Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık > İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgilerini burada bulabilir ve paylaşabilirsiniz..

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 17 Ekim 2014, 23:18   #1 (permalink)
Bayan Üye

aLiSyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 30 Kasım 2012
Nerden: balıkesir
Yaş: 31
(Mesajlar): 967
(Konular): 845
Burç:
Renkli Para : 2145
Aldığı Beğeni: 152
Beğendikleri: 118
Ruh Halim: Melek Gibi
Takım :
aLiSyA - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Bondronat (İbandronat) Yan Etkileri

İbandronik asit monosodyum tuzu monohidrat (İbandronat sodyum)
İlaç Marka İsmi:
Bondronat Film Kaplı Tablet
Bilgi:
Bir film kaplı tablet, 50 mg İbandronik asit’e eşdeğer miktarda İbandronik asit monosodyum tuzu, monohidrat içerir.
Bondronat (İbandronat) Nedir?

İbandronat kemik kaybını önleyen bir ilaçtır. İbandronat, kemiğin çözünüp azar azar kan dolaşımına karışarak kaybolmasını ve bu şekilde ortaya çıkan kemik kaybını engeller. Ayrıca İbandronat; tümöre bağlı olarak kanında anormal derecede yüksek düzeyde kalsiyum bulunan (hiperkalsemi) kişilerde, tümöre bağlı olarak meydana gelen kemik dokusunun giderek erimesi ve yok olmasını engelleyerek kan kalsiyum seviyesinin normal değerlere dönmesine yardımcı olur. İbandronat vücutta kemik oluşumu ve bozulma döngüsünü de değiştirir. Kemiklerdeki kaybı yavaşlatırken, iskelete bağlı olayları (kırıklar, kemiğe cerrahi müdahale, vb.) geciktirir veya önler. İbandronat bifosfonat grubu ilaçlardan biridir.

İbandronat aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

meme kanserinin bulunduğu yerden kemiklere sıçrayarak sebep olduğu iskelet ile ilgili olayların (kırıklar, radyasyon tedavisi, kemiğe cerrahi müdahale) önlenmesi.

İbandronat burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Bu ilaç hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.
Bondronat (İbandronat) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer en az 1 saat boyunca dik oturamayacak veya ayakta duramayacak durumdaysanız İbandronat tablet almayınız. İbandronat midede veya yemek borusunda ciddi problemlere sebep olabilir. Bu ilacı aldıktan sonra en az 1 saat boyunca dik durmanız gerekecektir.

İbandronat tableti sabah kalkar kalmaz ilk iş olarak hemen alınız. Herhangi bir şey yiyip içmeden veya başka bir ilaç almadan en az 1 saat önce almalısınız.

Her dozu bir bardak dolusu su (200 ml) ile birlikte alınız. İbandronat tableti alırken yalnızca normal içme suyu kullanınız. Mineral su, meyve suyu, çay, kahve veya soda ile içmeyiniz.

İbandronat tableti aldıktan sonraki en az 1 saat boyunca yatmayınız veya uzanmayınız; içme suyundan başka bir şey yemeyiniz veya içmeyiniz; başka herhangi bir ilaç kullanmayınız.

Eğer yemek borusu ile ilgili bir hastalığın belirtileri olan yutma sırasında ağrı veya güçlük, yutamama, göğüs kemiğinin gerisinde hissedilen ağrı, yeni veya kötüleşen mide yanması gibi belirtileri kendinizde görürseniz; ilacı kullanmayı hemen kesiniz ve doktorunuza başvurunuz.

İbandronat’a benzer ilaçlar kullanan bazı kişilerde çenede kemik kaybı, bir diğer adıyla çene osteonekrozu (kemik dokusunun canlılığını yitirmesi), meydana gelmiştir. Bu durumun belirtilerinden bazıları şunlardır: Çenede ağrı, şişlik, diş kaybı, diş eti enfeksiyonu ya da diş eti yaralarının çabuk iyileşmemesi.

Eğer kanser hastasıysanız ya da kemoterapi, radyasyon veya steroid tedavisi gördüyseniz çene osteonekrozu* gelişme riski daha yüksektir. Çene osteonekrozu durumu ile ilişkili diğer rahatsızlıklardan bazıları şunlardır: kan pıhtılaşma bozuklukları, anemi (kansızlık), önceden varolan diş problemleri. (* osteonekroz: Kemik dokusunun canlılığını yitirmesi.)

İbandronat diyet, egzersiz ve kalsiyum veya vitamin takviyeleri kullanımının oluşturduğu komple bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Diyetinize, ilaç kullanımınıza ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Bu ilaç laktoz içerir. Eğer galaktoz intoleransınız varsa (süt ve süt ürünlerinde bulunan şekerin sindirilememesi durumu) veya laktaz* eksikliğiniz varsa ya da bağırsaklardan glukoz / galaktoz emilim yetmezliğiniz varsa bu ilacı kullanmayınız. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı hassas olduğunuz söylenmişse bu ilacı almadan önce doktorunuzla konuşunuz. (*laktaz: Süt şekeri olarak bilinen laktozu sindirmeye yarayan enzim.)
Bondronat (İbandronat) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer İbandronat’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer en az 1 saat boyunca dik oturamayacak veya ayakta duramayacak durumdaysanız İbandronat tablet almayınız. İbandronat midede veya yemek borusunda ciddi problemlere sebep olabilir. Bu ilacı aldıktan sonra en az 1 saat boyunca dik durmanız gerekecektir.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz İbandronat kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

dolaşımdaki kanda bulunan kalsiyum seviyesinin anormal derecede düşük olması (hipokalsemi);

D vitamini eksikliği;

mineral eksikliği;

böbrek hastalığı;

midede veya yemek borusunda ülser;

yutma güçlüğü, yutamama veya yemek borusuna ilişkin bir rahatsızlık.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, İbandronat’ı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

İbandronat’a benzer ilaçlar kullanan bazı kişilerde çenede kemik kaybı, bir diğer adıyla çene osteonekrozu (kemik dokusunun canlılığını yitirmesi), meydana gelmiştir. Bu durumun belirtilerinden bazıları şunlardır: Çenede ağrı, şişlik, diş kaybı, diş eti enfeksiyonu ya da diş eti yaralarının çabuk iyileşmemesi.

Eğer kanser hastasıysanız ya da kemoterapi, radyasyon veya steroid tedavisi gördüyseniz çene osteonekrozu* gelişme riski daha yüksektir. Çene osteonekrozu durumu ile ilişkili diğer rahatsızlıklardan bazıları şunlardır: kan pıhtılaşma bozuklukları, anemi (kansızlık), önceden varolan diş problemleri.

(*osteonekroz: Kemik dokusunun canlılığını yitirmesi.)
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Bondronat (İbandronat) Kullanabilir miyim?

Gebelik kategorisi C. İbandronat doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. İbandronat’ın anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Bondronat (İbandronat) Kullanabilir miyim?

Bu ilacın araç ve makine kullanımı üzerine etkisi ile ilgili yapılmış bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle ilacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.
Bondronat (İbandronat’ı) Nasıl Kullanmalıyım?

İbandronat’ı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

İbandronat tabletler miligramına göre günde bir kez ya da ayda bir kez olarak kullanılır.

İbandronat tableti sabah kalkar kalmaz ilk iş olarak hemen alınız. Herhangi bir şey yiyip içmeden veya başka bir ilaç almadan en az 1 saat önce almalısınız. Eğer İbandronat’ı ayda bir kez alıyorsanız her ay aynı tarihte ve her zaman sabah kalktığınızda ilk iş olarak alınız.

Her dozu bir bardak dolusu su (200 ml) ile birlikte alınız. İbandronat tableti alırken yalnızca normal içme suyu kullanınız. Mineral su, meyve suyu, çay, kahve veya soda ile içmeyiniz.

İbandronat tableti parçalamayınız, çiğnemeyiniz veya emmeyiniz. Hapı bir bütün olarak yutunuz. Hapın parçalanması, ezilmesi veya çiğnenmesi ağız boşluğu – yutak bölgesinde ülser oluşumuna sebep olabilir.

İbandronat tableti aldıktan sonra aşağıdaki direktiflere dikkatli şekilde uyunuz:

İbandronat’ı aldıktan sonra en az 1 saat boyunca yatmayınız veya uzanmayınız.

İçme suyundan başka herhangi bir şey yemeyiniz veya içmeyiniz.

İbandronat’ı aldıktan sonra vitamin, mineral veya antiasitler* de dahil olmak üzere en az 1 saat boyunca başka herhangi bir ilaç almayınız. Diğer ilaçlarınızı günün farklı saatlerinde almanız daha uygun olacaktır. İlaçlarınızın en iyi doz kullanım zamanı ile ilgili doktorunuz ile görüşünüz.

(*antiasitler [alüminyum hidroksit (Dank, Kompensan); hidrotalsit (Talcid); magnezyum-kalsiyum preparatları (Rennie, Rennie Duo); vb.])

Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için kemik mineral yoğunluğunun düzenli şekilde kontrol edilmesi gerekecektir. Ayrıca kanda bulunan kalsiyum, magnezyum ve fosfat seviyelerinin de düzenli olarak kontrol edilmesi gerekebilir. Bu nedenle doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı kaçırmamanız ve ihmal etmemeniz önemlidir.

İbandronat diyet, egzersiz ve kalsiyum veya vitamin takviyeleri kullanımının oluşturduğu komple bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Diyetinize, ilaç kullanımınıza ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

İbandronat tabletleri günde bir kez alıyorsanız: Eğer sabah ilk iş olarak ilacı almayı unuttuysanız gün içinde ilacı almayınız. İlacı almak için ertesi sabahı bekleyiniz ve almadığınız dozu atlayınız. Bir günde 2 tablet kullanmayınız.

İbandronat tableti ayda bir kez alıyorsanız: Eğer ilacı planladığınız günde almayı unutursanız hatırladığınız günün ertesi sabahı ilk iş olarak ilacınızı alınız. Daha sonra ilacı tekrar planladığınız düzende ve günde almaya devam ediniz. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozu almanıza 7 gün veya daha az bir süre kalmışsa almadığınız dozu atlayınız. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için bir haftada çift doz ilaç kullanmayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz. Bir bardak dolusu süt içiniz ve hemen bir acil servise başvurunuz ya da zehirlenme merkezini arayınız. Kendi kendinize kusmaya çalışmayınız ve yatmayınız.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Mide bulantısı, mide yanması, mide ağrısı, hazımsızlık, yemek borusu iltihabı, gastrit, mide ülseri, ishal, kaslarda kramplar, hissizlik veya belirli bölgelerde yanma hissi, yüzde gergin kaslar, ani hastalık nöbeti (irade dışı kasılmalar), aşırı hassasiyet.
Bondronat (İbandronat) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

İbandronat aldıktan sonra en az 1 saat vitamin, kalsiyum, antiasitler* de dahil olmak üzere başka herhangi bir ilaç kullanmayınız. İbandronat aldıktan sonraki en az 1 saat boyunca yatmayınız.

(*antiasitler [alüminyum hidroksit (Dank, Kompensan); hidrotalsit (Talcid); magnezyum-kalsiyum preparatları (Rennie, Rennie Duo); vb.])
Bondronat (İbandronat’ın) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz İbandronat kullanımını durdurunuz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

göğüs ağrısı;

yutkunma sırasında zorluk veya ağrı;

kaburgaların alt tarafında ya da sırt tarafında ağrı veya yanma;

yeni veya kötüleşen mide yanması;

gastrit, oniki parmak ülseri, kanama.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

mide bulantısı, hazımsızlık, ağız kuruluğu;

karın ağrısı;

yorgunluk;

kaşıntı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Bondronat (İbandronat) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Antiasitler*, vitamin takviyeleri, alüminyum, kalsiyum, magnezyum içeren ilaçlar veya diğer mineraller İbandronat’ın vücuttaki emilimini etkileyebilir. Eğer bu gibi farklı ilaçlar da kullanıyorsanız İbandronat aldıktan sonraki en az 1 saat boyunca bu ilaçları almayınız.

(*antiasitler [alüminyum hidroksit (Dank, Kompensan); hidrotalsit (Talcid); magnezyum-kalsiyum preparatları (Rennie, Rennie Duo); vb. ])

Eğer asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb.) veya diğer non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlardan [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb. ] kullanıyorsanız İbandronat kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız İbandronat kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

aminoglikozidler [gentamisin (Genta, Genmisin, Gentamed, Genthaver, Gentreks, Getamisin); amikasin (Amiketem, Amikaver, Amikozit, Mikasin); isepamisin (Isepacine); netilmisin (Netromycine) vb. ].

Bu liste İbandronat ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve İbandronat ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Bondronat (İbandronat’ı) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Bondronat Film Kaplı Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Bondronat Film Kaplı Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Bondronat Film Kaplı Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Bondronat Film Kaplı Tablet 'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

Birinin gözlerine bakmak onun rüyalarına girmeyi göze
almak demektir. Sevmeye kabiliyetin yoksa o gözlere
bakmayacaksın.
aLiSyA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
bondronat, etkileri, ibandronat, yan, İbandronat


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557