Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu   muhabbet.org"Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Forum Renkli Cafe > Her Telden
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Her Telden Her telden paylaşımın yapılabileceği forum.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Eylül 2014, 13:02   #1 (permalink)
iyiyi ara,güzeli ara,doğruyu ara;
ama kusur arama!


oR@BeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26 Ekim 2012
Nerden: evimden
Yaş: 52
(Mesajlar): 13.043
(Konular): 5372
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 1498372
Aldığı Beğeni: 2765
Beğendikleri: 5906
Ruh Halim: Kaygili
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 8
Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart hırsızlık karşısında yapılması gerekenler.

mal aleyhine işlenen suçların; suç öncesi, suç anı ve suç sonrası süreçlerinde dikkat edilmesi gereken hususları kapsar.

mala karşı işlenen suçların son yıllarda artması ve değişen ceza yasasının, bu tür suçları işleme alışkanlığı olanlar üzerindeki tetikleyici yönü göz önüne alınırsa, kendi malını koruma adına herkesin ezbere bilmesi gereken konulardır:

ev hırsızlıkları için:

alt katlardaysanız ya da apartman çıkıntıları kullanılarak tırmanılması mümkün bir seviyede oturuyorsanız mutlaka parmaklık taktırın. eğer mümkünse alarm kullanın. en kötü ihtimalle, tehlikeli olabilecek her kapı ve pencere için basit yapılı bir alarm alın. (fiyatı en son 1.5 milyondu.)

evden uzun vadeli ayrılıklarda kapı ve pencerelerinizi sağlam bir şekilde kapattığınızdan emin olun. boş kalması için posta kutunuzun anahtarını komuşunuza verin.

ev hırsızlıklarında genel olarak yükte hafif, pahada ağır eşyalar tercih edilir. bu yüzden altın, döviz gibi eşyalarınızı ev içinde saklanan klasik yerlerde (yatak odası, çamaşırların arası, sandıklar vb) saklamayın; yaratıcı olun, ilginç yerler bulun. (zaten dövizle falan işiniz olmasın; bu da çok uzun vadede hırsız sayısına doğru orantılı etki eder. türk lirası güçlensin, ekonomi düzelsin, hırsızlar azalsın.)

gündüz yapılan ev hırsızlıkları, genelde evde kimsenin olup olmadığının kontrolü yapıldıktan sonra meydana gelir. kapınızı çalan yabancı kişilere kapınızı açmıyorsanız, en azından evde olduğunuzu belli edecek birşeyler yapın. içerde olduğunuzu anladıkları anda bu işten vazgeçerler. apartmanda oturuyorsanız, yapılacak bir toplantıyla, apartman kapısının sürekli kapalı olmasını ve diğer apartman sakinlerinin kapıyı tanımadıkları kimselere açmamalarını sağlayın.

gece yapılan ev hırsızlıkları, genel olarak girilmesi daha az zahmetli evlerde yapılır. gece eve girecek hırsızın düşündüğü tek şey, bu işi en sessiz ve en zahmetsiz nasıl halledeceğidir. geceleri tercih ettikleri giriş yeri camlar ve balkonlardır. nasıl olsa evdeyiz, cesaret edemezler diye düşünmeyin, yatarken pencerenizi mutlaka kapatın. camı açmadan uyuyamam diyorsanız, televiyonu açık bırakmak işe yarayabilir. evin içinden gelecek bir ışık ya da ses, normal bir hırsız için vazgeçme nedenidir. (anormallerine az sonra değinilecek.)

diyelim ki, yukarıdaki suç öncesi önlemlerini yerine getirdiniz; ancak birşeyler yolunda gitmedi ve siz evdeyken evinize hırsız girdi. bu durumda yapmanız gerekenlerden önce, kesinlikle yapmamanız gereken şeyi söyleyeyim: panik. bu durumlarda panik yapmamak, olay sonucunda maddi-manevi en az zararı görmeniz için gerekli tek şeydir.

evdesiniz ve diğer odadan sesler geliyor. eğer yalnız iseniz, sanki yanınızda birisi varmış ve onunla birşeyler konuşuyormuş gibi yapın. gerilim filmlerindeki meraklı kızlar gibi, 'kim var orda' ya da 'hayatım sen misin' gibi yalnız olduğunuzu belli edecek diyaloglardan kesinlikle uzak durun.

yapabiliyorsanız vakit kaybetmeden polisi arayın. polisi ilk etapta ilgilendiren iki şey, olayın sürüp sürmediği ve ev adresinizdir. panikleyip gereksiz diyaloglarla vakit geçirmeyin.

ev hırsızlarının büyük bir çoğunluğu, kanunen iki suç birden işlediğini (bkz: konut dokunulmazlığını ihlal), yanısıra, ev sahibiyle karşılaştığında büyük olasılıkla yaşanacak bir itiş-kakış ile cezasının çok fazla artacağını bilir. bu yüzden
özellikle gece hırsızlıklarında ev sahibiyle karşılaşmak bir hırsızın isteyeceği en son şeydir. olaydaki rolünüz budur, buna göre davranın.

belirtmeden geçilemeyecek önemli noktalardan biri de, hırsızın, olası bir karşılaşmada yakalanmamak için sizi korkutmaya çalışacağı ve ev hırsızlarının genelinin bunu sağlamak için yanlarında birşeyler taşıdığı gerçeğidir. ekseriyetle yanlarında bıçak bulundururlar ve bir kısmı (anormal hırsızlar bunlardır ve eve girmeden önce cesaretlenmek için hap alırlar) çok tehlikeli olabilirler. siz istemeseniz de hırsızla bir şekilde karşılaşırsanız, köşeye sıkıştırmak yerine kendi güvenliğiniz için onun rahatça kaçmasını sağlamalısınız. amacı hırsızlıktır ama böyle durumlarda çok tehlikelidirler.

hırsız sizin için tehlike olmaktan çıktıysa ve siz halen bayılmadıysanız, hırsız hakkında edinebileceğiniz bilgileri araştırın. bunlar, varsa kullandığı araç bilgileri, yanısıra temel olarak eşkal bilgileridir. eşkal bilgilerinde önemli olan kısımlar da kalıcı olanlardır. (dövme, deride iz, kaş, göz vs.) polis olaya hemen müdahale ediyorsa, giyimiyle ilgili bilgiler daha önemli olacaktır.

hırsızlık olayının gerçekleşmesinden sonra yapılacak tek iş, parmak izlerini yok etmemek için hiçbir yere dokunmamaktır. olay siz evde yokken gerçekleştiyse, eve gelip olayı anladığınız ilk andan itibaren hiçbir yere dokunmadan polisi arayın. polis geldikten sonra, yapmanız gerekenleri size söyleyecektir/söylemelidir.

hırsızlık, takibi sizin şikayetinize bağlı bir suç değildir. davacı doğrudan kamu hukuku'dur ve siz şikayetçi olsanız da olmasanız da işlemi yapılmalıdır. polis aksi yönde telkinde bulunsa dahi, gidip ifade vermekten üşenmeyin. üşenirseniz, bir sonraki hırsızlık suçuna az da olsa ortaksınız demektir.

işyeri hırsızlıkları için:

hastaneler, alışveriş merkezleri ya da vatandaşın işini doğrudan gören devlet daireleri gibi dışarıdan kontrol dışı girenlerin çok olduğu bir yerde çalışıyorsanız, dikkat edeceğiniz tek husus kendinize ait değerli eşyalara sahip çıkmaktır. bu tür yerlerde, şarja takılmış cep telefonları ya da kilitli olmayan odalara bırakılmış kadın çantaları klasik hedeflerdir.

ziyaretçi trafiğinin az olduğu bir büroda çalışıyorsanız, büro kapısı kapalı değilse ya da birileri içeride sürekli hareket halinde değilse hedef olma potansiyeliniz vardır. dışarıdan içeriye baktığında, 5-10 saniye içinde işini göreceğine ikna olan bir hırsıza yapabileceğiniz hiçbir şey olamaz.

işyeriniz, sadece sizin çalıştırdığınız ve müşterilerinizin haricinde kimsenin girmediği bir yerse, dükkanın kapısını açık bırakıp gitmemek dışında gündüz yapılacak birşey yoktur. bu durumda gece yapılacak hırsızlıklar için önlem almalısınız. polis haberleşme biriminde eşzamanlı çalışan bir alarm taktırmanız iyi olacaktır. bu alarmlar suç sonrasında hırsızı yakalatmasa dahi, sonuçta hırsızlar polis biriminde de çaldığını bilirler ve eğer robert de niro'nun heat'teki ekibi gibi bir ekip değillerse işyerinize hiç bulaşmazlar.

bulaşmamaları, biraz da içeride ne olduğunu bilmemelerine bağlıdır. içerisi onlar için bir muamma değilse, mesela içeride bolca para ya da pek de hacimli olmayan bir kasa olduğunu biliyorlarsa, alarmı göze alıp içeri girebilirler. bu yüzden, alışveriş için gelen ve güven telkin etmeyen kimselerin yanında para göstermeyin.

kasa kullanmanız gerekiyorsa, taşınması zor ve güvenlikli bir tane edinin. işyeriniz apartman aralarında ise, kasanız taşınıp başka bir yerde açılmaya çalışılacak; etrafında oturan kimselerin olmadığı bir yerdeyse kasanız işyerinizde açılmaya çalışılacaktır. iki murç darbesiyle açılmayan kaliteli bir kasa ya da taşınması zor, hacimli bir kasa işinizi görür.

bu tür işyerlerinde parmaklık ya da genel kullanımıyla kepenkler önemlidir. camınızı kepenkle kapatıyorsanız, kepenk sisteminiz aşağıda tek bir asma kilitle sabitlenenler gibi zayıf olmasın. asma kilidin 1 cm çapındaki demirini kırmakla koskoca kepenk işlevini yitirebilir.

etrafında apartman olmayan internet kafe işleticileri ve elektronik eşya satıcıları, herkesten daha dikkatli olmak zorundadır. bu gibi yerleri hedef alan hırsızlar, arabayla yanaşıp sanki kendilerininmiş gibi rahatça içeriyi boşaltırlar. tek kişilik market hırsızlıklarından daha can yakıcıdır, bütün ekmek kapınız gider. sigorta, alarm, demir koruma olmalıdır.

işyerinden hırsızlıklarda rolü olan bir diğer zümre, işyerinin etrafında oturan ahalidir. mesela sizin oturduğunuz yerdeki bir işyerinden ses duydunuz; ışınığınız kapalı ise dışarı bakmaktan çekinmeyin. eğer hırsızlık olayı varsa mutlaka polisi arayın. bugün o mağdura, yarın size.

gece pek olmasa da, işyerinizden gündüz hırsızlık yaparken birini yakalayabilirsiniz. böyle durumlarda olayı dışarıya taşımak ve size destek olacak bir kalabalığı etrafınıza toplamak yapılacak en iyi şeydir. hırsızlar, toplum psikolojisi üstüne doğal bir eğitim almışlardır ve linç bilinci gelişmiş bir halk olduğumuzu gayet iyi bilirler. bu durumda olayı halka mal edip hırsızı psikolojik yönden etkisiz hale getirin ve polisin gelmesini bekleyin. hemen eklemek gerekir ki, bu işe yıllarını vermiş hırsızlar, yeni başlayanlara göre biraz daha rolcü olurlar. onların işi polis gelene kadardır. bu süre onlar için çok değerlidir ve elinizden kurtulmak için bin türlü delilik yaparlar. aslında akıllıdırlar, kalabalığa saldırmazlar, bunun yerine kendilerine zarar verirler. kendilerini kesmek ya da kafalarını sert yerlere vurmak gibi kendisine dokunulmasını engelleyecek hareketlerle kalabalığın arasından kaçmaya çalışırlar. böyle durumlarda her zaman baskın gelen kazanır.

suç sonrası için yapılacak tek şey ise hiçbir yere dokunmadan polise haber vermektir.


oto hırsızlıkları için:

30 saniyelik bir iş için dahi olsa, hiçbir şekilde arabanızın anahtarını üzerinde bırakıp ayrılmayın. 30 saniye bir oto hırsızı için bulunmaz bir nimettir ve 'nereye parketmiştim' sorularıyla arabayı çaldırdığınızı anlayana kadar geçireceğiniz 5 dakikada yeterince uzaklaşma şansı vardır. bu tür durumlarda, birkaç muhtemel park yerine gözattıktan sonra arabanızın çalındığı seçeneği üzerinde durup hemen polisi arayın. vakit kaybetmeden marka, renk ve plaka bilgilerini verin. daha sonra detaylı olarak parkettiğiniz yeri hatırlamama seçeneğini değerlendirirsiniz. arabayı hepten kaybetmektense, birkaç dakikalığına aptal pozisyonuna düşmek daha iyidir. (sonra 'yapılmış en aptalca dalgınlık' başlığına yazıp şukela falan alırsınız, geçer.)

bilinen yöntemlerden biri de şudur: trafiğin yoğun olmadığı yollarda, siz normal bir şekilde seyrederken arkadan çok hafif bir şekilde çarparlar. siz olayı normal bir kaza olarak değerlendirip 'acaba ne oldu' diye bakmak için inersiniz. size çarpan kişi ise arabadan inmez. arkadaki arabanın yanına geldiğinizde, hırsızlardan biri kendini belli etmeden çoktan sizin arabaya binmiştir ve arabanızı alıp kaçmaya başlar. siz neler olduğunu anlamadan size çarpan araç da yola koyulur. kaçtıkları istikamette tesadüfen bir polis ekibi bulunuyorsa, marka, renk ve plaka bilgilerini alarak hemen polisi arayıp kaçtıkları yeri iyi tarif ederseniz kısa süre için faydalı olabilir. aksi halde plaka bilgisi bir daha işe yaramayacaktır.

park halindeki aracınızın çalınmasına önlem olarak; apartman için tahsis edilmiş ve kilitli tutulan park varsa arabanızı mutlaka buraya koyun. işyeriniz için de, varsa size ayrılan özel ve kapalı/engelli bölümleri kullanın. hırsızın, arabanın kendine has güvenliğini aştığında herşeyin bitmeyeceğini bilmesi onu bu işten caydıracaktır. bu tür bir önlem mümkün değilse mutlaka gelişmiş bir alarm sistemi edinin. arabayı park ettikten sonra kapı ve pencerelerin kapalı olduğundan ve alarm sisteminin devrede olduğundan emin olun. bagajı kilitlemeyi de ihmal etmeyin. bazı marka ve modellerde, bagajdan arka koltuğu kanırtıp/delip içeri sızmak küçük cüsseli hırsızlar için çocuk oyunu gibidir.

arabanın kendisinin yanında, içinde bulunan bazı değerli eşyaların çalınması da söz konusudur. arabanızda teyp varsa, özellikle geceleri teybi yerinde bırakmayın. yanınıza almak istemiyorsanız dahi, mutlaka yerinden çıkarıp araba içinde bir yere görünmeyecek şekilde saklayın. teyp yerini boş görmek, hırsızın arabanıza ilişmemesi için yeterli bir sebeptir. hırsızların, araba içinden hırsızlıklarda kendi güvenliklerini sağlamak için, caddeye park edilmiş araçlardan çok, kapalı park yerlerindeki araçları tercih ettiğini bilin.

özellikle gecenin ilerleyen saatlerinde, dışarıdan cam kırma ya da alarm sesi duyduğunuzda mutlaka bakın. mahallenizde yalancı çoban tadı vermiş alarmlar olabilir; siz yine de bakın. şüphelendiğiniz her durumda polisi arayıp bilgi verin. teyp hırsızları genelde arabayla gezerler. bir gece içinde, birbirine yakın yerlerden mutlaka birkaç teyp alırlar. kullandıkları arabayla ilgili bir bilgi, polislerin çok işine yarayacaktır.

araba içinden yapılan hırsızlıkların bir başka çeşidi de, kırmızı ışıkta durduğunuzda, dışarıdan rahatça alınabilecek bir yerde duran değerli eşyanızın çalınmasıdır. olay sonrası mukavemet güçleri olmadığı için kadın sürücüler bu tip olayların potansiyel mağdurlarıdır. araba kullanırken yan koltuğa ya da arka koltuğa bıraktıkları çanta, hırsızlar için her zaman iştah açıcı olmuştur. bunun için yapılabilecek en güzel şey, cep telefonu, çanta ve dizüstü bilgisayar gibi hacimsiz ama değerli eşyaları, arabanın dışarıdan kolayca ulaşılabilecek ve görünür kısımlarına koymamaktır.

bir de iyiniyeti kötüye kullanarak yapılan araba hırsızlıkları vardır. arabayı satmak istiyorsunuzdur ve iyi giyimli, konuşmayı iyi beceren biri talip olduğunu söyleyerek sizinle yakınlık kurar. gerek birkaç gün sürecek bir diyalog olsun, gerek araba pazarında gülerek geçirilmiş birkaç dakika olsun, hiçbir yakınlık, arabanızı tanımadığınız birine vermenize neden olmasın.

oR@BeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
gerekenler, hırsızlık, karşısında, yapılması


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557