Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık > İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgilerini burada bulabilir ve paylaşabilirsiniz..

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 21 Ekim 2014, 17:33   #1 (permalink)
Bayan Üye

aLiSyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2012
Nerden: balıkesir
Yaş: 31
(Mesajlar): 967
(Konular): 845
Burç:
Renkli Para : 2145
Aldığı Beğeni: 152
Beğendikleri: 118
Ruh Halim: Melek Gibi
Takım :
aLiSyA - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Dalman AQ Yan Etkisi

Bilgi:
Bilgi: Nazal; burun ile ilgili ilaçları, durumları ifade etmek için kullanılan; ‘burun ile ilgili’ manasına gelen bir terimdir. Genellikle burun spreyleri ve damlalar için kullanılır.

Flutikazon propiyonat nazal Nedir?

Flutikazon propiyonat bir steroiddir. Flutikazon propiyonat vücutta iltihabi durumlara yol açan maddelerin salınımını ve reaksiyonlarını engeller.

Flutikazon propiyonat nazal aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

mevsimlere bağlı alerjik nezlenin (saman nezlesi) önlenmesi ve giderilmesi;
yıl boyu devam eden alerjik nezlenin (pereniyal alerjik rinit) önlenmesi ve giderilmesi.

Flutikazon propiyonat burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


Flutikazon propiyonat nazal Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer ketokonazol (Ketoral, Nizoral) gibi mantara karşı herhangi bir ilaç ya da ritonavir (Norvir) gibi herhangi bir HIV ilacı kullanıyorsanız Flutikazon propiyonat nazal kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Flutikazon propiyonat nazal kullanımı sırasında ağır veya sürekli burun kanaması, görme problemleri, burunda iyileşmeyen yaralar gibi durumlardan herhangi biri ile karşılaşırsanız hemen doktorunuza bildiriniz.

Her kullanımdan önce ilaç şişesini iyice çalkalayınız. Bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizin iyileşmesi birkaç günü bulabilir. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. 1 hafta sonra belirtilerinizde iyileşme olmazsa doktorunuz ile görüşünüz.

Flutikazon propiyonat nazal vücutta enfeksiyonlarla savaşan kan hücrelerinin azalmasına sebep olabilir. Hasta veya enfeksiyonlu kişilere yakın olmaktan kaçınınız. Kızamık veya su çiçeğine maruz kalırsanız önleyici tedavi için doktorunuza başvurunuz.

Steroid ilaçlar çocuklarda gelişimi etkileyebilir. Eğer Flutikazon propiyonat nazal kullanırken çocuğunuzun normalden daha yavaş geliştiğini düşünüyorsanız durumu doktorunuza bildiriniz.

Flutikazon propiyonat nazal Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Flutikazon propiyonat’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza herhangi bir hastalık veya enfeksiyon geçirip geçirmediğinizi bildiriniz. Eğer böyle bir durum varsa iyileşene kadar Flutikazon propiyonat nazal kullanamayabilirsiniz.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Flutikazon propiyonat nazal kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

göz tansiyonu (glokom);
gözlerde uçuk virüsü;
tüberküloz (verem) veya başka bir enfeksiyon ya da hastalık;
burun içinde yaralar veya ülser;
son zamanlarda burun ile ilgili herhangi bir kaza veya ameliyat geçirmiş olmak.

Steroid ilaçlar çocuklarda gelişimi etkileyebilir. Eğer Flutikazon propiyonat nazal kullanırken çocuğunuzun normalden daha yavaş geliştiğini düşünüyorsanız durumu doktorunuza bildiriniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Flutikazon propiyonat nazal Kullanabilir miyim?

Flutikazon propiyonat nazal'ın anne karnındaki bebek için zararlı olup olmadığı bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz. Flutikazon propiyonat nazal'ın anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan Flutikazon propiyonat nazal kullanmayınız.

Flutikazon propiyonat nazal’ı Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Spreyi ilk defa kullanmadan önce sprey pompasını hazırlamalısınız. Şişeyi iyice çalkalayınız ve yüzünüzden uzak havaya doğru düzenli bir püskürtme elde edene kadar birkaç kez (genellikle 6 ila 7 kez) sıkınız. İnce bir sis belirene kadar spreyi sıkınız. Eğer 1 haftadan fazla süre spreyi kullanmazsanız spreyi kullanmadan önce tekrar aynı işlemi uygulayınız.

Uygulama şişesinin kullanımı:

Burnunuzu temizleyiniz.
Şişeyi çalkalayınız. Koruyucu kapağı çıkarınız.
Parmağınızla bastırarak burun deliklerinizden birini kapatınız. Pompanın ucunu diğer burun deliğinize sokunuz. Başınızı hafifçe öne eğerken şişeyi dik tutunuz.
Burnunuzdan yavaşça nefes almaya başlayınız ve nefesinizi içeri çekerken parmaklarınızla bir kere bastırarak burnunuza ilacı püskürtünüz. Daha sonra nefesinizi ağzınızdan veriniz. Aynı işlemi önerilen sayıda dozu uygulayıncaya kadar tekrarlayınız. Daha sonra aynı işlemi diğer burun deliğiniz için tekrarlayınız.
Spreyi kullandıktan sonra temiz bir mendil veya kağıt mendil ile pompanın ucunu siliniz ve kapağını kapatınız.

Uygulama aplikatörünün temizlenmesi:

Aplikatörü çıkarınız ve ılık su ile yıkayınız.
Aplikatörü sallayarak aşırı suyu uzaklaştırınız ve ılık bir yerde kurumaya bırakınız. Aşırı ısıdan kaçınınız.
Aplikatör kuruduktan sonra tekrar şişesinin üzerine yerleştiriniz. Toz kapağını kapatınız.
Eğer aplikatör tıkanırsa, yukarıda belirtildiği gibi temizleyebilir ve ılık suda bekletebilirsiniz. Soğuk musluk suyu altında yıkadıktan sonra kurutup, şişesinin üzerine yerleştiriniz. Aplikatörün tıkanıklığını toplu iğne ve diğer keskin aletlerle açmayı denemeyiniz.

Her kullanımdan önce ilaç şişesini iyice çalkalayınız. Bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizin iyileşmesi birkaç günü bulabilir. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. 1 hafta sonra belirtilerinizde iyileşme olmazsa doktorunuz ile görüşünüz.

Bu ilacın burnunuzda veya sinüslerinizde zararlı etkilere sebep olup olmadığından emin olabilmek için doktorunuz düzenli aralıklarla sizi kontrol etmek isteyebilir. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir dozu kullanmayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu kullanınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa kullanmadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende kullanmaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç kullanmayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Flutikazon propiyonat nazal’ın doz aşımının hayati tehlike yaratması beklenmez. Ancak steroidlerin uzun süreli yüksek dozda kullanılması; ciltte incelme, kolay çürük oluşumu, vücut yağlarının yer değiştirmesi ( özellikle boyun, yüz, sırt, bel bölgesinde), yüzde artan akne veya tüylenme, adet problemleri, iktidarsızlık ya da sekse olan ilginin azalması gibi durumlara yol açabilir.

Flutikazon propiyonat nazal Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Bu ilacın gözlerinize temas etmesine izin vermeyiniz. Eğer ilaç gözünüze kaçarsa bol su ile yıkayınız ve doktorunuzu arayınız.

Flutikazon propiyonat nazal vücutta enfeksiyonlarla savaşan kan hücrelerinin azalmasına sebep olabilir. Hasta veya enfeksiyonlu kişilere yakın olmaktan kaçınınız. Kızamık veya su çiçeğine maruz kalırsanız önleyici tedavi için doktorunuza başvurunuz.

Flutikazon propiyonat nazal’ın Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

ağır veya sürekli burun kanaması;
burunda iyileşmeyen yaralar;
görme problemleri.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

başağrısı, ateş;
küçük burun kanaması;
burunda kuruluk, tahriş;
sinüs ağrısı, boğazda tahriş, boğaz ağrısı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Flutikazon propiyonat nazal ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Flutikazon propiyonat nazal kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

ketokonazol (Ketoral, Nizoral);

ritonavir (Norvir).

Bu liste Flutikazon propiyonat nazal ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Flutikazon propiyonat nazal ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Flutikazon propiyonat nazal’ı Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Bu ilacı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak bir ortamda dik pozisyonda muhafaza ediniz. İlacı dondurmayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Dalman AQ Nazal Sprey ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Dalman AQ Nazal Sprey ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Dalman AQ Nazal Sprey 'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Dalman AQ Nazal Sprey 'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

Birinin gözlerine bakmak onun rüyalarına girmeyi göze
almak demektir. Sevmeye kabiliyetin yoksa o gözlere
bakmayacaksın.
aLiSyA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
aq, dalman, etkisi, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557