Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Erkekçe > Giyim & Aksesuar
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Giyim & Aksesuar Erkeklerin en çok dikkat ettikleri yeni sezon giyim ve aksesurların bulunduğu ve paylaşıldığı forum.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Like Tree4Kişi Beğendi
  • 1 Post By tesbihci
  • 1 Post By - Ợuαяαnтinє.
  • 1 Post By _YzB_
  • 1 Post By tesbihci
Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 31 Ocak 2013, 19:39   #1 (permalink)
tesbihcim

tesbihci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 31 Ocak 2013
Nerden: ankara
(Mesajlar): 7
(Konular): 2
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 10
Aldığı Beğeni: 3
Beğendikleri: 21
Ruh Halim: none
tesbihci - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Tesbih malzemeleri

Ağaç Türleri


Abanoz (Agate)
Ağacın en içteki öz bölümü çok koyu renkte; hatta simsiyahtır. Çok sert bir ağaçtır ve parıltılar saçacak kadar iyi cilâ tutar. Hindistan, Sri Lanka, Doğu ve Batı Hint Adaları ile Afrika’nın bazı bölgelerinde yetişir. Eskiden krallar abanozdan yapılmış asalar kullanır ve zehirin etkisini giderdiği inancıyla, içkilerini abanoz kaplardan içerlerdi. Günümüzde bu değerli ağaç, en çok mobilya ve müzik aletleri yapımında kullanılmaktadır.
Demirhindi Ağacı
Baklagillerden, odunu oldukça sert bir ağaçtır. Özellikle Mısır ve Hindistan olmak üzere sıcak iklimlerde yetişmektedir. Özodunu ilk işlendiğinde açık renklidir ama zamanla koyulaşır. Kahverengi üzerine kılcal kırmızı damarlarıyla bilinir.
Dişbudak Ağacı (Ash Tree)
Zeytingillerden, kerestesi sert ve değerli bir ağaçtır. Vatanı Avrupa’dır. Türkiye’de ise Batı Karadeniz Bölgesi’nde ve Trakya’da doğal olarak yetişir. 150-200 yaşına kadar yaşayabilir. Kerestesi açık krem rengidir ve üzerinde hafif koyu hareleri bulunur.
Gül Ağacı (Rosewood Tree)
Dalbergia türüne mensup bu ağaçlar, yüzlerce çeşidi bulunan gülgiller ailesindendir. Yetiştiği ülkeye göre değişiklikler gösterdiği için de genellikle o ülkenin adıyla anılır. Türkiye’de yetişen türüne Hint gülü denilmektedir. Kerestesinde kırmızı, bordo ve kahverengi desenler bulunur.
Fildişi Ağacı (Ivory Wood)
Güney Amerika, Brezilya ve Arjantin’de yaygın olarak bulunur ve fil dişini andıran deseninden dolayı bu ismi almıştır. Çok sert bir ağaç türüdür.
Kan Ağacı (Blood Wood Tree)
Güney Amerika’nın Amazon Ormanları’nda yetişen çok sert bir ağaçtır. Odunu zamanla, hava ve ışığa maruz kaldıkça koyulaşabilir. Küçük gözenekli, ince bir dokusu vardır. Adını kan kırmızısı olan renginden almıştır.
Kralağacı (Kingwood Tree)
Gülgillerden, kerestesi kırmızı-mor zemin üzerine, siyah ve koyu kahverengi çizgili, kısa boylu sert bir ağaçtır. Yapısı nedeniyle işlenmesi zordur. Yoğun ve ağır olduğundan çok dayanıklıdır. Güney Amerika’da özellikle Brezilya’da yetişir.
Keçiboynuzu Ağacı (Honey Locust Tree)
Akdeniz kıyılarında, Kıbrıs adası, Libya ve ABD’nin Kaliforniya Bölgesi’nde bulunur. Türkiye’de Antalya, Mersin, Muğla dolaylarında küçük veya büyük gruplar halinde yetişmektedir. Kerestesi ilk kesildiğinde açık pembe renklidir ve zamanla güneş ve havanın etkisiyle renklenmektedir.
Kokobolo Ağacı (Cocobolo Wood)
Güney Amerika, Meksika, Brezilya gibi ülkelerde yetişen ağaçlardandır. Kokobolo, gül ağacı türüdür. Ağır ve sert olmasının yanı sıra, turuncu, sarı ve kahverengi ağırlıklı renkleriyle dikkat çeken bir ağaç türüdür. Elastiki ve dirençli bir yapıya sahiptir. Liflerinde barındırdığı yüksek yağ miktarı nedeniyle canlı bir görüntüsü vardır.
Kördiken Ağacı
Akdeniz’e özel karakteristik maki tipi ağaççıklardan olan kördiken ağacı, muhteşem bir desene ve kullanıldıkça parlayan, kızaran bir özelliğe sahiptir. Anayurdu Avrupa’dır.
Leopar Ağacı
Avustralya’nın kurak ve yarı kurak alanlarında bulunur. Lekeli kabuğu nedeniyle leopar ağacı olarak bilinir. Zor bulunan bir ağaç olup kolay işlenir ve işlendikten sonra çok parlak bir yüzeye sahip olur. Kabuk altı kahverengimsi kırmızı iken, öz odunu çikolata kahverengidir. Damarları sımsıkıdır. Leopar ağacı, çürümeye karşı yüksek dirençli ve kokusuzdur.
Madagaskar Gül Ağacı (Madagascar Rosewood)
Madagaskar’da yetişen bir gül ağacı çeşididir. Sert yapıya sahiptir. Çikolata renginden, mora ve kahverengi tonlara uzanan renklere sahiptir.
Mavi Ağaç (Blue Mahoe Tree)
Anavatanı Jamaika olan bu ağaç, rengi itibariyle çok özel bir ağaçtır. Çok ender bulunmaktadır. Adını kerestesinde bulunan mavi-yeşil damarlardan almıştır.
Mor Gül Ağacı (Purple Rosewood)
Güney Amerika, Brezilya, Colombia, Panama ve Surinam’ da yetişen bir ağaçtır. Sert yapıya sahiptir. İlk işlem gördüğünde şeker pembesi rengindedir; fakat zaman geçtikçe mor renge doğru koyulaşır.
Palmiye Ağacı (Palm Tree)
Palmiyeler, bilhassa tropik ve subtropik bölgelerde yaygın olarak bulunan bir ağaç türüdür. Enine lifli yapısından dolayı işlenmesi zor bir ağaçtır.
Pelesenk Ağacı (Lignum Vitae Wood)
İhtiva ettiği yağlardan dolayı çok hoş bir kokusu vardır. Ayrıca özgül ağırlığı dolayısıyla sudan ağır ağaçlardandır. Gemilerde şaft ve iç yalıtım malzemesi olarak çok kullanıldığı için “gemi ağacı” olarak da bilinir. Kahverengi veya koyu yeşil renkli türleri vardır; koyu yeşil renkli olanı daha yağlı ve daha keskin kokuludur.
Portakal Ağacı (Orange Tree)
Yapraklarını dökmeyen, 2 ila 5 metre boylarında, geniş tepeli ağaçlardır. Türkiye’de Güney Anadolu ve Doğu Karadeniz’de özellikle Rize’de sık görülür. Mandalina ve limon ağacıyla aynı yapıya sahip olan odunu açık sarı renktedir. Anayurdunun Çin olduğu sanılmaktadır. Güneydoğu Asya’daki ülkelerde çok eski çağlardan beri yetiştirilmektedir. Oradan Doğu Akdeniz’e ve Kuzey Afrika’ya, daha sonra da Güney Avrupa ve Amerika’ya yayılmıştır.
Şimşir Ağacı (Turkish Boxwood)
Yaprakları dökülmeyip, hep yeşil kalan bir süs bitkisidir. Çoğunlukla sık dallı bir çalı; ama bazen 10 metreye kadar boy salan bir ağaçtır. Rengi açık sarı ile koyu sarı arasında değişir. Sert bir yapıya, çok düzgün ve parlak bir yüzeye sahiptir. Dağınık gözenekli bir ağaçtır ve gözenekleri, çıplak gözle görülmeyecek kadar küçüktür. Şimşirin iç odunu ile dış odunu arasında belirli bir renk farkı yoktur. Küçük ölçülü; fakat üstün nitelik isteyen işlerin yapımında şimşirden yararlanılır.
Yılan Ağacı (Snakewood)
Anavatanı Surinam’dır. İlgi çekici deseninden dolayı obje yapımında dünyada en çok kullanılan ağaçlardandır. Kerestesindeki yılan derisini andıran desenlerinden dolayı bu ismi almıştır. Kahverengi üzerine siyah desenlidir.
Zirikote Ağacı (Ziricote Tree)
Zirikote, yapı olarak çok sert bir ağaçtır. Belize ve Meksika’da yetişir. Koyu kahverengi, yeşil ve siyah desenlidir. Nadiren mor desenli rengi de bulunabilir. Brezilya gül ağacına çok benzeyen bir yapısı vardır fakat rengi daha koyudur. Sertliği ve özgül ağırlığının yoğunluğu nedeniyle, yalnızca zımparalanmayla bile, saten gibi bir görünüm kazanır. Nadir bulunan, pahalı ve oymacılıkta, özellikle de heykel yapımında tercih
edilen bir ağaçtır.
Bitki Türleri

Kuka (Coquilla Nut)
Brezilya, Bolivya, Peru, Endonezya, Hindistan ve Seylan gibi tropik bölgelerde yetişen; Hindistan cevizi gibi palmiyegiller familyasına ait bir ağaç türünün tohumu olan kuka cevizi, çok sert bir malzemedir.
Narçıl (Tagua Nut)
“Deniz Hindistan Cevizi”, dünyada yalnız Hint Okyanusu’ndaki Seyşel Adaları’ndan Praslin’in bir vadisinde yetişen, 10 yılda olgunlaşan ve dünyanın en büyük meyvesi olma özelliği taşıyan (20-25 kg.) bir tür Hindistan cevizinin zamanla taş sertliğinde katılaşmış halidir. Narçıl, ilk işlendiğinde süt beyazı renginde olup, zaman içinde griye doğru renk değiştirmektedir.

Hayvansal Türleri


Balina Dişi (Whale Tooth)
En büyük deniz memelisi olan balinanın dişidir.
Bufalo Boynuzu (Buffalo Horn)
Kuzey ve Güney Amerika yaylalarında yaşayan iri yaban sığırının boynuzudur. Bizon, yaban sığırı, karasığır, yaban öküzü, yabanî manda gibi isimlerle de tanınır. Sürüler halinde gezerler. Ağırlıkları 750kg. kadar olan ot obur hayvanlardır. Oldukça güçlü ve iridirler. Boynuz darbeleri öldürücüdür.
Deniz Kaplumbağası Kabuğu
Denizlerde yaşayan ve ayaklarını yüzgeç gibi kullanan bir deniz hayvanının kabuğudur.
Fil Dişi (Ivory)
Fil dişi, birçok kullanım alanı yanı sıra ziynet eşyası yapımına yaramaktadır. Plastikle tanışana kadar bilardo topu, piyano tuşları, düğmeler ve ziynet eşyası yapımı için kullanılmaktaydı.
Gergedan Boynuzu (Rhino Horn)
Gergedangiller, Rhinocerotidae familyasından bugüne kadar soyunu sürdürebilmiş kara hayvanları içinde, filden sonra en iri olan hayvan türüdür. Bugünkü gergedanların üçü Asya’da, ikisi Afrika’da olmak üzere beş türü vardır. Bunların hepsi iri yapılı, kısa ve kalın bacaklı hayvanlardır. Gergedanların boynuzu diğer hayvanlarınki gibi kemikten değil, saç, kıl ve tırnakların yapısındaki keratin denilen lifsi bir proteinden oluşmaktadır. Bazı Asya ülkelerinde bu boynuzların doğaüstü güçler taşıdığına inanılır. Günümüzde yalnızca Afrika, Hindistan, Malezya ve Endonezya’da yaşamaktadır.

Mercan (Coral)
Tropik ve ılık denizlerde koloniler halinde yaşayan küçük hayvanların kalker asıllı iskeletlerinden oluşur. İskeletleri dış derilerinin salgısından meydana gelir. Kalsiyum karbonat, magnezyum, silis karbonat, magnezyum florüt ve kalsiyumdan oluşan mercan, çalı görünümünde olup, pembe, açık kırmızıdan paslı kırmızıya kadar pek çok renktedir; ayrıca beyaz ve siyah renkte olanları da mevcuttur.
Mamut Dişi (Mammoth Tusk)
Milyonlarca yıl önce nesilleri tükenmiş olan mamutların dişleridir. Renkleri fil dişine göre biraz daha koyudur. Mamut kemikleri halen Sibirya ve Alaska’da eriyen buzulların altında bulunmaktadır.

Mors Dişi
Kuzey Kutbu denizlerinde yaşayan yarı sucul bir memeli türünün dişidir.
Siyah Mercan (Yüsürü, Yüsrü) (Black Coral)
1 metre yüksekliğe kadar ulaşan, sarmal yapılı, siyah ve kahverengi iskeleti vardır. 10-250 metre erinlikteki çamurlu kayalar üzerinde yaşar. Yüsürü ismi, işleme tekniğinin adı olup, Arapça yüsr, “zengin” ve yesüre, “zenginleştirilmiş” kelimelerinden Türkçeleştirilmiştir.
Su Aygırı Dişi (Hippopotamus Tusk)
Tropikal bölgelerde nehir kenarlarında yaşayan, iri, memeli hayvan türünün dişleridir.

Fosil Türleri


Dominik Kehribarı (Dominican Amber)
Ender oluşan, 25 - 40 milyon yaşında, Dominik’teki kehribar yataklarından elde edilen, tam saydam kehribardır. Dominik Kehribarı, güneşin mor ötesi ve mor bandındaki ışıklarını emdikten sonra, mavi ve yeşil ışık olarak yayılır ve kehribar bu renklerde görülür. Dominik Kehribarı, ince, homojen granüllü çamur taşı ve kum taşı içinde yumrular halinde bulunur.
Kehribar (Amber)
En az 50 milyon yıl önce Balkanlar, Orta Avrupa, İngiltere ve özellikle Baltık Denizi ile Kuzey Denizi ülkelerinde geniş ormanlar teşkil eden pinus succinifera isimli çam türünün, okyanus tabanında fosilleşmiş reçinesidir. Açık sarı, kızıl kahverengi arasında çeşitli renklerde; mat, hareli, haresiz ya da yarı şeffaf hallerde bulunur. Özellikle ısıtıldığı zaman, elektriksel ve manyetik özellikleri açığa çıkan kehribar, çok yumuşak ve hafiftir.
Lüle Taşı
Toprakta, geniş damarlar içinde serpilmiş çakıl kümeleri halinde bulunan lüle taşının ana maddesi hidratlı bir magnezi silikattır. En küçük deniz canlılarının fosilleşmiş kalıntılarından oluşan, organik kökenlibir taştır. İşlenmesi kolay, beyaz renkli, gözenekli bir mineraldir. Yunanistan’daki bazı adalar, Çek Cumhuriyeti’ndeki Moravya Bölgesi, Fransa, İspanya, Fas ve ABD’de bulunur. Ticari olarak işlenebilir lüle taşı yataklarının neredeyse tamamı, Türkiye’nin Eskişehir ilindedir. Kurutulduktan sonra neme veya herhangi bir gaza maruz kalırsa, bu nemi veya gazı büyük ölçüde emer. Zarif, narin yapısıyla tamamen özgün bir malzeme olan lüle taşı, bünyesindeki nemi kaybetmediği sürece kolay olarak işlenebilir.
Oltu Taşı (Kara Kehribar) (Black Amber (Jet))
Oltu taşı, Türkiye’de Erzurum’un Oltu İlçesi’nin kuzeydoğu kesiminden çıkartılan, milyonlarca yılda oluşmuş, parlak renkli bir fosildir. Oltu taşının diğer bir adı da “kara kehribar”dır. Oltu taşı esasında siyah renkli bir karbon bileşenidir.
Deniz Türleri

Mercan (Coral)
Tropik ve ılık denizlerde koloniler halinde yaşayan küçük hayvanların kalker asıllı iskeletlerinden oluşur. İskeletleri dış derilerinin salgısından meydana gelir. Kalsiyum karbonat, magnezyum, silis karbonat, magnezyum florüt ve kalsiyumdan oluşan mercan, çalı görünümünde olup, pembe, açık kırmızıdan paslı kırmızıya kadar pek çok renktedir; ayrıca beyaz ve siyah renkte olanları da mevcuttur.
Siyah Mercan (Yüsürü, Yüsrü) (Black Coral)
1 metre yüksekliğe kadar ulaşan, sarmal yapılı, siyah ve kahverengi iskeleti vardır. 10-250 metre erinlikteki çamurlu kayalar üzerinde yaşar. Yüsürü ismi, işleme tekniğinin adı olup, Arapça yüsr, “zengin” ve yesüre, “zenginleştirilmiş” kelimelerinden Türkçeleştirilmiştir.
Sıkma Kehribar


Sıkma (Sentetik) Kehribar / Amberoid
Amberoidlere ülkemizde “sıkma kehribar” denilmektedir. Ortadoğu’da ve Kuzey Afrika’da “faturan” olarak da adlandırılır. Amberoidler, bakalit ailesinin
en nadir ürünüdür. Amberoidler bakalit türleri içinde ilk yapılan denemelerdir. Amberoidler asla bire bir aynı özelliklerde değillerdir. Fenol formaldehit reçine
içerirler; geri dönüşümsüz plastik grubunun mücevheri sayılırlar.
Amberoid türleri:
Siyah Amberoid
Amberoid grubunda en yüksek fenol içeren türdür. Yüksek fenol sebebiyle rengi kömür siyahıdır ve sentetik kehribarlar içinde en nadide olanıdır. Üretim
yılları 1920-1970 arasında olup, bakır levhalara dökülmüştür. Amerika başta olmak üzere, Orta Avrupa’daki tüm ülkelerde üretilmiştir. Altın İçerikli (Simli) Amberoid Bu amberoid türünün içeriğinde altın çeşitleri ve fenol formaldehit reçine vardır. İçeriğindeki altın çeşitleri gruplara adını vermiştir. Üç önemli çeşidi vardır:
1) Gold Dust Amberoid: İçeriğindeki altın, toz şeklinde olup ürünün içinde oldukça yoğundur.
2) Golden Lava Flow Amberoid: İçeriğindeki altın, pudra formunda olup, ürünün içinde yanardağ lav akışı modeli olarak yer alır.
3) Golden Flake Amberoid: İçeriğindeki altın, pul yaprak şeklindedir. Altın pullar ürün içinde çok yoğun değildir. Altın içerikli amberoidler günümüzde en az bulunan amberoid türüdür. Üretim maliyeti sebebiyle az dökülmüştür. Görsel olarak en güzel amberoid çeşididir ve bakır levhalarda üretilmişlerdir. Üretim yılları 1925 – 1970 arasında olup, en sık Amerika’da bulunmaktadır.
Novalak Amberoid
Bu amberoid grubu hareli ve haresiz olarak ikiye ayrılır. En çok Birleşik Krallık’ta dökülmüş ve değer görmüştür. En çok kolye, tespih ve sigara ağızlığı yapılmıştır. Ülkemizde çok rağbet görür. Üretim yılları 1925 – 1960 arasında olup, fenol düzeyi yüksektir.
Şeffaf Amberoid
Bu amberoid grubu su gibi şeffaf olup, tüm renkleri mevcuttur. En çok kullanım alanı olan ve üretilen amberoid çeşididir. 1925 – 1970 yılları arasında, Amerika ve Orta Avrupa’da üretilmiştir. Doğu Almanya döneminde çok rağbet görmüş ve pek çok alanda kullanılmıştır.

Sentetik Türleri


Galalit (Galalith)
Galalit, sütün kazeini ile formaldehitten elde edilen plastik maddedir. Formaldehit molekülleri kazein (protein) molekülleri ile birleşirken su çıkar. Bu tip birleşmeye “kondansasyon” adı verilir. Birleşme üç boyutta olduğu ve her yöne dağıldığı için, çok sağlam ve sert bir ürün ortaya çıkar. Sütün kazeinine boya ve dolgu maddeleri ilave edilerek iyice karıştırılır. Levha veya çubuk şekline sokularak, formaldehit banyosuna batırılır. Reaksiyon çok yavaş meydana gelir. Banyodan çıkarılan ürün kurutulur. Kondansasyon yine devam eder. Sıcakta yumuşamayan bir madde meydana gelir. Çoğunlukla tornada şekillendirilir. Düğme, kalem sapı, tarak ve oyuncak yapımında kullanılmaktadır.
Katalin (Catalin)
Katalin, 1930’larda popüler olan termoset polimere verilen isimdir. Kimyasal olarak, fenol formaldehid reçinesidir. Katalin; üretim süreci (iki aşamalı üretim) bakımından diğer bakalit türlerinden farklı (talaş ya da karbon siyahı gibi doldurma maddeleri kullanılmadan) bir bakalit türüdür. Neredeyse renksiz olması sebebiyle, diğer bakalit türlerinden farklı olarak, canlı renklere boyanabilir; hatta hareli hale getirilebilir. Bu durum, katalinin diğer bakalit türlerinden daha popüler olmasına neden olmuştur. 1930-50’lerde, birçok plastik bazlı tüketim maddesinin yerini almıştır. Aynı zamanda, oksidasyona bağlı olarak, yaşlandıkça renk değiştirir. Bu durum, katalinden yapılan şeyler üzerinde oldukça ilginç efektlere neden olmuştur. Katalin, American Catalin Corporation (Amerikan Katalin Şirketi’nin) tescilli markasıdır.
Pleksiglas (Plexiglass)
Lineer yapıda, berrak, renksiz, saydam, yüksek yumuşama sıcaklığına sahip, darbe dayanımı yüksek, hava şartlarına dayanıklı bir termoplastiktir. Testere ile kesilebilen, rendelenebilen, esnek, cam görünümünde bir malzemedir.
oR@BeL Bunu beğendi.

Tesbihci Muharrem

Konu tesbihci tarafından (31 Ocak 2013 Saat 19:42 ) değiştirilmiştir..
tesbihci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 31 Ocak 2013, 19:43   #2 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

Konu Uygun Bölüme Taşınmıştır. (:
tesbihci Bunu beğendi.

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 31 Ocak 2013, 19:45   #3 (permalink)
WinneR winneR chicken dinneR

_YzB_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 22 Ağustos 2011
Nerden: Ankara
Yaş: 25
(Mesajlar): 1.020
(Konular): 20
Burç:
Renkli Para : 108183
Aldığı Beğeni: 81
Beğendikleri: 26
Ruh Halim: Kotu Cocuk
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 2
Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
_YzB_ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

Kehribar iyidir
tesbihci Bunu beğendi.

wtf!
_YzB_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Alt 31 Ocak 2013, 20:31   #4 (permalink)
tesbihcim

tesbihci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 31 Ocak 2013
Nerden: ankara
(Mesajlar): 7
(Konular): 2
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 10
Aldığı Beğeni: 3
Beğendikleri: 21
Ruh Halim: none
tesbihci - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

Alıntı:
- Ợuαяαnтinє. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Konu Uygun Bölüme Taşınmıştır. (:
sonradan dikkatimi çekti,teşekkürler..: O:
- Ợuαяαnтinє. Bunu beğendi.

Tesbihci Muharrem
tesbihci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 31 Ocak 2013, 23:21   #5 (permalink)
iyiyi ara,güzeli ara,doğruyu ara;
ama kusur arama!


oR@BeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 25 Ekim 2012
Nerden: evimden
Yaş: 51
(Mesajlar): 13.044
(Konular): 5372
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 1498372
Aldığı Beğeni: 2766
Beğendikleri: 5898
Ruh Halim: Kaygili
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 8
Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

eline sağlık

oR@BeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 31 Ocak 2013, 23:29   #6 (permalink)
iyiyi ara,güzeli ara,doğruyu ara;
ama kusur arama!


oR@BeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 25 Ekim 2012
Nerden: evimden
Yaş: 51
(Mesajlar): 13.044
(Konular): 5372
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 1498372
Aldığı Beğeni: 2766
Beğendikleri: 5898
Ruh Halim: Kaygili
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 8
Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart

kehribar tesbih

oR@BeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 08 Haziran 2013, 16:49   #7 (permalink)
aRTıKYoK
Misafir Üye
aRTıKYoK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
(Mesajlar): n/a
(Konular):
Renkli Para :
Aldığı Beğeni:
Beğendikleri:
Ruh Halim:
Standart

tesbih dendiğinde en kalitelisi ve en güzeli genelde kehribarlardır fiyatlarındanda zaten belli olur.. helede rengini değiştirebilirseniz çekerek 100 tly 200 tlye alınan kehribarlar rengi değiştirilince 1000 tlye 2000 tlye satılıyor
  Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
malzemeleri, tesbîh


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557