Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Eğitim ve Öğretim Genel > Hukuk
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Hukuk Hukuk dersi hakkındaki tüm bilgiler ve paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22 Ocak 2013, 20:30   #1 (permalink)
Yαn Odαdαn Gelen Melodiler Gibidir Ses Ayαrı


- Ợuαяαnтinє. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 28 Nisan 2012
Nerden: ♥◊♣♠
(Mesajlar): 15.773
(Konular): 5327
Burç:
Renkli Para : 727928
Aldığı Beğeni: 2553
Beğendikleri: 945
Ruh Halim: Acimasiz
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 5
Oscar Ödülü Teşekkür Plaketi Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Standart Elektronik İmza Ve İmzalama Usulü.

1- Elektronik İmza Nedir?

E-imzanın en basit tanımı elektronik ortamda yapılan sözleşmelere onay vermektir. Kâğıda atılan imza nasıl ki şekil olarak ve çizgi karakteri olarak bizi temsil ediyorsa ve altına atıldığı belgeyi onaylamak anlamına geliyorsa, elektronik imza da aynı görevi elektronik ortamda devralmıştır.

E-sözleşmeleri kendi kimliğimizle imzalamanın pek çok yolu vardır; imzayı tarayarak metne yapıştırmak, e-imza programlarıyla açık ve kapalı kodlu elektronik kodlar oluşturmak, bazı kimlik bilgilerimizi vererek bir üyelik oluşturmak vs.

Günümüzde sanal alanda bizim biz olduğumuzu kanıtlamaya yarayan bu yöntem çok karmaşık anımlar içine sokuluyor; bunun için de e-imzanın ne olduğu ve nasıl kullanıldığı hala anlaşılabilmiş değil.

İnternet üzerinden yaptığımız her hareket aslında e-imzalamaya dâhildir demek pek de uç bir açıklama olmaz sanırım. Çünkü her tıklama, her siteye giriş, her mesajlaşma penceresi bizim bilgisayarımız ile karşı sunucu arasında bir protokolün oluşturulmasına ve bilginin bu kanaldan gönderilmesine neden olur. IP numarası da bir anlamda şifrelemedir ve tek kullanıcısı olan bilgisayarlarda elektronik imza yerine geçer.

Görüldüğü gibi aslında sadece sertifikalanmış veri olarak tanımların çerçevesine sokulan elektronik imza, elektronik onaylama anlamına gelen geniş bir karşılığa sahip.
2- Elektronik İmza’nın Kullanım Alanları?

Elektronik imza, e-alışverişlerde, bazı özel sayfaların görüntülenmesinde, programların yüklenmesinde, müzik ve görüntü gibi tanıtımların sunulması şartlarının kabul edilmesinde, bazı hizmetlerin kullanımında sorumlulukların belirlenmesinde, vs.

E-imza bir nedene bağlı olmalıdır. Bunun için e-sözleşme veya kabul edeceğimiz şey (metin veya sorumluluk) imzalamak için tıklayacağımız etkin nesnenin üstünde, altında ya da yakınında olmak zorundadır.

Ayrıca bu dokümanın yazdırılabilir bir şeklinin de metnin yakınında bulunması önem taşımaktadır ve pek çok düzenlemeye göre bir zorunluluktur.Bir örnekle gösterelim, Yahoo! e-posta servisine ücretsiz üyelik için yapılan başvuruda e-imza sertifikamızın oluşturulmasının son aşaması:Bu elektronik imzanın son aşamasıdır. Aşağıdaki bilgileri tamamlayıcı ve sonlandırıcı bir nitelik taşımaktadır.Görüldüğü gibi, son aşama olan “Kabul Ediyorum” düğmesine tıklamadan önce, site üzerinde bir e-kimlik sertifikası oluşturmak için gerekli kişisel bilgilerimizi giriyoruz.

Bu bilgiler, kişisel bilgilerimizden oluştuğu ve gerekli onay bölümlerinin aynı sayfada eşzamanlı olarak kabul edildiğini gösterdiği için bir elektronik sertifika vasıtasıyla bir e-sözleşmenin elektronik anlamda imzalanmasını gösteriyor.

Buradaki “6JFHP” olarak görünen simgenin üstündeki kutunun görevi, ihtiyacı olmadığı halde korsanlık amacıyla veya alanları amaç dışı kullanmak amacıyla e-posta alanı oluşturanları engellemek. Böylece sistem tarafından her defasında farklı oluşturulan bu kod, siteye girmeden, bilgisayarların otomatik olarak alan açmasını engellenmiş oluyor.

Bir diğer e-imza örneği de, bilgisayar programlarının kurulmasında karşımıza çıkıyor. Bu imzalama, programdan oluşabileceği iddia edilen virüs ve benzeri zararlı içerikten ve saklanamayan bilgilerin kaybedilmesinden dolayı yapımcı şirketin sorumluluğunu ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Bunun yanında programın telif haklarını ve kaynak kodlarının değiştirilemeyeceğini; eğer program para ile satın alınan bir deneme sürümüyse bununla ilgili şartları da içeren bir şartname hazırlanmıştır. Ancak günümüzde bunların net ve program korsanlarının kilit açıcı kodlamalarına karşı herhangi bir uygulanabilirlik şansı yok. Bu alanda haklı olanlar, hakkı çalanların hep bir adım gerisinden yürümek zorunda, belki on yıllarca daha…

Ama kanun yine de bizi pek çok saldırıdan koruyabilecek düzenlemeler içeriyor. Kodlama, yazılım tasarım gibi zaman ve para yatırımı yapılan alanlar artık pek çok bilirkişinin uzman olarak görev yaptığı ve hâkimleri en iyi şekilde bilgilendirerek adil kararların çıkmasını sağladığı bir alan haline geldi. Hukuku teknoloji alanında hantal olarak görmenin yanlış olduğunu düşünüyorum. Var olduğuna inandığımız hakların korunması için adalet yoluna başvurulması gerektiğini ve gerçekten sonuca ulaşabileceğinize inanmalısınız..

Bu açıklamalardan sonra bir programın yüklenmesinden önce bizim imzamıza sunulan (çünkü onaylamadan geçemiyoruz) şartnameyi görelim:
Burada Next > düğmesine basmak bu belgeyi imzalamak anlamına geliyor. Bu şartname, gerçek lisansı olmayan ürünlerin kullanımının uluslar arası kanunlarca korunduğunu ve bu tip kullanımların yasal ihlal olarak kabul edileceğine ve müeyyidelerinin uygulanacağına dikkatimizi çekmeye çalışıyor.

Ayrıca burada sayamayacağımız kadar e-devlet uygulamasını da e-imza yöntemiyle gerçekleştirebiliriz; kimlik bilgileri değişimi, adres değişimi, adres bildirimi, seçmen listesine dahil olmayı, vs.

E-imza bizi sıralardan, beklemekten, belgelerden kurtaran bir kolaylıktır. En yakın zamanda e-devlet ve diğer özel kurum uygulamalarında da kullanımı artacak olan e-imza, işlerimizi çok kolaylaştıracak gibi görünüyor.


3- Sözleşmeye Bağlılık ve İspat Usulü?


Elektronik alışverişteki bilgi gizliliğinizin ve güvenliğinizin korunmasına pek de eklenecek bir şey yok aslında.

Ancak e-imzanız başka firmalar için veya başka sözleşmeler için sizin imzanız olarak sizin bilginiz dışında kullanılırsa ne olacak?

İnternetten alışverişin ve bilgi değişiminin başladığı ilk yıllar olan 1996-97 senelerinde kredi kartı, kimlik, mal bilgileri internetten anlık mesajlaşma ya da e-posta yoluyla ulaştırılıyordu. Tabii herhangi bir güven ortamı oluşamadığı için de e-ticaret çok yavaş ve dar bir çevrede ilerliyordu.

Ama daha sonraları işin ciddiyetini kavrayan sağlayıcı firmalar ve aracı firmalar (bankalar, e-satış siteleri) bu alan üzerine daha büyük ve profesyonelce yatırıma başladılar.

Bugün elden teslim bilgi diye bir uygulama çok istisna olarak ve teknolojiden yoksun kalmış siteler dışında kullanılmıyor. Artık bilgiler C2C diye tabir edebileceğimiz bilgisayardan bilgisayara (computer to computer) yöntemiyle ulaştırılıyor. İnsan eli değmeden bütün işlemler hallediliyor, imzanız sözleşmeye bağlı olarak kayıtlara geçiyor ve elinize fatura olarak geliyor. Artık satıcı ve alıcı arasında bir güvensizlik oluşturabilecek taş devri yöntemleri yok.

Ama e-ticaretin bu kadar büyümesi bazı çevrelerin iştahını kabartmış olsa gerek, onlar da devamlı olarak bu gelişimi baltalamak için uğraşıyorlar. Hep elektronik gelişimin önüne set olan korsanlar, sistem bilgilerini bazı açıklardan yararlanarak ele geçirebiliyorlar. Daha sonra bu bilgileri daha başka yerlerde bizim adımıza kullanıp çıkar sağlayabiliyorlar.

Tüketici olarak nadiren gerçekleşen bu saldırılarda, sorumluluktan kurtulmak için başvurulabilecek yollar için önerilerim şöyle:

a) IP numaram benim imzam sayılır ve e-imza gönderildiği andaki IP benim her zamanki IP numaram değilse, bu numaranın bulunduğu yerde bulunmadığımı ispatlarsam sorumluluktan kurtulurum.

b) İmzalanan belge benimle kişisel ve mesleki anlamda hiçbir alakası olmayan bir konu, sorumluluğum yoktur.

c) Yapılan alışverişin teslim yeri benim adresim değil ve o teslim adresinde ikamet eden kişiyi tanımıyorum. Sorumluluktan kurtulurum.


Her ne olursa olsun, bütün imzaladığınız elektronik sözleşmelerin bir kopyasını alın. Özellikle tarih içeren kısımların ve web sitesi adresinin de çıktıya dahil olmasına dikkat edin.

Bunun dışında eğer size site tarafından bir sipariş numarası verilirse, ki genel uygulama böyledir, bu numarayı hem siparişinizi anlık olarak takip için hem de ispat kolaylığı için muhafaza etmenizi tavsiye ediyorum.

Aklınızda bulunsun; kanuna göre tüketici asla, bir satım sözleşmesinde, kendini gelecekte veya o an için, alışverişin karşılığı olan bedel dışında borçlandıramaz. Ama hizmet kalitesi her zaman özneldir ve edim farklılaştırılabilir.

Yazar & Kaynak: Göktürk Özdoğan,

"


"
- Ợuαяαnтinє. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
elektronik, usulü, ve, İmza, İmzalama


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557