Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık > İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgilerini burada bulabilir ve paylaşabilirsiniz..

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 17 Ekim 2014, 22:09   #1 (permalink)
Bayan Üye

aLiSyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2012
Nerden: balıkesir
Yaş: 31
(Mesajlar): 967
(Konular): 845
Burç:
Renkli Para : 2145
Aldığı Beğeni: 152
Beğendikleri: 118
Ruh Halim: Melek Gibi
Takım :
aLiSyA - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Bakton Fort Yan Etkileri

Sülfametoksazol ve Trimetoprim birer antibiyotiktir ve bakterilerin sebep olduğu farklı türdeki enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

Sülfametoksazol-Trimetoprim kombinasyonu aşağıdaki durumlarla ilgili bir ilaçtır:

kulak enfeksiyonları,

idrar yolu enfeksiyonları,

bronşit,

turist diyaresi,

pnemocytis carinii kaynaklı zatürre.

Sülfametoksazol-Trimetoprim burada yer alanlar dışında başka amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Bu ilaç hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.
Bakton (Sülfametoksazol-Trimetoprim) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer Sülfametoksazol ya da Trimetoprim’e alerjiniz var ise veya hamileyseniz veya bebek emziriyorsanız ya da folik asit eksikliğinin sebep olduğu anemi hastalığınız (kanda alyuvar hücresi eksikliği) varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer böbrek yada karaciğer hastalığı, folik asit eksikliği, astım veya ciddi alerjiler, AIDS, glukoz-6-fosfat dehidrojenaz (G6PD) eksikliği veya beslenme yetersizliği gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz; Sülfametoksazol-Trimetoprim kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız.

Bu ilacı doktorunuz tarafından belirtilen sürenin tamamı boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamiyle temizlenmeden de şikayetlerinizde iyileşmeler görülebilir. Sülfametoksazol-Trimetoprim soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmeyecektir.

Antibiyotik ilaçlar ishale sebep olabilir ve bu durum yeni bir enfeksiyonun işareti olabilir. Eğer aşırı sulu veya kanlı ishaliniz varsa doktorunuzu arayınız. Doktorunuz size söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.

Güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (solaryum, ultraviyole lamba) maruz kalmaktan kaçınınız. Sülfametoksazol-Trimetoprim cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir ve güneş yanıklarına sebep olabilir. Eğer güneşe maruz kalacaksanız bir güneş kremi (minimum 15 faktör) kullanınız ve koruyucu giysiler giyiniz.

Yaşlı yetişkinlerin bu ilacı kullanırken yan etkilere maruz kalma olasılığı daha fazla olabilir.
Bakton (Sülfametoksazol-Trimetoprim) Kullanmadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Sülfametoksazol ya da Trimetoprim’e alerjiniz var ise veya hamileyseniz veya bebek emziriyorsanız ya da folik asit eksikliğinin sebep olduğu anemi hastalığınız (kanda alyuvar hücresi eksikliği) varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer belirli rahatsızlıklarınız var ise Sülfametoksazol-Trimetoprim’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için tedavi sırasında özel doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Sülfametoksazol-Trimetoprim kullanmadan önce hekiminize mutlaka bildiriniz:

Böbrek veya karaciğer hastalığı;

Folik asit eksikliği;

Astım veya ciddi alerjiler;

AIDS;

Glukoz-6-fosfat dehidrojenaz (G6PD) eksikliği;

Kötü, yetersiz beslenme.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Bakton (Sülfametoksazol-Trimetoprim’i) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Sülfametoksazol-Trimetoprim doğmamış bebek için zararlı olabilir. Gebeyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız mutlaka hekiminize bildiriniz. Sülfametoksazol-Trimetoprim anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Bu ilacı 2 aylıktan daha küçük bebeklere vermeyiniz.
Bakton (Sülfametoksazol-Trimetoprim’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen şekilde kullanınız. İlacı size verilen dozlardan daha fazla miktarda veya doktorunuz tarafından tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız. Reçetenizdeki kullanım talimatlarına uyunuz.

Bir dozu ölçmeden önce süspansiyon formdaki Sülfametoksazol-Trimetoprim’i iyice çalkalayınız. Doğru miktarda dozu aldığınıza emin olmak için, sıvıyı işaretli bir ölçüm kaşığı veya ilaç kabı ile ölçünüz, normal bir yemek kaşığı kullanmayınız. Eğer herhangi bir doz ölçüm aletiniz yoksa eczacınızdan isteyebilirsiniz.

Sülfametoksazol-Trimetoprim’in enjeksiyonluk formu kas içine ya da toplardamar içine enjeksiyon şeklinde iki farklı yolla uygulanabilir ancak bu iki formun birbiriyle karıştırılmaması çok önemlidir. Yalnızca kas içine uygulama için hazırlanan form hiçbir surette toplardamar içine; yalnızca toplardamar içine uygulama için hazırlanan form da hiçbir surette kas içine uygulanamaz.

İlacın enjeksiyon yoluyla uygulanması büyük dikkat ve deneyim gerektiren bir uygulama şeklidir. Yapılacak ufak bir hata çok ciddi sorunlara yol açabilir; bu nedenle enjeksiyonluk formdaki Sülfametoksazol-Trimetoprim’i kullanırken mutlaka bir sağlık profesyonelinden yardım alınız.

Bu ilacı doktorunuz tarafından belirtilen sürenin tamamı boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamiyle tedavi edilmeden de şikayetlerinizde iyileşmeler görülebilir. Sülfametoksazol-Trimetoprim soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmeyecektir. Sülfametoksazol-Trimetoprim alırken bol miktarda sıvı (su,meyve suyu..vb.) tüketiniz, bol sıvı tüketimi böbrek taşı oluşumunu engelleyecektir.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti gelmişse almadığınız dozu atlayınız ve ilacınızı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer bu ilaçtan çok fazla kullandığınızı düşünüyorsanız bir acil tedavi merkezini arayınız ve belirtileri eksiksiz şekilde anlatınız.

Baş dönmesi, uyuşukluk, mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, mide ağrısı, baş ağrısı, ciltte ve gözlerde sararma, idrarda kan, ateş, bilinç bulanıklığı, ve bayılma doz aşımı belirtileri arasında sayılabilir.
Bakton (Sülfametoksazol-Trimetoprim’i) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Antibiyotik ilaçlar ishale sebep olabilir ve bu durum yeni bir enfeksiyonun işareti olabilir. Eğer aşırı sulu veya kanlı ishaliniz varsa doktorunuzu arayınız. Doktorunuz size söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.

Güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (solaryum, ultraviyole lamba) maruz kalmaktan kaçınınız. Sülfametoksazol-Trimetoprim cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir ve güneş yanıklarına sebep olabilir. Eğer güneşe maruz kalacaksanız bir güneş kremi (minimum 15 faktör) kullanınız ve koruyucu giysiler giyiniz.
Bakton (Sülfametoksazol-Trimetoprim’in) Yan Etkileri

Kurdeşen; solunum zorluğu; yüzde, dudaklarda, dilde, boğazda şişme veya kabarma alerjik reaksiyonun işaretleri olabilir. Böyle bir durumda acil sağlık yardımı alınız.

Eğer aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birini kendinizde görürseniz bir an önce doktorunuzu arayınız:

Ateş, boğaz ağrısı, sinir ile birlikte baş ağrısı, ciltte soyulma ve kırmızı döküntü;

Cilt döküntüsünün ilk işaretleri (derecesi önemsiz);

Soluk cilt, kolay kanama ve çürük oluşumu;

Öksürük, nefes darlığı;

Aşırı sulu veya kanlı ishal;

Huzursuzluk veya alınganlık hissi, bilinç bulanıklığı, halüsinasyon, nöbet;

Düşük kalp hızı, zayıf nabız, karıncalanma, uyuşma, kas ağrısı veya zayıflığı;

Mide bulantısı, mide ağrısı, iştah kaybı, kaşıntı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte ve gözlerde sararma);

Ateş, titretme, vücut ağrısı, grip belirtileri;

Normalden az idrar yapma veya hiç idrar yapmama.

Aşağıdaki gibi daha hafif yan etkiler de oluşabilir:

Hafif kaşıntı veya ciltte döküntü;

Ağrılı veya şişmiş dil;

Baş dönmesi, dönme hissi;

Kulaklarda çınlama;

Eklem ağrısı;

Uyku problemleri (uykusuzluk-insomnia).

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza bildiriniz.
Bakton (Sülfametoksazol-Trimetoprim) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıda sıralanan:

Fenitoin içeren ilaçlar (Epanutin, Epdantoin);

İdrar söktürücüler [klortalidon (Hygroton, Regroton); indapamid (Fludin, Flupamid, İndamid); furosemid (Lasix, Furomid, Desal)];

Pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin, Orfarin)];

Metotreksat içeren ilaçlar (Emthexate, Methotrexat, Trexan, Zexat);

ACE inhibitörleri [benazepril (Cibacen); enalapril maleat (Enalap, Enapril, Konveril); kaptopril (Kapril, Kaptopril); fosinopril (Monopril); kinapril (Acuitel); lisinopril (Acerilin, Sinopryl); moeksipril hidroklorür (Univasc); perindopril(Coversyl); ramipril (Blokace, Delix, Delix Protect); trandolapril (Gopten);vb. ].

bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Sülfametoksazol-Trimetoprim’i kullanmaya başlamadan önce hekiminize mutlaka bildiriniz.

Bu liste tam bir liste değildir ve Sülfametoksazol-Trimetoprim ile etkileşen daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da diğer bir doktor tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Bakton (Sülfametoksazol-Trimetoprim’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Tablet ve süspansiyon formdaki Sülfametoksazol-Trimetoprim’i oda sıcaklığında; nem, sıcak ve ışıktan uzak ortamlarda saklayınız.

Enjeksiyonluk formdaki Sülfametoksazol-Trimetoprim’i oda sıcaklığında; nem, sıcak ve ışıktan uzak ortamlarda saklayınız ve ilacı enjeksiyon için hazırladıktan sonra bekletmeden uygulayınız.
Daha Fazla Bilgiye Nasıl Ulaşabilirim?

Bakton Fort Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Bakton Fort Tablet'i ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Bakton Fort Tablet'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Bakton Fort Tablet'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

Birinin gözlerine bakmak onun rüyalarına girmeyi göze
almak demektir. Sevmeye kabiliyetin yoksa o gözlere
bakmayacaksın.
aLiSyA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
bakton, etkileri, fort, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557