Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık > İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgilerini burada bulabilir ve paylaşabilirsiniz..

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18 Ekim 2014, 17:08   #1 (permalink)
Bayan Üye

aLiSyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2012
Nerden: balıkesir
Yaş: 31
(Mesajlar): 967
(Konular): 845
Burç:
Renkli Para : 2145
Aldığı Beğeni: 152
Beğendikleri: 118
Ruh Halim: Melek Gibi
Takım :
aLiSyA - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Cafergot Yan Etkileri

Cafergot Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Kafein, Ergotamin tartarat
İlaç Marka İsmi:
Cafergot Tablet

Kafein ve Ergotamin Nedir?

Ergotamin ergot alkaloidleri grubundan bir ilaçtır. Beynin çevresindeki kan damarlarını daraltarak çalışır. Ergotamin ayrıca belirli türdeki başağrılarının sebebi olan kan akışı şablonlarını da etkileyerek etki gösterir.

Kafein ise kafatasında bulunan kan damarlarının daralmasına sebep olan bir uyarıcıdır. Bununla birlikte Ergotamin’in bağırsaklardan emilimini hızlandırır ve artırır.

Kafein ve Ergotamin kombinasyonu aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

aura* ile birlikte veya aura olmadan görülen migren atakları. ( *aura: Hasta tarafından bir nöbetin hemen öncesinde görülen, genellikle birkaç saniye süren ve aynı hastada her zaman benzer özellikler taşıyan uyarılar. Değişik görsel, işitsel, koku duyumları; dokunma duyusunda değişiklik ve karıncalanma; kendini kötü hissetme, iç sıkıntısı ya da tam aksine neşe ve kendini çok iyi hissetme; vücudun değişik bölümlerinde ortaya çıkabilen seyirme ya da kas hareketleri en sık görülen belirtilerdir. )

Kafein ve Ergotamin yalnızca başlamış olan başağrılarını tedavi edecektir. Migren başağrılarını engellemeyecek veya atakların sayısını azaltmayacaktır.

Kafein ve Ergotamin yaygın gerilim başağrıları veya normal migren baş ağrılarından farklı görünen başağrılarının tedavisinde kullanılmamalıdır. Bu ilaç yalnızca doktor tarafından migren başağrısı olarak tespit edilip onaylanmış durumlarda kullanılır.

Kafein ve Ergotamin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Kafein ve Ergotamin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Bu ilaç doğmamış bebeğe veya emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer hamileyseniz veya bebek emziriyorsanız Kafein ve Ergotamin kullanmayınız. Kafein ve Ergotamin kullanımı sırasında etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız.

Eğer Kafein’e ve / veya Ergotamin’e alerjiniz varsa ya da kan dolaşımı problemleri, kalp krizi öyküsü, felç öyküsü, koroner arter* hastalığı, şiddetli yüksek tansiyon, ağır karaciğer hastalığı, ağır böbrek hastalığı veya ağır bir enfeksiyon gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız. ( *koroner arter: Kalbe kan sağlayan atardamar)

Eğer Kafein ve Ergotamin kullanımı sırasında el ve ayak parmaklarınızda uyuşma, karıncalanma gibi belirtiler ortaya çıkarsa ilaç alımını kesiniz ve derhal doktorunuza başvurunuz.

Kafein ve Ergotamin ile birlikte belirli bazı ilaçları kullanmak kan akışında Kafein ve Ergotamin kombinasyonunun tek başına sebep olduğundan daha fazla bir düşüşe sebep olur. Beyne veya vücudun diğer kısımlarına olan kan akışının ciddi derecede azalması tehlikeli yan etkilerin oluşmasına yol açabilir. Doktorunuza kullandığınız diğer tüm ilaçlar hakkında bilgi veriniz, özellikle de kullandığınız antibiyotikler, antidepresanlar, kalp veya tansiyon ilaçları ya da AIDS tedavisi için ilaç kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza bildiriniz.

Doktorunuza tüm sağlık durumunuz hakkında bilgi veriniz. Özellikle solunum problemleriniz, yüksek tansiyonunuz, karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da koroner arter* hastalığına yönelik risk faktörlerine (diyabet, menapoz, sigara - nikotin kullanımı, kilo fazlalığı, yüksek tansiyon ya da yüksek kolesterol, aile geçmişinde koroner atardamar hastalıkları, 40 yaşından büyük ve erkek olmak, veya rahmi ameliyatla alınmış bir kadın olmak gibi) sahipseniz; durumunuzu doktorunuza mutlaka bildiriniz. ( *koroner arter: Kalbe kan sağlayan atardamar)

Kafein ve Ergotamin yalnızca başlamış olan başağrılarını tedavi edecektir. Migren başağrılarını engellemeyecek veya atakların sayısını azaltmayacaktır.

Kafein ve Ergotamin’i hiçbir zaman size reçete edilen dozdan daha fazla kullanmayınız. Eğer ilacın migren ataklarının tedavisinde yeterli etki göstermediği görülüyorsa doktorunuza bildiriniz.

Kafein ve Ergotamin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Kafein’e ve / veya Ergotamin'e alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Kafein ve Ergotamin kullanmayınız:

ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden herhangi birine alerji;

hamile olmak ve / veya bebek emzirmek;
kan dolaşımı problemleri veya kalp krizi ya da felç öyküsü;
damar tıkanıklığı ile ilgili hastalıklar;
koroner arter* rahatsızlığı ( *koroner arter: Kalbe kan sağlayan atardamar);
şiddetli yüksek tansiyon;
karaciğer yetmezliği;
böbrek yetmezliği;
sepsis (mikropların ve / veya zehirlerinin kana karışması ile meydana gelen klinik tablo) adlı ciddi bir enfeksiyon.

Kafein ve Ergotamin ile birlikte belirli bazı ilaçları kullanmak kan akışında Kafein ve Ergotamin kombinasyonunun tek başına sebep olduğundan daha fazla bir düşüşe sebep olur. Beyne veya vücudun diğer kısımlarına olan kan akışının ciddi derecede azalması tehlikeli yan etkilerin oluşmasına yol açabilir. Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Kafein ve Ergotamin kullanmaya başlamadan önce doktorunuza bildiriniz. Böyle bir durumda Kafein ve Ergotamin kullanamayabilirsiniz:

diklofenak [diklofenak potasyum (Cataflam, Dicloflam, Dolorex, Dikloteva, Kalidren); diklofenak sodyum (Miyadren, Deflamat, Diclomec, Diclomec SR, Dikloron, Voltaren, Difenak, Dikloron Retard, Miyadren Retard, Voltaren Retard, Voltaren SR); diklofenak hidroksietilpirolidin (Flector Tissugel, Voltaren Patch)];
imatinib mesilat (Glivec, İmatenil);
izoniazit (I.N.H Tablet);
makrolid grubu antibiyotikler [eritromisin (Erimicin, Eritrosif, Eritro, Erythrocin); roksitromisin (Ritosin, Roksolit, Rulid); azitromisin (Azatek, Azeltin, Azitro, Azitrotek, Azomax, Azro, Tremac, Zitromax, Zitrotek); klaritromisin (Claricide, Deklarit, Klacid, Klax, Klamaxin, Klarolid, Klaromin, Laricid, Macrol, Maxiclar, Megasid, Uniklar); diritromisin (Dynabac); spiramisin (Rovamycine); telitromisin (Ketek); troleandomisin (Tekmisin)];
mantara karşı kullanılan ilaçlar [itrakonazol (Funit, Itraspor, Itraxyl, Sporex); ketokonazol Ketoral, Nizoral); flukonazol (Lumen, Triflucan, Flucan, Fluzole, Fungan, Kandizol, Trizol, Zolax); vorikonazol (Vfend); vb. ];
klotrimazol (Gyno Canesten);
kalsiyum kanal blokerleri [diltiazem hidroklorür (Altizem – SR, Dilticard, Diltizem); nikardipin hidroklorür (Loxen); verapamil hidroklorür (İsopamil, İsoptin, Veroptin, Fibrocard L.P. )];
kinidin içeren ilaçlar (Longacor);
ritonavir (Norvir);
fosamprenavir kalsiyum (Telzir);
indinavir sülfat (Crixivan).

Kafein ve Ergotamin kalp üzerinde kalp krizi de dahil olmak üzere nadiren görülen ancak ciddi yan etkilere sebep olabilir. Eğer belirli bazı rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Kafein ve Ergotamin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

solunum problemleri;
yüksek tansiyon;
karaciğer hastalığı;
böbrek hastalığı;
koroner arter* rahatsızlığı (veya diyabet, menapoz, sigara - nikotin kullanımı, aşırı kilo, yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol, aile geçmişinde kalp damar hastalıkları, 40 yaşından daha yaşlı erkek olmak veya rahmi ameliyatla alınmış bir kadın olmak gibi koroner arter hastalığına yönelik risk faktörlerine sahip olmak). ( *koroner arter: Kalbe kan sağlayan atardamar).

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Kafein ve Ergotamin Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi X. Bu ilaç doğumsal kusurlara yol açabilir. Hamileyseniz Kafein ve Ergotamin kullanmayınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza bildiriniz. Kafein ve Ergotamin kullanımı sırasında etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Ergotamin anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Kafein ve Ergotamin Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Kafein ve Ergotamin’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak doktorunuz tarafından size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Kafein ve Ergotamin’i hiçbir zaman size reçete edilen dozdan daha fazla kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz. Eğer ilacın migren ataklarının tedavisinde yeterli etki göstermediği görülüyorsa doktorunuza bildiriniz.

Kafein ve Ergotamin günlük kullanım için değildir.

Kafein ve Ergotamin tabletlerin yetişkinlerde kullanımı: Doktorunuz tarafından aksi belirtilmediyse, başağrısı belirtilerini fark ettiğiniz an veya atak başlar başlamaz 2 adet Kafein ve Ergotamin tablet alınız.

Eğer başağrısı tamamiyle geçmiyorsa en az 30 dakika geçtikten sonra 1 tablet daha alabilirsiniz. Eğer ilave ilaç gerekli ise her 30 dakikada bir 1 tablet alabilirsiniz. Ancak bir migren atağında 6 tabletten fazla kullanmayınız. Başlangıçta kullanılan 2 tabletten sonra 30 dakika aralarla en fazla 4 tablet daha kullanabilirsiniz.

Eğer 6 tableti aldıktan sonra hala migren belirtileri devam ediyorsa doktorunuzu arayınız. 24 saatlik periyotta 6 tabletten fazla kullanmayınız. 7 günlük periyotta ise 10 tabletten fazla kullanmayınız.

Kafein ve Ergotamin tabletlerin 6 – 12 yaş arası çocuklarda kullanımı: Doktor tarafından aksi belirtilmedikçe, başağrısı belirtileri fark edildiği an veya atak başlar başlamaz çocuğa 1 adet Kafein ve Ergotamin tablet verilir. Eğer başağrısı tamamiyle geçmiyorsa en az 30 dakika geçtikten sonra 1 tablet daha verilebilir. Çocuklarda görülen bir migren atağında 3 tabletten fazlası kullanılmamalıdır. Başlangıçta kullanılan 1 tabletten sonra 30 dakika aralarla en fazla 2 tablet daha kullanılabilir.

Eğer 3 tableti kullandıktan sonra hala migren belirtileri devam ediyorsa doktorunuzu arayınız. Çocuklarda 24 saatlik periyotta 3 tabletten fazla kullanılmamalıdır. 7 günlük periyotta ise 5 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

Bu ilacı sizinle aynı başağrısı belitirlerine sahip olsa bile başka bir kişiye vermeyiniz. Doktor tarafından migren başağrısı teşhisi konulmamış kişilerde başağrısı için Kafein ve Ergotamin kullanımı tehlikeli olabilir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Kafein ve Ergotamin yalnızca ihtiyaç duyulduğunda kullanıldığından herhangi bir doz kullanım planlaması yoktur, dolayısıyla doz almayı atlamanız veya unutmanız gibi bir durum söz konusu olamaz.

Günde (24 saatlik periyotta) 6 tabletten fazla Kafein ve Ergotamin kullanmayınız. Haftada ise (7 günlük periyotta) 10 tabletten fazla Kafein ve Ergotamin kullanmayınız.

Çocuklar ise (24 saatlik periyotta) 3 tabletten fazla Kafein ve Ergotamin kullanmamalıdır. Haftada ise (7 günlük periyotta) 5 tabletten fazla Kafein ve Ergotamin kullanmamalıdır.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı şu gibi durumlara sebep olabilir: Kusma, bilinç bulanıklığı, uyku hali, kollarda ve bacaklarda zayıf nabız, hissizlik ve belirli bölgelerde yanma hissi ya da ellerde veya ayaklarda ağrı, el veya ayak parmaklarında mavileşmeler, hızlı kalp atımı, bayılma ve koma.

Kafein ve Ergotamin Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Aşağıdaki diğer migren başağrısı ilaçlarından herhangi birinin kullanımından önceki veya sonraki 24 saat içerisinde Kafein ve Ergotamin kullanmayınız:

[eletriptan hidrobromür (Relpax), frovatriptan süksinat (Migrex), naratriptan hidroklorür (Naramig), rizatriptan benzoat (Maxalt), sumatriptan süksinat (İmigran), zolmitriptan (Gravis, Zomig) ];

ergotamin tartarat içeren ilaçlar ( Ergafein, Avmigran ).

Greyfurt ve greyfurt suyu Kafein ve Ergotamin ile etkileşebilir ve potansiyel tehlikeli etkilerin oluşmasına yol açabilir. Greyfurt ürünlerinin kullanımını doktorunuz ile konuşunuz. Öncelikle doktorunuz ile konuşmadan diyetinizdeki greyfurt ürünlerinin miktarını arttırmayınız ya da azaltmayınız.

Kafein ve Ergotamin’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki gibi ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz Kafein ve Ergotamin kullanımını durdurunuz ve hemen doktorunuza başvurunuz:

kollarda veya bacaklarda kas ağrısı;

bacaklarda güçsüzlük, halsizlik;

hissizlik veya belirli bölgelerde yanma hissi;

el ve ayak parmaklarında karıncalanma;

göğüs ağrısı, kalp krizi.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

mide bulantısı;
kusma.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Kafein ve Ergotamin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Kafein ve Ergotamin ile etkileşebilecek birçok farklı ilaç olabilir. Aşağıdaki liste bu ilaçların yalnızca bir bölümüdür. Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Kafein ve Ergotamin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

nikotin (Nicotinell);
[eletriptan hidrobromür (Relpax), frovatriptan süksinat (Migrex), naratriptan hidroklorür (Naramig), rizatriptan benzoat (Maxalt), sumatriptan süksinat (İmigran), zolmitriptan (Gravis, Zomig) ];

ergotamin tartarat içeren ilaçlar ( Ergafein, Avmigran );

makrolid grubu antibiyotikler [eritromisin (Erimicin, Eritrosif, Eritro, Erythrocin); roksitromisin (Ritosin, Roksolit, Rulid); azitromisin (Azatek, Azeltin, Azitro, Azitrotek, Azomax, Azro, Tremac, Zitromax, Zitrotek); klaritromisin (Claricide, Deklarit, Klacid, Klax, Klamaxin, Klarolid, Klaromin, Laricid, Macrol, Maxiclar, Megasid, Uniklar); diritromisin (Dynabac); spiramisin (Rovamycine); telitromisin (Ketek); troleandomisin (Tekmisin)];
doğum kontrol hapları [klormadinon asetat & etinil estradiol (Belara); etinil estradiol & dezojestrel (Desolett, Myralon); etinil estradiol & jestoden (Ginera); etinil estradiol & levonorjestrel (Microgynon, Miranova, Preven); etinil estradiol & drospirenon (Yasmin); levonorjestrel (Norlevo) vb.].
beta adrenerjik blokörler [atenolol (Apo – Atenol, Tensidif, Tensinor, Atexal, Nortan); karvedilol (Carvexal, Coronis, Kinetra, Dilatrend); metoprolol tartrat (Beloc, Problok, Lopresor); propranolol hidroklorür (Dideral); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin); asebutolol (Prent); bisoprolol fumarat (Concor, Lodoz); esmolol hidroklorür (Brevibloc); oksprenolol hidroklorür (Trasicor); pindolol (Apo-Pindol, Visken) vb.];

Bu liste Kafein ve Ergotamin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Kafein ve Ergotamin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Kafein ve Ergotamin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Bu ilacı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Son kullanma tarihi geçmiş olan Kafein ve Ergotamin’i kullanmayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Cafergot Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Cafergot Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Cafergot Tablet'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Cafergot Tablet'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır

Birinin gözlerine bakmak onun rüyalarına girmeyi göze
almak demektir. Sevmeye kabiliyetin yoksa o gözlere
bakmayacaksın.
aLiSyA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
cafergot, etkileri, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557