Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Eğitim ve Öğretim Genel > Hukuk
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Hukuk Hukuk dersi hakkındaki tüm bilgiler ve paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 29 Mart 2013, 21:02   #1 (permalink)
Fasl-ı Kırmızı

DoLaNTiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Mart 2013
Nerden: unrealden
(Mesajlar): 3.058
(Konular): 2015
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 315426
Aldığı Beğeni: 166
Beğendikleri: 22
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
Standart OLAY YERİ İNCELEMESİ ve OTOPSİNİN AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ AÇISINDAN DEĞERLENDİ

OLAY YERİ İNCELEMESİ ve OTOPSİNİN AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİUz. Dr. Nur BİRGEN

Adlî Tıp Kurumu

3. İhtisas Kurulu BaşkanıCeza Muhakemeleri Usulü Kanununun (CMUK) 79’uncu maddesinde “Bir ölünün adlî muayenesi tâbip huzuru ile yapılır. Adlî muayenede ölünün tıbbî kimliği, ölüm zamanı ve ölüm sebebinin tayini için harici bulgular tespit edilir. Otopsi hâkim ve tehirinde zarar umulan hallerde Cumhuriyet savcısı huzurunda biri adlî tâbip veya patolog olmak şartı ile iki hekim tarafından yapılır. Zaruret halinde bu işlem bir hekim tarafından da yapılabilir” denilmektedir.(1) Bu Kanun 1929 yılında yürürlüğe girmiş olmakla birlikte olay yeri incelemesi ve otopsiye ne kadar önem verilmesi gerektiğini açıkça göstermektedir. Oysa yeni bir bin yıla başladığımız ve Avrupa Birliğine girmeye hazırlandığımız şu günlerde bile ülkemiz, olay yeri incelemesi ve otopsinin yetersizliği nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesince yüklü miktarda tazminat ödemeye mahkûm edilmektedir.

Yazımızda bu kararlardan bazı örnekler verilerek ne gibi önlemler alınması gerektiği konusunda önerilerde bulunulacaktır.

Olgu 1

Ölen bir şahsın babasının başvurusu üzerine incelemeler yapan AİHM, kişinin ölümüyle ilgili yeterli soruşturma yapılmadığı, ölüme neden olan merminin izlediği yol, mermiyi ateşleyen silâhın bulunduğu yerin saptanmadığı, merminin balistik analizi yapılmadığından hangi silâhtan çıktığının anlaşılmadığı, olaya güvenlik güçleri de müdahale ettiğinden onların da silâhından çıkmış olabileceği, dolayısıyla yetersiz olay yeri incelemesi ve otopsi işlemi nedeniyle ülkemiz 50.000 Fransız Frangı tazminat ve 10.000 Fransız Frangı yargılama gideri ödemeye mahkûm edilmiştir.(2)

Olgu 2

Kardeşinin öldürülmesi ile ilgili olarak şikâyette bulunan ve dosyanın incelenmesini isteyen kişinin başvurusu üzerine İnsan Hakları Mahkemesi, Cumhuriyet savcısının olaya dahil olan askerlerin ifadesine başvurmadan olay yerinde yoğun bir çatışma yaşandığını kanıtlayan boş kovanları incelemeden, ölen kişinin güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada ölen bir terörist olduğu sonucuna vardığına dikkat çekmiş, Cumhuriyet savcısının askerler tarafından verilen bilgileri ilk bakışta kabul ederek cesedin parmaklarında barut isi bulunup bulunmadığının neden araştırılmadığını ve cesedin, vücuttaki kurşunlar da dahil olmak üzere daha geniş bir inceleme yapılmasını engelleyecek şekilde otopsi yapılmadan köylülere teslim edilmesini soruşturma için büyük bir eksiklik olarak değerlendirmiş ve olay yerinde sadece silâh ve cephanenin delil olarak alınmasını ve balistik bir inceleme yapılmadan Cumhuriyet savcısı tarafından görevsizlik kararı verilmesini soruşturmanın yetersizliğine delil olarak göstermiştir. Olay yeri incelemesi ve otopsi yapılmaması nedeniyle Türkiye, 10.000 Sterlin tazminat ve 17.000 Sterlin yargılama giderine mahkûm edilmiştir.(3)

Olgu 3

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuran kişi, kendisinin yaralandığını, polisin iki günlük soruşturma yaptığı halde sonuç alamadığını, daha sonra amcasının öldürüldüğünü, ancak bu olayda da yetersiz olay yeri incelemesi ve soruşturma yapıldığını bildirmesi üzerine, Mahkeme, yetersiz soruşturma ve olay üzerinden beş yıl geçmesine karşın hâlâ mahkemenin bir sonuca ulaşamaması nedeniyle Türkiye’yi başvurana manevî tazminat olarak 6.000 Sterlin ödemeye mahkûm etmiştir. Olgunun olay yeri incelemesi polislerce yapılmış, Cumhuriyet savcısı ve adlî tıp uzmanı otopsi işlemi için hastaneye gitmiş, kişinin üzerindeki elbiseler bulunmadığından atış mesafesi tayini yapılamamıştır.(4)

Olgu 4

Kızı öldürülen bir baba başvurusunda, kızının ölümü ile ilgili adlî soruşturmanın yetersiz yapıldığını belirtmiştir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, adlî soruşturmanın yetersiz yapıldığı, ölenin evinde yeterli incelemenin yapılmadığı, kişinin güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğünün saptanması için yeterli incelemenin yapılmamış olması nedeniyle ülkemizi 6.000 Sterlin manevî tazminat, masraflar içinse 12.000 Sterlin ödemeye mahkûm etmiştir. Bu olguda atış mesafesi tayini yapılmamış, olay yeri inceleme tutanağı da jandarma tarafından yetersiz biçimde hazırlanmış, Cumhuriyet savcısı ve hekim tarafından sadece kimlik belirleme ve otopsi işlemi yapılmıştır(5).

Örneklerimizde görüldüğü gibi, olay yeri incelemesi ve otopsi işleminin yetersizliği nedeniyle ülkemiz yüksek miktarlarda tazminat ödemeye mahkûm edilmektedir. Bunu engellemek için bazı önlemler alınmalıdır.

Öncelikle olay yeri incelemesinin kurallara uygun yapılması gerekmektedir. Olay yeri incelemesi de yemek yapmak, motor tamir etmek gibi incelik isteyen bir konu olup belli kuralları vardır. Olay yerine gelen ilk görevlinin hareketleri, attığı adımlar olayın çözülmesinde büyük önem taşır.(6) Öncelikle her ilde ve ilçede olay yeri inceleme ekiplerinin kurulması için harekete geçilmelidir. Bu ekiplerin Cumhuriyet savcısının emrinde olması, özellikle ölüm olgularında olay yerine Cumhuriyet savcısı, adlî tıp uzmanı, bulunmadığı yerlerde görevli bir hekim ile birlikte gitmesi gerekmektedir. Böylece Cumhuriyet savcısı olaya hakim olacak ve adlî tıp uzmanının da yardımıyla gerekli tüm deliller yok olmadan toplanacaktır.

Olay yeri incelemesinde mutlaka yapılması gereken işler şunlardır.(7)

1. Görgü tanıklarından olayla ilgili yeterli ve doğru bilgi toplanılmalıdır.

2. Anlatılanlarla olay yeri arasında uygunluk olup olmadığını anlamak açısından olay yeri dikkatlice incelenmelidir.

3. Olay yerinin fotoğrafları dikkatlice çekilmelidir.

4. Olay yerindeki cesedin bulunduğu pozisyon ve çevredeki delilleri içerecek şekilde olay yerinin resmi çizilmelidir.

5. Deliller dikkatlice toplanmalıdır.

Her ilde mutlaka bir Adlî Tıp Şube Müdürlüğü bulunmalı ve otopsiler mümkün olduğunca bu uzman tarafından yapılmalıdır. İlçelerde bulunan sağlık ocağı ya da belediye hekimlerine ise, içinde otopsi, olay yeri incelemesinin bulunduğu mezuniyet sonrası eğitim programı uygulanmalıdır.

Ateşli silâhla ölüm olgularında silâh, mermi, giysi incelemesi, Adlî Tıp Balistik Laboratuarlarında yapılmalıdır. Bazı olaylarda taraf, polis veya jandarma olduğundan tarafsızlık ilkesi açısından adlî tıp laboratuarlarından görüş alınması uygun olacaktır.

Cumhuriyet savcılıkları ve zabıta kuvvetlerinde bilgisayar ağının güçlendirilerek iki kuruluş arasında bağlantı kurulmalı ve soruşturmayı Cumhuriyet savcısının her aşamada kontrol etmesi sağlanmalıdır.

Her konuda olduğu gibi başarının yolu eğitimden geçtiğinden öncelikle olay yeri inceleme ekipleri ve Cumhuriyet savcıları için olay yeri inceleme kursları düzenlenmelidir. Tıp Fakültelerinin hepsinde Adlî Tıp Anabilim Dalları açılmalı ve öğrenciler adlî tıp derslerini staj olarak görmeli, bizzat otopsi yapmalıdır. Bu noktalara dikkat edilirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine olay yeri incelemesi ve otopsi işlemlerindeki eksiklikler nedeniyle ülkemiz aleyhine açılan tazminat davası başvuruları da azalacaktır.

Adalet Dergisi Sayı 4
DoLaNTiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
açisindan, avrupa, değerlendi, deĞerlendİ, haklari, incelemesi, insan, mahkemesi, mahkemesİ, olay, otopsinin, otopsİnİn, ve, yeri, yerİ, İncelemesİ, İnsan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557