Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Eğitim & Öğretim > Eğitim ve Öğretim Genel > Hukuk
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
Hukuk Hukuk dersi hakkındaki tüm bilgiler ve paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 29 Mart 2013, 22:05   #1 (permalink)
Fasl-ı Kırmızı

DoLaNTiN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 05 Mart 2013
Nerden: unrealden
(Mesajlar): 3.058
(Konular): 2015
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 315426
Aldığı Beğeni: 166
Beğendikleri: 22
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
Standart ÖZGÜR ve MODERN KİTLE İLETİŞİME DEMOKRASİ ve HUKUK PENCERESİNDEN BİR BAKIŞ

ÖZGÜR ve MODERN KİTLE İLETİŞİME DEMOKRASİ ve

HUKUK PENCERESİNDEN BİR BAKIŞMurat KIZILYAR

Bozcaada Hâkimiİletişim, insanların yaşamlarında en çok ihtiyaç duydukları ögelerden biridir. Topluluk içinde yaşama duygusuna sahip insanoğlu, varoluşundan bu yana hep başkalarıyla iletişim kurma çabası içinde olmuş, dumanla iletişimden günümüz modern iletişim araçlarına kadar sürekli gelişen bir iletişim teknolojisi yaratmıştır. Böylece dünyada ki insanlar gittikçe birbirlerine yakınlaşmaya başlamış, deyim yerindeyse dünya küçülmeye başlamıştır. İnsan toplulukları giderek gelişen iletişim sayesinde birbirleri ile etkileşmeye başlamış ve günümüz modern kitle iletişim araçları sayesinde adeta dünyanın bir ucundan diğer ucuna komşuluk ilişkileri kurulmaya başlanmıştır. Globalleşen (küreselleşen) dünya diye tabir ettiğimiz bu durum, insanlar arasındaki uzak mesafeleri önemsiz hale getirmiştir.

Günümüzde modern kitle iletişim araçları sayesinde artık insanlar bulundukları yerden dünyanın herhangi bir yerindeki sosyal, siyasal ve ekonomik gelişmeyi anında takip edebilmekte, bunlara katılabilmekte ya da katkıda bulunabilmektedir. İnsanlar oturdukları yerden, eğitimden ticarete, siyasetten ekonomiye, kültürden sanata kadar her türlü sosyal ihtiyaçlarını anında giderebilmektedirler.

İnsanlara böylesine hayatı kolaylaştıran bu modern kitle iletişim araçları yazılı, görsel ya da işitsel türlerindedir. Yazılı kitle iletişim araçları gazete, dergi, bülten vs. şeklinde; görsel ve işitsel olanlar ise radyo, televizyon, sinema, video şeklinde olan yayınlardır. Bunların tümü birden medya olarak adlandırılmaktadır. Bütün bunlara bir de çağımızın son ve en ileri kitle iletişim teknolojisi diyebileceğimiz interneti ilâve etmek gerekir ki, yukarıda değindiğimiz insan hayatını son derece kolaylaştıran iletişim teknolojisinin büyük çoğunluğu internet sayesindedir. Bir dünya bilgisayar ağı olan internet, günümüzde artık modern hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Diğer kitle iletişim araçları da interneti kullanmak suretiyle daha hızlı ve modern bir iletişim hayatına geçmektedirler.

Dünyada artık genellikle özel sektör tarafından yürütülen kitle iletişim, insanlara ve toplumlara sürekli hizmet veren durumundadır. Demokratik, özgürlükçü, hukuka ve insan haklarına saygılı toplumlarda kitle iletişim, siyasal düzenin vazgeçilmez ögesidir. Zira insanların ülkelerindeki ve dünyadaki sosyal, siyasal ve ekonomik gelişmeleri zamanında ve iyi bir şekilde takip etmeleri kitle iletişim sayesinde olmaktadır. Bunları doğru ve zamanında takip eden insanlar birtakım haklarını bu sayede kullanabilmekte veya kullanması kolaylaşmaktadır. Gerçekten günümüzde insanlar ülkelerindeki demokratik ve siyasal yaşama kitle iletişim araçların sağladığı kolaylıklar sayesinde daha etkin ve hızlı bir şekilde katılabilmektedirler. Kitle iletişim, gördüğü fonksiyonlar itibariyle kamu yararına kullanılan, bir kamu hizmetidir.

Kitle iletişimin insanlar sağladığı bunca kolaylık ve hizmet, ancak onun serbest olarak işlevlerini yerine getirmesiyle olanaklıdır. Bunu kitle iletişim özgürlüğü olarak adlandırmaktayız. Özellikle demokratik ve özgürlükçü ülkelerde kitle iletişim özgürlüğü hayati önem arz etmektedir. Zira kitle iletişim, adeta halkın gözü-kulağı olmakta, onları sosyal ve siyasal yaşama en hızlı bir biçimde ulaştırmaktadır. Kitle iletişim özgürlüğü sayesinde bireyler ve devlet, her türlü bilgi, düşünce, tutum ve davranışı serbestçe paylaşmakta ve birbirleriyle sürekli etkileşim içinde olabilmektedir. Zaten kitle iletişim özgürlüğü kaynağını düşünce ve ifade özgürlüğünden almaktadır. Bu ikisi birbiri ile çok ilişkilidir. Düşünce ve ifade özgürlüğü olmadan kitle iletişim özgürlüğü olamayacağı gibi, kitle iletişim özgürlüğü olmadan da özellikle günümüzde, düşünce ve ifade özgürlüğü çok fazla bir işe yaramamaktadır.

Kitle iletişim özgürlüğü, daha çok devlet ile medya organları arasındaki ilişkileri düzenlemektedir. Yani kitle iletişim özgürlüğünün çok veya az olması devlete bağlıdır. Bu da her ülkenin siyasal rejimi ile ilgili bir husustur. Kitle iletişim özgürlüğü, her ülkede siyasal rejimin halka tanıdığı özgürlüklerin derecesine göre değişmektedir. Ancak, sağlam bir kitle iletişim özgürlüğü siyasal iktidarın müdahalesine en uzak olan kitle iletişim özgürlüğüdür. Zira, siyasal iktidarla özgür medya arasında çıkar çatışmaları hep olmaktadır. Çünkü özgür olan medya sayesinde halk kendilerini yönetenleri tüm gerçekliğiyle izleyebilmekte, denetleyebilmekte ve hatta onlara yine medya aracılığıyla seslerini duyurup hesap sorabilmektedirler. Bu da medyayı devlet karşısında, ama halkın yanında yer alan büyük bir güç haline sokmaktadır. Buradan doğan çıkar çatışması ise hep siyasal iktidarı, medyayı susturmaya ve durdurmaya yöneltmektedir.

Kitle iletişimin özgür olması, ancak siyasal iktidarın tasarruf alanından uzak olması ile mümkündür. Ancak bu şekilde medya, objektif olarak işlevlerini yerine getirebilir ve kamu hizmetinde bulunabilir. Ancak belirtelim ki, bu konudaki düzenlemeler yapılırken çok yönlü düşünülmelidir. Bütün özgürlüklerde olduğu gibi kitle iletişim özgürlüğünde de bir sınır elbette olmalıdır. Ancak bu sınır iyi tesbit edilmeli, bir yandan medyanın işlevlerini tarafsız bir şekilde yerine getirmesini engellemeye ya da zorlaştırmaya meydan verilmemeli; diğer yandan neredeyse halkın iradesinin önüne geçip siyasal iktidarın kaderini belirleyecek ölçüde medyaya sınırsız bir özgürlük tanınmamalıdır.

Ülkemiz de kitle iletişim yönünden gelişen modern teknolojiye ayak uydurabilmiş ve Anayasamızda yer alan “devlet, basın ve haber alma hürriyetini sağlayacak tedbirleri alır” hükmü ile kitle iletişim özgürlüğüne gereken önemi vererek demokratik ve özgürlükçü rejime sahip ülkeler arasındaki yerini almıştır.

Kitle iletişim özgürlüğü ile bireysel hak ve özgürlükler de zaman zaman çatışabilmektedir. Bu durumda yarışan özgürlükler söz konusu olmaktadır. Bu çatışmanın giderilmesi demek bu özgürlüklerden birini diğerine tercih etmek, başka bir deyişle birini sınırlamak anlamına gelir. Bir yanda halkın haber alma özgürlüğü ve medyanın kamu görevini yerine getirmesi varken; diğer yanda bireyin kendisine ait yaşamını, bilgi, tutum ve düşüncelerini başkalarıyla paylaşmayı istememe hakkı vardır. Burada üstün yararın tesbit ve tercih edilmesi gerekir. Eğer kamuoyunun bilgilendirilmesinde ki yarar, bireyin özel yaşamını başkalarıyla paylaşmamayı isteme hakkındaki yarara üstün tutulursa kitle iletişim özgürlüğü tercih edilmelidir. Aksi takdirde kitle iletişim özgürlüğü bu noktada sınırlandırılmalıdır. Tabiî bu durum somut olaylarda ki özelliklere göre değişkenlik gösterebilir. Bunun tesbit ve tercihinin ancak bağımsız yargı tarafından yapılması, siyasal iktidarın insiyatifine terk edilmemesi kitle iletişim özgürlüğü ve demokrasi açısından son derece önemlidir.

Bu değerlendirmeler ışığında ülkemizdeki duruma bakacak olursak; görsel ve işitsel yayınlar açısından da ülkemiz önemli mesafeler kaydetmiş, modern kitle iletişim teknolojisi bakımdan çağın gerisinde kalmamıştır. 8.7.1993 tarih ve 3913 sayılı Yasa ile Anayasa’nın 133’üncü maddesinde yapılan değişiklik sonucu, radyo ve televizyon istasyonlarının kurulması ve işletilmesine ilişkin devlet tekelinin kaldırılarak bunların özel kişi ve kuruluşlar tarafından da kurulması ve işletilmesi serbest bırakılmıştır. Ayrıca devletçe kamu tüzel kişiliğine sahip olarak işletilen Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumunun özerkliği ve tarafsızlığı esas alınmıştır.

Ülkemizde, kitle iletişim ile ilgili tek sorun, bunlara uygulanan hukukî rejimin yetersiz kalmasıdır. Devlet tekeli kaldırıldıktan sonra özel radyo ve televizyonlar hızla çoğalmış ve yayın hayatındaki yerlerini almışlardır. Bu hızlı değişim karşısında; bunların kuruluş ve yayınlarının yasalara uygunluğu ve kontrolü, bu alanda oluşan rekabet ortamı, devletin bunlara karşı eşit ve tarafsız bir tutum içinde olması, hepsinin aynı esaslar içinde desteklenmesi ve teşvik edilmesi, tekelleşmenin önüne geçilmesi gibi durumlar yeni yapılanma ve yasal düzenlemeleri gerektirmiştir.

Doğan hukukî karmaşayı gidermek amacıyla, Anayasa’daki değişikliğe uygun olarak aceleyle çıkarılan 3984 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun, bu karmaşayı tam olarak giderememiştir. Anayasa’daki değişiklikten ve bu kanun çıktıktan sonra 2954 sayılı TRT Kanununda yeni bir düzenleme yapılmamış ve özellikle TRT’nin özerkliğini vurgulayacak hükümlere yer verilmemiştir. 3984 sayılı Yasa 2954 sayılı TRT Yasasının bazı hükümlerini değiştirmişse de her iki yasanın da yürürlükte olması ve çelişik hükümler içermesi uygulamada çeşitli kuşku ve tartışmalara neden olmaktadır. Bu konuda acil bir düzenleme yapılması ve TRT yayınlarına hangi kanunun hangi hükümlerinin uygulanacağının açıklığa kavuşturulması gerekir.

Yine hukukumuzda önemli bir boşlukda internet alanındadır. Bu alandaki hızlı değişime teknolojik olarak kısa sürede ayak uydurmuş olan ülkemizde bunun yasal bir zemine oturtulmasında geç kalınması, beraberinde onarılması güç zararlar doğuracaktır. Bu nedenle uygulamada çoğalmaya başlayan hukukî sorunları ortadan kaldırmaya yönelik yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki, dünyadaki hızlı değişime ve gelişen teknolojiye ayak uydurabilmek kadar, bunların yasal bir zemine oturtulması da önemlidir. Aksi takdirde ne kadar ileri teknolojiye sahip olunursa olunsun bir kaos ve anarşi doğduktan sonra hiçbirinin önemi kalmamaktadır.

Adalet Dergisi Sayı 4
DoLaNTiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
bakiş, bir, bır, demokrasi, demokrasİ, hukuk, iletişime, kitle, kütle, modern, penceresinden, penceresİnden, ve, İletİŞİme, Özgür


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557