Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık > İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgilerini burada bulabilir ve paylaşabilirsiniz..

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 16 Ekim 2014, 17:35   #1 (permalink)
Bayan Üye

aLiSyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2012
Nerden: balıkesir
Yaş: 31
(Mesajlar): 967
(Konular): 845
Burç:
Renkli Para : 2145
Aldığı Beğeni: 152
Beğendikleri: 118
Ruh Halim: Melek Gibi
Takım :
aLiSyA - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Babypyrin Yan Etkileri

Asetilsalisilik asit salisilat grubu bir ilaçtır. Asetilsalisilik asit vücuttaki ağrı, iltihap ve ateşe yol açan maddeleri azaltmak suretiyle etki gösterir.

Asetilsalisilik asit aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

mutedil (hafif) ağrılar;

ateş ve iltihap;

kalp krizi, felç, göğüs ağrısı, anjin.

Asetilsalisilik asit kalp ve kan damarlarıyla ilgili (kardiyovasküler) olan durumlarda yalnızca hekim denetimi altında kullanılmalıdır.

Asetilsalisilik asit burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Bu ilaç hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.
Babypyrin (Asetilsalisilik asit) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Asetilsalisilik asit ateşi olan çocuk ve ergenlik dönemindeki gençlere özellikle bir de grip ya da suçiçeği rahatsızlıkları varsa doktor tavsiyesi olmadan verilmemelidir. Asetilsalisilik asit çocuklarda Reye Sendromu olarak adlandırılan oldukça ciddi, bazen ölümcül olabilen bir duruma yol açabilir.

Eğer mide ya da barsaklarınızda kanama olduğunu gösteren belirtilere rastlarsanız ilacı kullanmayı bırakınız ve bir an önce doktorunuzu arayınız. Bu belirtiler arasında siyah, kanlı-katranımsı dışkılama; öksürürken kan tükürme; kahve telvesi benzeri kusma sayılabilir.

Bu ilacı alırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol mide kanaması riskinizi arttırabilir.

Asetilsalisilik asit bazen kalp krizi, felç, göğüs ağrısı, anjin tedavisi veya önlenmesinde kullanılır. Asetilsalisilik asit kalp ve kan damarlarıyla ilgili (kardiyovasküler) olan durumlarda yalnızca hekim denetimi altında kullanılmalıdır.
Babypyrin (Asetilsalisilik asit’i) Kullanmadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Asetilsalisilik asit ateşi olan çocuk ve ergenlik dönemindeki gençlere özellikle bir de grip ya da suçiçeği rahatsızlıkları varsa doktor tavsiyesi olmadan verilmemelidir. Asetilsalisilik asit çocuklarda Reye Sendromu olarak adlandırılan oldukça ciddi, bazen ölümcül olabilen bir duruma yol açabilir.

Eğer aşağıdaki durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz Asetilsalisilik asit’i kullanmayınız:

Asetilsalisilik asit’e alerji;

Yakın bir tarihte mide ya da barsak kanaması geçirmiş olmak;

Kanama düzensizliği (hemofili hastalığı gibi);

non-steroidal antienflamatuar grubu ilaçları [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol, Endomet); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb. ]

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz Asetilsalisilik asit’i kullanmaya başlamadan önce hekiminize bildiriniz:

Astım ya da mevsim alerjisi;

Mide ülseri;

Karaciğer rahatsızlığı;

Böbrek rahatsızlığı;

Kanama ya da kan pıhtılaşma düzensizliği;

Kalp rahatsızlığı, yüksek kan basıncı;

Konjestif kalp yetmezliği;

Gut;

Burunda polip varlığı.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz Asetilsalisilik asit’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için tedavi sırasında doz ayarlamaları ya da spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Eğer Asetilsalisilik asit’i inme ya da kalp krizi ataklarını engellemek amacıyla kullanıyorsanız, aynı zamanda ibuprofen (Brufen, İbufen, Suprafen, Nurofen, Advil, Motrin) almaktan sakınınız. İbuprofen Asetilsalisilik asit’in kalp ve kan damarlarınız üzerindeki koruyucu etkisini azaltabilir. Eğer hem Asetilsalisilik asit hem İbuprofen’in ikisini birden kullanmanız gerekiyorsa; İbuprofen’i, Asetilsalisilik asit’i (enterik kaplı olmayan Asetilsalisilik asit türevleri için bu durum geçerli) aldıktan 30 dakika sonra veya almadan en az 8 saat önce alınız.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Babypyrin (Asetilsalisilik asit’i) Kullanabilir miyim?

Bu tedavi doğmamış bebeğin kalbi için sakıncalı olabilir ve aynı zamanda düşük doğum ağırlığına ya da daha farklı tehlikeli etkilere yol açabilir. Gebeyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız mutlaka hekiminize bildiriniz. Asetilsalisilik asit anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız hekiminize danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Babypyrin (Asetilsalisilik asit’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen şekilde kullanınız. İlacı size verilen dozlardan daha fazla miktarda veya doktorunuz tarafından tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız. Reçetenizdeki kullanım talimatlarına uyunuz.

İlacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Asetilsalisilik asit’i yemekle veya süt ile birlikte almak, ilacın midenizde oluşturması muhtemel tahrişleri azaltabilir. Enterik kaplı formdaki Asetilsalisilik asit mideniz için özel olarak formüle edilmiştir ancak dilerseniz yiyecek veya süt ile birlikte alabilirsiniz. Kontrollü salım veya enterik kaplı formda hazırlanan tabletleri ezmeyiniz, çiğnemeyiniz veya parçalamayınız. Hapı bir bütün olarak yutunuz. Kontrollü salım formda hazırlanan tablet ilacın vücuda yavaşça salınması için özellikle yapılmıştır. Hapı kırmak çok fazla ilacın bir kerede hızlı bir şekilde salınmasına sebep olacaktır. Enterik kaplı haplar midenizi korumak için özel bir kaplamaya sahiptir, dolayısıyla hapı kırmak bu kaplamaya zarar verir.

Çiğnenebilir tablet formunda hazırlanan Asetilsalisilik asit tableti yutmadan önce çiğnemelisiniz.

Ağızda çözünen tablet formunda hazırlanan Asetilsalisilik asit tablet kullanıyorsanız, ilacınızın paketini ilacı almaya hazır olduğunuzda açınız. İlaç paketini açarken ellerinizin tablete temas etmemesine özen gösteriniz. Ellerinizin kuru olmasına dikkat ediniz ve ilacı ağzınıza yerleştirip bekleyiniz. Suya gerek kalmadan ilaç hemen çözünmeye başlayacaktır. Tableti çiğnemeden ağzınızda tamamen çözünmesini bekleyiniz.

Eğer herhangi bir ameliyat veya operasyon geçirmeniz gerekiyorsa, Asetilsalisilik asit kullandığınızı operasyon zamanı gelmeden önce cerrahınıza söyleyiniz. Kısa bir süre için ilacınızı kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Eğer Asetilsalisilik asit’in şişesinde güçlü bir sirke kokusu duyarsanız bu ilacı kullanmayınız. İlaç artık tesirini kaybetmiş olabilir.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Asetilsalisilik asit genellikle ihtiyaç duyulduğunda kullanıldığından ilacı kullanırken herhangi bir zaman planlaması yapmamış olabilirsiniz. Ancak ilacı düzenli olarak kullanıyorsanız ve eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti gelmişse almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer bu ilaçtan çok fazla kullandığınızı düşünüyorsanız bir acil tedavi merkezini arayınız ve belirtileri eksiksiz şekilde anlatınız.

Kulaklarda çınlama, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, bilinç bulanıklığı, halüsinasyon, hızlı soluma, ateş, istemdışı kasılmalar ve koma doz aşımı belirtileri arasında sayılabilir.
Babypyrin (Asetilsalisilik asit’i) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Hekim veya eczacınıza danışmadan reçetesiz satılan başka bir ilaç kullanmayınız. Asetilsalisilik asit içeren birçok reçetesiz ilaç (Aspirin, Babyprin, Asinpirine, Coraspin, Ecopirin, vb. ) mevcuttur. Eğer bu tip ilaçları birlikte alırsanız, aynı tür ilaçlardan kazara çok fazla kullanmış olabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüslerini okuyarak Asetilsalisilik asit içerip içermediklerini öğreniniz.

Asetilsalisilik asit alırken, non-steroidal antienflamatuar grubu ilaçları [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol, Endomet); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb. ] almaktan kaçınınız.

Asetilsalisilik asit alırken alkol kullanmaktan sakınınız. Alkol mide kanaması riskinizi arttırabilir.

Eğer Asetilsalisilik asit’i inme ya da kalp krizi ataklarını engellemek amacıyla kullanıyorsanız, aynı zamanda ibuprofen (Brufen, İbufen, Suprafen, Nurofen, Advil, Motrin) almaktan sakınınız. İbuprofen Asetilsalisilik asit’in kalp ve kan damarlarınız üzerindeki koruyucu etkisini azaltabilir. Eğer hem Asetilsalisilik asit hem İbuprofen’in ikisini birden kullanmanız gerekiyorsa; İbuprofen’i, Asetilsalisilik asit’i (enterik kaplı olmayan Asetilsalisilik asit türevleri için bu durum geçerli) aldıktan 30 dakika sonra veya almadan en az 8 saat önce alınız.
Babypyrin (Asetilsalisilik asit’in) Yan Etkileri

Kurdeşen; solunum zorluğu; yüzde, dudaklarda, dilde şişme veya kabarma alerjik reaksiyonun işaretleri olabilir. Böyle bir durumda acil sağlık yardımı alınız.

Eğer aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birini kendinizde görürseniz, Asetilsalisilik asit kullanımını derhal kesiniz ve bir sağlık kurumuna başvurunuz ya da bir an önce doktorunuzu arayınız:

Siyah, kanlı, katranımsı dışkı;

Kanlı öksürük veya kahve telvesi şeklinde kusma;

Aşırı mide bulantısı, kusma veya mide ağrısı;

3 günden fazla süren ateş;

10 günden fazla süren şişlik veya ağrı;

Duyma problemleri, kulaklarda çınlama.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir:

Mide bozulması, mide ekşimesi, midede yanma;

Uykulu hal, uyuşukluk;

Baş ağrısı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir; burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza bildiriniz.
Babypyrin (Asetilsalisilik asit) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıda sıralanan:

Pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin, Orfarin)];

Antidepresanlar [sitalopram (Cipram, Eslopram); esitalopram (Cipralex, Eslorex); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac); fluvoksamin maleat (Faverin); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); milnasipran (Ixel); mirtazapin (Remeron, Mirtaron); reboksetin (Edronax); venlafaksin (Efexor); hiperikum (Felis); amitriptilin hidroklorür (Laroxyl, Triptilin); imipramin hidroklorür (Laroxyl, Tofranil); klomipramin hidroklorür (Anafranil); opipramol hidroklorür (Deprenil, İnsidon, İnsomin); vb. ]

bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Asetilsalisilik asit kullanmaya başlamadan önce hekiminize mutlaka bildiriniz.

Bu liste tam liste değildir ve Asetilsalisilik asit ile etkileşen daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Babypyrin (Asetilsalisilik asit’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Asetilsalisilik asit’i oda sıcaklığında, nem ve sıcaktan uzak ortamlarda saklayınız.
Daha Fazla Bilgiye Nasıl Ulaşabilirim?

Babypyrin Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Babypyrin Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Babypyrin Tablet'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Babypyrin Tablet'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Uyarı! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

Birinin gözlerine bakmak onun rüyalarına girmeyi göze
almak demektir. Sevmeye kabiliyetin yoksa o gözlere
bakmayacaksın.
aLiSyA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
babypyrin, etkileri, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557