Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık > İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgilerini burada bulabilir ve paylaşabilirsiniz..

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 21 Ekim 2014, 17:32   #1 (permalink)
Bayan Üye

aLiSyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2012
Nerden: balıkesir
Yaş: 31
(Mesajlar): 967
(Konular): 845
Burç:
Renkli Para : 2145
Aldığı Beğeni: 152
Beğendikleri: 118
Ruh Halim: Melek Gibi
Takım :
aLiSyA - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Carena İ.V Yan Etkileri

Bilgi:
Aminofilin bir teofilin tuzudur ve Teofilin etilendiamin olarak da bilinir.
Carena (Enjeksiyonluk Teofilin) Nedir?

Teofilin bronşları genişleten bir ilaçtır. Teofilin akciğerlerdeki ve göğüsteki kasları gevşeterek ve aynı zamanda akciğerleri, bronşlarda spazmlarla kasılmaya sebep olan alerjenlere ve diğer etkenlere karşı daha az duyarlı hale getirerek çalışır.

Teofilin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

astım;

bronşlarda alerjenlerin (hayvan tüyü, sigara dumanı, vb.) neden olduğu kasılmalar ve solunum zorluğu;

sol kalp yetmezliğinin neden olduğu akciğer ödemi ve gece ortaya çıkan solunum zorluğu;

kronik bronşit¹ ve KOAH - kronik obstrüktif akciğer hastalığı (kronik tıkayıcı havayolu hastalığı) olan kişilerde bronşlarda meydana gelen kasılmaların önlenmesi ve tedavisi (¹kronik bronşit: Birbirini izleyen en az iki yıl içinde en az 3 ay arka arkaya devam eden ve balgam çıkarma ile birlike olan öksürük.);

Cheyne – Stokes solunumu* (*Cheyne – Stokes solunumu: Solunum durması, yüzeysel ve derin solunum ile seyreden solunum şeklidir. Solunumun derinliğinde ritmik dalgalanmalar vardır. Cheyne – Stokes solunumu derin beyin ve beyincik hasarları, konjestif kalp yetmezliği, ağır kalp yetmezliği ve sinirsel kökenli koma durumlarında ortaya çıkar).

Teofilin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Bu ilaç hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.
Carena (Enjeksiyonluk Teofilin) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer Teofilin’in türünde (tablet, kapsül, vb.), markasında veya kuvvetinde herhangi bir değişiklik olursa dozaj ihtiyaçlarınız değişebilir. Doktorunuz tarafından reçete edilen ilacın doğru formda ve markada olup olmadığına dikkat ediniz ve doktorunuz ile konuşunuz. Eczaneden ilacı alırken herhangi bir sorun veya sorularınız olursa eczacınıza sorunuz.

Doktorunuz ile konuşmadan sigaraya başlamayınız veya sigarayı bırakmayınız. Sigara kullanımındaki değişimler vücudunuzun Teofilin’i kullanım şeklini değiştirebilir ve farklı bir doz kullanmanız gerekebilir. Kahve, çay, kola ve çikolata gibi kafein içeren yiyecek ve içeceklerden kaçınınız. Kafein Teofilin’in bazı olası yan etkilerini arttırabilir.

Teofilin ile etkileşen birçok farklı ilaç olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız. Kullandığınız tüm ilaçların bir listesini yanınızda taşıyınız ve bu listeyi sizi tedavi eden doktorunuza, eczacınıza veya sağlık profesyoneline gösteriniz.

Daha yaşlı yetişkinlerin Teofilin’in yan etkilerine maruz kalmaları daha olasıdır.
Carena (Enjeksiyonluk Teofilin) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Teofilin'e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

aktif mide - oniki parmak bağırsağı ülseri;

aktif gastrit* (*gastrit: Mide yüzeyinin iltihabi durumu.).

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Teofilin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

mide veya oniki parmak bağırsağı ülseri;

epilepsi (sara) veya diğer nöbet bozuklukları;

herhangi bir kalp ritim problemi;

konjestif kalp yetmezliği;

akciğerlerde sıvı toplanması;

normalden az çalışan tiroid;

yüksek ateş;

karaciğer hastalığı (siroz veya hepatit gibi);

böbrek hastalığı;

yakın geçmişte sigara veya marihuana bırakma.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Teofilin kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da Teofilin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Carena (Enjeksiyonluk Teofilin) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Teofilin anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Carena (Enjeksiyonluk Teofilin) Kullanabilir miyim?

Teofilin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Baş dönmesi, titreme, endişeli ruh hali gibi yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle ilacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.
Carena (Enjeksiyonluk Teofilin’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Bu ilaç toplardamara infüzyon yoluyla uygulanır. İlacın infüzyon yoluyla uygulanması büyük dikkat ve deneyim gerektiren bir uygulama şeklidir. Yapılacak ufak bir hata çok ciddi sorunlara yol açabilir; bu nedenle enjeksiyonluk Teofilin’i kullanırken mutlaka bir sağlık profesyonelinden yardım alınız.

Eğer Teofilin’in türünde (tablet, kapsül, vb.), markasında veya kuvvetinde herhangi bir değişiklik olursa dozaj ihtiyaçlarınız değişebilir. Doktorunuz tarafından reçete edilen ilacın doğru formda ve markada olup olmadığına dikkat ediniz ve doktorunuz ile konuşunuz. Eczaneden ilacı alırken herhangi bir sorun veya sorularınız olursa eczacınıza sorunuz.

Doktorunuz ile konuşmadan sigaraya başlamayınız veya sigarayı bırakmayınız. Sigara kullanımındaki değişimler vücudunuzun Teofilin’i kullanım şeklini değiştirebilir ve farklı bir doz kullanmanız gerekebilir.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Mide bulantısı, kusma, uykusuzluk, titremeler, huzursuzluk, düzensiz kalp atışları, nöbet (irade dışı kasılmalar). Teofilin’in doz aşımından kaynaklanan nöbetler (krizler) ölüme veya beyinde kalıcı hasarlara sebep olabilir.
Carena (Enjeksiyonluk Teofilin) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Teofilin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Baş dönmesi, titreme, endişeli ruh hali gibi yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle ilacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Kahve, çay, kola ve çikolata gibi kafein içeren yiyecek ve içeceklerden kaçınınız. Kafein Teofilin’in bazı olası yan etkilerini arttırabilir.
Carena (Enjeksiyonluk Teofilin’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Teofilin kullanımını durdurunuz, hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

nöbet (irade dışı kasılmalar);

ağır ve sürekli mide bulantısı ve kusma, başağrısı, hızlı veya düzensiz kalp atışları, uyku sorunları (uykusuzluk);

kan öksürme veya kahve telvesi şeklinde kusma;

huzursuz, alıngan, asabi, çok sinirli hissetme.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

hafif mide bulantısı, kusma, iştah kaybı;

huzursuzluk, titreme, uykusuzluk;

başağrısı, sersemlik hali, baş dönmesi.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Carena (Enjeksiyonluk Teofilin) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Teofilin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

eritromisin içeren ilaçlar (Erythrocin, Eritrosif, Eritro);

klindamisin içeren ilaçlar (Cleocin, Clin, Klindan vb.);

linkomisin hidroklorür (Lincocin, Linkoles, Linkomed, Linkomisin İE, Linkosol, Linosin vb.);

allopürinol içeren ilaçlar (Allo-Ürik, Ürikoliz);

efedrin hidroklorür (Efedrin, Ephedrin, Griban vb.);

lityum karbonat (Lithuril);

fenitoin sodyum (Epanutin, Epitoin, Phenhydan, Phenytoin, Epdantoin, Hydantin);

pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin)];

metotreksat (Emthexate, Methotrexat, Trexan, Zexat);

doğum kontrol hapları [klormadinon asetat & etinil estradiol (Belara); etinil estradiol & dezojestrel (Desolett, Myralon); etinil estradiol & jestoden (Ginera); etinil estradiol & levonorjestrel (Microgynon, Miranova, Preven); etinil estradiol & drospirenon (Yasmin); levonorjestrel (Norlevo) vb. ];

propranolol hidroklorür (Dideral);

rifampin (Rifadin, Rifcap, Rifex);

antiaritmik ilaçlar [amiodaron hidroklorür (Cordarone); propafenon hidroklorür (Rytmonorm); Kinidin (Longacor, Natisedine, Quinicardine); lidokain hidroklorür (Aritmal, Lidobag, Lidosel) vb. ];

ritonavir (Norvir);

kortikosteroidler [prednizolon (Deltacortril, Neocorten, Prednisolon); betametazon (Celestone, Diprospan); deflazakort (Flantadin); deksametazon (Dekort, Deksalon, Onadron); metilprednizolon (Depo-Medrol, Prednol) vb. ];

idrar söktürücüler [klortalidon (Hygroton, Regroton); indapamid (Flubest, Fludex, Flutans, Fludin, Flupamid, İndapen, İndurin, İndamid); furosemid (Lasix, Furomid, Desal); spironolakton (Aldacton); kombinasyon haldeki idrar söktürücüler (Moduretic, Triamteril, Aldactazide); mannitol (%20 Mannitol, %20 Mannitol-Biosel Solüsyonu) vb. ];

izoniazit (I.N.H Tablet);

enoksasin (Enoksetin);

tetrasiklinler [doksisiklin hiklat (Monodoks, Tetradoks); tetrasiklin (Tetra, Tetralet, Tetramin) ].

Bu liste Teofilin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Teofilin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız. Kullandığınız tüm ilaçların bir listesini yanınızda taşıyınız ve bu listeyi sizi tedavi eden doktorunuza, eczacınıza veya sağlık profesyoneline gösteriniz.
Carena (Enjeksiyonluk Teofilin’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Carena'yı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak bir ortamda muhafaza ediniz.
Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Carena İ.V. İnfüzyon İçin Ampul ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Carena İ.V. İnfüzyon İçin Ampul ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Carena İ.V. İnfüzyon İçin Ampul 'u asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Carena İ.V. İnfüzyon İçin Ampul 'u sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

Birinin gözlerine bakmak onun rüyalarına girmeyi göze
almak demektir. Sevmeye kabiliyetin yoksa o gözlere
bakmayacaksın.
aLiSyA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
carena, etkileri, iv, yan, ıv


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557