Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık > İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgilerini burada bulabilir ve paylaşabilirsiniz..

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 16 Ekim 2014, 17:25   #1 (permalink)
Bayan Üye

aLiSyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2012
Nerden: balıkesir
Yaş: 31
(Mesajlar): 967
(Konular): 845
Burç:
Renkli Para : 2145
Aldığı Beğeni: 152
Beğendikleri: 118
Ruh Halim: Melek Gibi
Takım :
aLiSyA - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Airlast Yan Etkileri

Montelukast; alerjen maddeler (polen gibi) vücuda girdiğinde salgılanan belirli kimyasalları engelleyen, bunlara zıt yönde etki gösteren bir etken maddedir. Salgılanan bu kimyasallar engellenmedikleri takdirde akciğerlerde şişlik, solunum yollarının etrafındaki kasların kasılması ve solunum yollarında daralma gibi astım semptomlarıyla sonuçlanabilecek durumlara sebep olur.

Montelukast aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

6 – 14 yaş arası hastalarda astım ataklarının engellenmesi ve giderilmesi;
6 – 14 yaş arası hastalarda alerjik nezlenin sebep olduğu burun akıntısı, kaşıntı ve hapşurma gibi belirtilerin giderilmesi.

Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı çocuklara vermeyiniz.

Montelukast ayrıca bu ilacı diğer durumlar için kullanmamış kişilerde, egzersiz kaynaklı bronkokonstrüksiyon (akciğerlerdeki hava kanallarının daralması) durumunu engellemek için de kullanılır. Eğer bu ilacı astım veya alerji atakları için zaten kullanıyorsanız egzersiz kaynaklı bronkokonstrüksiyon için kullanmayınız. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Montelukast burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.Bu ilaç hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Airlast (Montelukast) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Montelukast’ı başlamış olan astım ataklarının tedavisi için kullanmayınız. Çünkü bu semptomlarınızı iyileştirmek için yeteri kadar hızlı çalışmayacaktır. Başlamış olan astım ataklarının tedavisi için yalnızca hızlı etkili olan diğer inhalasyon ilaçları kullanılır.Eğer astım ilaçlarınızdan herhangi biri astım ataklarının engellenmesinde ve tedavisinde yeterli etki göstermiyorsa doktorunuzla görüşünüz.Bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizin iyileşmeye başlaması birkaç hafta alabilir. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. Eğer tedavinizin ilk birkaç haftasında belirtilerinizde iyileşme görülmezse doktorunuza başvurunuz.

Eğer ilacınızın her zamanki gibi etki göstermediğini ya da durumunuzu kötüleştirdiğini hissediyorsanız hemen doktorunuza başvurunuz. Eğer herhangi bir ilacınızı daha fazla kullanma ihtiyacı duyuyorsanız öncelikle doktorunuz ile görüşünüz.

Eğer bu ilacı astım veya alerji atakları için zaten kullanıyorsanız egzersiz kaynaklı bronkokonstrüksiyon (akciğerlerdeki hava kanallarının daralması) için kullanmayınız.Ruh hali veya davranış değişiklikleri, endişe (anksiyete), huzursuzluk, kabuslar da dahil olmak üzere rüya anormallikleri, halüsinasyonlar gibi durumlara sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz.

Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı çocuklara vermeyiniz.

Airlast (Montelukast) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Montelukast'a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Montelukast kullanmadan önce eğer herhangi bir ilaca (özellikle aspirin) alerjiniz varsa doktorunuza söyleyiniz. Eğer belirli bazı rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Montelukast’ın çiğneme tableti olarak hazırlanan formu fenilalanin içerebilir. Eğer fenilketonüri hastasıysanız ilacın bu formunu kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Airlast (Montelukast) Kullanabilir miyim?FDA gebelik kategorisi B. Montelukast’ın anne karnındaki bebek için zararlı olup olmadığı bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Montelukast’ın anne sütüne geçip geçmediği ya da emzirilen bebeğe zarar verip vermediği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Airlast (Montelukast) Kullanabilir miyim?

Montelukast’ın araç ve makine kullanımı üzerine etki göstermesi beklenmez. Ancak yine de Montelukast’ın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Airlast (Montelukast) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Montelukast aç veya tok karnına alınabilir.

Montelukast genellikle akşamları günde bir kez, yalnızca astım ve alerji semptomlarının engellenmesi için kullanılır. Egzersiz kaynaklı bronkokonstrüksiyon (akciğerlerdeki hava kanallarının daralması) için, egzersizden 2 saat önce tek bir doz alınır ve en az 24 saat boyunca başka bir doz alınmamalıdır. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Eğer bu ilacı astım veya alerji atakları için zaten kullanıyorsanız egzersiz kaynaklı bronkokonstrüksiyon için kullanmayınız.

Montelukast’ın tablet olarak hazırlanan formunu bir bardak dolusu su ile, bir bütün olarak yutunuz.

Montelukast’ın çiğneme tableti olarak hazırlanan formunu yutmadan önce tamamen çiğneyiniz.

Montelukast’ın ağız yoluyla alınan (oral) granül olarak hazırlanan formu ise ya doğrudan ağızdan alınır ya da soğuk veya oda sıcaklığındaki bir kaşık dolusu yumuşak yiyecekle (örneğin elma püresi, havuç püresi, pirinç lapası veya dondurma) karıştırılarak alınır. Oral granüller 1 çay kaşığı bebek maması veya anne sütü ile de karıştırılabilir. Granülleri bunlardan başka sıvılarla karıştırmayınız. Diğer içecekleri ilacı aldıktan sonra veya almadan önce içebilirsiniz.

Oral granülleri açtıktan veya karıştırdıktan sonra 15 dakika içinde kullanmalısınız. Daha sonra kullanmak için karıştırılmış ilaç veya açık paket tutmayınız.

Montelukast’ın saşe olarak hazırlanan formu ise 1 bardak suda eritilerek içilir. Suda çözülerek hazırlanan ilaç bekletilmeden içilmelidir.

Montelukast’ı başlamış olan astım ataklarının tedavisi için kullanmayınız. Çünkü bu ilaç semptomlarınızı iyileştirmek için yeteri kadar hızlı çalışmayacaktır. Başlamış olan astım ataklarının tedavisi için yalnızca hızlı etkili olan diğer inhalasyon ilaçları kullanılır.Eğer astım ilaçlarınızdan herhangi biri astım ataklarının engellenmesinde ve tedavisinde yeterli etki göstermiyorsa doktorunuzla görüşünüz. Bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizin iyileşmeye başlaması birkaç hafta alabilir. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. Eğer tedavinizin ilk birkaç haftasında belirtilerinizde iyileşme görülmezse doktorunuza başvurunuz.

Astım genellikle diğer farklı ilaçlarla kombinasyon ile tedavi edilir. En iyi tedavi için, doktorunuzun direktifleri doğrultusunda tüm ilaçlarınızı düzenli şekilde kullanınız. İlacınız ile birlikte gelen ilaç prospektüsünü veya hasta bilgilendirme formunu dikkatli şekilde okuyunuz. Astım belirtileriniz azalsa da doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe ilacın dozunda veya tedavi planında herhangi bir değişiklik yapmayınız.

Eğer steroid grubu bir astım ilacı da [budesonid (Budiair, Giona, İnflacort, Miflonide, Pulmicort); flutikazon propiyonat (Flixotide); vb.] kullanıyorsanız, öncelikle doktorunuz ile konuşmadan ilacı kullanmayı aniden kesmeyiniz. İlacı kullanmayı tamamen bırakmadan önce dozu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir.

Eğer ilacın her zamanki gibi etki göstermediğini ya da durumunuzu kötüleştirdiğini hissediyorsanız hemen doktorunuza başvurunuz. Eğer herhangi bir ilacınızı daha fazla kullanma ihtiyacı duyuyorsanız öncelikle doktorunuz ile görüşünüz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Karın ağrısı, kusma, uyku hali, susuzluk.

Airlast (Montelukast) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Astım ataklarını tetikleyecek durumlardan ve aktivitelerden kaçınınız.

Eğer aspirin aldığınızda astım belirtileriniz kötüleşiyorsa, Montelukast kullanımı sırasında asetilsalisilik asit* veya NSAİ grubu ilaçları** almaktan kaçınınız.

[ *asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb.)]

( **NSAİ grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb.])

Airlast'in (Montelukast’ın) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı isteyiniz: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:ciltte kızarıklık, kabarcık (cilt döküntüsü), çürük oluşumu, karıncalanma veya uyuşma hissi, ağrı, kas güçsüzlüğü;
ruh hali veya davranış değişimleri, endişe (anksiyete), huzursuzluk, kabuslar da dahil olmak üzere rüya anormallikleri, halüsinasyonlar;
astım belirtilerinde kötüleşme.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

baş ağrısı;
ağız kuruluğu;
bulantı, karın ağrısı, ishal;
grip;
yorgunluk hissi, uyku hali;
ateş, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, öksürük.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Airlast (Montelukast) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Montelukast kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

fenobarbital içeren ilaçlar (Paranox, Pirofen, Luminal, Luminaletten);
fenitoin sodyum (Epanutin, Epitoin, Phenhydan, Phenytoin, Epdantoin, Hidantin);
rifampin (Rifadin, Rifcap, Rifex);
St. John’s wort (St. John’s Wort);
paklitaksel (Anzatax, Ebetaxel, Taxol);
rosiglitazon maleat (Avandia, Rosenda, Rosette, Rositaz, Rosvel);
repaglinid (Novade, Novonorm).

Bu liste Montelukast ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Montelukast ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Airlast'ı (Montelukast’ı) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Airlast Çiğneme Tableti'ni oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz. Montelukast’ın oral granül olarak hazırlanan formlarının paketlerini ilacı kullanmaya hazır olana kadar açmayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Airlast Çiğneme Tableti ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

Birinin gözlerine bakmak onun rüyalarına girmeyi göze
almak demektir. Sevmeye kabiliyetin yoksa o gözlere
bakmayacaksın.
aLiSyA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
airlast, etkileri, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557