Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık > İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgilerini burada bulabilir ve paylaşabilirsiniz..

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 04 Temmuz 2014, 14:28   #1 (permalink)
Üye

CentilmeN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26 Aralık 2012
Nerden: Kastamonu
Yaş: 27
(Mesajlar): 1.399
(Konular): 810
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 36500
Aldığı Beğeni: 265
Beğendikleri: 39
Ruh Halim: Bulutlarda
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Teşekkür Plaketi 
Standart MEDIKINET retard 5 mg 30 kapsül

MEDİKİNET RETARD® 5 mg Kapsül Ağızdan alınır
Etkin madde:1 kapsülde 4.35 mg Metilfenidat’a eşdeğer 5 mg Metilfenidat hidroklorür bulunur.
Yardımcı maddeler:Sukroz, Mısır nişastası, Metakrilik asit- etilakrilat - kopolimer (1:1) %30 dağılım, Trietil sitrat, Talk, Polivinil alkol, Makrogol 3350, Polisorbat 80, Sodyum hidroksit, Sodyum lauril sülfat, Simetikon emülsiyonu % 30, Silika kolloidal anhidröz, Metil selüloz, Sorbik asit, İndigo kaimin, Alüminyum tuzu (E 132)
Kapsül kılıfı içeriği:Jelatin, Titanyum dioksit (E 171), Sodyum lauril sülfat

1. MEDİKİNET RETARD® nedir ve ne için kullanılır?
Beyaz, opak, sert kapsüller içinde mavi-beyaz renkli pelletler bulunur.
MEDİKİNET RETARD® dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tedavisinde kullanılır.
• 6 ile 18 yaş arasındaki çocuklarda ve adölesanlarda kullanılır.
• Ancak sadece; danışmanlık, davranış terapisi gibi, ilaç içermeyen tedaviler
denendikten sonra kullanılır.
MEDİKİNET RETARD® 6 yaş altı çocuklarda ve yetişkinlerde DEHB tedavisinde kullanılmaz. Bu kişilerde güvenli ya da yararlı olup olmadığı hakkında bir bilgi bulunmamaktadır.
MEDİKİNET RETARD® beynin normalin altında çalışan belli bölgelerindeki aktiviteyi arttırır. Dikkatin (dikkat süresi), konsantrasyonun artırılması ve dürtüsel davranışların azaltılmasına yardımcı olur.
İlaç aşağıdaki tedavi programlarının bir parçası olarak verilir;
• Psikolojik
• Eğitimsel
• Sosyal terapi
Metilfenidat tedavisi, çocuk ve / veya ergen psikiyatri uzmanı gözetiminde başlatılmalı ve kullanılmalıdır. DEHB’nin tedavisi bulunmamasına rağmen, tedavi programlarıyla yönetilebilir.
DEHB Hakkında:
DEHBTi çocuklar veya gençler,
• Kıpırdamadan oturmak veya
• Konsantre olmak konusunda sıkıntı çekerler.
Bu davranış bozuklukları onların suçu değildir.
Bir çok çocuk veya genç bu tarz davranışlarda zorlanır. Bununla birlikte, DEHB ile günlük yaşamda problemlere yol açabilirler. DEHBTi çocuklar ve gençler öğrenmede ve ev ödevi yapmada zorluk çekebilir. Evde, okulda ve diğer yerlerde uslu durmakta zorlanırlar.
DEHB çocuğun ya da gencin zekasını etkilemez.

2. MEDİKİNET RETARD® ’ı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler MEDİKİNET RETARD®’ ı aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Sizde/çocuğunuzda:
• Metilfenidat ya da MEDİKİNET RETARD®’ m diğer içeriklerinden birine alerji (yüksek hassasiyet) olması durumunda,
• Tiroid bezi fazla çalışıyor (hipertiroidizm) veya tiroid bezinden aşırı hormon salgılanması sonucu oluşan bir durum varsa,
• Göz içinde artmış basınç (glokom)
• Böbreküstü bezlerinde tümör (feokromositoma)
• Aç hissetmeme veya yemek isteme durumunda yeme problemleri (anoreksiya nevroza gibi)
• Çok yüksek kan basıncı (hipertansiyon) ya da kollarda ve bacaklarda ağrıya neden olabilen, kan damarlarının daralması
• Kalp problemi geçmişi olması (kalp krizi, düzensiz kalp atışı, göğüste ağrı ve rahatsızlık, kalp yetmezliği, kalp hastalığı ya da bir kalp problemiyle doğmak)
• Beyindeki kan damarları ile problem yaşama [inme, kan damarlarının bir kısmının şişmesi ve zayıflaması (anevrizma), daralmış ya da tıkanmış kan damarları ya da kan damarlarının iltihabı (vaskülit)]
• Son 14 gün içerisinde alınan ya da halen alınmakta olan bir antidepresan (özellikle monoamin oksidaz inhibitörü) olması durumunda ‘Diğer İlaçlarla Etkileşim’ kısmına bakınız.
• Eğer sizde ya da çocuğunuzda aşağıdaki sorunlar varsa,
-Zihinsel sağlık problemleri olması (Psikopat ya da sınır kişilik bozukluğu problemi) -Normal olmayan düşünceler ya da kuruntular ya da şizofreni,
-Şiddetli duygu durum problemleri, örneğin:
o intihar etme isteği,
o çok üzgün, değersiz ve umutsuz hissetmenin eşlik ettiği ağır depresyon, o aşırı derecede heyecanlı, fazla-hareketli, serbest davranışlı durum: mani)
• Yaşlıysanız,
• Mide asidi pH derecesinin 5,5’ in üzerinde olması yani mide asidi eksikliği (midenin anasiditesi)
• Midenin asit salgılamasını azaltmak ya da midenin aşırı asiditesini tedavi etmek için ilaç alıyor olmak (Örneğin; H2 reseptör blokörü ya da antiasit tedavisi )
Yukarıda yer alan durumlar siz ya da çocuğunuz için geçerliyse Metilfenidat kullanmayınız. Emin değilseniz, siz ya da çocuğunuz Metilfenidat almadan önce doktorunuzla ya da eczacınızla görüşünüz. Çünkü Metilfenidat bu problemlerin kötüleşmesine neden olabilir.
MEDİKİNET RETARD® ’ı aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer sizde/çocuğunuzda;
• Karaciğer ya da böbrek problemleri
• Yutma ya da bütün tabletleri yutma ile ilgili problem
• Bağırsak ya da yemek borusunun daralması ya da tıkanması
• Kriz geçirmiş (nöbet, konvülsiyon, sara nöbeti) olma ya da normal olmayan beyin kayıtlarının olması (EEG-beyin dalgalarını gösteren çizelge)
• Alkole, reçeteli ilaca ya da uyuşturucuya bağlı olma,
• Kadınların adet dönemlerinin başlaması ( bkz: Hamilelik ve emzirme dönemi )
• Tikler veya Tourette sendromu (aynı şekilde tekrar tekrar meydana gelen istem dışı, hızlı, ani hareketler veya sesler içeren tiklerle karakterize edilen nörolojik bir rahatsızlık) var ise veya ailede Tourette sendromu tanısı varsa
• Yüksek kan basıncı
• Kalp problemleri (Yukarıdaki bölümle yer alanlardan farklı olarak)
• Diğer ruh sağlığı problemleri:
o Ruh hali bozukluğu (manikten depresif olma haline - sınır kişilik bozukluğu), o Sinirli ya da düşmanca olmaya başlamak ya da saldırganlığın artması, o Olmayan şeyleri görme, duyma ya da hissetme (halüsinasyon), o Doğru olmayan şeylere inanma (kuruntu), o Alışılmadık bir şekilde şüpheci hissetme (paranoya), o Tedirgin, kaygılı ya da gergin hissetme, o Depresif ya da suçlu hissetme durumları olması halinde dikkatli kullanınız.
Tedaviye başlamadan önce yukarıdakilerden size ya da çocuğunuza uyan varsa doktor ya da eczacınıza danışınız. Çünkü Metilfenidat bu problemleri kötüleştirebilir. Doktorunuz ilacm sizi ya da çocuğunuzu nasıl etkilediğini izlemek isteyecektir.
Metilfenidat almaya başlamadan önce doktorunuzun yapacağı kontroller:
Bu kontroller sizin ya da çocuğunuz için Metilfenidat’m doğru ilaç olup olmadığına karar vermek içindir. Doktorunuz :
• Sizin ya da çocuğunuzun nasıl hissettiğini, şu an ya da geçmişte iyi ya da kötü tuhaf düşüncelere sahip olup olmamasını,
• Ailede ‘tik’(aynı şekilde tekrar tekrar meydana gelen istem dışı, hızlı, ani hareketler, tekrarlayan sesler veya kelimeler) geçmişi olup olmadığını
• Sizde, çocuğunuzda veya diğer aile üyelerinde şimdiye kadar hiç akıl sağlığı veya davranış bozukluğu problemleri olup olmadığını
Sizin ya da çocuğunuzun ruh hali değişikliği riskinin olup olmadığını sorgulayacak ve takip edecektir (manikten depresif olma haline - sınır kişilik bozukluğu).
Sizin ya da çocuğunuzun zihinsel sağlık hikayesini takibe alacak ve ailenizin intihar, bipolar bozukluk (sınır kişilik bozukluğu) ya da depresyon hikayesinin olup olmadığını kontrol edecektir.
Olabildiğince fazla bilgi sağlamanız önemlidir. Bu doktorunuzun Metilfenidat’ m sizin ya da çocuğunuz için doğru ilaç olup olmadığına karar vermesine yardımcı olacaktır. Siz ya da çocuğunuz bu ilacı almaya başlamadan önce doktorunuz gerekli diğer tıbbi testlerin yapılmasına da karar verebilir.
Diğer ilaçlar ile kullanımı
Eğer siz ya da çocuğunuz:
Depresyon için kullanılan monoamin oksidaz inhibitörü (MAOI) adında bir ilaç alıyorsanız, ya da son 14 gün içinde bir MAOI almış iseniz, Metilfenidat almayınız. Metilfenidat ile bir MAOI alınması kan basıncında ani bir yükselmeye neden olabilir.
Eğer siz ya da çocuğunuz başka ilaçlan alıyorsa, Metilfenidat diğer ilaçlardan yararlammım etkileyebilir ya da yan etkilere neden olabilir. Eğer siz ya da çocuğunuz aşağıdaki ilaçlardan birini alıyorsa, Metilfenidat almadan önce doktor ya da eczacınıza danışınız:
• Depresyon için diğer ilaçlar
• Şiddetli zihinsel sağlık problemleri için ilaçlar
• Sara (epilepsi) ilaçlan
• Kan basıncını azaltan ya da artıran ilaçlar
• Kan basıncını etkileyebilen bazı öksürük ya da soğuk algınlığı ilaçları (bu ilaçları
aldığınızda eczacınıza danışmanız tavsiye edilir.)
• Pıhtı oluşumunu önlemek için kanı incelten ilaçlar
Toplam aktif madde miktannın daha hızlı şahmına yol açabileceğinden, MEDİKİNET RETARD® mide asit salgısını azaltmak için ya da midedeki aşırı asidi etkisiz hale getirmek için kullanılan H2 reseptör blokörleri ya da antiasitlerle birlikte alınmamalıdır.
Eğer siz ya da çocuğunuzun yukarıdaki listede yer alan ilaçlardan birini alıp almadığına dair bir şüpheniz varsa, Metilfenidat almadan önce doktor ya da eczacınıza danışınız.
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu an kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandıysanız doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
Ameliyat olma
Siz ya da çocuğunuz bir ameliyat olacaksa doktorunuza danışınız. Eğer belli bir tip anestezik kullanılacaksa, Metilfenidat ameliyat günü alınmamalıdır. Çünkü ameliyat sırasında kan basıncında ani bir yükselme riskine neden olabilir.
Bu ilacın içerdiği etkin madde doping testinde pozitif sonuç verebilir. Bu nedenle MEDİKİNET RETARD®T dikkatli kullanınız.
MEDİKİNET RETARD®’ın yiyecek ve içecek ile kullanılması
MEDİKİNET RETARD® alırken alkol kullanmayınız. Alkol bu ilacm yan etkilerini kötüleştirebilir. Bu nedenle bu ilacı kullanırken alkol içeren gıdalar ve ilaçlar almayınız.
Hamilelik
MEDİKİNET RETARD® ’ı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Metilfenidat’ m anne kamındaki bebeği etkileyip etkilemeyeceği hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Metilfenidat kullanmadan önce doktor ya da eczacınıza danışınız Eğer siz ya da kızınız:
• Hamileyseniz ya da hamilelik planlıyorsanız,
• Hamilelik şüphesiniz varsa,
Metilfenidat kullanıp kullanmayacağınıza doktorunuz karar verecektir.
Gerekli olmadıkça gebelik döneminde kullanılmamalıdır.
MEDİKİNET RETARD® ’ ı kullanırken hamüe olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emzirme
MEDİKİNET RETARD® ’ı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emzirme ya da emzirme planınız varsa ( Metilfenidat’ m insan sütüne geçmesi mümkündür ), Metilfenidat kullanıp kullanmayacağınıza doktorunuz karar verecektir.
Araç ve makine kullanımı
Metilfenidat alırken sizin ya da çocuğunuzun başı dönebilir, odaklanma problemleri yaşayabilir ya da görme bulanıklığı yaşayabilirsiniz. Bu nedenle araç ve makine kullanırken ya da diğer potansiyel tehlikeli aktivitelerde (bisiklet sürme, at binme) dikkatli olunuz.

MEDİKİNET RETARD ’ m içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli uyarılar
Bu ilaç sükroz (bir şeker çeşidi) içerebilir. Eğer siz ya da çocuğunuza doktor tarafından bazı şekerleri sindirmeye toleransınızın olmadığı söylenmişse, bu ilacı almadan önce doktorunuza danışınız.
MEDİKİNET RETARD® sodyum içerdiğinden dolayı kontrollü sodyum diyetinde olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Tedavi sırasında aşırı sodyum alımı engellenmelidir.

3. MEDİKİNET RETARD® nasıl kullanılır?
Uygun kullanım ve doz / uygulama sıklığı için talimatlar:
Siz ya da çocuğunuz MEDİKİNET RETARD®’ı daima doktorunuzun belirttiği dozda ve daima tok kamına kullanmalısınız. Emin değilseniz doktor ya da eczacınıza danışınız.
• Maksimum günlük doz 60 mg’ dır.
• MEDİKİNET RETARD®, ilacı okul gününe eş bir zaman periyodunda kademeli salan Metilfenidat’ m uzun salimli formudur.
Metilfenidat hidroklorür tabletleri daha kısa etki süresine sahiptir, bu yüzden kahvaltıda ve öğle yemeğinde alınması tavsiye edilmektedir.
• MEDİKİNET RETARD® uykuda bozukluklara neden olabileceğinden sabah çok geç zamanda alınmamalıdır.
Uygulama yolu ve metodu:
Ağızdan alınır.
MEDİKİNET RETARD®T sabahlan daima tok karnına alınız (kahvaltı sırasında ya da hemen sonrasında). Tok kamına alınması yeterli uzatılmış etkinin elde edilmesi için çok önemlidir. Kapsüller bütün olarak bir su bardağı su ile içilebilir.
Alternatif olarak, kapsüller açılabilir, kapsül içeriği küçük bir miktar (çorba kaşığı) yoğurt ya da posalı yiyecek üzerine serpilip o şekilde alınabilir.. Bu durumda gıda tamamen yenmelidir. Sonraki kullanım için saklanmamalıdır.
Kapsüller ve kapsül içeriği ezilmemeli ve çiğnenmemelidir.
Eğer siz ya da çocuğunuz 1 aylık tedaviden sonra daha iyi hissetmiyorsanız.
Eğer siz ya da çocuğunuz 1 ay tedaviden sonra iyi hissetmezseniz doktorunuza söyleyiniz. Başka bir tedavinin gerektiğine karar verebilir.
MEDİKİNET RETARD®’ ı doğru bir şekilde kullanmamak
MEDİKİNET RETARD® doğru bir şekilde kullanılmazsa, normal dışı davranışlara sebep olabilir. Ayrıca bu sizin ya da çocuğunuzun ilaca bağımlı olabileceği anlamına gelebilir. Eğer siz ya da çocuğunuz alkol, reçeteli ilaçlar ya da uyuşturucu suistimali ya da bağımlılığı yaşamışsa doktorunuza söyleyiniz.
Bu ilaç yalnızca sizin veya çocuğunuz içindir. Belirtiler benzer görünse dahi bu ilacı başkalarına vermeyiniz.
Eğer MEDİKİNET RETARD® ’ın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izlenimizin var ise bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla MEDİKİNET RETARD® kullandıysanız:
Eğer siz ya da çocuğunuz çok fazla ilaç alırsa, bir doktorla görüşünüz ya da hemen bir ambulans çağırınız. Ne kadar ilaç alındığını söyleyiniz.
MEDİKİNET RETARD® ’ı kullanmanız gerekenden fazla kullanmışsanız bir doktor ya da eczacı ile konuşunuz.
Doz aşımı:
Hasta olma, tedirgin hissetme, titreme, artmış kontrolsüz hareketler, kas seğirmesi, tikler (koma ile takip edebilir), çok mutlu hissetme, şaşkın olma, gerçek olmayan şeyleri görme, hissetme ya da duyma (halüsinasyonlar), terleme, kızarma, baş ağrısı, yüksek ateş, kalp atışlarında değişiklikler (yavaş, hızlı ya da düzensiz), yüksek kan basıncı, genişlemiş gözbebekleri, ağızda ve burunda kuruluk doz aşımı belirtileri olabilir.
MEDİKİNET RETARD®’ı kullanmayı unutursanız:
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
Bir doz unutulduğunda, sonraki dozun zamanı gelene kadar bekleyiniz.
MEDİKİNET RETARD® ile tedavi sonlandınldığındaki oluşabilecek etkiler
Eğer siz ya da çocuğunuz bu ilacı almayı aniden keserse, DEHB belirtileri geri gelebilir ya da depresyon gibi istenmeyen etkiler görülebilir. Doktorunuz tamamen bırakmadan önce her gün alınan ilaç miktarının kademeli olarak azaltılmasını isteyebilir.
MEDİKİNET RETARD®T bırakmadan önce doktorunuzla görüşünüz.
Tedavi altındayken doktorunuzun yapabileceği kontroller
• Siz ya da çocuğunuz tedaviye başlamadan önce MEDİKİNET RETARD®Tn güvenli ve yararlı olacağından emin olmak.
• Siz ya da çocuğunuz tedaviye başladıktan sonra, ayrıca dozlar değiştiği zaman en az her 6 ayda ya da muhtemelen daha sık, yapılacak testler;
-İştah kontrolü -Boy ve kilo ölçümü
-Kan basıncının ölçülmesi ve kalp atışları
-Duygu durumu problemlerinin, ruh hali ya da diğer alışılmadık hislerin kontrolü ya da MEDİKİNET RETARD® alınırken bunlann kötüleşmesi.
Uzun dönem tedavi
MEDİKİNET RETARD® daima alınmak zorunda değildir. Eğer siz ya da çocuğunuz bir yıldan daha fazladır MEDİKİNET RETARD® alıyorsa, doktorunuz tedaviyi kısa bir süre kesmelidir, bu bir okul tatili sırasında olabilir. Bu durumda hala ilaca ihtiyaç olup olmadığı anlaşılacaktır.
Eğer bu ürünün kullanımıyla ilgili başka bir sorunuz varsa doktor ya da eczacınıza danışınız.

4. Olası yan etkiler nelerdir?
Tüm ilaçlar gibi MEDİKİNET RETARD®’ m içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Aşağıdakilerden biri olursa, MEDİKİNET RETARD ’ ı kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
• Kalp krizi
• Tikler (nöbetler, konvülsiyonlar, epilepsi)
• Ciltte soyulma ya da morumsu kırmızı lekeler
• Beyinde geçici kanlanma yetersizliğine bağlı olarak gözleri, başı, boynu, vücut ve sinir sistemini etkileyen kontrol edilemeyen kas spazmları
• İnme ya da hareketle ve görme ile ilgili problemler, konuşmada zorluk (bunlar beyindeki kan damarlar ile ilgili problemlerin işareti olabilir)
• Kanamanızı, morarmanızı ve enfeksiyona eğiliminizi kolaylaştıran kan hücrelerinin (kırmızı hücreler, beyaz hücreler, trombositler) sayısının azalması
• Vücut sıcaklığında ani bir yükselme, çok yüksek kan basıncı ve şiddetli konvülsiyonlar (Nöroleptik Malign Sendrom). Metilfenidat ya da Metilfenidat ile kombine alınmış olan diğer ilaçların bu yan etkiye sebep olduğu kesin değildir.
• Tekrarlayan istenmeyen düşünceler
• Açıklanamayan baygınlık, göğüs ağrısı, nefes daralması (bunlar kalp problemlerinin işareti olabilir)
Eğer yukarıdaki yan etkilerden birine sahipseniz, hemen bir doktorla görüşünüz.
Bunlann hepsi çok ciddi yan etkilerdir.
Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatınlmamza gerek olabilir.
Çok yaygın: 10 kişide 1 kişiden daha fazla etki
• Baş ağnsı
• Gergin hissetme
• Uyuyamama
Yaygın: 10 kişide 1 kişiden daha az etki
• Eklem ağrısı
• Ağız kuruluğu
• Yüksek sıcaklık (ateş)
• Olağan dışı saç dökülmesi ya da incelmesi
• Olağan dışı uykulu ya da uyuşuk hissetme
• İştah kaybı ya da azalmış iştah
• Kaşınma, döküntü ya da kabank kırmızı kaşıntılı döküntüler (ürtiker)
• Öksürük, boğaz ağnsı ya da burun ve boğazda iritasyon
• Yüksek kan basıncı, hızlı kalp atışı (Taşikardi)
• Baş dönmesi, kontrol edilemeyen hareketler, olağan dışı aktif olmak
• Sinirli, tedirgin, kaygılı, depresif, rahatsız ve normal dışı davranış
• Mide ağnsı, ishal, hasta hissetme, mide rahatsızlığı ve hasta olma
Yaygın olmayan: 100 kişide 1 kişiden daha az etki
• Kabızlık
• Göğüste rahatsızlık
• Kanda üre artışı
• Sarsılma ve titreme
• Çift görme veya bulanık görme
• Kas ağrısı, kas seğirmesi
• Nefes darlığı ya da göğüste ağn
• Karaciğer test sonuçlannda yükselme (kan testinde bakılır)
• Öfke, huzursuz ya da ağlamaklı hissetme, çevredekiler aşın farkında olma, uyuma problemleri
Seyrek: 1000 kişide 1 kişiden daha az etki
• Cinsel dürtü değişiklikleri
• Şaşkınlık
• Genişlemiş gözbebekleri, görmede problem
• Erkeklerde göğüslerin şişmesi
• Aşın terleme, cildin kızarması, kırmızı kabank cilt döküntüsü Çok seyrek: 10 000 kişide 1 kişiden daha az görülen etki
• Kalp krizi
• Ani ölüm
• Kas krampl an
• Ciltte küçük kırmızı izler
• Beyinde iltihap ya da atar damarların tıkanması
• Karaciğer yetmezliği, koma dahil normal olmayan karaciğer fonksiyonlan
• Karaciğer ve kan testleri dahil test sonuçlannda değişiklik
• İntihar girişimi, normal dışı düşünceler, duygusuzluk ya da hissizlik, tekrar tekrar aynı şeyleri yapma, bir şeye takıntılı olma
• Üşüdüğünde (Raynaud hastalığı) el ve ayak parmaklannda hissizlik, karıncalanma ve renk değişimi ( beyazdan maviye, sonra kırmızıya )
Bilinmiyor: ne sıklıkta meydana geldikleri bilinmiyor
• Migren
• Çok yüksek ateş
• Yavaş, hızlı ya da fazla kalp atışlan
• Büyük nöbet ( Grand mal sara hastalığı)
• Doğru olmayan şeylere inanma, bilinç bulanıklığı
• Şiddetli mide ağnsı, sık sık hasta hissetme ya da olma
• Beynin kan damarlarıyla ilgili problemler ( inme, serebral arterit ya da serebral
tıkanma )
Bunlann hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir Büyüme üzerinde etkisi
Bir yıldan fazla kullanıldığında, Metilfenidat bazı çocuklarda büyümede azalmaya neden olabilir.
Yaygm: 10 çocukta 1 çocuktan daha az görülür.
• Kilo alma ya da boy uzamasında yetersizlik olabilir
• Doktorunuz siz ya da çocuğunuzun yemek yemesini olduğu kadar çocuğunuzun
boyunu ve kilosunu dikkatli bir şekilde takip edecektir.
• Çocuğunuz beklenildiği gibi büyümüyorsa, Metilfenidat ile tedavi kısa bir süre için durdurulabilir.

5. MEDİKİNET RETARD®’ ın saklanması
Çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
Son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanınız.
Karton kutu ve blister ambalaj üzerindeki son kullanma tarihinden sonra MEDİKİNET RETARD® ı kullanmayınız.
30 °C’nin altındaki sıcaklıkta saklayınız.
Çevreyi korumak amacıyla kullanmadığınız MEDİKİNET RETARD® ’ı şehir suyuna veya çöpe atmayınız. Bu konuda eczacınıza danışınız.
Ruhsat Sahibi: ASSOS İlaç, Kimya, Gıda Ürünleri Üretim ve Tic. A.Ş.
Aşağı Dudullu Mah. Tosya Cad. No: 5 34773 Ümraniye İstanbul
Üretim Yeri: MEDICE Arzneimittel Pütter GmbH & Co. KG Kuhloweg 37, 58638 Iserlohn, Almanya
CentilmeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
30, kapsül, medikinet, mg, retard


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557