Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık > İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgilerini burada bulabilir ve paylaşabilirsiniz..

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 21 Ekim 2014, 17:21   #1 (permalink)
Bayan Üye

aLiSyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2012
Nerden: balıkesir
Yaş: 31
(Mesajlar): 967
(Konular): 845
Burç:
Renkli Para : 2145
Aldığı Beğeni: 152
Beğendikleri: 118
Ruh Halim: Melek Gibi
Takım :
aLiSyA - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Carboplatin DBL Yan Etkileri

Karboplatin Nedir?

Karboplatin hücresel bölünmeyi ve gelişmeyi engelleyen (antineoplastik) bir ilaçtır. Karboplatin kanser hücrelerinin çoğalmasına engel olur, vücuttaki gelişimlerini ve yayılımlarını yavaşlatır.

Karboplatin aşağıdaki durumlarla ilgili bir ilaçtır:

yumurtalık kanseri
diğer kanser türleri

Karboplatin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Karboplatin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir Karboplatin?

Karboplatin sadece kanser kemoterapötik ilaçların kullanımında deneyimli, nitelikli sağlık profesyonellerinin denetimi altında uygulanmalıdır.

Karboplatin kullanımı sırasında şu gibi ciddi yan etkilerin rapor edildiği bilinmektedir: alerjik reaksiyonlar (nefes darlığı; boğazın (gırtlak) kapanması; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik; veya ürtiker (kurdeşen)); böbreklerde hasar (az idrar üretme ya da idrar üretememe, idrarda kan); işitme kaybı veya kulaklarda çınlama; kemik iliği fonksiyonlarında azalma ve kan problemleri (aşırı yorgunluk, kolay çürük oluşumu veya kanama; siyah, kanlı, katranımsı dışkı; ateş veya titreme, veya enfeksiyon belirtileri); ciddi mide bulantısı, kusma, ishal ve iştah kaybı; vb. Karboplatin ile tedavinin olası yan etkilerini doktorunuzla ele alınız ve tüm detayları konuşunuz.

Karboplatin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir Karboplatin?

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz öncelikle doktorunuza danışmadan Karboplatin kullanmayınız:

böbrek hastalığı;
kanama problemi;
zayıf kemik iliği fonksiyonu;
işitme bozukluğu (zayıflığı);
platine, platin içeren ürünlere veya mannitole karşı alerji.

Yukarıda belirtilen durumlardan herhangi birine sahipseniz, Karboplatin kullanımı tehlikeli olabilir.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Karboplatin Kullanabilir Miyim?

FDA gebelik kategorisi D. Karboplatin’in doğmamış bebek için zararlı olduğu bilinmektedir. Eğer hamileyseniz veya tedavi sırasında hamile kalma olasılığınız bulunuyorsa doktorunuz ile konuşmadan bu ilacı kullanmayınız. Eğer gerekiyorsa, Karboplatin ile tedavi sırasında hangi doğum kontrol yönteminin ugun olduğunu doktorunuzla birlikte ele alınız. Karboplatin’in anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Karboplatin tedavisi sırasında bebek emzirmekten kaçınılmalıdır.

Karboplatin’i Nasıl Kullanmalıyım?

Karboplatin sadece kanser kemoterapötik ilaçların kullanımında deneyimli, nitelikli sağlık profesyonellerinin denetimi altında uygulanmalıdır.

Tedavi edilecek kanserin cinsi ve diğer faktörlere bağlı olarak doktorunuz sizin için uygun olan ilaç miktarını ve kullanım sıklığını belirleyecektir. Eğer herhangi bir sorunuz, öğrenmek istedikleriniz veya tedavi süreci ile ilgili sizi endişelendiren konular var ise doktorunuzla mutlaka konuşunuz.

Karboplatin ile tedavi sırasında yeterli su alımı oldukça önemlidir. Doktorunuz tedavi sırasında damar içine sıvı uygulaması reçete edebilir ve/veya ağız yoluyla ilave (ekstra) sıvı alımını tavsiye edebilir.

Doktorunuz büyük olasılıkla Karboplatin ile tedavi sırasında hem gelişmeleri, hem de yan etkileri takip etmek amacı ile düzenli olarak planlanmış kan tahlilleri ve farklı diğer tıbbi testler isteyecektir.

Sağlık profesyoneliniz (hekim, eczacı, hemşire) üretici firmanın direktifleri doğrultusunda Karboplatin’i muhafaza edecektir. Eğer Karboplatin’i evde muhafaza edecekseniz sağlık profesyoneliniz tarafından verilen direktiflere uyunuz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer Karboplatin’in bir dozunu almayı unuttuysanız hemen doktorunuz ile iletişime geçiniz ve bilgi alınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer herhangi bir şekilde fazla dozda Karboplatin aldığınızdan şüpheleniyorsanız, hemen acil servisi arayarak yardım isteyiniz veya sağlık profesyoneliniz ile iletişime geçiniz.

Karboplatin’in doz aşımı belirtileri ilacın yan etkileri ile benzer olabilir ancak sıklıkla daha ağır etkiler gözlenebilir.

Karboplatin Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Karboplatin bağışıklık sistemi aktivitelerini zayıflatarak kişiyi enfeksiyonlara daha hassas hale getirebilir. Karboplatin tedavisi sırasında grip, soğuk algınlığı veya diğer bulaşıcı hastalıklara sahip kişilerle temas kurmaktan kaçınınız ve canlı haldeki virüsleri içeren aşılardan (örneğin: ağız yoluyla alınan polio aşısı) olmayınız. Buna ek olarak yeni aşı olmuş kişilerle de temas kurmayınız çünkü virüsün size geçme riski olabilir.

Karboplatin’in Yan Etkileri

Eğer Karboplatin sebebiyle aşağıda sıralanan ciddi yan etkilerden herhangi birini kendinizde görürseniz, hemen doktorunuzu arayınız ya da bir sağlık kurumuna başvurunuz:

alerjik reaksiyonlar (nefes darlığı; boğazın (gırtlak) kapanması; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik; veya ürtiker (kurdeşen));
böbreklerde hasar (az idrar üretme ya da idrar üretememe, idrarda kan);
kemik iliği fonksiyonlarında azalma ve kan problemleri (aşırı yorgunluk, kolay çürük oluşumu veya kanama; siyah, kanlı, katranımsı dışkı; ateş veya titreme, veya enfeksiyon belirtileri);
ciddi mide bulantısı, kusma ve iştah kaybı; veya
bulanık görme, renk algısında değişimler, geçici körlük ve diğer görme problemleri.

Diğer yandan aşağıdaki gibi daha hafif yan etkilerin meydana gelmesi muhtemeldir. Eğer Karboplatin kullanırken aşağıdakiler gibi yan etkilerle karşılaşırsanız ilacı kullanmaya devam ediniz ancak doktorunuzu arayınız:

işitme kaybı veya kulaklarda çınlama;
hissizlik veya belirli bölgelerde karıncalanma;
güçsüzlük, halsizlik;
hafif ila orta derecede mide bulantısı, kusma, veya iştah kaybı; veya
saç dökülmesi.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir; burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Karboplatin ile tedaviniz sırasında oluşan yan etkileri doktorunuzla birlikte detaylı şekilde görüşünüz.

Karboplatin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Karboplatin tedavisi sırasında ‘’canlı’’ aşı kullanmayınız. Karboplatin tedavisi sırasında canlı aşı uygulanması tehlikeli olabilir.

Karboplatin ile etkileşen farklı birçok ilaç olabilir. Karboplatin ile tedaviniz sırasında doktorunuza ve eczacınıza kullanmakta olduğunuz bütün ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz; bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Carboplatin DBL Enjektabl Solüsyon ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Carboplatin DBL Enjektabl Solüsyon ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Carboplatin DBL Enjektabl Solüsyon'u asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Carboplatin DBL Enjektabl Solüsyon'u sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Uyarı! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

Birinin gözlerine bakmak onun rüyalarına girmeyi göze
almak demektir. Sevmeye kabiliyetin yoksa o gözlere
bakmayacaksın.
aLiSyA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
carboplatin, dbl, etkileri, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557