Âkif, Safahatı'nın başında yer alan şiirinde:
"Bir yığın söz ki samimiyeti ancak hüneri Ne tasannu bilirim, çünkü ne sanatkârım"
Diyerek kendisini bir sanatçı olarak görmemiştir. Şiirlerinde oldukça duygulu olan Âkif, bu gücünü insanlara gözyaşı döktürmekte değil de dertlerini dile getirmekte kullanmış ve bu dertler karşısında gözyaşı dökmüştür.
"Şiir için gözyaşı derler; onu bilmem yalnız, Aczimin giryesidir bence bütün asarım"
İlhama pek inanmayan ve hayale hiç yer vermeyen Âkif, şiirlerini kuvvetli bir gözlemle yazar. Şiirlerini yazmadan önce gerekli ön hazırlıkları yapar, iyi bir plan hazırlar ve şiirini tamamlar. Manzum hikâye tarzı, en olgun dönemini Âkif’le yaşar. Şiirlerindeki realist tablolar bu tarzın edebiyatımızda kökleşmesine yol açmıştır.
Hasta şiirinde okul hayatındaki bir hatırayı bütün canlılığıyla yaşamakta, ölen o gencin acısını unutamamaktadır. Yoksul insanlara yardım etmekte büyük fedakârlıklara katlanan Âkif, Seyfi Baba şiirinin sonunda kesesini çıkarıp da hiç parasının kalmadığını görünce:
"Ya hamiyetsiz olaydım, ya da param olsaydı"
demekten kendini alamaz. Şiirlerinde hayatın bütün çıplaklığını ortaya koyan şair; Küfe, Meyhane, Mahalle Kahvesi... gibi şiirlerinde toplumumuzu sızlatan yaraları kendi içinde hisseder. İyi ile kötüyü, güzel ile çirkini, övgüyle hicvi yan yana veren şair, hürriyet, eşitlik, kardeşlik gibi kavramlarla yola çıkanları, bu kavramlar arkasında yatan gerçek manayı düşünmediklerinden dolayı fark ettirmeden şiddetle hicveder.
İnsanımızın kahramanlığını, vatan sevgisini bayraklaştıran Âkif, Asım gibi bir ideal Türk insanının tipini de bizlere anlatmaktan geri durmaz. Edebiyatı ahlaka hizmet olarak da gören şair, düşünceyi şiirde, gıdanın meyvenin içinde verildiği gibi verir. Eserlerinde tamamen mahalli konuları şiirleştiren Âkif, edebiyatın evrenselliğine pek itibar etmez. Çevresinde ne görmüşse, ne duymuşsa, ne yaşamışsa onları gerçekçi bir dil ile anlatır.
Aruzu çok rahat kullanan şair, heceyle şiir yazmamış ancak heceyle yazılmış güzel şiirleri zevkle okuduğunu da ifade etmiştir. Âkif hemen bütün şiirleri birer sehl-i mümteni olarak edebiyatımızda yerini almıştır.
Din ve vatan aşkından başka bir istikameti olmayan Âkif, cahilane taassuba karşıdır.
Müspet ilme, tekniğe ve terakkiye inanmış, Batıdan bu hususlarda yararlanılmasını fakat dinimize son derece bağlı kalmamız gerektiğini savunmuştur. Tembelliğe, milli miskinliğe ve acizliğe şiddetle karşıdır.
"Bir baksana gökler uyanık yer uyanıktır Dünya uyanıkken uyumak maskaralıktır"
"Doğrudan doğruya Kur' an' dan alıp ilhamı Asrın idrakine söyletmeliyiz İslâm'ı"
"Alınız ilmini garbın alınız san' atını Veriniz hem de mesainize son sür' atini"
"Ey dipdiri meyyit iki el bir baş içindir Davransana el de senin baş da senindir"
Âkif’in şiddetle karşı çıktığı bir diğer husus da tefrikadır. Türk milleti ona göre bölünmez bir bütündür. O, milletinin yürekleri tolu vurursa hiçbir kuvvet tarafından sindirilemeyeceği görüşündedir.
"Sahipsiz olan memleketin batması haktır Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır"
Hayâtı ve verdiği eserler itibâriyle tam bir Müslüman Türk insanı tipinde bütünlük arz eden Âkif, kendisinden sonra gelen nesle çok büyük miraslar bırakmıştır. Zaten Türk insanı için rehber olan hayâtı başlı başına bir mirastır.
Tevâzuun ve istikrârın sembolü olan Âkif, her zaman her yerde ve her şartta Türk insanının kalbinde yaşayacak millî şuur kaynağı olmaya devâm edecektir

Ateşi körükle ki, yandığını bilsin ..

K.Furkan
Mr.NoBody isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
kültürümüzün, taşlari, temel


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557