Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık > İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgilerini burada bulabilir ve paylaşabilirsiniz..

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 21 Ekim 2014, 17:24   #1 (permalink)
Bayan Üye

aLiSyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2012
Nerden: balıkesir
Yaş: 31
(Mesajlar): 967
(Konular): 845
Burç:
Renkli Para : 2145
Aldığı Beğeni: 152
Beğendikleri: 118
Ruh Halim: Melek Gibi
Takım :
aLiSyA - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Cardura Yan Etkileri

Bilgi:
Her bir Cardura 2 mg Tablet; 2 mg Doksazosin’e eşdeğer Doksazosin mezilat içerir. Her bir Cardura 4 mg Tablet; 4 mg Doksazosin’e eşdeğer Doksazosin mezilat içerir.

Doksazosin Nedir?

Doksazosin kan damarlarının (toplardamar ve atardamar) gevşemesini ve genişlemesini sağlayarak kan dolaşımını geliştirir. Doksazosin ayrıca prostat ve idrar kesesi boynundaki kasları gevşeterek idrar yapmayı da kolaylaştırır.

Doksazosin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

hipertansiyon (yüksek kan basıncı),
iyi huylu prostat büyümesi.

Doksazosin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Doksazosin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Doksazosin kan basıncını düşürür ve baş dönmesi veya bayılmaya sebep olabilir. Bu durum özellikle ilacı ilk defa kullanıyorsanız veya ilacı tekrardan kullanmaya başladıysanız görülebilir. Bayılmayı engellemek için Doksazosin’in ilk dozunu yatmadan önce alınız. Eğer ilacı kullanırken baş dönmesi hissediyorsanız, ilacı yatmadan önce almaya devam edebilirsiniz.

İlk uyandığınızda baş dönmesi hissedebilirsiniz. Yatar pozisyondan kalkarken veya doğrulurken dikkatli ve yavaş hareket etmeniz bu hissi azaltabilir.

Eğer herhangi bir nedenle Doksazosin almayı bırakıp sonra tekrar kullanmaya başladıysanız, ilk birkaç dozda özellikle baş dönmesi veya hafif sersemlik hissedebilirsiniz.

Doksazosin katarakt ameliyatı sırasında göz bebeğinizi etkileyebilir. Doksazosin ile tedavi sırasında katarakt ameliyatı geçirecekseniz, cerrahınıza (hekiminize) hiç vakit kaybetmeden (belirli süre önceden) Doksazosin kullandığınızı söyleyiniz. Cerrahınız size söylemedikçe, ameliyattan önce ilacınızı kullanmayı bırakmayınız. Cerrahınızın (hekiminiz) direktiflerine uyunuz.

Doksazosin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Doksazosin katarakt ameliyatı sırasında göz bebeğinizi etkileyebilir. Doksazosin ile tedavi sırasında katarakt ameliyatı geçirecekseniz, cerrahınıza (hekiminize) hiç vakit kaybetmeden (belirli süre önceden) Doksazosin kullandığınızı söyleyiniz. Cerrahınız size söylemedikçe, ameliyattan önce ilacınızı kullanmayı bırakmayınız. Cerrahınızın (hekiminiz) direktiflerine uyunuz.

Karaciğer hastalığınız veya prostat kanseri öykünüz var ise bu ilacı kullanmadan önce hekiminize söyleyiniz. Böyle bir durumda Doksazosin ile tedaviniz süresince dozaj ayarlamaları ya da özel testler yapılmasına gereksinim duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Doksazosin’i Kullanabilir Miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. Gebeyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Doksazosin’in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermediği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Doksazosin’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. İlacı size tavsiye edilenden daha yüksek dozda veya daha uzun süre kullanmayınız. Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Her dozu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Doksazosin kan basıncını düşürür ve baş dönmesi veya bayılmaya sebep olabilir. Bu durum özellikle ilacı ilk defa kullanıyorsanız veya ilacı tekrardan kullanmaya başladıysanız görülebilir. Bayılmayı engellemek için Doksazosin’in ilk dozunu yatmadan önce alınız. Eğer ilacı kullanırken baş dönmesi hissediyorsanız, ilacı yatmadan önce almaya devam edebilirsiniz.

İlk uyandığınızda şiddetli baş dönmesi hissedebilirsiniz. Yatar pozisyondan kalkarken veya doğrulurken dikkatli ve yavaş hareket etmeniz bu hissi azaltabilir.

Eğer herhangi bir nedenle Doksazosin almayı bırakıp sonra tekrar kullanmaya başladıysanız, ilk birkaç dozda özellikle baş dönmesi veya hafif sersemlik hissedebilirsiniz.

Bu ilacın durumunuzu düzelttiğinden emin olmak için kan basıncı ve prostat kontrollerinizin düzenli aralıklarla yapılmasına gereksinim duyulabilir. Bu nedenle doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı kaçırmamanız ve ihmal etmemeniz önemlidir.

Eğer yüksek kan basıncı rahatsızlığı için tedavi görüyorsanız, kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuz aksini belirtmedikçe bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek kan basıncı genellikle belirtiler göstermez.

Doksazosin’i oda sıcaklığında, nem ve sıcaktan uzak bir ortamda muhafaza ediniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti gelmişse almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Eğer birkaç gün üst üste ilacınızı almayı unuttuysanız, ilacınızı tekrar almaya başlamadan önce doktorunuzu arayınız. Kısa bir süre için daha düşük dozda Doksazosin kullanmanız gerekebilir.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız bir acil servisi arayarak destek alınız.

Uyuşukluk, uyuşma, bayılma veya nöbet (istem dışı kasılmalar) geçirme doz aşımı belirtilerindendir.

Doksazosin Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Doksazosin düşünce, davranış ve tepkilerde bozulma gibi yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç kullanıyorsanız veya dikkat gerektiren bir iş yapıyorsanız dikkatli olunuz. Alkol almaktan kaçınınız. Alkol Doksazosin’in olası yan etkilerini arttırabilir.

Uyku verebilecek diğer ilaçları (soğuk algınlığı ilaçları, ağrı kesici ilaçlar, kas gevşetici ilaçlar ve nöbet, depresyon veya anksiyete için kullanılan ilaçlar) kullanmaktan kaçınınız. Bunlar Doksazosin’in sebep olduğu uykulu olma halini daha da arttırabilir.

Doksazosin’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer;

Hızlı kalp atışları veya kalp çarpıntısı;
Sersemlik hissi, bayılma;
Ellerde, bileklerde veya ayaklarda şişlik; veya
Ağrılı ya da 4 saat veya daha fazla süren penis ereksiyonu

gibi ciddi yan etkilerle karşılaşırsanız hemen doktorunuzu arayınız.

Bunun yanında daha hafif yan etkilerin ortaya çıkması muhtemeldir. Bunlar;

Güçsüzlük, kuvvetsizlik;
Başağrısı;
Baş dönmesi;
İshal, mide ağrısı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Doksazosin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Doksazosin ile etkileşen diğer başka ilaçlar mevcut olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün ilaçlar ve diğer alternatif tıp methodları hakkında bilgi veriniz; bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Cardura Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Cardura Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Cardura Tablet'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Cardura Tablet'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Uyarı! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

Birinin gözlerine bakmak onun rüyalarına girmeyi göze
almak demektir. Sevmeye kabiliyetin yoksa o gözlere
bakmayacaksın.
aLiSyA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
cardura, etkileri, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557