Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Eğitim ve Öğretim Genel > Hukuk
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Hukuk Hukuk dersi hakkındaki tüm bilgiler ve paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 29 Mart 2013, 21:02   #1 (permalink)
Fasl-ı Kırmızı

DoLaNTiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Mart 2013
Nerden: unrealden
(Mesajlar): 3.058
(Konular): 2015
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 315426
Aldığı Beğeni: 166
Beğendikleri: 22
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
Standart Soybağinin yargisal düzeltimi

SOYBAĞININ YARGISAL DÜZELTİMİÖ. Uğur GENÇCAN

Yargıtay Tetkik Hâkimi

I. Kavram

Türk Yurttaşlar Yasasının Yedinci Babının İkinci Faslı (MK. m. 247-252) soybağının Türk Yurttaşlar Yasasına göre düzeltimini düzenlemektedir.

Türk Yurttaşlar Yasasına göre soybağının düzeltimi iki biçimde gerçekleştirilebilir:

- Ana ve babanın birbirleriyle sonradan evlenmeleri (MK. m. 247-248)

- Yargıç kararı ile düzeltme/yargısal düzeltim (MK. m. 249)

Çalışmamızda soybağının Türk Yurttaşlar Yasasına göre düzeltiminin/düzgün soybağı oluşturulmasının ikinci olanağını inceleyeceğiz.

Türk Yurttaşlar Yasasının 249’uncu maddesine göre:

“Birbirleri ile evlenmeyi vaat edip de birinin vefatı veya evlenme ehliyetinin zevalî sebebiyle evlenemeyen ana babadan doğan çocukların nesebi, diğerinin talebi veya çocuğun müracaatı üzerine, hâkim tarafından tashih olunur. Ancak çocuk reşit ise tashih talebi rızası alınmadıkça mesmu olmaz. Çocuğun vefatından sonra müracaat hakkı füruuna intikâl eder.”

Yargıç kararı ile soybağının düzeltimi/legitimatio Per rescriptum principis değişik bir yaklaşımla bir tür ölüm sonrası/post mortal evlendirme(1) olarak da görülebilir.

Yargısal düzeltim, kaderin/talihsizliğin engellediği evlenme töreninin gerçekleşen olanaksızlıktan sonra yargıç eliyle gerçekleştirilmesi/sanal nikah(2) gibidir.

II. Yargılama yöntemi

Ana ile genetik babanın ciddî bir evlenme tasarımını onlardan birinin ya da her ikisinin ölmesi veya evlenme yeterliğini kaybetmesi aksiliği nedeniyle yaşama geçirememeleri yüzünden evlilik dışı olarak dünyaya gelen çocuğun ortada kalmasını engellemek yönünden bu doğal kara yıkımın yargıç kararı ile onarılması için dava açılması gereklidir/gerekir.

Yargıç başka bir dava içerisinde böyle kadersiz bir çocukla karşılaştığında Türk Yurttaşlar Yasasının 249’uncu maddesinde yazılı koşulların gerçekleştiğini belirlese bile evlilik dışı bu çocuğun soybağını kendiliğinden düzeltemez. Örneklemek gerekirse yargıç bir boşanma davasında ya da nafaka davasında çocuğun soybağını düzeltme işlemini kendiliğinden gerçekleştiremez.

Yargısal düzeltim ancak bir soybağının düzeltimi davası ile gerçekleşebilir. Bilindiği üzere olayları açıklamak taraflara, hukuksal niteleme yargıca aittir (HMUK md. 76). Açılmış olan davaların adlandırılmasında soybağı biçimlenmesinin sınırlandırılmış olduğu gerçeği karşısında yasal tipolojinin/ayırt etme yöntemlerinin çerçevesinin delinmeye kalkışılmasına/delinmesine ve yeni soybağı statüleri/bölünmelerinin yaratılmasına yargıç neden olmamalıdır.

Yargıç, çocuksuzlara çocuk, babasızlara baba bulmakla görevli bir hayır kurumunda çalışmadığını unutmamalıdır. Çocuk, soybağından yoksun kalmasın, kalırsa yazık olacak kaygısı bu anlamda yasal bir kaygı değildir. Hukuksal biçimlenme gerçekleşmiyorsa çocuk soybağından yoksun kalabilir/kalmalıdır. Bu olgu, yargı erkinin değil yürütme erki ve özellikle de yasama erkinin sorunudur. Yargıç yeri geldiğinde göz yaşları içinde kararını vermek zorundadır. Yasal tipolojiye/ayırt etme yöntemlerine uymadığı için reddedilen davalar bizim de içimizi sızlatmaktadır. Hukukun kestiği parmak acımaz.

A. Yanlar

1. Davacılar

Türk Yurttaşlar Yasasının 249’uncu maddesinde soybağının düzeltimi davasını kimlerin açabileceği belirtilmiştir: Çocuk ve diğer eş.

a. Çocuk: Çocuğun dava hakkı ana ve babasının dava hakkından bağımsızdır. Düzeltim, çocuğun yararı ile yakından ilgili olduğu için Türk Yurttaşlar Yasasının 249’uncu maddesinde çocuğa-sağ kalan ve ayırtım gücüne sahip olan ana ya da babası dava açmasa bile dava hakkı verilmiştir.

aa. Ergin ise: Çocuk ergin ise dava kendisi tarafından açılabilir. Ana ve babanın sağ olması onun dava hakkını ortadan kaldırmaz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta: Dava, ana, baba, vasi ve kayyım tarafından açılmış olsa bile dava açıldıktan sonra çocuk ergin olmuşsa açılan davaya devam olunabilmesi çocuğun rızasının alınmasına bağlıdır.

bb. Küçük veya kısıtlı ise: Türk Yurttaşlar Yasasının 376/b.2’nci maddesine göre “Bir işte kanuni mümessil ile küçüğün veya mahcurun menfaati birbirine zıt olursa” bir temsil kayyımı atanır.

O halde çocuk küçük veya kısıtlı ise onun soybağının düzeltimi için davayı özel vasi/kayyım açabilir. Çocuk ile yarar çatışması olduğu için ana ya da babaya böyle bir dava için kayyımlık görevi verilemez.

cc. Ölmüş ise: Dava hakkı kişiye sıkı surette bağlı olduğu için yasa sadece çocuğun ölmesi durumunda alt soyuna dava açma hakkı tanımıştır. Bu durumda aslında miras yoluyla geçen bir hak söz konusu değildir.(3)

Türk Yurttaşlar Yasasının 249’uncu maddesinin son cümlesine göre dava hakkı mirasçıları değil de sadace alt soya verildiği için diğer mirasçıların dava hakkı yoktur. Yasada hiçbir ayrıklık öngörülmediğine göre çocuğun soybağı düzgün veya düzgün olmayan tüm altsoyu dava açabilir.

b. Diğer eş: Türk Yurttaşlar Yasasının 249’uncu maddesine göre soybağının düzeltimi davasını sağ kalan ya da evlenme yeterliğini kaybetmeyen eş de açabilir.

Bütün soybağı davalarında olduğu gibi bu davayı açma hakkı kişiye sıkı surette bağlı bir haktır. Ayırtım gücüne sahip olan küçük ya da kısıtlı olan diğer eş yasal temsilcisinin oluruna gerek kalmadan davalarını bizzat açabilirler.(4).

Yeterliğini/ehliyetin kaybeden ya da ölen ana ve babanın mirasçıları veya yasal temsilcilerinin dava hakkı yoktur.(5)

Türk Yurttaşlar Yasasının 249’uncu maddesinin ikinci cümlesine göre çocuk ergin ise ana ve babanın çocuğun razısı ile dava açabilecekleri unutulmamalıdır. Başka bir anlatımla çocuğun rızası yoksa açılan dava daha fazla uzatılmadan reddedilmelidir.

2. Davalılar

Yargıtay soybağının düzeltimi davasının bir babalık davası gibi baba veya mirasçılarına karşı açılması görüşündedir.(6) Bilindiği üzere soybağının düzeltimi davasının sağ kalan eş ya da evlenme yeterliğini yitirmeyen eş açabilmektedir. Sağ kalan eş ya da evlenme yeterliğini kaybetmeyen eş genetik baba ise davanın nasıl açılacağı sorunu Yargıtay uzman dairesi tarafından bu anlayışla çözümsüzlüğe itilmiş olmaktadır/gözükmektedir.(7) Örnek olan bu kararda dava çocukların vasisi (Ramazan) tarafından açılmış olup Yargıtayın istediği sadece babanın var olan kayda göre mirasçısı olduğu anlaşılan vasi/mirasçı Ramazan’ın çocukların vasisi kimliği ile soybağının düzeltimi davasını açamayacağı, soybağının düzeltimi davasının bu dava için küçüklere atanacak kayyımın izleyebileceğidir. Genetik babanın mirasçısı olduğu anlaşılan çocukların vasisisinin de davalı kimliği ile davada yer alması istenilmektedir/öngörülmektedir. Açıkca görüleceği üzere Yargıtay uzman dairesinin bu söyleminde/anlayışında ananın adı hiç anılmamaktadır/anılmamıştır.

O halde Yargıtaya göre: Çocuk adına açılacak olan davada davalı olarak babanın kayden mirasçıları olan kişiler yer almalıdır. Böyle bir düşünce yöntemine göre:

- Ana tarafından açılacak olan davada da davalı olarak babanın kayden mirasçıları olanlar yer almalıdır.

- Genetik babanın açacağı dava ise hasımsız olmalıdır.

Hukuksal anlayışımıza göre soybağının düzeltimi davası çekişmesiz yargının konusunu oluşturduğu için herhangi bir kişiye karşı açılamaz.(8) Ne Cumhuriyet savcısı ne de ana ve babanın yasal mirasçıları soybağının düzeltimi davasında yan/taraf olamazlar/değillerdir(9).

Türk Yurttaşlar Yasasının 250/2’nci maddesine göre yargıç kamu hukukunun koruması için davayı/düzeltim istemini(10) davanın açıldığı yer(11) Nüfus Müdürlüğüne bildirmeye zorunludur.

Nüfus memuru soybağı düzeltilmek istenilen çocuğun nüfus kayıtlarını inceleyerek kayden ana ve babasının bulunup bulunmadığının araştırır/araştırmalıdır.(12) Nüfus memuru yapacağı inceleme sonucundan gerekli gördüğü takdirde savcıya ihbarda bulunur. Nüfus memuruna bildirimin/tebligatın yapılması zorunluluğu onun soybağının yargısal düzeltimi davasında taraf olacağı anlamına gelmez.(13)

Soybağının düzeltimine karşı çıkacaklar/itiraz edecekler arasında Türk Yurttaşlar Yasasının 251’inci maddesine göre savcı da bulunduğuna göre ve özellikle yasa gereği yapılan duyurma/ihbar ile kayıtları inceleyecek olan nüfus memurunun savcıya bildirimde bulunması olanaklı olduğuna göre savcıya da soybağının yargısal düzeltimine ilişkin davanın duyurulmamasında/ihbar edilmemesinde çok büyük bir yersizlik/isabetsizlik olmadığı söylenebilir.(14)

Nüfus memurunun ve savcının soybağının yargısal düzeltimi davasına katılan/müdahil olarak katılmalarını engelleyici bir yasa hükmü yoktur.(15) Nüfus memuru yargılamaya katılarak koşulları olmayan soybağının düzeltilmesi istemine karşı koyabilir/itiraz edebilir.(16)

B. Yetkili ve görevli mahkeme

1. Yetkili mahkeme: Soybağının yargısal düzeltimi davasında yetkili mahkeme Türk Yurttaşlar Yasasının 250’nci maddesine göre davacının yerleşim yeri mahkemesidir.

2. Görevli mahkeme: Soybağının yargısal düzeltiminde görevli mahkeme asliye hukuk mahkemesidir.(17)

C. Dava süresi

Türk Yurttaşlar Yasasının 249’uncu maddesine göre açılan soybağının yargısal düzeltimi davası için yasada bir süre öngörülmemiştir. Bu nedenle soybağının yargısal düzeltimi her zaman istenebilir.(18)

III. Kanıtlama

Soybağının yargıç kararı ile düzeltimi için çocuk ile başka bir erkek/baba arasında soybağı ilişkisi bulunmamalı, çocuk dava konusu erkek ile kadından doğmuş olmalı, genetik baba ve doğuran kadın birbirlerine evlenme sözü vermiş/vaat etmiş olmalı, evlenmenin olanaksızlığı kanıtlanmalı ve son olarak ergin çocuğun onayı alınmalıdır. Şimdi bu unsurları sırasıyla inceleyelim:

A. Çocuğun başka erkekle soybağı ilişkisi olmamalıdır

Soybağının düzeltimi davası açılabilmesi için öncelikle dava konusu çocuğun dava konusu edilen erkek dışında başka bir erkekle/babayla soybağı ilişkisi bulunmamalıdır.

Dava konusu olan çocuk kayden başka bir erkekle düzgün ya da düzgün olmayan bir soybağı ilişkisi içerisinde ise genetik babaya Türk Yurttaşlar Yasasının 249’uncu maddesine göre yargıç kararı ile bağlanabilmesi için var olan soybağı hükümsüzlükleştirildikten sonra istekte bulunulması zorunludur.(19)

B. Doğuran kadın ve genetik babanın cinsel ilişkisi kanıtlanmalıdır

Soybağının düzeltimi davasında çocuğun babalığı ileri sürülen erkek ile doğuran kadının cinsel ilişkisinden doğduğu kanıtlanmalıdır.(20)

C. Genetik baba ve doğuran kadın birbirine evlenme sözü vermiş olmalıdır

Soybağının düzeltimi davası evlenmeye niyeti olan kadın ve erkeğin cinsel ilişkisinden doğan çocuklar için açılabilir.(21) Türk Yurttaşlar Yasasının 249’uncu maddesinde bu koşul evlenme vaadi olarak gösterilmiştir. Maddede yer alan evlenme vaadi ile Türk Yurttaşlar Yasasının 82’nci maddesi anlamında geçerli bir nişanlanma sözleşmesinin varlığı kastedilmemektedir/aranmamamaktadır.(22)

Geçerli bir nişanlanma bulunmasa da gerçek ve içten bir evlenme sözü soybağının düzeltimi için yeterlidir.(23) Peki, gerçek ve içten bir evlenme sözü nasıl saptanacaktır? Getirilen ölçü:

- Ananın usa uygun/makul surette ve inanarak erkeğin/genetik babanın kendisiyle evleneceğini düşünmesi,(24)

- Ciddî/ağırbaşlı bir evlenme tasarımının bir aksilik yüzünden yaşama geçirilememesidir.(25)

Evlenme sözünün varlığının saptanmasında evlenme sözünün verildiği zamanın hiçbir önemi yoktur. Evlenme sözü:

- Cinsel ilişkiden önce,

- Cinsel ilişkiden sonra,

- Çocuk doğduktan sonra da verilebilir.(26)

Yargıtay uygulamasından da örnekler vermek istiyorum:

- Ağırbaşlı bir evlenme tasarımının bulunmaması örneği: Doğuran kadının, genetik babadan anlaşamayarak ayrıldıklarını açıklamış olması evlenme olasılığının genetik babanın ölümünden önce ortadan kalktığını göstergesi saygılacağı için soybağının düzeltimi istemi reddedilmelidir.(27)

- Ananın usa uygun biçimde ve inanarak erkeğin kendisiyle evlenmesini düşünememesi örneği: Genetik babanın çocuğun doğumundan sonra otuzaltı yıl boyunca başka bir kadınla evliliğini sürdürmesi.(28)

Türk Yurttaşlar Yasasının 249’uncu maddesinin uygulanmasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ana ve babanın her ikisinin de birbirlerine evlenme sözü vermiş olmalarıdır. Soybağının düzeltimi davasında yargıç sadece genetik babanın evlenme sözünü değil doğuran kadının da genetik babaya evlenme sözü verip vermediğini araştıracağını ve soybağının düzeltimi için iki ayrı evlenme sözünün kanıtlanması gereğini gözden kaçırmamalıdır. Doğal olarak sadece bir yanın evlenme sözü kanıtlanabilmişse açılan dava reddedilmelidir.

Evlenme sözü aşağıdaki özel durumlarda da var sayılır ve diğer koşulları da varsa soybağı düzeltilir:

- Sınırlı ehliyetsiz: Evlenme sözü verenin ayırtım gücüne sahip olması gerekli ve yeterlidir. Sınırlı ehliyetsizin vermiş olduğu evlenme sözü geçerlidir.(29)

- Kocası ölen ya da boşanan kadın: Kocası ölen ya da boşanan bir kadının Türk Yurttaşlar Yasasının 95’inci maddesinde öngörülen bekleme süresine uymadan genetik baba ile nişanlanması evlenme sözünün geçerliliğini etkilemez.(30)

- Sezgin küçük: Yasal temsilcilerinin izninin almadan nişanlanan/evlenme sözü vermiş olan sezgin küçüklerden doğan çocukların da soybağı düzeltilebilir.(31)

D. Evlenmenin olanaksızlığı kanıtlanmalıdır

Türk Yurttaşlar Yasasının 249’uncu maddesinde evlenmenin olanaksız duruma gelmesi iki duruma göre öngörülmüştür/düzenlenmiştir: Ölüm ve evlenme yeterliğinin kaybedilmesi. Türk Yurttaşlar Yasasının 249’uncu maddesinde öngörülen nedenler sınırlıdır.(32) Dolayısıyla maddede öngörülmeyen diğer evlenme olanaksızlıkları soybağının düzeltimini engeller.

1. Ölüm

Birbirlerine evlenme sözü veren ana ve babanın evlenmeleri içlerinden birinin veya her ikisinin de ölmesi nedeniyle olanaksız duruma gelmişse çocuğun soybağı yargıç kararı ile düzeltilebilir. Evlenmenin yapılamaması ile ölüm olayı arasında nedensellik bağı bulunmalıdır. Başka bir anlatımla verilen evlenme sözü ölüm tarihine kadar geçerli olmalı ancak buna karşılık ölüm nedeniyle evlenme gerçekleştirilememiş olmalıdır.

Ölüm belirgesi(33) söz konusu ise ya da kayıplık kararı(34) verilmiş olması da(35) aynı sonuçları doğurur. Ana babadan biri öldüğü için sağ kalan diğeri bir üçüncü kişiyle/başkasıyla sonradan evlenmiş olsa bile soybağı yine düzeltilir.(36) Dikkat edilmesi gereken nokta ölüm tarihine kadar ana ve babanın birbirlerine olan evlenme sözlerinin geçerliliğini korumasıdır.

Evlenme sözü verenin/verenlerin ölümünden önce:

- Yakın kan hısımlığı,

- Bir başkası ile evli olması/evlenmesi,

- Nişanın başka nedenle daha önce bozulmuş olması gibi zaten var olan ya da sonradan gerçekleşen nedenlerle evlenme sözü geçerliliğini kaybetmişse ölüm olayı soybağının düzeltimini sağlamaz/gerçekleştiremez.(37)

2. Evlenme yeterliğinin kaybedilmesi

Türk Yurttaşlar Yasasının 89/1’inci maddesine göre “evlenmeye yalnız mümeyyiz olanlar ehildir.” O halde evlenme sözü veren ana ve babanın her ikisinin de ayırtım gücüne sahip olmaları zorunludur.

Birbirlerine evlenme sözü veren ana ve babadan birisi her ikisi ayırtım gücünü kaybetmeleri nedeniyle evlenemez duruma düşebilirler. Bu durum soybağının düzeltimini engellemez. Yeter ki ayırtım gücü kaybedilene kadar yanların evlenme sözü geçeri olsun/ayakta kalsın. Başka bir anlatımla zaten ortadan kalkmış olmasın.

Birbirine evlenme sözü veren ana ve babadan birisinın ayırtım gücünü kaybetmesi nedeniyle evlenememeleri üzerine diğerinin bir başkasıyla/üçüncü bir kişi ile evlenmiş olması soybağının düzeltimini engellemez.(38)

Türk Yurttaşlar Yasasının 249’uncu maddesinde yer alan olanaksızlık durumunun gerçekleşmesi ayırtım gücünün sürekli kaybı ile olanaklıdır. Geçici olarak ayırtım gücünden yoksun kalma durumu evlenmeden olanaksızlık olarak değerlendirilemez.

E. Ergin çocuğun rızası alınmalıdır

Soybağının düzeltimi çocuk erginliğe kavuşmadan istenebileceği gibi çocuk ergin olduktan sonra da istenebilir. Türk Yurttaşlar Yasasının 249’uncu maddesinin ikinci cümlesine göre “çocuk reşit ise tashih talebi rızası alınmadıkça mesmu olmaz.”

Çocuğun rızasını açıklama hakkı kişiye sıkı biçimde bağlı haklardandır. Bu nedenle çocuk ergin ve sezgin olduğu halde kısıtlı da olsa rızasını bizzat vermelidir. Başka bir anlatımla ergin olan çocuk sezgin kısıtlı ise Türk Yurttaşlar Yasasının 16/2’nci maddesine göre yasal temsilcisinin izni olmaksızın bu hakkını kullanabilir. Onun adına rıza/onay yasal temsilcisi tarafından verilemez.(39)

Soybağının düzeltimi davasının açıldığı tarihte çocuk ergin olmadığı halde davanın devamı sırasında ergin olursa çocuğun rızası gene aranır.(40)

IV. Kütüklenim kuralları

Çocuğun soybağı yargısal olarak düzeltildiğinde Nüfus Yasasının 20/5’inci maddesine göre soybağı düzeltilen çocuk babasının aile kütüğüne baba adı ve soyadı ve analarına izafetle nakledilir/geçilir.

Nakil işlemi için soybağının yargısal düzeltimine ilişkin kararın mahkeme yazı işleri müdürünce nüfus idaresine gönderilmesi yeterlidir. Düzeltim için başkaca bir belge aranmayacaktır. Ana ve babanın bir beyanda bulunmasına da gerek yoktur. Çocuğun eski nüfus kaydı karşısına babası kütüğüne öz baba adı ile aktarımının yapıldığı açıklaması yapılarak kayıt kapatılacaktır (Nüf.Yön. m. 93).

Soybağının düzeltimi babanın düzeltim anındaki ulusal hukukuna bağlıdır. Soybağının bu hukuka göre düzeltilememesi durumunda ise anasının ulusal hukukuna bağlı olarak düzeltilir. Soybağının düzeltiminin gerek baba gerekse ananın ulusal hukukuna göre düzeltilmesi olanaksız ise çocuğun ulusal hukukuna bağlı olarak düzeltilir (2675 SK. m. 16).

V. Vatandaşlık kuralları

Çocuğun doğduğu andan itibaren bir ad ve uyrukluğa sahip olması Çocuk Hakları Beyannamesi ile kendisine verilmiş bir haktır (ÇHB, m. 3).

Yabancı anadan evlilik dışında doğan çocuk, soybağının düzeltimi yolu ile bir Türk vatandaşına soybağı bağı ile bağlandığında doğumundan başlayarak Türk vatandaşı sayılır (TVK. m. 2). Küçük çocuğun babası Türk vatandaşlığına alınmışsa onlar da babalarına bağlı olarak Türk vatandaşı olurlar (TVK. m. 16/1). Ancak ergin olmalarından başlayarak iki yıl içinde isterlerse Türk vatandaşlığından ayrılabilirler (TVK. m. 27/1-ç).

Türk vatandaşlığından çıkan babanın küçük çocukları ise ancak:

- Anaları ölü ise,

- Anaları yabancı ise,

- Velayetleri babalarında ise babalarına bağlı olarak Türk vatandaşlığını kaybederler (TVK. m. 32/1).(41)

Ancak vatandaşlığın kaybı çocuğu vatansız bırakacak ise çocuklar yine Türk kalmaya devam ederler (TVK. m. 31/son).

Sonuç

Soybağı ilişkisinin evlilik kurumu ile taçlandırılması ana ya da babanın ölümü sonrası gerçekleştirilse bile kurgulanan yasal yapıntı ile kamu vicdanı rahatlatılmış olmaktadır. Türetim bağında sağlanan yüksek kategori, dünyaya geliş biçiminde kusuru bulunmayan/olmayan çocuğun da sosyal statüsünü/belirlenmişliğini güçlendirerek sosyal yargılanmadan ayrıklığı ayrıcalığını beraberinde getirmektedir.

Adalet Dergisi Sayı 4
DoLaNTiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
düzeltimi, soybağinin, yargisal


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557