Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Eğitim ve Öğretim Genel > Hukuk
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Hukuk Hukuk dersi hakkındaki tüm bilgiler ve paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 29 Mart 2013, 20:47   #1 (permalink)
Fasl-ı Kırmızı

DoLaNTiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Mart 2013
Nerden: unrealden
(Mesajlar): 3.058
(Konular): 2015
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 315426
Aldığı Beğeni: 166
Beğendikleri: 22
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
Standart Evlât edinmeye izin davalari

EVLÂT EDİNMEYE İZİN DAVALARI

Ö. Uğur GENÇCAN
Yargıtay Tetkik Hâkimi

I. Kavram
Asal koşullar tamamlanmış olsa bile Türk Medenî Kanununun öngördüğü biçimsel koşullar gerçekleşmedikçe evlât edinme ilişkisi oluşmaz. Evlât edinmenin biçimsel koşulları:
- Yargıcın izninin alınması (MK m. 256/1).
- Resmî senedin düzenlenmesidir (MK m. 256/1).
Bu noktada açıklamak gerekir ki bazı yazarlar(1) yargıç izninin alınması ve resmî senedin düzenlenmesini kurucu (inşai), tamamlanan evlât edinme işleminin nüfus kütüğüne yazılımını açıklayıcı (beyanî, bildirici) nitelikte koşul olarak değerlendirerek biçimsel koşulları üç kısımda incelemektedirler.
Bilindiği üzere evlât edinmenin doğum kütüğüne (MK m. 256/1) yazılımı yönetsel bir işlemdir.(2) Nüfus kütüğüne yazılım evlât edinmenin geçerlilik koşulu değildir. Yazılımın yapılmamasının evlât edinmenin geçerliliğine bir etkisi olmadığı için de biçimsel koşullar arasında yer almasını yerinde bulmuyoruz.
II. Niteliği
Türk Medenî Kanununun 256/1’inci maddesine göre evlât edinme sulh hukuk yargıcının izni üzerine yapılacak resmî senetle olanaklıdır. Öyleyse izin olgusunun niteliği açıklanmalıdır.
Türk Medenî Kanununun 256/1’inci maddesinde yer alan “hâkimin müsaadesi”/yargıcın izni ile Türk Medenî Kanununun 254’üncü maddesinde yer alan “hâkimin muvafakatı”/yargıcın onamı birbirine karıştırılmamalıdır. İki kavram birbirinden farklıdır.
Türk Medenî Kanununun 254’üncü maddesinde yer alan yargıcın onamı vesayet dairelerinin onamıdır. Başka bir anlatımla yargıcın onamı ile;
- Sulh hukuk mahkemesinin izni (MK m. 254/c. 2, 406/1),
- Sulh hukuk mahkemesinin izninin o yer asliye hukuk mahkemesince onaylanması anlaşılmalıdır.
Türk Medenî Kanununun 254’üncü maddesine göre vesayet dairelerinin onamı yalnızca vesayet altında bulunanlar için söz konusudur. Oysa Türk Medenî Kanununun 256’ncı maddesinin konusunu vesayet altında olsun olmasın bütün kişilerin evlât edinmesi oluşturur.(3) Öyleyse;
- Türk Medenî Kanununun 256’ncı maddesine göre izni: Herkes.
- Türk Medenî Kanununun 254’üncü maddesine göre onamı: Yalnızca vesayet altındakiler alacaktır.
Daha önemlisi Türk Medenî Kanununun 254’üncü maddesinde yer alan yargıcın onamı/vesayet dairelerinin onamı asal bir koşuldur. Türk Medenî Kanununun 256’ncı maddesindeki yargıç izni ise biçimsel bir koşuldur.
Türk Medenî Kanununun 254’üncü maddesine göre asal koşulu gerçekleştiren vesayet altındaki kişi ayrıca Türk Medenî Kanununun 256’ncı maddesine göre biçimsel koşulu (yargıcın izni) da gerçekleştirmek zorundadır.
Vesayet altında olmayanlar ise yargıçla yalnızca Türk Medenî Kanununun 256’ncı maddesine göre biçimsel koşulu gerçekleştirirken karşılaşacaktır.
İster vesayet altında olsun ister velayet altında olsun ve ister tam yeterli (ehliyetli) olsun herkes Türk Medenî Kanununun 256’ncı maddesine göre yargıçtan izin almak (biçimsel koşul) zorundadır.
Evlât edinmeye izin kararı yargı belgesi (ilâm) niteliğinde olup Yargıtay incelemesi (temyiz) istenebilir.(4)
III. Yetkili mahkeme
Evlât edinmeye izin Türk Medenî Kanununun 256’ncı maddesine (14.11.1990 gün ve 3678 sayılı Yasa ile Değişik) göre evlât edinenin (evlât edinilenin değil!) oturduğu yer (yerleşim yeri değil!) yargıcı tarafından verilecektir.
IV. Görevli mahkeme
Evlât edinmeye izin sulh hukuk mahkemesi tarafından verilecektir (MK m. 256/1).
V. Koşulları
Sulh yargıcının evlât edinmeye izin verebilmesi için asal koşulların tamamlanmış olması yanı sıra ortada haklı nedenlerin bulunduğu gerçekleşmiş olmalıdır. Vekilin vekillik sözleşmesinde özel yetkiye sahip olması gerekir. Yargıç resmî senedin düzenlenmesinden sonra da izin verebilir. Şimdi bu olguların ayrıntısını açıklayalım.
A. Asal koşullar tamamlanmış olmalıdır
Evlât edinmeye izin verilebilmesi için asal koşulların hepsi de gerçekleşmiş olmalıdır. Sulh yargıcının tamamlanıp tamamlanmadığını denetleyeceği asal koşuları evlât edinen ve evlât edinilen bakımından ana başlık olarak ayrı ayrı açıklayacağım.
Evlât edinen bakımından asal koşullar:
- Yaş (MK m. 253)
- Düzgün soybağı olan altsoyun bulunmaması (MK m. 253)
- Evlât edinenin ve varsa eşinin onamı (rızası) (MK m. 255/1)
Evlât edinilen bakımından asal koşullar:
- Yaş (MK m. 253)
- Evlât edinilenin ve varsa eşinin onamı (MK m. 254, 255/1)
Evlât edinmeye izin davalarında asal koşullar gerçekleştirilmeden izin isteminde bulunulduğu anlaşılıyorsa açılan dava asal koşulların gerçekleşmediği gerekçesiyle reddedilmelidir.
B. Haklı neden bulunmalıdır
Türk Medenî Kanununun 256’ncı maddesine (14.11.1990 gün ve 3678 sayılı Yasa ile Değişik) göre yanların gösterdikleri nedeni haklı bulmadıkça yargıç evlât edinmeye izin veremez.
Öyleyse 3678 sayılı Yasa ile gerçekleştirilen değişiklikten sonra yargıç;
- Evlât edinenin,
- Evlât edinilenin göstereceği nedenleri açılan davayı benimseyebilmesi için haklı bulmalıdır/görmelidir.
Evlât edinme işlemi yalnızca evlât edinilenin(5) değil evlât edinenin de gönlünü ve ruhunu varsıllaştırmalıdır. Türk Medenî Kanunu bu konuda yargıca gerçekten de geniş olanaklar vermektedir.
Türk Medenî Kanununun 256/2’nci maddesine göre yargıç evlât edinmeye izin vermeden önce duruma göre gerekli görebileceği her türlü soruşturmayı kendiliğinden yapar. Araştırma zorunluluğu aynı zamanda yargıca verilmiş bir görevdir.
Evlât edinme ilişkisinin kurulmasında gizli amaçlar (6) varsa yargıç bunları sezmek, görmek ve bulmakla yükümlüdür.(7) Evlât edinme ilişkisi kurulmasının altında:
- Kapatma (metres) ya da oynaşlık ilişkisi,
- Hizmetçilik ilişkisi,
- Eş cinsel ilişki,
- Ucuz iş gücü sağlama,
- Uyuşturucu madde kaçakçılığı,
- Fuhuş,
- Çocuğun yeteneklerinin kötüye kullanılması bulunmamalıdır.(8)
Yargıç tarafından yasanın kendisine yüklediği görev gereği olarak ayrıntılı ve derinlemesine yaptığı araştırma sonucu gerek gösterdiğimiz ve gerekse benzeri olgular belirlenmişse (MK m. 4) evlât edinmeye izin istemi reddedilmelidir.
Yargıç evlât edinecek olana yönelik yaptığı araştırma sonucunda evlât edinecek olanın:
- Onursuz (haysiyetsiz) bir yaşam sürdüğü,
- Çevresinde kötü töreli (ahlâklı) olarak tanındığı,
- Kumar düşkünü olduğu,
- Alkolik olduğu,
- Sapık eğilimlerinin olduğu,
- Töreye (ahlâka) aykırı bir eylemden dolayı ceza yargılamasının bulunduğu ya da bu yolda bir hükümlülüğünün bulunduğu,
- Batkınlık (iflas) tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğu,
- Kötü bir şöhretinin bulunduğu,
- Gericilik (irtica) yanlısı olduğu,
- Yasa dışı örgütlere üye bulunduğu ve örgütün eylemlerine katıldığı,
- Dinsel aykırılıklarının ve buna benzer davranış ve eğilimlerinin bulunduğunu belirlemişse evlât edinmeye izin istemi reddedilmelidir.
Kuşkusuz bu saptamalar gerçekten de derinlemesine yapılacak bir araştırma ile anlaşılabilir. Uygulamada evlât edinecek olanın geçmiş suç (sabıka) kaydının bile araştırılmadan tek oturumda evlât edinmeye izin verildiğini ibretle izliyoruz.(9)
Görüldüğü üzere haklı nedenin bulunması asal koşullardandır. Ancak Türk Medenî Kanunu bu koşulu biçimsel koşullar (MK m. 256) arasında gösterdiğinden biz de uyum olsun diye biçimsel koşullar arasındadır diye söz ediyoruz.
C. Resmî senedin düzenlenmesinden sonra da izin verilebilir
Türk Medenî Kanununun 256/1’inci maddesine bakarsanız, evlât edinme sözleşmesinin yapılması yargıcın evlât edinmeye izin vermesine bağlıdır. Başka bir anlatımla:
- Önce: Sulh hukuk yargıcı evlât edinmeye izin vermelidir. (MK m. 256/1).
- Sonra: Bu izin üzerine resmî senet düzenlenmelidir (Noterde kendi başına (resen) düzenlenen senet. Not. K. m.72 vd.).
Sulh hukuk yargıcının evlât edinmeye izin kararını resmî senedin düzenlenmesinden sonra da vermesi olanaklıdır. Başka bir anlatımla iznin kesinlikle resmî senedin düzenlenmesinden önce verilmesi zorunlu değildir.(10)
D. Vekil özel yetkiye sahip bulunmalıdır
Evlât edinmeye izin istemi için vekil de dava açabilir. Ancak evlât edinme işlemi kişiye sıkı biçimde bağlı haklardan olduğu için vekilin evlât edinmeye izin davasını açabilmesi için vekillik sözleşmesinde özel yetki bulunmalıdır.(11)
Vekil genel vekillik sözleşmesi ile dava açmışsa yargıç HUMK’un 67’nci maddesi uyarınca özel yetkiyi içeren vekillik sözleşmesinin sunulmasını istemelidir. Sunulmaması durumunda aynı madde uyarınca işlem yapılmalıdır.
VI. Yanlar
A. Davacı (evlât edinmek isteyen)
Evlât edinmeye izin davası evlât edinmek isteyen tarafından açılır. Kuşkusuz izin isteminde bulunacak olan kişinin en düşük yaş, evlât edinilecek olan ile gerekli yaş farkı koşullarının yanı sıra düzgün soybağı olan altsoyunun da bulunmaması gerekir.
Bir kişi kural olarak yalnız bir kişi tarafından evlât edinilebilir. Ancak Türk Medenî Kanununun 255/2’nci maddesinde bu kurala bir ayrıklık öngörülmüştür. Karı koca bir kişiyi birlikte evlât edinebilir. Bu durumda davacı değil de davacılar olarak karı ve koca birlikte evlât edinmeye izin isteminde bulunmaları gerekir.(12)
Evlât edinme kişiye sıkı biçimde bağlı haklardandır. Ayırtım gücünden yoksun olanlar istenç (irade) açıklamasında bulunamayacaklarından evlât edinmeye izin isteminde bulunamazlar. Vasinin ayırtım gücünden yoksun olan kısıtlı adına da böyle bir istemde bulunması olanaksızdır. Ancak sezgin kısıtlının vesayet makamının izni ile evlât edinebileceğini yinelerim.(13)
B. Davalı (evlât edinilmek istenen)
Davalı yan, evlât edinilmek istenenin tüzüğüne (statüsüne) göre ayrı ayrı incelenmelidir. Evlât edinilmek istenen:
1. Ergin ise
Evlât edinilecek olan ergin ise evlât edinmeye izin davasında kendisine dava yöneltilmelidir. Kütük anası ve babasının yan olmasına gerek yoktur. Evlât edinilecek olan ergin ve sezgin olmasına karşın yalnızca kütük anası ve babasına karşı açılmış olan evlât edinmeye izin davası yöneltimden (husumetten)/sıfat yokluğundan reddedilmelidir.(14)
2. Ergin değil ise
Küçüğün evlât edinilmesi kütük anası ve babasının iznine bağlıdır. Kütük anası ve babasının izni, velayet ve vesayet ilişkisinden bağımsızdır.(15) Yargıtay, çocuğunun bir başkasına evlât olarak verilmesine mahkemede olur vermiş olan ana ya da babanın bu olurlarından sonradan caymaları nedeniyle evlât edinmeye izin verilmesine ilişkin karara yönelik hukuksal yararları bulunmadığından Yargıtay incelemesi (temyiz) isteyemeyecekleri anlayışındadır.(16) Onlar olura rağmen evlât edinme sözleşmesi yapmamak yolu ile isteklerine ulaşabilir.
Küçük daha önce karı kocadan birince evlât edinilmişse diğer eşin de o küçüğü evlât edinebilmesi için küçüğü daha önce evlât edinmiş eş yasal yan ise de kütük ana ve babasının dinlenmesi zorunludur.(17)
3. Kısıtlı ise
Vesayet altındaki kişinin evlât edinilebilmesi için ikili izin kuralı söz konusudur. Sulh hukuk yargıcının izninin asliye hukuk yargıcı tarafından da uygun bulması gereklidir.(18) Yinelerim ki Türk Medenî Kanununun 254’üncü maddesine göre asal koşulu gerçekleştiren vesayet altındaki kişi ayrıca Türk Medenî Kanununun 256’ncı maddesine göre biçimsel koşulu (yargıcın izni) da gerçekleştirmek zorundadır.
VII. Yabancılık unsuru
Evlât edinme yeterliği ve koşulları için yanlardan herbirinin evlât edinme anındaki ulusal hukuku uygulanır. Evlât edinmenin hükümlerinde evlât edinenin ulusal hukuku, birlikte evlât ediniliyorsa evlenmenin genel hükümlerini düzenleyen hukuk gözetilir. Evlât edinmeye diğer eşin oluru konusunda ise eşlerin ulusal hukukları birlikte uygulanır (2675 sayılı Kanun m.18).
Yargıç yetkili olan yabancı hukuku kendiliğinden uygulamak zorundadır. Yargıç yetkili yabancı hukukun kapsamı konusunda araştırma yapmalıdır.(19) Yargıç bunun için yanların yardımını isteyebilir. Evlât edinilecek olan yabancının Türk kanunlar ihtilâfı kurallarına göre özellikle hak ve eylem yeterliği belirlenmelidir.(20)
Yargıç yabancı hukukun olaya ilişkin hükümlerini tüm araştırmalara rağmen belirleyemiyorsa Türk hukukunu uygulamak zorundadır. (2675 sayılı Kanun m. 2/2) Eğer uygulanacak olan yabancı hukukun kanunlar ihtilâfı kuralları bir başka hukuku yetkili kılmışsa o maddî hükümler uygulanır (2675 sayılı Kanun m. 2/3).

KAYNAKÇA
Turgut Akıntürk, Aile Hukuku, Ankara-1996.
Feyzi Necmeddin Feyzioğlu, Aile Hukuku, İstanbul-1986.
Ö.Uğur Gençcan, Nüfus Davaları, Genel Hükümler, Yetkin Yayınevi, Ankara-2000.
Hüseyin Hatemi, Rona Serozan, Aile Hukuku, İstanbul-1993.
Bülent Köprülü, Selim Kaneti, Aile Hukuku, İstanbul-1985/1986.
Kemal Oğuzman, Mustafa Dural, Aile Hukuku, İstanbul-1994.
Bilge Öztan, Aile Hukuku, Ankara-1979.
Ferit H. Saymen, Halid K. Elbir, Aile Hukuku, İstanbul-1960.
Selahattin Sulhi Tekinay, Türk Aile Hukuku, İstanbul-1990.
Nedim Turhan, “Evlât Edinme”, Yargıtay Dergisi, C:26, S:1-2, Ocak-Nisan-2000.
H.Veldet Velidedeoğlu, Türk Medenî Hukuku, C.II, Aile Hukuku İstanbul-1965.
Aydın Zevkliler, M. Beşir Acabey, K. Emre Gökyayla, (Kısaltılmış: Zevkliler) Medenî Hukuk, Ankara-1997
DoLaNTiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
davalari, edinmeye, evlat, izin


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557