Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Eğitim ve Öğretim Genel > Hukuk
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Hukuk Hukuk dersi hakkındaki tüm bilgiler ve paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 29 Mart 2013, 20:39   #1 (permalink)
Fasl-ı Kırmızı

DoLaNTiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Mart 2013
Nerden: unrealden
(Mesajlar): 3.058
(Konular): 2015
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 315426
Aldığı Beğeni: 166
Beğendikleri: 22
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
Standart Haksiz tahrik altinda işlenen suçlara heyecan durumlarinin etkisi

HAKSIZ TAHRİK ALTINDA İŞLENEN SUÇLARA
HEYECAN DURUMLARININ ETKİSİ

Kemalettin EREL
Eflani Cumhuriyet Savcısı

İnsanın olumlu ya da olumsuz bütün tepkilerinde içinde bulunduğu psikolojinin etkisi vardır. Bu nedenle insan davranışının tek kaynağı olan insan ruhunu ceza kanunları dikkate almışlardır. Ceza kanunlarının dikkate aldığı ve cezalandırdığı kişiye ait dış dünyaya yansıyan hareketler yani suç insan ruhunun ve psikolojisinin bir ürünüdür.
Heyecan insan fizyolojisini, yaşantısını ve davranışını yoğun biçimde içeren çok yönlü ve karmaşık bir süreçtir. İnsan sakin durumlarda sakin duyguların tehlikeli durumlarda da korku ve saldırganlık duygularının aracılığı ile çevrede varolma çabasındadır.
Heyecanlar denetim altında tutamadığımız kuvvetli duygulardır. Bu duygular davranışlarımızı etkiler ve yön verir.
Ceza hukukunda haksız tahrik adını alan müessese psikolojide heyecanların bir çeşidi olan “hiddet”ten başka bir şey değildir. Başka bir deyişle “hiddet heyecanı” ceza hukukunda “haksız tahrik” ile eşanlamlıdır.(1)
Heyecanı şiddetli fakat geçici bir teessür hali olarak kabul edenler de vardır.(2)
1. Heyecanın tanımı
Freud heyecanı, “belirli ruhsal durumlara vücut tarafından gösterilen tepki, diğer bir deyişle duygusal ve ruhsal karışıklıkların ifadesi” şeklinde tanımlamıştır. Bu nedenle heyecan halleri etkin, aniden başlayan ve çabuk yükselen ruhsal karışıklıklardır.(3)
İnsan davranışlarında içgüdü faktörünün etkilerini düşünenler davranışlarımızın duygu, heyecan ve mücadele yönlerine işaret etmektedirler. İnsanlarda hayvanlarda olduğu gibi çevre şartlarına uyum sağlayan otomatik ve kalıplaşmış hareketler yoktur. Ama heyecanlar insanlarda içgüdüsel diyebileceğimiz davranışlarda rol oynarlar. Heyecanlar durmadan değişen çevre şartları içinde yaşamak zorunda olan insanı idare eden, devamlı olarak çaba sarf etmesini ve durumunu korumasını sağlayan içgüdüsel bir etkendir.
İnsanlarda heyecan motive edici bir güç olarak organizmayı harekete geçirir. Belirli bir heyecanın itici gücüyle insan birçok hareket ve davranışları deneme olanağı bulur, yeni tecrübeler edinir. Yani insan heyecanın güdüsüyle birbirinden farklı yeni tepki ve davranışları öğrenebilir.
İnsan çok uzun bir bebeklik ve olgunlaşma devresi geçirmektedir. Bu gelişim devresi içinde sosyal ve fiziksel çevre koşullarının gerektirdiği yönde davranışları değişime uğrayabilir. Ama bu davranışlara iten duygular ve heyecanlar doğuştan getirilmiş harekete geçiricilerdir.(4)
Young heyecanı, içinde bulunulan ortamın algılanması ile ortaya çıkan iç organları harekete geçiren beden davranışları ve bilinçte kendini belirten duygusal süreç olarak tanımlamaktadır.
Heyecan duygunun şiddetli halidir. Duyguya nazaran denetimi daha zordur ve temelindeki fizyolojik süreçler daha belirgindir. Bu nedenle davranışları kuvvetli olarak etkiler.
Heyecan yaşantı ve davranışları yoğun şekilde etkileyen karmaşık bir süreç olduğundan birçok tanımı ve nasıl oluştuğunu açıklayan birçok teori vardır.(5)
2. Heyecanın etkileri
a. İnsan vücudundaki fiziksel etkileri
Heyecan anında insan bünyesinde birtakım fizyolojik gelişmeler meydana gelir. Bunlara; öfke, saldırganlık, şaşkınlık gibi haller örnek olarak verilebilir. Heyecan anında kana adrenalin boşalması kamçılanır, damarlar büzülür ve adale kasılmasıyla göğsün şiddetli çarpması gibi tüm organizmanın katıldığı birtakım biyo-fizyolojik fonomenler meydana gelir.(6)
Heyecanlarla ilgili temel fizyolojik değişimlerin temelinde otonom sinir sistemi vardır. Otonom sinir sistemi, organizma acil hallerle başa çıkmaya çalışırken onu durumla mücadele etmeye hazırlar. Nefes alış verişi artar, göz bebeği büyür, terleme artarken tükrük salgılanması azalır. Kanda pıhtılaşma faktörü artar ki böylece yaralanma olursa kan daha çabuk pıhtılaşır, kan sindirim organlarından beyne ve çizgili kaslara yöneltilir, deri üzerindeki kaslar diken diken olur, deri üzerinde galvanik elektrik değişimi meydana gelir. Kavga ederken saldırma korkuyla kaçma anında otonom sinir sistemi yukarıdaki değişiklikler yolu ile organizmayı bulunduğu duruma hazırlar ve enerji dolu zengin kanı bütün hücrelere gönderir.(7)
Kuvvetli heyecan durumlarının kolayca tanınabilecek başka göstergeleri de vardır. Bir kimse heyecan anında öfke veya korkudan titreyebilir. Kan damarlarının salgı bezlerine giden kanallarının büzülmesiyle ağzı kurur, kalp atışı ve kan basıncı yükselir. Sindirim sistemi de bariz olarak baskı altında kalabilir. Bunlar kuvvetli heyecan devrelerinin etkileridir. Şiddetli heyecan sarsıntılarının bunlardan daha şiddetli hallere sebep olduğu çok önemlidir. Fakat çok az anlaşılabilmektedir.(8)
b. Davranışsal etkileri
Heyecan gerginlikleri ürkeklik ve çekingenlik veya sinirlilik ve saldırganlık tavırlarının doğmasına sebep olabilir. Bu çeşit tavırlar yalnız belirli durumlar ve kişiler karşısında da görülebilir.(9)
Heyecan halinde yenilgiyi kabul etmeyecek kadar metin, kaçmayacak kadar mücadeleci, geçici çözümlere aldanmayacak kadar açık görüşlü bir kişi çok huzur kaçırıcı bir ortama karşı koymaya çalışabilir. En açık olanı heyecanı yaratan sebebe karşı saldırganlıkla karşı koymaktır.(10)
c. İrade üzerindeki etkileri
Heyecan hayatın normal akışında geçici ve şiddetli bir bunalımı ifade eder. Gazapta ani heyecanlardandır ve failde ruhsal bunalıma yol açar. Heyecanın dozajı arttıkça irade de o oranda zayıf düşer. Heyecan halinin doruğa ulaştığı böyle bir bunalım ve feveran anının psikolojik ortamında fail bir patlama ile suç işler.(11)
Hareketlerin şuurlu kontrolü akıl ile sağlanabilir. Hiddet heyecanı iradeye şiddetle ve sür’atle etki eder. Hiddet ani etki eden bir şey ve bu bağlamda bir heyecandan ibaret olduğundan iyi düşünmek için gereken zaman ve sükuna olanak bırakmaz. Bu açıdan tahrik “fizio-psikolojik” bir olayın insan ruhunun şiddetli bir safhasına belirli hukuksal sonuçlar yüklemek suretiyle hukuken tanınmasıdır.(12)
3. Heyecanın çeşitleri
Kimi araştırmacılar hoş heyecanlara “olumlu”, hoş olmayan heyecanlara “olumsuz” adını verirler. Psikologlar heyecanları “kuvvetli” ve “zayıf” olarakda ayırırlar. Ancak üzerinde anlaşılan bir heyecanların sınıflandırma ve düzenleme sistemi henüz geliştirilmemiştir.(13)
Heyecanları konumuz açısından daha fonksiyonel olması nedeniyle şiddet ve süreklilik bakımından ikiye ayırarak inceleyeceğiz:
a. Sademe heyecanlar
Daha çok ani sayılabilen heyecan çeşididir. “Sademe heyecan” hislerin akışında ani bir karışıklık doğurur. Bu karışıklık hızlı gelişen olaylara etki eder. Bu çeşit heyecanlara en güzel örnek olarak gazap hali verilebilir.
b. His heyecanlar
“His heyecanlar” sademe heyecanlar ile başlar. Örneğin hiç beklenmeyen kötü bir haberin alınması gibi. Zaman geçtikçe şiddeti zayıflar, ruhsal bir çöküntü ve bitkinlik doğurur. Yani buna bir çeşit ruhsal iktidarsızlık da denilebilir. Buna örnek olarak elem ve ümitsizlik hali verilebilir.(14)
4. Heyecan durumlarının haksız tahrik açısından önemi
Ceza hukukunun heyecan ve heyecanı oluşturan durumları çeşit ve niteliklerine ayırarak farklı değerlendirmelere tâbi tutması, ceza hukukunun modernleşmesi bakımından önemli bir aşamadır. Çünkü birçok suç heyecan halinde işlenmektedir(15). Bu nedenle ceza hukukunda haksız tahrikin uygulanması bakımından heyecan durumlarının önemi büyüktür.
Haksız tahrik müessesesinin ceza hukukuna girmesinde heyecanın irade üzerindeki etkisinin psikolojik bir gerçek olarak kabulünün etkisi gözardı edilemez.
Heyecan durumlarında fail duruma değil, durum faile hakimdir. İrade zayıflamakta ve heyecanın şiddeti arttıkça özellikle iradenin yasaklama unsurunda etkisini göstermektedir.
İşte heyecan halindeki gazap ve şiddetli elemden gelen buhran halini yasalar psikolojik gerçekleri kabul etmek suretiyle cezayı azaltıcı bir sebep saymışlardır(16). Diğer bir deyişle kanun koyucular haksız tahrik konusundaki düzenlemelerle bu psikolojik gerçeklere hukuksal nitelik vermişlerdir (17).
Haksız tahrikte failin içinde bulunduğu psikolojinin durumuna etkisini Majno, “haksız tahrikin bulunduğu yerde haklı ve şiddetli bir elem kuvvetli bir hissin feveranı sonucunda insanı fiile sevketmektedir” şeklinde özetlemektedir (18).
TCK m. 51’de düzenlenen mazeret sebebi yukarıdaki açıklamalarımızda da belirtildiği gibi, heyecan durumunu gözönüne alarak eşyanın objektif gerçeğinde değil failin kabul edilebilir fikrinde aranmalıdır.(19)

Adalet dergisi sayı 6
DoLaNTiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
altinda, durumlarinin, etkisi, haksiz, heyecan, işlenen, suçlara, tahrik


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557