Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Eğitim ve Öğretim Genel > Hukuk
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Hukuk Hukuk dersi hakkındaki tüm bilgiler ve paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03 Ocak 2013, 21:36   #1 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart Uzman Jandarma Kanunu.

UZMAN JANDARMA KANUNU

Kanun Numarası : 3466

Kanun Kabul Tarihi : 28/05/1988

Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi : 04/06/1988

Yayımlandığı Resmi Gazete Sayısı : 19832

BİRİNCİ BÖLÜM: GENEL HÜKÜMLER

AMAÇ

Madde 1 - Bu Kanunun amacı Jandarma Genel Komutanlığınca belirlenen kadro görev yerlerinde devamlı personel istihdam ederek hizmetteki verimi artırmak maksadıyla; Uzman Jandarma temini bunların hizmet şartları görev ve sorumlulukları hak ve yükümlülükleri ile ilgili esas ve usulleri düzenlemektir.

KAPSAM

Madde 2 - Bu Kanun Uzman Jandarmalarla bunları istihdam edecek bütün jandarma birlik kurum ve kuruluşları kapsar.

TANIMLAR

Madde 3 - Bu Kanunda yer alan deyimlerden;

a) Uzman Jandarma Adayı : Uzman Jandarma yetiştirilmek üzere Uzman Jandarma Okuluna alınanları

b) Uzman Jandarma: Bu Kanuna göre Uzman Jandarma Okulunu başarı ile bitiren Uzman Jandarma çavuştan Uzman Jandarma sekizinci kademeli çavuşa kadar rütbeleri haiz asker kişileri ifade eder.

İKİNCİ BÖLÜM: HİZMETE ALINMA GÖREV YETKİ VE SORUMLULUKLAR

KAYNAK

Madde 4 - (Değişik madde: 01/07/1992 - 3829/1 md. ; Değişik madde: 14/04/2004 - 5135/ 1.md. ) *1*

Uzman jandarma kaynaklarını 18 yaşını bitirmiş ve 24 yaşını geçmeyen en az lise veya dengi okul mezunu erkeklerden;

a) Muvazzaf askerlik hizmetini yapmış olanlardan terhisi müteakip iki yıl içerisinde müracaat edenler

b) Muvazzaf askerlik hizmetini yapmamış olanlar

Teşkil eder.

Sadece jandarma bando komutanlıklarında istihdam edilmek üzere 18 yaşını bitirmiş ve 24 yaşını geçmeyen en az lise veya dengi okul mezunu bayanlar da uzman jandarma kaynakları arasında yer alır.

YETİŞTİRME

Madde 5 - Uzman Jandarma olacaklarda aranacak şartlar ile Uzman Jandarma Okulunda öğrenim ve eğitim gören adaylara uygulanacak genel esaslar aşağıda gösterilmiştir.

a) Uzman Jandarma olabilmek için 6 aydan az olmayan eğitim ve öğrenimi başarıyla bitirmek şarttır.

b) Uzman Jandarma adaylarının ihtiyaçları Devlet tarafından karşılanır.

c) Uzman Jandarma öğrenimi esnasında yetkili kurullarca başarısız veya disiplinsiz olduğuna karar verilen adaylarla haklarında mahkemelerce veya sağlık kurullarınca Uzman Jandarma adayı olamayacağına karar verilenlerin ilişiği kesilir.

d) (Değişik bent: 01/07/1992 - 3829/2 md.) Sağlık sebebi dışında ilişkileri kesilenlere Devletçe yapılan masraf faiziyle birlikte ödettirilir.

İlişikleri kesilenler subay astsubay Uzman Jandarma ve uzman erbaş olarak Silahlı Kuvvetlere alınamazlar.

(Değişik fıkra: 01/07/1992 - 3829/2 md.) Bunlardan muvazzaf askerlik hizmetini yapmamış olanların sağlık kurullarınca Uzman Jandarma adayı olamayacağına karar verilenler hariç olmak üzere okulda geçen süreleri hizmetlerinden sayılmaz.

MESLEK İÇİ EĞİTİM VE İHTİSAS KOLLARI

Madde 6 - (Değişik madde: 12/06/2003 - 4892 S.K./2. md.)

Uzman jandarma adayları ve uzman jandarmalar ihtiyaca göre düzenlenecek kurslar ile ihtisas eğitimine tabi tutulabilir. Uzman jandarmalar eğitim aldıkları ihtisas kollarında istihdam edilebilir. Tabi tutulacakları kurslar ile ihtisas eğitimlerinin süre ve şekli yönetmelikle düzenlenir.

MECBURİ HİZMET VE YEDEKLİK

Madde 7 - (Değişik fıkra: 12/06/2003 - 4892 S.K./3. md.) Uzman jandarmaların mecburi hizmet süresi uzman jandarma çavuşluğa nasıp tarihinden itibaren on yıl olup yaş hadleri 56'dır. Bunun beş yıl fazlası ise askerlik çağı sonudur. Barışta ve seferde bu süreye kadar yedeğe ayrılmış uzman jandarmalar en genç olanlarından başlanmak üzere hizmete çağrılabilirler.

(Ek fıkra: 01/07/1992 - 3829/3 md.) 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununun 112 nci maddesindeki subay ve astsubayların istifa etmiş sayılacağı haller ile bu hususa ilişkin tazminat hükümleri Uzman Jandarmalar hakkında da uygulanır.

GÖREV VE YETKİ

Madde 8 - Uzman Jandarmalar :

a) Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanun ve Yönetmeliğinde erbaşlar için belirtilen görevlerle istihdam edildikleri kadroların açıklamalarında belirtilen görevleri

b) Zabıta memuru olarak 2803 sayılı Jandarma Teşkilat Görev ve Yetkileri

Kanununun verdiği görevleri yapar ve yetkileri kullanırlar.

SORUMLULUK

Madde 9 - (Değişik madde: 12/06/2003 - 4892 S.K./4. md.)

Uzman jandarmalar çavuş rütbesi taşıyan asker kişi sayılırlar. Bunlar muvazzaflık hizmetinde ve yedeklik döneminde iken hizmete çağrıldıklarında uzman erbaş erbaş ve erlerin üstü olup disiplin ve cezai müeyyideler ile yargılama usulü bakımından erbaşlarla aynı hükümlere tabi tutulurlar. Askeri öğrencilerle astlık ve üstlük münasebetleri yoktur.

Uzman jandarmalar terhis kaydı yedeklik yoklaması hizmete celp eğitim ve tatbikat gibi yedeklik dönemine ilişkin olarak bu Kanunda düzenlenmeyen hususlarda 1111 sayılı Askerlik Kanununun ilgili hükümlerine tabidirler.

Uzman jandarmalar mülki görevlerin ifası sırasında işledikleri suçlardan dolayı 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun hükümlerine tabidirler.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM: ÖZLÜK İŞLEMLERİ

RÜTBELER

Madde 10 - Uzman Jandarma rütbeleri aşağıda gösterilmiştir.

a) Uzman Jandarma Çavuş

b) Uzman Jandarma Birinci Kademeli Çavuş

c) Uzman Jandarma İkinci Kademeli Çavuş

d) Uzman Jandarma Üçüncü Kademeli Çavuş

e) Uzman Jandarma Dördüncü Kademeli Çavuş

f) Uzman Jandarma Beşinci Kademeli Çavuş

g) Uzman Jandarma Altıncı Kademeli Çavuş

h) Uzman Jandarma Yedinci Kademeli Çavuş

ı) Uzman Jandarma Sekizinci Kademeli Çavuş

BEKLEME SÜRELERİ

Madde 11 - Her rütbede normal bekleme süresi 3 en fazla bekleme süresi ise sıhhi izin süreleri hariç 4 yıl olup terfiler her yıl 30 Ağustos tarihinde yapılır.

NASIP TERFİ

Madde 12 - Uzman Jandarma Çavuşluğa nasıp ve terfiler; Jandarma Genel Komutanının onayı ile yapılır.

Uzman Jandarma Okulundaki en az 6 aylık mesleki eğitim ve öğrenimini başarıyla bitirenler uzman Jandarma Çavuş nasbedilirler. Nasıpları okulu bitirdikleri takvim yılının 30 Ağustos'una götürülür. Nasıp düzeltilmesinden dolayı maaş maaş farkı ve diğer özlük hakları ödenmez. Uzman Jandarma Çavuş nasbedilenler stajyer olarak 6 ay süre ile görevbaşı eğitimine tabi tutulurlar.

(Ek fıkra: 15/08/1991 - KHK - 446/1 md.; Aynen kabul: 26/02/1992 - 3777/1 md.) Uzman Jandarma Çavuşları ile Emeklilerinin askerlik hizmetinde geçen süreleri kıdemlerinden sayılır ve nasıpları buna göre düzeltilir. Nasıp düzeltilmesinden dolayı maaşmaaş farkları ve diğer özlük hakları ödenmez.

SİCİL İŞLEMLERİ

Madde 13 - Uzman Jandarmalar hakkında her yıl yönetmelikte belirtilen esaslar dahilinde askeri ve mülki olmak üzere iki çeşit sicil belgesi düzenlenir.

Askeri ve mülki sicil belgelerinin yıllık sicil notu ortalaması sicil tam notunun %60 ve yukarısı olan uzman jandarmalara kademe ilerlemesi yaptırılır. Kademe ilerlemesi şartları 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa göre yapılır. Mülki görevi bulunmayan Jandarma birliklerinde görev yapanlar için sadece askeri sicil belgesi düzenlenir.

Rütbe bekleme süresi içinde asgari iki yıllık sicili bulunan ve bu sicillerinin ortalaması sicil tam notunun %60 ve daha yukarısı olanlar bir üst rütbeye terfi ettirilirler.

Normal bekleme süresi sonunda bu rütbeye ait yıllık sicillerinin ortalaması sicil tam notunun %60'dan aşağı olanlar o rütbede bir yıl daha bekletilirler. Müteakip yıl sonundaki yıllık sicil notları ortalaması sicil tam notunun %60 ve yukarısı olanlar bir üst rütbeye terfi ettirilirler.

En fazla bekleme süresi sonunda terfi edemeyenler ile bir rütbede en fazla iki defa kademe ilerlemesi yapamayan Uzman Jandarmaların yetersizlikten ilişkileri kesilir.

KIDEM VE KIDEM SIRASI

Madde 14 - Kıdem ve kıdem sırası aşağıdaki esaslara göre düzenlenir.

a) Rütbelerde kıdemler Jandarma Genel Komutanlığının onay metninde yazılı tarihten başlar.

b) Aynı günde Uzman Jandarma Çavuşluğa nasbedilenler arasında kıdem sırası; okulda kazanılan not ortalamalarına göre tespit edilir ve bunlar kendi aralarında sıralanırlar.

c) Aynı rütbe ve nasıplılar arasında kıdem sırası; her rütbeye yükselirken almış oldukları yeterlik derecelerine göre yapılır.

AYIRMA

Madde 15 - Disiplinsizlik ve ahlaki durumları nedeniyle "Silahlı Kuvvetlerde kalması uygun değildir" şeklinde sicil düzenlenen Uzman Jandarmalar meslekten hemen çıkarılırlar ve haklarında Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu hükümleri uygulanır.

İLİŞİK KESME

Madde 16 - Uzman jandarmaların aşağıda yazılı herhangi bir durumun ortaya çıkması halinde Jandarma Genel Komutanının onayı ile ilişkileri kesilir.

a) Stajyer olarak görevbaşı eğitimine tabi tutulanlardan başarısız olanlar

b) Mahkeme kararları ile rütbesi geri alınanlar

c) (Değişik bent: 15/08/1991 - KHK - 446/2 md.; Aynen kabul: 26/02/1992 - 3777/2 md.) Askeri Ceza Kanununun üçüncü Bap Beşinci Faslında yeralan askeri itaat ve inkiyadı bozan suçlardan herhangi birinden (6) aydan fazla şahsi hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum olanlar

d) Mülki adli ve askeri görevlerini yaptıkları sırada işledikleri suçlardan (6) aydan fazla hapis cezasına hüküm giyenler

e) Hapis cezası ile birlikte (6) aydan fazla memuriyetten mahrumiyet cezasına hüküm giyenler.

f) (Ek bend: 12/06/2003 - 4892 S.K./5. md.) Ertelenmiş para cezasına veya tedbire çevrilmiş affa uğramış olsa bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla Askeri Ceza Kanununun 131 inci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen az vahim hali hariçbasit veya nitelikli zimmet irtikap rüşvet hırsızlık dolandırıcılık sahtecilik inancı kötüye kullanma dolanlı iflas iftira gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı nitelikteki suçlardan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma suçlarından hüküm giyenler.

(Ek fıkra: 12/06/2003 - 4892 S.K./5. md.) 15 inci maddeye göre meslekten çıkarılan veya bu madde gereğince ilişikleri kesilen uzman jandarmalar yedekte er kaynağına alınırlar.

(Ek fıkra: 01/07/1992 - 3829/4 md.) Uzman Jandarmalardan 15 inci maddeye göre haklarında ayırma işlemi yapılanlar ile birinci fıkranın (a) bendi hariç olmak üzere diğer hükümleri uyarınca ilişiği kesilenler yükümlülük sürelerinin eksik kısmı ile orantılı olarak kendilerine yapılmış olan öğrenim masraflarının iki katını tazminat olarak öderler.

AÇIĞA ÇIKARILAN TUTUKLANAN VEYA FİRAR VE İZİN TECAVÜZÜNDE BULUNAN CEZASI İNFAZ EDİLMEKTE OLAN UZMAN JANDARMALAR HAKKINDA YAPILACAK İŞLEM

Madde 17 - Açığa çıkarılan tutuklanan veya firar ve izin tecavüzünde bulunan cezası infaz edilmekte olan uzman jandarmalar hakkında 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununun 65 inci maddesi hükümlerine göre işlem yapılır.

(Ek fıkra: 01/07/1992 - 3829/5 md.) Kazai ve idari kararlar neticesinde nasıp düzeltmesi 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunun 36 ncı maddesinin (a) (b) ve (e) bentleri hükümlerine göre yapılır.

ASTSUBAYLIĞA GEÇİRİLME

Madde 18 - (Değişik madde: 28/05/2003 - 4861 S.K./15. md.)

Uzman jandarmaların astsubaylığa geçirilmesi ile ilgili usul esas ve şartlar aşağıda belirtilmiştir :

a) Bu bentteki şartları sağlayan uzman jandarmalardan Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyaç duyacağı miktar kadarı Jandarma Genel Komutanlığı tarafından görülecek lüzum üzerine kendi sınıflarında veya öğrenimleri ile ilgili ihtiyaç duyulan sınıflarda astsubay çavuşluğa nasbedilirler.

1. Kendi nam ve hesabına Genelkurmay Başkanlığı tarafından tespit edilecek fakülte yüksek okul veya meslek yüksek okullarından mezun olmak

2. Muvazzaf astsubay olmaya istekli olmak

3. 28 yaşından gün almamış olmak

4. En az üç yıl uzman jandarma olarak görev yapmış olmak


5. Yönetmelikte öngörülen sınavlarda başarılı olmak

6. 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda ve ilgili yönetmelikte belirtilen; ceza durumuna sicil notuna kişisel ve ahlaki niteliklerine disiplin durumuna görevdeki başarısına sağlık durumuna

mesleki yeterliliğine ve sahip olması gereken diğer niteliklere ilişkin şartları sağlamak

7. Tabi tutulacakları temel askerlik eğitiminde başarılı olmak.

b) Bu bentteki şartları sağlayan uzman jandarmalardan Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyaç duyacağı miktar kadarı astsubay meslek yüksek okullarında verilecek öğrenim ve eğitimi müteakip astsubay çavuşluğa nasbedilirler.

1. Jandarma Genel Komutanlığı tarafından belirlenen ve Genelkurmay Başkanlığı tarafından onaylanan sivil lise veya dengi okullardan mezun olmak

2. Astsubay meslek yüksek okulu giriş sınavına başvuru tarihinde en az uzman jandarma birinci kademeli çavuş rütbesinde olmak

3. Uzman jandarma olarak üçüncü hizmet yılını tamamlamış altıncı hizmet yılını bitirmemiş olmak

4. Astsubay meslek yüksek okulu giriş sınavına başvuru tarihinde 26 yaşından gün almamış olmak

5. Astsubay meslek yüksek okulu giriş sınavında başarılı olmak

6. 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda 4752 sayılı Astsubay Meslek Yüksek Okulları Kanununda ve bu kanunlara dayanılarak yürürlüğe konulan yönetmelikler ile ilgili Yönetmelikte belirtilen;

ceza durumuna sicil notuna kişisel ve ahlaki niteliklerine disiplin durumuna görevdeki başarısına sağlık durumuna mesleki yeterliliğine ve sahip olması gereken diğer niteliklere ilişkin şartları sağlamak.

Yukarıdaki fıkra hükümlerine göre; astsubay nasbedilecekler astsubay meslek yüksek okullarındaki öğrenim ve eğitimin süre ve şekilleri bakımından 4752 sayılı Astsubay Meslek Yüksek Okulları Kanununa tabi tutulurlar; astsubay nasbedilmek üzere temel askerlik eğitimine tabi tutulacakların temel askerlik eğitimi esnasındaki öğrenim ve eğitim süre ve şekilleri bu konuda yürürlüğe konulacak yönetmelikte belirtilir.

Uzman jandarmalardan astsubay nasbedileceklerin astsubay meslek yüksek okullarında veya tabi tutulacakları temel askerlik eğitimi esnasındaki öğrenim ve eğitimlerinde özlük hakları yönünden uzman

jandarma statüleri devam eder evli ve nişanlı olmama durumu ile öğrenime ara vermeme şartı aranmaz. Bunların astsubay meslek yüksek okullarında yatılı olarak öğrenim görmeleri ile ilgili hususlar yönetmelikte

düzenlenir. Bunlara okul ve temel askerlik eğitimi süresince 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununun 143 üncü maddesinde belirtilen öğrenci harçlıkları ödenmez. Bu süre içinde Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı iştirakçilikleri rütbe derece ve kademelerine göre emsalleri gibi devam eder.

Bu madde hükümlerine göre uzman jandarmalardan astsubaylığa geçirilenler 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu hükümlerine tabi olurlar. Bunların uzman jandarmalıkta geçen hizmet süreleri

astsubay rütbe bekleme süresinden sayılmaz.

Uzman jandarmalardan astsubaylığa geçirilenlerin mecburi hizmet süreleri astsubay meslek yüksek okulunda geçen süreleri hariç tutulmak üzere uzman jandarma çavuşluğa nasıp tarihinden itibaren onbeş

yıldır.

Astsubay meslek yüksekokullarından başarısızlık nedeniyle veya kendi isteği ile ayrılan uzman jandarmalar görevlerine iade edilirler. Bunların rütbe bekleme süreleri okulda geçen süre kadar uzatılır okulda geçen süreler mecburi hizmetlerinden sayılmaz.

Tabi tutulacakları temel askerlik eğitimini başarıyla tamamlayamayan uzman jandarmalar görevlerine iade edilirler. Bunların bulundukları rütbede bekleme süreleri bir yıl uzatılır.

ATAMALAR

Madde 19 - Atamalar Jandarma Genel Komutanlığının teklifi ve İçişleri Bakanının onayı ile yapılır. İllerde görev yapmak üzere atanacaklar iller emrine diğerleri doğrudan görev yapacakları birlikleri emrine atanır.

İller emrine atananların görev yerleri İl Jandarma Alay komutanının teklifi valinin onayı ile belirlenir diğer birliklere atananların görev yerleri ise ilgili komutanlarınca belirlenir.

(Değişik fıkra: 12/06/2003 - 4892 S.K./6. md.;Değişik fıkra: 27/02/2008-5744 S.K./1.mad) Uzman jandarma okulunu başarı ile bitirenler altı ay süre ile stajyer olarak görev başı eğitimine tabi tutulmak üzere kura ile atanırlar. Stajyer olarak görev başı eğitiminde geçen süreler garnizon hizmet süresinden sayılmaz. Sağlık durumu idari asayiş ve diğer zaruri sebepler dışında atandıkları görev yerlerinde asgari iki yıl kalmayanlar yeniden atamaya tabi tutulmazlar. İl içindeki yer değiştirme işlemleri bu kayda tabi değildir.

Atamayla ilgili diğer hususlar yönetmelikte belirtilir.

İZİN VE SAĞLIK İŞLEMLERİ

Madde 20 - Uzman Jandarmalar ile bakmakla yükümlü oldukları kimseler sağlık işlemleri izin ve sıhhi izin süreleri yönünden 211 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda belirlenen hükümlere tabidirler.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM: MALİ HÜKÜMLER

AYLIKLAR

Madde 21 - Uzman Jandarmalara 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda Uzman Jandarmalar için belirlenen gösterge tablosuna göre aylık verilir.

Ayrıca Uzman Jandarmalara dereceleri itibariyle Astsubaylar için belirlenmiş olan ek göstergelerin 2/3'ü uygulanır.

Uzman Jandarmalara Silahlı Kuvvetler Tazminatı (...) aile yardım ödeneği doğum yardım ödeneği ölüm yardımı ödeneği ve yakacak yardımı 926 sayılı Kanun tayın bedeli 2155 sayılı Kanun emniyet ve

asayiş hizmeti muhtelif ücret ödemesi 2803 sayılı Kanun esaslarına göre ödenir.

Durumları uyanlar 2629 sayılı Kanun hükümlerinden faydalanırlar.

(Ek fıkra: 12/06/2003 - 4892 S.K./7. md.) Hizmete çağrılan yedeğe ayrılmış uzman jandarmalara muvazzaf emsalleri gibi özlük hakları verilir.

İLK ATANMADA AYLIĞA HAK KAZANMA

Madde 22 - İlk defe göreve atanan Uzman Jandarmalar Uzman Jandarma Çavuşluğa nasıp tarihini takip eden aybaşından itibaren aylığa hak kazanırlar.

(Ek fıkra: 12/06/2003 - 4892 S.K./8. md.) Ancak uzman jandarma okullarından mezun olanlardan yeni görev yerlerine ataması yapılan uzman jandarmaların takip eden aybaşına kadar olan döneme ait kıst aylıkları peşin ödenir.

ADAYLARIN HARÇLIĞI

Madde 23 - Uzman Jandarma adaylarına okuldaki eğitim ve öğrenim süresince uzman jandarma çavuş rütbesinin birinci kademe brüt aylığının net tutarında harçlık ödenir.

Bu harçlıklar hiçbir kesintiye ve vergiye tabi olmadığı gibi borç için de haczedilemez.

YOLLUK GİDERLERİ VE GÜNDELİKLER

Madde 24 - Uzman Jandarma Çavuşlarından görevin ifası için sürekli veya geçici olarak görev yerinden ayrılanların yolluk giderleri ve gündelikleri yürürlükteki özel kanun hükümlerine göre ödenir.

MAL BİLDİRİMİ

Madde 25 - Uzman Jandarmalar kendileri ile eşlerine ve velayet altındaki çocuklarına ait taşınır ve taşınmaz malları alacak ve borçları hakkında özel kanundaki hükümler uyarınca mal bildiriminde bulunurlar

EMEKLİLİK VE ORDU YARDIMLAŞMA KURUMU İLE İLİŞKİLER

Madde 26 - Uzman Jandarmalar;

a) 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile ilgilendirilirler ve bu Kanunun 32 nci madde (a) fıkrasında belirtilen fiili hizmet süresi zammından yararlanırlar.

b) 3 Ocak 1961 tarih ve 205 sayılı Kanunla kurulan Ordu Yardımlaşma Kurumunun daimi üyesi olup bu Kanun hükümlerine bağlıdırlar.

c) ( Değişik bend: 09/05/2007 - 5758 S.K/md.10 ) Emeklilik hakkını kazananlar emekliliklerini Ocak Şubat Temmuz veya Ağustos ayları içinde isteyebilir. Bu aylar dışındaki emeklilik istemleri ancak Jandarma Genel Komutanının hizmet gerekleri itibarıyla uygun görmesi halinde kabul edilebilir.

BEŞİNCİ BÖLÜM: ÇEŞİTLİ HÜKÜMLER

KIYAFET

Madde 27 - (Değişik madde: 08/03/1990 - 3616/2 md.)

Uzman Jandarmalar Türk Silahlı Kuvvetleri Kıyafet Yönetmeliğinde belirtilen kıyafeti giyerler. Uzman Jandarma adaylarının giyimkuşam ve istihkakları askeri öğrenciler gibi düzenlenir. Uzman Jandarmaların giyimi kuşamı ve istihkakları ise 747l sayılı Kanuna göre verilir.

ZATİ TABANCA

Madde 28 - (Değişik madde: 01/07/1992 - 3829 / 6 md.)

Uzman Jandarmalar Uzman Jandarma çavuş rütbesine nasbedildikten sonra görev başı eğitimini müteakip bedeli karşılığında zati tabanca edinebilir ve zati tabancalarını sivil ve resmi elbise ile görevli olmadıkları zamanlarda da taşıyabilirler. Emeklilik durumunda emekli subay ve astsubaylara uygulanan statüde zati tabanca taşıma ruhsatı verilir.

KONUTTAN FAYDALANMA

Madde 29 - Uzman Jandarmalar mevcut hükümlere göre Kamu Konutlarından istifade ederler.

SOSYAL TESİSLERDEN FAYDALANMA

Madde 30 - Uzman Jandarmalar Jandarma Genel Komutanlığının belirleyeceği esaslara göre sosyal tesislerden faydalanırlar.

ÖDÜLLER

Madde 31 - Uzman Jandarmaların ödüllendirilmeleri 926 sayılı Kanun hükümlerine göre yürütülür.

YÖNETMELİKLER

Madde 32 - Uzman Jandarmalarda aranacak nitelikler duyuru müracaat şekil ve zamanı müracaatın kabul edilmesi sınavöğrenim ve eğitim süresi ile tabi olacakları hususlar Uzman Jandarma Okulu Yönetmeliğinde; bunlara verilecek sicilin şekil ve usulleri meslek içi eğitim ihtisas kolları kıta karargah kurum ve idari işlerde görevlendirilmeleri ayırma astsubaylığa geçirilme şekli atamalar ve ilgili diğer hususlar Uzman Jandarma Atama Sicil Yönetmeliğinde gösterilir. Bu yönetmelikler Kanunun yayımı tarihinden itibaren altı ay içerisinde İçişleri Bakanlığınca hazırlanarak yürürlüğe konulur.

GÖSTERGE TABLOSU

Madde 33 - (27/07/1967 tarih ve 926 sayılı Kanunun 137. maddesinin ekindeki 9 sayılı cetvelin değiştirilmesiyle ilgili olup yerine işlenmiştir.)

ÖZEL YETKİ

Madde 34 - 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu ile vali ve kaymakamlara tanınmış olan genel ve özel kolluk kuvvetleri ile ilgili yetkiler uzman jandarmalar hakkında da uygulanır.

YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILAN HÜKÜMLER

Madde 35 - Bu Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte 24/06/1965 tarih ve 635 sayılı Uzman Jandarma Kanunu yürürlükten kaldırılmıştır.

YÜRÜRLÜK

Madde 36 - Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

YÜRÜTME

Madde 37 - Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Geçici Madde 1 - 635 sayılı Uzman Jandarma Kanunu hükümlerine göre istihdam edilenler ile Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce emekli olan uzman jandarmalar bu Kanun hükümlerine tabi olurlar.

Geçici Madde 2 - (Ek madde: 28/05/2003 - 4861 S.K./16. md.)

Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte uzman jandarma çavuş olarak en az bir yıl hizmet etmiş olan ve aşağıda belirtilen şartları sağlayan uzman jandarmalardan; Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyaç duyacağı miktar kadarı kendi sınıflarında veya öğrenimleri ile ilgili ihtiyaç duyulan sınıflarda astsubay çavuşluğa nasbedilirler.

1. Kendi nam ve hesabına Genelkurmay Başkanlığı tarafından tespit edilecek en az lise veya dengi okulları bitirmek

2. Muvazzaf astsubay olmaya istekli olmak

3. Başvuru tarihinde 28 yaşından gün almamış olmak

4. En az üç yıl uzman jandarma olarak görev yapmış olmak

5. Yönetmelikte öngörülen sınavlarda başarılı olmak

6. 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda ve ilgili Yönetmelikte belirtilen; ceza durumuna sicil notuna kişisel ve ahlaki niteliklerine disiplin durumuna görevdeki başarısına sağlık durumuna mesleki yeterliliğine ve sahip olması gereken diğer niteliklere ilişkin şartları sağlamak

7. Tabi tutulacakları temel askerlik eğitiminde başarılı olmak.

Geçici Madde 3 - (Ek madde: 12/06/2003 - 4892 S.K./9. md.)

19 uncu maddenin ikinci fıkrasında yapılan değişikliğin uygulanmasına personel muvazenesinin sağlanması amacıyla Kanunun yürürlüğe girdiği tarihi takip eden ilk atama yılından başlamak üzere kademeli olarak dört yıl içinde geçilir.

Geçici Madde 4 - (Ek madde: 12/06/2003 - 4892 S.K./9. md.)

19 uncu maddenin ikinci fıkrasında yapılan değişikliğin uygulanmasına başlandığı tarihten önce ve dört yıllık kademeli uygulamaya ilişkin geçiş döneminde II nci coğrafi bölgede iki yıldan fazla hizmet yapanların bu fazla hizmetleri garnizon dereceleri dikkate alınarak bir sonraki II nci coğrafi bölge hizmetlerinden sayılır.

KANUNA İŞLENEMEYEN HÜKÜMLER

1 28/05/2003 TARİH VE 4861 SAYILI KANUNUN GEÇİCİ MADDESİ:

Geçici Madde 1 - 11/04/2002 tarihli ve 4752 sayılı Astsubay Meslek Yüksek Okulları Kanununa göre kurulacak astsubay meslek yüksek okullarının ilk mezunları astsubay nasıp edilinceye kadar geçecek süre içerisinde kuvvet komutanlıkları veya Jandarma Genel Komutanlığı tarafından ihtiyaç duyulacak astsubaylar bu Kanunla yapılan değişikliklerden önceki mevzuat hükümlerine göre temin edilebilir.

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
jandarma, kanunu, uzman


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557