Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık > İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgilerini burada bulabilir ve paylaşabilirsiniz..

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 16 Ekim 2014, 17:26   #1 (permalink)
Bayan Üye

aLiSyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2012
Nerden: balıkesir
Yaş: 31
(Mesajlar): 967
(Konular): 845
Burç:
Renkli Para : 2145
Aldığı Beğeni: 152
Beğendikleri: 118
Ruh Halim: Melek Gibi
Takım :
aLiSyA - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Acetylcystein 600 Trom Efervesan Yan Etkileri

Asetilsistein balgamın akışkanlığını artıran (mukolitik) bir ilaçtır. Asetilsistein ağız, boğaz ve akciğerler gibi vücudun farklı bölgelerini kaplayan balgamı (mukus) parçalayarak ve kıvamını azaltarak çalışır. Böylece balgam atılmasını kolaylaştırır. Ayrıca Asetilsistein’in parasetamol (asetaminofen) zehirlenmelerinde karaciğer harabiyetini azaltıcı, zehirlenmeyi önleyici etkisi vardır.

Asetilsistein aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

yoğun biçimde salgılanan fazla kıvamlı bir balgam ile birlikte görülen solunum yolu rahatsızlıkları;
kısa süre içerisinde gelişen (akut) ve kronik solunum yolu hastalıkları (akut ve kronik bronşit, bronşit ile birlikte görülen soluk borusu iltihaplanması, kronik astmatik bronşit, verem (tüberküloz), bronşiyal astım¹, bronşektazi², akciğerin primer amiloidozu gibi).

( ¹bronşiyal astım: Nefes darlığı. Akciğerlerdeki hava yollarında ortaya çıkan yaygın daralma ve buna bağlı solunum zorluğu nöbetleriyle belirgin hastalık. )

( ²bronşektazi: Bronşların ve bronşiyollerin genişlemesi ile karakterize ilerleyici kronik bir hastalık. )

Asetilsistein burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Bu ilaç hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Asetilsistein Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Asetilsistein kullanımından sonra bronş salgılarında belirgin bir artış olabilir. Böyle bir durumda eğer öksürük refleksi / öksürük yeterli değil ise hava yolunun açık tutulmasına dikkat ediniz.

Asetilsistein ile etkileşebilecek farklı ilaçlar olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Asetilsistein Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Asetilsistein’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa, ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Asetilsistein kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

astım;
mide ve oniki parmak bağırsağı ülseri;
karaciğer rahatsızlığı;
böbrek rahatsızlığı.

Bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Asetilsistein kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Asetilsistein Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi B. Asetilsistein’in doğmamış bebek için zararlı olup olmadığı bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Asetilsistein’in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Asetilsistein Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Asetilsistein’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Asetilsistein’in kapsül formunu bir bardak su ile birlikte, bütün halde alınız. Kapsülü açmayınız, çiğnemeyiniz ve ezmeyiniz.

Asetilsistein’in efervesan tablet olarak hazırlanan formunu alırken ise, doktorunuzun önerdiği dozda efervesan tableti 1 bardak suda eritiniz ve efervesan tablet tamamen eridikten sonra ilacınızı bekletmeden içiniz.

Asetilsistein’in saşe olarak hazırlanan formunu alırken ise, 1 paket saşeyi 1 su bardağına boşaltınız ve daha sonra bardağın yarısına kadar içme suyu ilave ediniz. Karıştırarak toz haldeki ilacın çözünmesini sağlayınız ve ilacınız tamamen çözündükten sonra bekletmeden içiniz.

Toz / granül formdaki ilacınızı ise aşağıda tarif edildiği şekilde hazırladıktan sonra kullanabilirsiniz.

Asetilsistein şurubun hazırlanması:

İlacınızı kullanımdan en az yarım saat önce hazırlayınız.
Toz / granül içeren ilaç şişesine bir miktar (şişenin üzerindeki çizgiye gelmeyecek şekilde) kaynatılmış soğutulmuş su ilave ediniz.
Şişenin ağzını sıkıca kapatınız ve tozun / granülün çözünmesi için iyice çalkalayınız.
Daha sonra şişenin üzerindeki işaretli yere kadar kaynatılmış soğutulmuş su ilave ediniz.
Şişenin ağzını tekrar sıkıca kapatınız ve tozun / granülün çözünmesi için iyice çalkalayınız.
Toz / granül tamamen çözündüğü zaman (toz / granül kısmın artık görünmediği zaman) ilacınız kullanıma hazırdır.

Sıvı formdaki ilacınızın bir dozunu ölçmeden önce ilacı iyice çalkalayınız. Doğru miktarda dozu aldığınıza emin olmak için, sıvıyı işaretli bir ölçüm kaşığı, doz ölçüm pipeti veya ilaç kabı ile ölçünüz, normal bir yemek kaşığı kullanmayınız. Eğer herhangi bir doz ölçüm aletiniz yoksa eczacınızdan isteyebilirsiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Mide bulantısı, kusma.

Asetilsistein’i Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Asetilsistein kullanırken yiyecek, içecek veya aktiviteler konusundaki yasaklara doktorunuzun direktifleri doğrultusunda uyunuz.

Asetilsistein’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

mide bulantısı, kusma, ishal;
ağız iç yüzeyinin iltihaplanması;
başağrısı;
kulak çınlaması.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Asetilsistein ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Asetilsistein kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

parasetamol (A-Per Pediatrik, Asomal, Babinoks Pediyatrik, Calpol, Calpol 6 Plus, Calpol ‘’Bebek ve Çocuklar İçin’’, Efferalgan, Ekosetol, Geralgine-P Pediatrik, Gripin Bebe Pediatrik, Minafen, Minoset, Minoset Pediatrik, Panadol, Paracet Junior Lak, Paracetamol Pediatrik, Para-Cold, Paranox Fort, Paranox S, Parasedol, Parasedol Pediatrik, Parol, Parol Plus, Pirofen Pediatrik, Perfalgan, Pharmadol, Pirofen, Polmofen Pediatrik, Sedalon Pediatrik, Setamol, Tamol Pediyatrik, Tamol Plus, Tempo, Termacet, Termacet Plus, Termalgine, Termalgine Pediyatrik, Tylol, Tylol 6 Plus, Vermidon, Volpan, Zaldaks);
öksürük kesici ilaçlar [karbetatapentan hidroklorür (Toclase); dekstrometorfan (Rhinotussal); dekstrometorfan hidrobromür (Metorfan, Vicks Vapodry, Actidem, Benafed, Benical, Benical Cold, Bronkar-A, Deksan, Dorfan, Gripamol, Tamol Cold, Triatüs, Tylol Cold, Vicks Medinait, Wintus); dionin içeren ilaçlar (Arkodin, Fenokodin, Neocodin); kodein fosfat (A-ferin, Apex, Theraflu, Tussifed); noskapin (Arbitus, Coldeks); butamirat sitrat (Butirol, Kreval, Sinecod); izoaminil siklamat (Peracon); levodropropizin (Levopront, Levotus); oksolamin fosfat (Bronko, Fenko, Oksabron, Perbronş, Perebron, Prelon, Subitol); oksolamin sitrat (Forza, Kalamin, Katarin, Oledro, Sekodin) vb. ];
nitrogliserin (Nitronal, Perlinganit, Deponit NT, Nitroderm TTS, Nitrolingual);
penisilin grubu ilaçlar [benzilpenisilin (Kristapen, Kristasil, Penicillin-G Potasyum); Fenoksimetilpenisilin (Cliacil, Penoksil, Pen-Os); prokain benzilpenisilin (Devapen, İecilline, Pencain-K); Benzatin penisilin (Benzapen, Depopenisilin); benzil penisilin ve prokain penisilin kombinasyonu (Deposilin, Penadur); flukloksasilin (Flix, Floksin); ampisilin (Alfasilin, Ampisina, Makrosilin, Penbisin); ampisilin ve fenazopiridin hidroklorür kombinasyonu (Azosilin); ko-amoksilav (Amoklavin, Amoksilav BID, Augmentin, Bioment BID, Croxilex BID, Klamoks BID, Klavunat); ampisilin ve sulbaktam kombinasyonu (Alfasid, Ampisid, Combicid, Duobak, Duobaktam, Duocid, Sulcid); bakampisilin (Bakamsilin, Penbak); piperasilin (Pipraks); piperasilin ve tazobaktam kombinasyonu (Tazocin); Tikarsilin (Timentin); vb.]
sefalosporin grubu ilaçlara [sefaklor (Kefsid, Losefar); sefadroksil (Cefradur, Duricef); sefaleksin (Maksipor, Sefporin); sefprozil (Serozil); sefazolin (Cefamezin, İespor, Maksiporin, Sefazol); sefepim (Maxipime, Unisef); sefditoren (Spectracef); sefiksim (Suprax, Zimax); sefodizim (Modivid); sefoperazon (Cefobid); sefoperazon ve sulbaktam kombinasyonu (Sulperazon); sefotaksim (Sefoksim, Sefotak); seftazidim (Fortum, İesetum); seftizoksim sodyum (Cefizox); seftriakson (Cefaday, Cephaxon, İesef, Nevakson, Novosef, Rocephin); sefuroksim (Aksef, Cefatin, Sefuroks, Zinnat); vb.]
tetrasiklinler [tetrasiklin (Tetra, Tetralet, Tetramin) ];
makrolid grubu antibiyotikler [eritromisin içeren ilaçlar (Erimicin, Eritrosif, Eritro, Erythrocin); roksitromisin (Ritosin, Roksolit, Rulid); azitromisin (Azatek, Azeltin, Azitro, Azitrotek, Azomax, Azro, Tremac, Zitromax, Zitrotek); klaritromisin (Claricide, Deklarit, Klacid, Klax, Klamaxin, Klarolid, Klaromin, Laricid, Macrol, Maxiclar, Megasid, Uniklar); diritromisin (Dynabac); spiramisin (Rovamycine); telitromisin (Ketek)];
aminoglikozidler [gentamisin (Genta, Genmisin, Gentamed, Genthaver, Gentreks, Getamisin); amikasin (Amiketem, Amikaver, Amikozit, Mikasin); isepamisin (Isepacine); netilmisin (Netromycine) vb. ];
amfoterisin B içeren ilaçlar (Abelcet, Ambisome, Amphotec, Fungizone).

Bu liste Asetilsistein ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Asetilsistein ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Asetilsistein’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz. Asetilsistein’in toz / granül formu sulandırıldıktan sonra oda sıcaklığında 12 gün süreyle saklanır, 12 gün içerisinde kullanılmayan ilacı atınız.


Acetylcystein 600 Trom Efervesan Tablet ‘in fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.
Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?
Acetylcystein 600 Trom Efervesan Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.
UNUTMAYIN! Acetylcystein 600 Trom Efervesan Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Acetylcystein 600 Trom Efervesan Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Acetylcystein 600 Trom Efervesan Tablet 'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız

Birinin gözlerine bakmak onun rüyalarına girmeyi göze
almak demektir. Sevmeye kabiliyetin yoksa o gözlere
bakmayacaksın.
aLiSyA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
600, acetylcystein, efervesan, etkileri, trom, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557