Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Eğitim ve Öğretim Genel > Hukuk
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Hukuk Hukuk dersi hakkındaki tüm bilgiler ve paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 29 Mart 2013, 20:42   #1 (permalink)
Fasl-ı Kırmızı

DoLaNTiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Mart 2013
Nerden: unrealden
(Mesajlar): 3.058
(Konular): 2015
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 315426
Aldığı Beğeni: 166
Beğendikleri: 22
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
Standart İNSAN HAKLARI ve HASTA HAKLARI BAĞLAMINDA ÖTENAZİ

İNSAN HAKLARI
ve HASTA HAKLARI BAĞLAMINDA ÖTENAZİ

Süleyman KARACA
Tokat C. Savcısı

Genel anlamda ötenazi
Ötenazi kavramı tarihsel süreç içerisinde tıp ve hukuk alanına özgü olarak kullanıla gelmiştir. Ötenazi (Euthanasia, Yun; Easy Death, İng.) anlam olarak kolay ölüm, acısız ölüm, tatlı ölüm, iyi ölüm deyimlerinin karşılığı olmaktadır. Ötenazi, iyileşmesi kabil olmayan ve ileri derecede ızdırap verici ölümcül bir hastalığın yarattığı acılara son vermek için uygulanan yöntemlerin tümünü kapsayan bir kavramdır.
Tarihsel süreç
Ötenazi ile ilgili ilk ciddî girişimler 19’uncu Yüzyıla rastlar. Mary Aikenheod adlı İrlanda’lı bir kadın, Hospice adını verdiği ötenazi evlerini kurmuştur. 1947-1948’lerde bu kuruluşlar biraz daha tıbbî niteliğe bürünmüştür. Bu kuruluşların felsefesi, ölümü hızlandırmaktan çok, hastaya elden geldiği kadar, terk etmekte olduğu dünyaya ait son güzellikleri tattırmaktı. Amacın hastanın ölümünü -ötenaziyi- sağlamak değil, aşağıda belirtilecek olan saygın bir şekilde ölme hakkının gerçekleştirilmesine yönelik olduğu görülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü de (WHO) son yıllarda ölüme hazırlık hastahanelerinden söz etmektedir.
Ötenazinin türleri:
Ötenazi, etkin (aktif) ve edilgen (pasif) ötenazi olmak üzere iki grupta sınıflandırılmaktadır.
Etkin ötenazi, bilinci açık, kendisi hakkında düşüncelerini söyleyebilecek durumda olan ölümcül hastaları kapsar. Bu gruptaki hastalar, kendi yaşamları hakkında kararı kendileri vermektedir.
Edilgen ötenazi ise, bilinci kapalı olup, dönüşü olmayan bir yola girmiş, kendisi hakkındaki kararı çevresindekilerin vereceği hastaları kapsar.
Ötenazi konusunda dünyadaki eğilimler
Bir anlamda ölümü isteme hakkı olan ve bu yönüyle de intiharla benzeşen ötenazi yıllardır tartışılmaktadır. Bir çok ülkede yasal olmamasına karşın uygulanmakta veya kamuoyu araştırmaları ile ötenaziye destek bulunmaya çalışılmaktadır.
Amerika Birleşik Devletleri:
Ölüm meleği olarak adlandırılan Amerikalı doktor Jack Kevorkianın 1998 yılında Amerikan CBS televizyonunda yayınlattığı, bir hastaya ötenazi yaparken çekilen video görüntüleri ile yakın zamanda yeniden gündeme gelmiştir.
Doktor Kevorkian, Lougehring adlı öldürücü bir kas hastalığına yakalanan hastasının zehirli iğne ile ölümünü sağlaması nedeniyle açılan dava sonucunda, halk jürisi tarafından gerçekleştirdiği olayın ötenazi kapsamına girmediği sonucuna varılarak ikinci derecede adam öldürmekten suçlu bulunmuştur.
Bunun yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri Oregon Eyaletinde 1994 yılından itibaren tartışılan ötenaziye izin veren yasanın 1997 yılı son aylarında kabul edilmesinden yaklaşık beş ay sonra ilk resmî ötenazi yapılmıştır. Göğüs kanserinin verdiği acılardan yakınan ve doktorların iki ay yaşayabileceğini söyledikleri bir kadının yaşamına son vermiştir.
Arjantin:
Bir Güney Amerika ülkesi olan Arjantin de, ötenazi konusunda ayrı bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. Bu ülkede ötenazi yoluyla meydana getirilen ölümler cinayet olarak kabul edilmekte ve belirlenen sorumlular (sanık veya sanıklar) adam öldürme suçuna ilişkin genel hükümlere göre yargılanmaktadırlar.
Avustralya:
Ötenazi (ölüm hakkı) Yasasına sahip olan Avustralya da ise, bu Yasanın kaldırılmak istenmesi umutsuz hastaların tepkisine neden olmuştur. Avustralya’da kuzey bölgesi hariç, ülkenin diğer bölümlerinde ötenazi yasa dışı kabul edilmektedir.
Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra ülkenin kuzeyinde dört kişinin ötenazi uygulanmak suretiyle doktor gözetiminde yaşamına son verildiği, ötenazi karşıtı yasa çıkmadan ölmek isteyen iki kişinin de beklediği belirtilmiştir. Yeni bir yasa çıkartılarak ülkede ötenazi uygulamasına tamamen son verilmesi amaçlanmasına karşın, yapılan kamuoyu yoklamaları halkın % 75’inin ölüm hakkını desteklediğini ortaya çıkartmıştır.
Avrupa Birliği ülkeleri
Genel
Avrupa Birliği ülkelerinde gerçekleştirilen bir araştırma sonuçlarına göre, bu ülkelerdeki doktorların ortalama % 40’ının ötenazi yöntemiyle ağır hastaların yaşamına son verdiklerini ortaya çıkarmıştır.
Belçika Erasme Üniversite Hastahanesinden Prof. Jean Louis Vincent yönetiminde gerçekleştirilen araştırmada, ötenazi yöntemine başvuran doktor sayısının Yunanistan, İtalya ve Portekiz’de % 20’yi geçmediği, kuzey ülkelerinde ise % 60’ı aştığı belirlenmiştir.
Belçika
Aynı araştırmaya göre Belçika’daki doktorların % 80’inin ötenazi yaptığı, bu kararı verirken hastalara değil, aile fertlerine danıştıkları belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, ötenazinin yasal olduğu Hollanda’da, doktorlar bu yönteme başvurmadan önce hastalarla konuşuyorlar ve düşüncelerini alıyorlar.
Açıklamasında “doktorların hastaların acısını hafifletmek ve bu acılara son vermek hak ve görevine sahip olduklarını” savunan Prof. Vincent “ölümün kolaylaştırılmasının insani bir girişim olduğunu” ileri sürmüştür.
İngiltere
İngiltere’de Glasgow Üniversitesi Hukuk ve Tıp Ahlâkı Enstitüsünün halktan 986 kişiyle ve tam 1000 doktor üzerinde yaptığı araştırmaya göre, yetişkinlerin kendi istedikleri zaman ölüm kararını vermekten yana olduklarını ortaya koymuştur.
İstatistiksel olarak İngiliz halkının % 80’inin “ne zaman öleceğini seçme hakkını” savundukları, araştırmaya katılan doktorların % 43’ünün de intiharı gönüllü ötenaziye tercih ettikleri belirlenmiştir. Aynı araştırmada, eczacı ve anestezi uzmanlarının da % 72 ve % 36 oranlarında ölüm hakkını destekledikleri, bu oranın jinekolog, cerrah ve psikiyatristlere göre daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır.
İngiliz Tıp Birliği de yapmış olduğu bir açıklamada, ülkede yasalarca yasaklanmasına karşın doktorlara iyileşme umudunu tamamen yitirmiş hastalarını, tedavilerine son vererek ölüme terk etme hakkı tanınması gerektiğini savunarak ötenaziye yeşil ışık yakmıştır.
Birlik başkanı Dr. Michael Wilks, tedavinin işe yaramadığı noktada, doktorun hastasına ve onun ailesine danışarak tedaviden vazgeçme hakkının bulunması gerektiğini ve son kararın bir heyet tarafından verilecek raporla belirlenebileceğini savunmuştur.
Ötenazi karşıtı gruplar ise bazı doktorların ötenaziyi ahlâki olmayan noktalarda, örneğin doktor hatası yüzünden meydana gelen ölümlere kılıf hazırlamakta kullanabileceklerine işaret etmişlerdir.
Hollanda
Tedavisi olmayan ağır hastaların ya da hayatlarından umut kesilenlerin, kendi ya da yakın çevrelerinin isteği üzerine ötenazi -ölüm hakkı- verilmesini öngören yasanın 1990’da kabul edildiği Hollanda’da yapılan bir kamuoyu araştırmasında; araştırmaya katılanların % 84’ü ötenaziyi desteklediklerini ve ötenazi yapan doktorların cezalandırılmamasını istemişlerdir. Ayrıca ötenazi uygulayan doktorlara, yasada değişiklik yapılarak daha fazla yetki tanınmasını savunmuşlardır.
Katılanların sadece % 13’ü ötenazinin ceza yasası kapsamında bir suç olması gerektiğini belirtmişlerdir.
Hollanda’da eyalet yönetiminin belirlediği tüzüğe uygun olduğu takdirde ötenazi uygulanmaktadır ve her yıl 5.000 -10.000 kişinin ötenazi yoluyla öldüğü tahmin edilmektedir.
Fransa
Fransa’da, tıp ve biyoloji dalında en yüksek karar organı olan Bilim Yaşam ve Sağlık Ulusal Etik Komitesi, tedavisi mümkün olmayan hastaların kendi arzularıyla ölmelerine (ötenazi) izin veren bir tavsiye kararı almıştır.
Kırk kişilik Komitede oy birliği ile alınan karara göre, “çok olağandışı ve özel hallerde, sıkı kontrollü ve adlî yolu açık kalmak” koşuluyla ötenaziye yeşil ışık yakılmıştır. Komitenin bu kararı almasına, her yıl iki bini aşkın hastanın, doktor veya başka bir kişinin aracılığıyla, kendi arzularıyla yaşamına gizlice son verilmesi etkili olmuştur.
Karara göre, Fransa’da yasalara göre tüm hâllerde insan öldürme yasağının devam ettiği ve ötenazinin bir insan öldürme eylemi olduğu unutulmadan, çok ender vakalarda ve özel durumlarda ötenaziye başvurulabilecektir ve her uygulama, adlî makamların kontrolünde yapılacaktır.
Komite üyesi yargıç Jean Michaud, “bu konuda bir yasa değişikliği gerektiğini, hastanın yaşamına son verilmesini arzu etmesi halinde, bunun yargıç ve doktorlardan oluşan karma komisyon da tüm ayrıntılarıyla incelenmesi ve ondan sonra ötenazi uygulanması yönünde karar alınması gerektiğini” belirtmiştir.
Almanya
Bir doktora; kurtarılamayacak ve muhtemelen ağır ağrıları bulunan bir hastanın yaşamını devam ettiren önlemlerden vazgeçmesine ne zaman izin verilebileceği hususu Almanya’da gerek yargıda, gerekse hukuk biliminde yoğun bir şekilde tartışılmaktadır. Ancak burada hastanın daha fazla acı çekmemeyi özellikle istemesi veya bu konuda olası isteğinin bulunması gerektiği düşünülmektedir.
Alman Ceza Yasasında ötenazi ile ilgili özel hüküm bulunmaması nedeniyle, genel adam öldürme suçuna ilişkin hükümler uygulanmaktadır. Öldürmenin, ölen kişinin ciddî isteği üzerine gerçekleşmiş olması Alman Ceza Yasasına göre, cezayı hafifletici unsur olarak değerlendirilmektedir.
İsviçre
İsviçre’de ölüme yardımla ilgili olarak 1994 yılında Mecliste verilen bir önergenin 1996 yılında hükümet tarafından postülaya (Postulare: Görüş belirten bir metne karşı oluşturulan ve o metinle ilgili düşünceleri belirten metin -cevaba cevap gibi-) dönüştürülmesinden sonra “ölüme yardım” konusunda incelemeler yapmak üzere bir çalışma grubu oluşturulmuştur.
İnsan hakları ve hasta hakları açısından ötenazi
Genel olarak
Ötenazi, insanın doğaya hâkim olma isteğinin paraleli olarak kendi kaderine hâkim olma isteğini de içermektedir. Yaşam hakkının kutsallığına ilişkin geleneksel inancı ve bilim aracılığıyla ölümsüzlüğe ulaşmaktan umudu kesen insanın; yaşamını belirleme yönünde karar verme isteğini ifade etmektedir.
Konu insan hakları ve hasta hakları açısından da incelenmeyi gerektirmektedir.
İnsan hakları açısından ötenazi
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 17’nci maddesi “Herkes, yaşama, maddî ve manevî varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir.” 10 Aralık 1948 tarihli İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 3’üncü maddesi “Yaşamak, hürriyet ve kişi emniyeti herkesin hakkıdır.” 4 Kasım 1950 tarihli İnsan Haklarının ve Temel Özgürlüklerinin Korunmasına İlişkin Sözleşmenin (Roma Sözleşmesi) 2’nci maddesi “Herkesin yaşama hakkı kanunla korunur.” hükümlerini içermektedir.
Söz konusu hükümlerin ortak istisnası, mahkemelerce verilmiş olan ölüm cezasının yerine getirilmesi, meşru müdafaa -yasal savunma- hali, yakalama ve tutuklama kararlarının yerine getirilmesi, bir hükümlü veya tutuklunun kaçmasının önlenmesi, ayaklanma ve isyanın bastırılması gibi hâllerdir. Belirtilen hâllerin varlığı nedeniyle öldürme fiilinin işlenmesi hâlinde yaşama hakkı ihlal edilmiş sayılmayacaktır. (TC Anayasa md. 17/4, Roma Sözleşmesi md. 2/2)
Anayasanın 2’nci ve 11’inci maddelerine göre insan haklarına aykırı yasa ve uygulamalar yapılamaz. 2’nci maddede geçen “insan hakları” deyimi 1948 Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirisini ve 1950 İnsan Haklarının ve Temel Hürriyetlerin Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesini kapsamaktadır.
Anayasamıza göre Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi genelde uluslararası bir sözleşme olmasına ilaveten özel bir statü kazanmıştır. Sözleşme hem özel bir andlaşma, hem özel bir kanundur. Sözleşmeye aykırı kanun yapılamaz, uygulamalar olamaz. Uluslararası hukuk bakımından da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Türkiye Cumhuriyetini bağlayan bir andlaşmadır. Sözleşme bu bakımdan bir kanunla da değiştirilemez.
Görüldüğü gibi yaşama hakkı, Anayasamız dışında Türkiye Cumhuriyeti olarak taraf olduğumuz ve bağlayıcılık niteliği bulunan uluslar- arası sözleşmeler ile de güvence altına alınmıştır.
Hasta hakları açısından ötenazi
Genel
İnsan haklarının alt maddelerinden olan hasta hakları ise, son yıllarda daha güncel bir konumda yer almaktadır.
1982 Anayasası’nın 17/2’nci maddesinde “Tıbbî zorunluluklar ve kanunda yazılı hâller dışında, kişinin vücut bütünlüğüne dokunulamaz; rızası olmadan bilimsel ve tıbbî deneylere tabi tutulamaz” hükmünü içermektedir. Bu hüküm temel hasta haklarından bulunan “aydınlatılmış rızanın” Anayasamızda yer almış olduğunu göstermektedir.
Amerika ve Avrupa’da sağlık kuruluşları hasta hakları beyannamesi yayınlamışlardır (1973 Amerikan Hastaneler Birliği, 1981 Lizbon Dünya Hekimler Birliği, 1994 Amsterdam Avrupa Hasta Hakları Bildirgesi). 1998 yılında ise ülkemizde Sağlık Bakanlığınca Hasta Hakları Yönetmeliği düzenlenerek yayımlanmıştır.
Tarihsel süreç
Hasta haklarına ilişkin bildirgelerin tarihleri bu olgunun yeni ortaya çıkan bir kavram olarak algılanmasına neden olabilir. Ancak tıp tarihi incelendiğinde, bazı hasta haklarının çok önceden var olduğu görülmektedir. Milattan önce 2000’li yıllarda yazılan Hamurabi Kanunlarında cerrah ücreti belirlenmektedir. Aynı Kanunda, günümüz hukuk anlayışına göre ilkel de olsa hastalar, hekim hatalarına karşı korunmaya çalışılmıştır.
Hipokrat (M.Ö. 460-355) andını incelediğimizde de hasta haklarının kanun koyucu tarafından değil, hekimlerce tanındığı görülmektedir.
Hasta hakları beyannamelerine göre
Amerika Birleşik Devletleri
Amerikan Hastaneler Birliğince kabul edilen Hasta Hakları Beyannamesinde, hastanın saygı ve onuruna yakışır bir tedavi görme (md. 1), anlayacağı şekilde hastalığı ile ilgili teşhis, tedavi ve hastalığın gidişi hakkında bilgi edinme (md. 2), kendi tıbbî bakımı ile ilgili programı ve özel yaşamını ilgilendiren herşeyi bilme (md. 5), kendi sağlığı ile ilgili olumlu bir bakımın devamını bekleme (md. 9) hakları öncelikle konu ile bağlantılı görülmektedir.
Özellikle beyannamenin 5’inci ve 9’uncu maddeleri, hasta bağlamında insanın yaşama hakkının korunması ilkesine dayanmaktadır. Dokuzuncu madde hükmünün, hasta hakkında ötenazinin uygulanması yerine acıyı dindirmeye veya azaltmaya yönelik bakım ve tedavinin yapılması suretiyle doğal ölümün gerçekleştirilmesi düşüncesini amaçladığı düşünülebilir.
Avrupa ülkeleri
Avrupa Hasta Haklarının Geliştirilmesi Bildirgesinde ise, kendi yaşamını belirleme (md. 1.2), fiziksel ve mental bütünlüğe sahip olma ve kişi olarak güvenli bir yaşam sürdürme (md. 1.3), tıbbî girişimi reddetme veya durdurma (md. 3.2), son bilgilerin ışığında çektikleri acıların dindirilmesi (md. 5.10) haklarını düzenlemektedir.
Avrupa Birliği ülkeleri arasında yapılan kamuoyu araştırması sonuçlarına göre oldukça yüksek oranlara oluşan, ötenazi -ölüm hakkı- tanınması düşüncesinin bildirgede de yer almış olduğu görülmektedir.
Bildirgenin 1.2’nci maddesinde herkesin kendi yaşamını belirleme hakkından söz edilirken, bağlantılı olarak 5.10’uncu maddesinde hastaların (tedavilerinin gelişimine ilişkin) son bilgilerin ışığında çektikleri acıların dindirilmesi -ötenazi- hakkına sahip olduğu belirtilmektedir.
Bildirgede yer alan bu hükümlerin yukarıda değinilen insanın kendi kaderine hâkim olma, yaşamını belirleme yönünde karar verme isteğinin bir ifadesi olduğu açıktır.
Avrupa Konseyi İnsan Hakları ve Biyotıp Sözleşmesi (Strasbourg, 1996) ise biyolojik ve tıbbî uygulamalarda hasta haklarıyla bağlantılı genel hükümleri içermektedir. Bu Sözleşmede de diğer sözleşmelerde olduğu gibi tıbbî girişim ve kişilerin onayı (md. 2), özel yaşam ve sağlığı ile ilgili bilgilere saygı ve kendi sağlığı ile ilgili bilgileri bilme (md. 3), insan üzerinde araştırma yapma (md. 5), organ ve doku plantasyonu (md. 6) koşullarına ilişkin düzenlemeler yer almaktadır.
Dünya Hekimler Birliğinin görüşü
Dünya Hekimler Birliğinin Hasta Hakları Bildirgesi ise hakların tanımlanması konusunda fazla ayrıntıya girmemiştir. Konuyla ilgili olarak bildirgede hastanın yeterli bilgi aldıktan sonra tedaviyi kabul veya reddetme (md. 3) ve saygın bir şekilde ölme (md. 5) haklarına değinildiğini belirtmek yeterli olacaktır.
Ancak Dünya Hekimler Birliğinin Ekim 1987’de Madrid’de yapılan 39’uncu Genel Kurulu’nda kabul edilen bildirgeye göre ötenazi etik olmayan bir eylem olarak kabul edilmiştir. Bu Bildirgeye göre, bir hastanın yaşamını, kendi ya da çok yakınlarının izni ile de olsa sonlandırmak olan ötenazi etik değildir. Bu hekimi hastalığının son dönemlerinde olan bir hastanın doğal ölüm süreci ile ilgili isteğine hürmet etmekten alıkoymaz.
Bu Bildirgenin temelinin, 1981’de Lizbon da kabul edilen Hasta Hakları Bildirgesinin 5’inci maddesinde yer alan saygın bir şekilde ölme hakkına dayandığı görülmektedir.
DoLaNTiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 29 Mart 2013, 20:43   #2 (permalink)
Fasl-ı Kırmızı

DoLaNTiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Mart 2013
Nerden: unrealden
(Mesajlar): 3.058
(Konular): 2015
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 315426
Aldığı Beğeni: 166
Beğendikleri: 22
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
Standart

Ülkemizde hasta hakları
Ülkemizde ise 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu ve 181 sayılı Sağlık Bakanlığının Teşkilât ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname uyarınca hazırlanan Hasta Hakları Yönetmeliği 01.08.1998 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Yönetmelik dokuz bölüm ve 51 maddeden oluşmaktadır. Yönetmeliğin amacı “Herkesin insan haysiyetine yakışır bir şekilde hasta haklarından yararlanabilmesi ve hak ihlallerine karşı korunabilmesi” olarak belirtilmiştir.
Yönetmelik amaç, kapsam, dayanak, tanım ve ilkeler (1. Bölüm md. 1-5), sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı (2. Bölüm md. 6-14), sağlık durumu ile ilgili bilgi alma hakkı (3. Bölüm md. 15-20), hasta haklarının korunması (4. Bölüm md. 21-23), tıbbî müdahalede hastanın rızası (5. Bölüm md. 24-31), tıbbî araştırmalar (6. Bölüm md. 32-36), diğer haklar (7. Bölüm md. 37-41), sorumluluk ve hukukî korunma yolları (8. Bölüm md. 42-47) ve son hükümlere (9. Bölüm md. 48-51) ilişkin ana başlıklar altında düzenlenmiştir.
Yönetmeliğin 25’inci maddesinde tedaviyi reddetme ve durdurma hakkı düzenlenmiştir. Ancak bu hak sadece tıbbî tedavi ile ilgili olarak kullanılabilecektir. Ayrıca hasta tarafından bu hakkın kullanılmış olmasının, daha sonraki başvuruda hasta aleyhine değerlendirilemeyeceği de Yönetmelikte özellikle belirtilmiştir. Hastaya ötenazi sonucunu doğurabilecek bir tedaviyi ret veya durdurma hakkı tanınmamıştır.
Yönetmelik 28’inci maddesi 1’inci fıkrasında rızanın bir şekil şartına bağlı olmadığını ve 2’nci fıkrası ile de hukuka ve ahlâka aykırı olarak alınan rızanın hükümsüzlüğü ve bu rızaya dayanılarak müdahale yapılamayacağı belirtilmiştir. Bu hüküm aydınlatılmış rıza uygulamasının yönetmelikte yer aldığını göstermektedir.
Dünya Hekimler Birliğinin 39’uncu Genel Kurulunda alınan karar hariç, tüm diğer hasta hakları bildirge ve sözleşmelerinden farklı olarak ülkemizde yürürlükte olan yönetmelik açık olarak 13’üncü madde hükmü ile ötenaziyi yasaklamıştır. Madde hükmüne göre “tıbbî gereklerden bahisle veya her ne suretle olursa olsun hayat hakkından vazgeçilemez. Kendisinin veya bir başkasının talebi olsa dahi, kimsenin hayatına son verilemez”.
Yönetmeliğin 12’ nci maddesi “Teşhis, tedavi veya korunma maksadı olmaksızın, ölüme veya hayatî tehlikeye yol açabilecek veya vücut bütünlüğünü ihlal edebilecek veya akli veya bedenî mukavemeti azaltabilecek hiçbir şey yapılamaz ve talepte edilemez” hükmünü içermektedir. Maddede “talepte edilemez” denilmekle, teşhis, tedavi ve korunma amacı taşımayan, ölüme yol açabilecek sonucu bulunan ötenazi isteğinin yasaklandığı görülmektedir. Bu durumda 13’üncü maddedeki ötenazi yasağı, 12’nci maddenin ötenaziye yönelik belirgin bir tekrarı niteliği kazanmaktadır.
Onay
Tüm yayınlanan bildirgelerde yer almış olan ortak nokta, rıza olmadan tıbbî işleme tabii tutulmama hakkıdır. Osmanlı dönemi kadı sicillerinde önemli cerrahi müdahalelerden önce, hastaların kadı huzurunda rıza beyanında bulunduklarına ilişkin kayıtlar bulunmaktadır. Bu beyanlarda hastanın hekimin müdahalesini kabul ettiğini göstermesinin yanında, günümüzde de uygulandığı şekilde hekimin hukukî sorumluluğunu da ortadan kaldırmaya yönelik olduğu görülmektedir.
Yapılacak tıbbî girişimlerde öncelikle hastanın onayının alınması, onay veremeyecek durumda ise yasal temsilcilerin onayının alınması aranmaktadır. Onay alınamayacak kadar acil durumlarda ise kişinin yaşamı ve sağlığı göz önüne alınarak tıbbî müdahaleye karar verilecektir.
Hatta psikotik tipte olan hastalara uygulanacak tıbbî işlemlerde “aydınlatılmış rıza” olarak nitelenen bu en temel hasta hakkının uygulanmasının büyük önem taşıdığı belirtilmektedir.
Medenî Kanunda akıl hastalığı ve zayıflığı vesayeti (kısıtlılığı) gerektiren hâl olarak kabul edilse de; aydınlatılmış rıza uygulamasında hekim, bu kişinin sırf insan olması dolayısıyla psiko sosyal ve manevî değerleri açısından saygı görme hakkı bulunduğunu kabul etmelidir.
Ceza hukuku bakımından
Yapılan düzenlemeler, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi hükümleri ile de paralellik içermektedir. Bu paralellik nedeniyledir ki bazı ülkelerde kamuoyu ötenaziyi büyük oranda desteklerken, aynı ülkelerin yasalarında bu eylem suç olarak yer alabilmiştir.
Ötenazi bazı ülkelerde süre gelen tartışmalar sonucu ayrı bir suç türü olarak düzenlenmesine karşın, bir çok ülkede belirlenen sanıklar genel hükümler uyarınca, kasten öldürme suçu ile aynı şekilde cezalandırılmaktadır.
Türk Ceza Kanununda durum
Türk Ceza Kanununda da bu konuda bir hüküm yoktur. Doktrinde ise ötenaziyi kasten adam öldürme şeklinde cezalandırmak, fakat failin amacını “takdiri hafifletici neden” (TCK md. 59) olarak kabul etmek eğilimi vardır.
Türk Ceza Kanunu 1997 Ön Tasarısı
Varolan Türk Ceza Kanununda uygulama bu şekilde olmasına karşın; yeni hazırlanmakta olan Türk Ceza Kanunu 1997 Ön Tasarısı 137’nci maddede adam öldürme suçunun özel bir şekli olarak, acıyı dindirme saiki -ötenazi- konusunda bir düzenleme yer almaktadır.
Madde metnine göre; iyileşmesi kabil olmayan ve ileri derecede ızdırap verici bir hastalığa tutulan kimsenin, şuur ve hareket serbestisi tam iken yaptığı talep üzerine hastanın ızdırabına son vermek için öldürme fiilini işleyen kişi cezalandırılmaktadır. Ancak bu ceza, Ön Tasarıda taksirle adam öldürmek suçu için öngörülen cezadan da az ve bir yıl ile üç yıl arasında belirlenecektir.
Maddenin düzenleniş şekline bakıldığında; Avrupa Birliği ülkelerinde ötenazi konusunda son yıllarda oluşan eğilimler ve Avrupa Hasta Haklarının Geliştirilmesi Bildirgesinin etkisi altında kalındığı görülmektedir.
Ön Tasarıdaki hükmün incelenmesi
Madde gerekçesinde ötenazinin bazı ülkelerin yasalarında suç olarak değerlendirilmediği ve bir ceza yaptırımına da bağlanmadığı açıklanmıştır. Doğaldır ki bu durum o ülkelerin kendi seçimidir.
Ayrıca maddede “fiili işleyen kişinin” cezalandırılacağı belirtilmektedir. “Kişi” kavramının maddede yer almasıyla, eylemin sanığının doktor dışında kimselerde olabileceği kabul edilmektedir.
Bu durumda ise yasal olduğu ülkelerde çok sıkı denetim koşulları altında kurul kararları ile uygulanabilen, yasalarında bu yönde değişiklik yapmak isteyen ülkelerde ise aynı şekilde denetim görevini üstlenecek kurullar oluşturulması düşünülen ötenazinin; ülkemizde herhangi bir kimse tarafından yapılabilmesine olanak sağlanmış olacaktır.
Maddedeki şuur ve hareket serbestisinin, hangi hallerde tam sayılacağı, bu serbestinin ne şekilde değerlendirileceği de gerek madde metninde, gerekse maddeye ilişkin gerekçede yeterince açıklanmamaktadır.
İyileşmesi kabil olmayan ve ileri derecede ızdırap verici bir hastalığa tutulmuş kimsenin, ne şekilde ve hangi koşullarda şuur ve hareket serbestisine sahip olabileceği de tartışılabilir.
Ötenazi mi intihar mı?
Çünkü dayanılmaz acılar ile kıvranmakta olan veya hastalığının iyileşmesinin olası olmadığını öğrenen kişi, bu durumun verdiği umutsuzluk içinde ölüm hakkını kullanmak isteyebilecektir.
Ötenazinin belki de intiharla en çok benzeşen yönü de işte bu durumdur. Bu nedenledir ki ötenazi bir anlamda intihar etmesi olanaksız olan veya bu işi yapacak cesareti olmayan bir kimsenin, bu işi bir başkasına yaptırmasıdır.
Talep ve talebin değerlendirilmesi
Maddede belirtilen talebin ne şekilde ve kime yapılacağı da açık değildir. Tedaviyi üstlenen doktora yapılacak bir talep yeterli olacak mıdır?
Hızla ilerleyen teknik ve tıbbî gelişmeler karşısında tedavisi olanaksız görülen bir hastalığın bir süre sonra tedavi edilebilmesi de olasıdır. Bu durumda iyileşmesi kabil olmayan hastalık tanımlaması nasıl yapılacaktır ve buna kim ya da kimler karar verecektir? Bugün iyileşmesi olanaksız denerek yasa hükmü gereği acıyı dindirme saiki ile yaşamına son verilen kişinin, bir süre sonra hastalığının tedavi edilebilir olması halinde ne olacaktır?
Hasta veya hasta yakınının ötenazi isteğinin yerine getirilmesi veya kabul edilebilirlik koşullarını değerlendirecek bir kurulun oluşturulmasının gerektiği açık olarak görülmektedir.
Organ ve doku plantasyonu ile karşılaştırma
Türk hukuk sistemi organ naklinin söz konusu olduğu durumlarda beyin ölümünü kabul etmektedir. Ancak beyin ölümü, yapılan tüm müdahalelere karşın kişinin iyileşmesinin olası olmadığı, tüm yaşam fonksiyonlarının durduğu ve yaşam destek üniteleri ile kalbin çarpmasının veya nefes almanın olası olduğu durumlarda kabul edilmektedir.
Acıyı dindirme saikinde ise kişi çoğunlukla yaşam destek üniteleri olmadan yaşayabilmektedir. Yaşam fonksiyonları henüz devam etmektedir. İyileşmesi imkansız bir hastalığı olduğunu bilmekte veya dayanılmaz acılar çekmektedir.
Organ naklinin yapılabilmesi için parça veya doku alınmasında beyin ölümünün gerçekleşmiş olması nedeniyle kişinin kendi onayı bulunmamaktadır. Çoğunlukla birinci dereceden yakınların onayı ile beyin ölümü gerçekleşmiş kişiden organ veya doku alınmaktadır. Bu durumda dahi tıp dünyasında, organ veya doku alınmasına ilişkin tıbbî müdahalenin; bu müdahale sırasında kişinin acı duyup duymadığını belirlemek olanağı bulunmadığı için, hastaya saygı hakkının doğal sonucu olarak narkoz altında yapılmasının daha uygun olacağı yönünde bir eğilim oluşmaktadır.
Ancak ötenazide ise kişi doğal ölümü beklemek yerine, kendisinin yaşamına son verilmesini kabul etmektedir.
Ülkemizde ötenazi uygulanıyor mu?
İngiliz Tıp Birliği Başkanı Dr. Michael Wilks’in “tedavinin işe yaramadığı noktada, doktorun hastasına ve onun ailesine danışarak tedaviden vazgeçme hakkının bulunması gerektiği” yönündeki açıklamalarını tekrar anımsayalım.
Bu açıklama içerik olarak ülkemizde var olan bir uygulamayı anımsatmaktadır. Hastahanelerde yatmakta olan ve ölümcül bir hastalığı olduğu belirtilen hastaların, yakınları tarafından “hastahanede değil, evinde ailesinin yanında ölsün” düşüncesi ile sürmekte olan tedavilerine son verildiği ve hastanın evine gittikten bir süre sonra öldüğü görülmektedir.
Tedaviden vazgeçme hakkını, ötenazinin bir türü olarak değerlendirecek olursak, ülkemizde de uzunca bir süredir “insani yaklaşım” düşüncesi ile ötenazinin uygulanmakta olduğu görülmektedir.
Bu karar verilirken hastalığın ölümcül olduğu veya tedaviye son verme gerekliliği konusunda bir kurul incelemesi “konsültasyon” çoğunlukla yapılmamaktadır. Tedaviyi yürüten doktorun beyanı ve hasta yakınının isteği doğrultusunda tedaviye son verilmektedir. Tedaviye son verilmesi nedeniyle gerek doktor, gerekse hasta yakınları hakkında herhangi bir ceza kovuşturması da yapılmamaktadır.
Ancak bu durumda hastanın hastahaneden çıkarılmasına karşın tedaviye son verilmediği, sadece hastahanede bakım ve gözetim altında tutmaya son verildiği de karşı görüş olarak ileri sürülebilir. Çünkü hasta, hastahaneden çıkarıldığı zaman evde geçecek süre içerisinde yapılacak işlem ve kullanılacak ilaçlar konusunda çoğunlukla hasta yakınları bilgi-lendirilmektedir.
Ön Tasarı ve yönetmelik hükmü çelişmekte
Türk Ceza Kanunu 1997 Ön Tasarısı ötenazi suçunu acıyı dindirme saiki başlığı altında ayrı bir suç türü olarak düzenlerken, ülkemizde yürürlükte bulunan Hasta Hakları Yönetmeliğinin 13’üncü maddesinde ötenaziyi açık bir şekilde yasaklamıştır. Bu durumda ise Yasa ve Yönetmeliğin aynı konuda iki farklı uygulaması söz konusu olacaktır. Yasaya göre davranmak isteyen, Yönetmeliğe aykırı düşecektir. Bu ise karmaşa oluşturacaktır.
Diğer taraftan hukuk terminolojisinde öncelikle yasa hükmünün uygulanması gerekmektedir. Yasa hükümlerine aykırı yönetmelik çıkartılamaz. Var olan yönetmeliklerin yasaya aykırı hükümlerinin uygulama olanağı kalmaz.
Öyleyse etik değerleri nedeniyle, hasta veya hasta yakınının ötenazi istemini kabul etmek istemeyen doktor (veya kişi) yasa hükmüne aykırı davranmış, hüküm gereğini yerine getirmemiş sayılacak mıdır?
Ötenazi ve ceza yaptırımı
Ön Tasarıda acıyı dindirme saiki başlığı altında düzenlenen ötenazi bir anlamda, içerik ve kapsam olarak eylemde hukuka uygunluk nedenidir. Ancak buna karşın bir ceza yaptırımını da içermektedir.
Bu durum ise uygulamada sorun yaratacaktır. Ya ceza yaptırımı ile karşılaşmak istemeyen kişi ötenazi isteğini kabul etmeyecektir. Ya da ötenazi yolu ile oluşturulan ölümler, doğal ölüm olarak gösterilmeye çalışılacaktır.
İntihara ikna ve yardım suçu ile karşılaştırma
Türk Ceza Kanununda intihara ikna ve yardım eylemi, suç olarak düzenlenmiştir. Benzer bir uygulama Ön Tasarıda da yer almaktadır. İntiharla olan benzeşme nedeniyle kişi, ötenaziyi isteme yönünde yönlendirilmiş olursa, bu yönlendirme ayrıca bir suç olarak değerlendirilecek midir? Ötenazi TCK 1997 Ön Tasarısında ayrı bir suç türü olarak düzenlenmiş ve bir ceza yaptırımına bağlanmış olmasına göre; ötenaziyi kabul yönünde yapılacak bir yönlendirme mevcut hukuk düzeni içinde ne şekilde değerlendirilecektir?
Hipokrat yemininin içeriği göz önüne alındığında, ötenazi talebini yerine getiren kişinin doktor olması halinde yeminine ne derece sadık kalmış sayılacağı da tartışılabilir.
Sonuç
Medenî Hukuka göre kişi sağ doğmakla vazgeçilmez ve devredilmez nitelikte bulunan hakları kullanma ehliyetine sahip olur. Yaşama hakkı; bu hakları kullanabilmenin en temel koşuludur.
Yaşama hakkı ise Anayasamız, Uluslararası Sözleşmeler ve Hasta Hakları Yönetmeliği ile koruma altına alınmıştır. Yaşama hakkını bertaraf edebilecek bu hüküm; iç hukuk bağlamında özel bir kanun olan uluslararası andlaşmalara aykırı olduğu gibi, Anayasamızca güvence altına alınan yaşama hakkının da ihlali niteliğindedir.
Dünya Hekimler Birliğinin Ekim 1987’de Madrid’de yapılan 39’uncu Genel Kurulunda kabul edilen bildirgeye göre ötenazi, etik olmayan bir davranış olarak görülmektedir. Bu bildirgede böylece içerik olarak yaşama hakkının dokunulmazlığı ve saygın bir şekilde ölme hakkının savunulduğu en önemli belgelerden birisi olmaktadır.
Ön Tasarı ile yasal bir düzenleme getirilmek istenilse de; yukarıda belirtilen yaşama hakkının dokunulmazlığı ilkesi ve etik olmayan davranış özelliği nedeniyle ötenazinin ülkemiz koşullarında uygulanmasının onarılmaz manevî yaralar oluşturacağı kanısındayım.

KAYNAKLAR

T.C. Anayasası (1982)
Türk Ceza Kanunu
Türk Ceza Kanunu Öntasarısı (1997)
Medenî Kanun
İnsan Hakları Evrensel Bildirisi (10 Aralık 1948)
İnsan Haklarının ve Temel Özgürlüklerinin Korunmasına İlişkin Sözleşme (Roma, 04 Kasım 1950)
İnsan Hakları El Kitabı (Prof. Dr. A. Suat Bilge, Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı Yayınları)
Türk Ceza Kanununda Ötenazi (Nükhet Özkan, Tez Özeti 1997)
Hasta Hakları Yönetmeliği (Sağlık Bakanlığı, 01.08.1998)
Hasta Hakları Beyannamesi (Amerikan Hastaneler Birliği, 1973)
Avrupa Hasta Haklarının Geliştirilmesi Bildirgesi (Amsterdam, 1994)
Avrupa Konseyi İnsan Hakları ve Biyotıp Sözleşmesi (Strasbourg, 1996)
Hasta Hakları Bildirgesi (Dünya Hekimler Birliği, Lizbon 1981)
Hasta Hakları Düşüncesinin Gelişimi (Dr. Mustafa Karatepe, Sağlıkta Nabız Sayı 5 Sy. 26)
Hasta Hakları Bütün Zorluklara Rağmen (Sağlıkta Nabız Sayı 5 Sy. 18)
Psikiyatride Hasta Hakları (Tanıl M. Başkan, Y. Tunç Başaran, İ.Ü. Adlî Tıp Enstitüsü)
Ölüm Meleğinin Ötenazi Bandı (A.A. 20.11.1998)
Ölüm Doktoru Hücrede (Akşam, 15.04.1999)
ABD de ilk Resmî ötenazi yapıldı (A.A. 26.03.1998)
Ölüm Bizim Hakkımız (Milliyet, 26.03.1997)
Ölüm hakkı tartışması (Milliyet, 08.11.1997)
Avrupalı doktorlar ötenaziyi destekliyor (A.A. 08.09.1999)
İngiliz Tıp Birliği ötenaziye yeşil ışık yaktı (A.A. 24.06.1999)
Hollanda halkı ötenaziyi destekliyor (A.A. 03.04.1998)
Ötenazi konusunda görüş (İsviçre Büyükelçiliği, 21.03.2000)
Ötenazi konusunda görüş (Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçiliği, 03.03.2000)
Ötenazi konusunda görüş (Arjantin Büyükelçiliği, 24.02.2000)
Katkı ve Görüşleri nedeniyle teşekkür. Tokat İl Sağlık Müdürü
Dr. S. Süha Şen

Adalet dergisi sayı 6
DoLaNTiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
bağlaminda, haklari, hasta, insan, ve, İnsan, ötenazi, Ötenazİ


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557