Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Forum Renkli Cafe > Güncel
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Güncel Güncel olan tüm konuları ve forumumuzda kategorisi olmayan diğer tüm başlıkları bu bölümde açabilirsiniz..

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 01 Nisan 2013, 15:17   #1 (permalink)
*Kirpiklerine kadar sevdiğim adam, varlığına elhamdülillah.

- MiŁenα - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 24 Ağustos 2012
Nerden: vaLLa ayıptır heryerden çıkabilirim :D
Yaş: 27
(Mesajlar): 6.095
(Konular): 1890
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 178770
Aldığı Beğeni: 845
Beğendikleri: 540
Ruh Halim: Melek Gibi
Takım :
Standart Umay Umay: İki Damla Suyla Camda Karşılaşmak…

Umay Umay, 34 U 442/Veda Busesi, Orospu Kırmızı, Rüya Duvarları, Bütün Güzel Çocuklar Şüpheli, Sokaklar Uyudu Artık Öpüşebiliriz’den sonra geçtiğimiz ay yayımlanan Cevapsız Ağrı ile bize derin bir gökyüzü kuyusundan sesleniyor. Onun hiç kimseye benzemeyen varlığı, yazdığı şiirlere-kitaplara da yansıyor. Biletsiz okurları için, hiçbir yerde yayımlanmayan fotoğraflarıyla Umay Umay söyleşimiz…Ceren Cevahir: Veda Busesi’ni, Orospu Kırmızı’yı ve diğer tüm kitaplarını-yazılarını, düz yazıyla yazılmış şiirler gibi okudum çıktıkları ilk günden bu yana, sık sık… Geçtiğimiz ay yayımlanan Cevapsız Ağrı, şiir formatıyla yazılmış. Okudukça Umay Umay’ın neler yaşadığının içine girdiğimiz derin bir roman gibi… Düz yazıda şiir, şarkıda şiir, fotoğrafta şiir, ve şiirde şiir… Bu “format dışı-format üstü” ruh,…Umay Umay…Yazdıklarıma hep şiir dediler ama ben onları alt alta yazmayı sevmiyordum. Yana-yana yalpalamak yürüyüşümde bile var. Hep yana-yana kayarak yürürüm. Bu kez yayıncımın isteğiyle alt alta dizildi. Açıkçası şiirmiş değilmiş takla attığım yok. Bir şeye, bir ada, bir konuma ait olmayı hiç sevmiyorum. Büyük rahatsızlık duyuyorum. Elimde değil bünyem böyle. Müzikte de, edebiyatta da, fotoğrafta da formatmış, kuralmış, kurammış, vs,ymiş takmadığım doğru. Ama bile isteye yaptığım bir şey değil. İçimden gelen bile değil, içimden çıkan neyse odur. Ona sadık kalırım. Allah’ı gelse beni yola sokamaz. Tek yol zerrelerime kadar hissettiğim zerrelerimdir! Sanata da hiç inanmam, sanatçıya inanırım. ‘O kişiler’ vardır. Gerisi benim için çer çöp, etkisiz, iş hayatı gibi. Bugün ne yapsak ne yapsak çabaları gibi, ıyhh. Özetle çok şiir aranıyorsa bazılarının botlarını bağlaması bile şiirdir. Şair aranıyorsa yazdığı şiirden önce suratına bakarım. Ceketine, ellerine, bakışlarına, tonlamalarına, sırtına, omzuna, uuuuu bir dolu şey var yazdıklarından önce. Zihin, his, algı,, bunların iş aklı ve iş yeteneğiyle yapılan edilen hiçbir şeyle alakası yok.

Alt alta yazılanlar çok mu şiir? Yan yana yazılınca boru mu? Kim kime silah dayıyor bu budur diye? Üff ne sıkıcı ortalık.Ceren Cevahir: …bu ruh Cevapsız Ağrı gibi sarsıcı bir metni yazarken neler yaşadı?

Umay Umay: Kendi hayatını yaşadı. Seçilmiş özenli bir yalnızlıkla. Seçilmiş dertlerle. Seçilmiş duygularla. Seçme hastalığım var evet üzgünüm. Bunun için seçemediğim herkes ve her şeyden özür dilerim.

Yol arkadaşım K. öldükten sonra eve döndüm. Evlerden, odalardan çıkmadım. Büyük Ev Turnesi’ni de yazıyorum. Orada sorunun cevabı olacak.Ceren Cevahir: Hep neler yaşadığını konuştuk Umay, çünkü şiir değil şair önemlidir. Devam edelim mi? Yaşamının başlı-başına şiir olduğunu biliyorum. Deniz feneri gibi, sözcüklerden kalbini oluşturmuş hepimize ilaç-antibiyotik-antidepresan olduğunu… Ağrısı cevapsız olanlar adına -naçizane- geliyor aklıma. Anlatmak ister misin? Onlar şiirinin neresinde ve kalp neden cam? Nerede kırıldın(k)? Hayat neden yorucu (mu)? Çok mu soru sordum? Her cevabın bizi rahatlatacak biliyorum: Hayat bizi neden yordu?

Umay Umay: Şu hayatta en büyük aşkımın filminin adıydı Camdan Kalp. 11 yıl ona nasıl aşıktım. Bütün kalbimle, bütün şiddetimle, tutkumla, nefretimle ona aşıktım. Geçenlerde onu internette bir çekimde gördüm. Gözlerimden aşk yaşları süzüldü. Hâla ona aşık olduğumu fark ettim. Yani kalp onun yüzünden camdandı, kalbimi cam eden oymuş.

Hayatın yorgunluğu filansa sanırım bilmediğim şeyler. Yorulmak konusunda diyebileceğim sözler yok. Kımıldamadığım anlarda dahi hayatı arsızca seviyorum. Kımıldamamak da bir hayat! Çok uzun yürüyünce yoruluyorum, hayatın yormasını hâla çakamadım.Ceren Cevahir: Cevapsız Ağrı, “Kuzey’e kalbi akan bir kadın”ın şiiri… Kuzey’li ve bir süredir “oralara” belli aralıklarla giden biri olarak, “dönmem asla küskünüm hikâyeme” nin üzerine neler değişti? Neler yaşıyorsun Kuzey’de Umay?

Umay Umay: Belki insan en küskün olduğu yere geri döner ha? Kimimiz

küsmelerini okşamak isteyebilir. Asla barışmak değil. Barışa hiçbir yerde, hiç kimselerde inanmadım. Evet kimi küstüğünün yanına oturabilir, küsmeyi yeniden hatırlamak isteyebilir, küstüğüne gülümseyerek yumruk atıyor olabilir. Bilemeyiz, bilmem. Emin olduğum şu, küsmeler de gelsin otursun dizlerimin yanında. Artık birbirimize ne yapacaksak, onu da bilemem ve umurumda değil. Umursadığım annemle karşı karşıya uyumak…

Annem beni bırakıp gitti ve bu köydeki mezarlıkta uyuyor. Onsuz öyle güvensizim ki karşısında uyumak beni sonsuz huzurlu ediyor. Her gün toprağına sokuşturduğum şekerler ve bisküvilerle o da iyidir. Beni çok severdi. Çok. Onla ikinci bir ilişki yaşıyor gibiyim. Hatta daha sıcak, daha güçlü ve tatlı. Bu dağın başında yaşama nedenim sadece annemle beraber olmak arzumdan. Kuzey bir zamanlar doğduğum yerdi, sonra küstüğüm ve kaçtığım yer oldu, sonra bütün ruhum bir kuzey uçurumu gibi şekillendi, şimdi sadece annem.Ceren Cevahir: Kimilerine yol yakışır, odalar dolusu sessizlik büyütseler orada otursalar da yola çıkmışlardır. O her biri sen olan botlarınla ayağın gaz pedalındaydı, İzmit yolundaydık. Hiç fren yapmamıştın Umay; öyle güzel… nereye gidiyordun?

Umay Umay: Kendime doğru… İzmit yolundan dönerken cama iki damla su yapıştı durduk yere. Sadece o iki damla su için çıkmış olabilirim o yola ne dersin? Bu büyük bir şey benim için; iki damla suyla camda karşılaşmak. Daha ne olsun. Şahidimsin sen, yollar odam değil miydi, odalarımdı.Ceren Cevahir: Öyleydi. Öyleydin. Yaz gecesi o iki damla su camın üzerinden sana doğru… Şaşırtıcı ve çok güzeldi. Fotoğrafların… nehir gibi akarken dondurulmuş o çok etkileyici an’ları merak ediyorum. Her ne kadar kendilerini anlatsalar da. Çekim yaparken nasıl oluyorsun? Fotoğrafla ilgili paylaşmak istediğin projeler?

Umay Umay: Sanatçı derin sularda yüzmeli, yoksa her şey çok yüzeyde, çok net, çok palavra. Sevmediğim her şeyin, hatta sık sık sevmediğim kendimin bile sıradışı düşmanıyım. Bugünden ya da dünden ya da gelecekten konuşmuyorum. Kendimden konuşuyorum- yerim yurdum belli değil. Annemden başka bir köküm yok, tırım tırım arasam da bulamıyorum. Fotoğraf bana zamanı hatırlatıyor. Kendime gelmemi sağlıyor. Bu zaman, şu zaman, o zaman diyor. Melankolimi bozuyor. Bir kare fotoğraftan vazgeçtim makinenin kendisi bile çok büyülü. Yakında fotoğraflarımın olduğu bir çalışma çıkacak. Henüz göndermedim yayın evine. Gönder tuşuna bastığım zaman çıkacak. Sergi açmıyorum. Dışarıda mutsuzum. Bir sergi bir dolu insanla yüz yüze iletişim ve fazla konuşmak demek. Hiç istemiyorum.

Ne çekeceğimi bilmeden deklanşöre basmıyorum. Önce kafamda görüyorum sonra çekiyorum. Boynunda fotoğraf makinesiyle gezmiyorum hiç. Makine ayarlarını bilmem. Tepeme oturuyorlar gene de öğrenmiyorum. Hiçbir şeyin kendi A-B-C’sini öğrenmiyorum. Benim A-B-C’me uyacak. Uymuyor mu? Güle güle.Ceren Cevahir: Senin ürettiğin her şey, o on beş yıl öncekiler bile çok yeni… Seni okumak, dinlemek, fotolarından seyretmek zamansız. Zamansızlık hakkında bir şeyler söylemek ister misin? Böyle bitirelim…

Umay Umay: Bunu çok duyuyorum. Geçenlerde kıpkırmızı kocaman bir saat aldım. Ki saat hiç takmam, saate bakmam da. Onla vitrinde göz-göze geldik. Karanlıktı,yağmur yağıyordu, donuyordum. Saat bana şöyle diyordu; zaman azalmıyor çoğalıyor, zaman her an daha fazla uzuyor, zaman çok çok çok.. ona inandım ve kim yaşayacak bu kadar artan zamanı diye paniğe kapıldım. Girip hemen o saati alıp koluma taktım. Yatarken de çıkarmıyorum. Sürekli bana, zaman gittikçe çoğalıyor diyor. Bunu niye anlattım bilmiyorum ama sanki çok bağlantılı, zamanla iletişimi zamanın gerçekleriyle kurmayışıma.

Bir kere modalara uymuyorum. İki istesem bile kimseyi taklit edemiyorum. Üç tümüyle kendimi yansıtıyorum, o günün benzerlerine bakmadan etmeden. Tabii ki yaşadığım dünyanın malzemeleriyle üretiyorum ama kendimi batırıp çıkararak. Bu yüzden dilim de, kullandığım sesler de zamana direniyor. Bir şeyin kulu kölesi olmazsanız tabi size bir bok yapamaz. En fazla yaşlandırıp öldürür. Buna hazırım ama o tavşan boku insan tipi olmaya, ölene kadar hazır olamayacağım. Özür dilerim.


- MiŁenα isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
camda, damla, karşılaşmak…, suyla, umay, İki


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557