Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık > İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgilerini burada bulabilir ve paylaşabilirsiniz..

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 30 Ekim 2014, 13:22   #1 (permalink)
Bayan Üye

aLiSyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2012
Nerden: balıkesir
Yaş: 31
(Mesajlar): 967
(Konular): 845
Burç:
Renkli Para : 2145
Aldığı Beğeni: 152
Beğendikleri: 118
Ruh Halim: Melek Gibi
Takım :
aLiSyA - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Demeprazol Yan Etkileri

İlaç Etken Maddesi:
Omeprazol
İlaç Marka İsmi:
Demeprazol Kapsül
Demeprazol (Omeprazol) Nedir?

Omeprazol midede üretilen asit miktarını azaltır.

Omeprazol aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

aşırı mide asidinin yol açtığı gastroözofajeal reflü* hastalığı ve diğer durumlar(*gastroözofajeal reflü: mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi.)

eroziv yemek borusu iltihaplanması (mide asidinin yemek borusuna zarar vermesi).

Omeprazol, Helicobakter pylori kaynaklı enfeksiyonun yol açtığı mide ülseri varlığında antibiyotiklerle birlikte verilebilir.

Omeprazol burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Demeprazol (Omeprazol) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Mide ekşimesi ve göğüste ağrılı yanma hissi sıklıkla kalp krizinin erken belirtileriyle karıştırılır. Eğer göğüs ağrısı ya da ağırlık çökmesi hissi, baş dönmesi, kol ve/veya omuza yayılan ağrı, terleme, bulantı, kusma, genel olarak hasta hissetme gibi belirtilere sahipseniz acil sağlık yardımı isteyiniz.

Omeprazol kullanmaya başlamadan önce, eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa veya karaciğer rahatsızlığınız ya da kalp rahatsızlığınız varsa doktorunuza bildiriniz. Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz Omeprazol’ü güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bazı rahatsızlıklar Omeprazol ve antibiyotik kombinasyonu ile tedavi edilirler. Durumunuzun en iyi şekilde tedavi edilmesi için doktorunuz tarafından belirtilen tüm ilaçları kullanınız. Her bir ilacınız ile birlikte bulunan prospektüs veya hasta bilgilendirme broşürünü okuyunuz. Doktorunuzun tavsiyesi olmadıkça ilacınızın dozunu veya alım sıklığını değiştirmeyiniz.

Omeprazol’ü doktorunuz tarafından size reçete edilen (belirtilen) süre boyunca kullanınız. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir ancak doktorunuzun size belirttiği süre boyunca ilacınızı kullanmaya devam ediniz.
Demeprazol (Omeprazol) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Mide ekşimesi ve göğüste ağrılı yanma hissi sıklıkla kalp krizinin erken belirtileriyle karıştırılır. Eğer göğüs ağrısı ya da ağırlık çökmesi hissi, baş dönmesi, kol ve/veya omuza yayılan ağrı, terleme, bulantı, kusma, genel olarak hasta hissetme gibi belirtilere sahipseniz acil sağlık yardımı isteyiniz.

Eğer Omeprazol’e alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız. Omeprazol kullanmaya başlamadan önce, eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa veya karaciğer rahatsızlığınız ya da kalp rahatsızlığınız varsa doktorunuza bildiriniz. Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz Omeprazol’ü güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bazı rahatsızlıklar Omeprazol ve antibiyotik kombinasyonu ile tedavi edilirler. Durumunuzn en iyi şekilde tedavi edilmesi için doktorunuz tarafından belirtilen tüm ilaçları kullanınız. Her bir ilacınız ile birlikte bulunan prospektüs veya hasta bilgilendirme broşürünü okuyunuz. Doktorunuzun tavsiyesi olmadıkça ilacınızın dozunu veya alım sıklığını değiştirmeyiniz.

Eğer aşağıda sıralanan durumlara sahipseniz, doktorunuzun tavsiyesi olmadan Omeprazol’ü kullanmayınız:

yutma esnasında sıkıntı veya ağrı;

kanlı ya da siyah dışkı;

kan ya da kahve telvesi benzeri kusma;

3 aydan fazla süredir devam eden mide ekşimesi ve göğüste ağrılı yanma hissi;

sıklıkla göğüs ağrısı;

hırıltılı nefes sesi ile birlikte mide ekşimesi, göğüste ağrılı yanma hissi;

açıklanmamış kilo kaybı;

bulantı ya da kusma; veya

mide ağrısı.

Doktorunuzun tavsiyesi olmadan bu ilacı çocuklara vermeyiniz.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Demeprazol (Omeprazol’ü) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Omeprazol doğmamış bebeğe zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildiriniz. Omeprazol anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Demeprazol (Omeprazol’ü) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Kapsül formdaki ilacınızın her bir dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Omeprazol genellikle yemeklerden önce alınır. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Kapsül formdaki ilacınızı kırmayınız, çiğnemeyiniz veya açmayınız. Hapı bir bütün olarak yutunuz.

Eğer kapsülü bütün olarak yutamıyorsanız, kapsülü açınız ve kapsülün içindeki ilacı kaşık dolusu elma püresine serpiniz. Karışımı çiğnemeden hemen yutunuz. Bu karışımı daha sonra kullanmak için saklamayınız. Boş kapsülleri atınız.

Enjeksiyonluk formda hazırlanan Omeprazol ise toplar damar içine verilmek suretiyle uygulanır.

Omeprazol’ü doktorunuz tarafından size reçete edilen (belirtilen) süre boyunca kullanınız. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir ancak doktorunuzun size belirttiği süre boyunca ilacınızı kullanmaya devam ediniz.

Omeprazol’ü kullanırken belirtileriniz iyileşmezse veya daha kötü hale gelirse, doktorunuzla görüşünüz.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Omeprazol’ün doz aşımı belirtileri arasında şu gibi durumlar gözlenebilir: uyuşukluk, bulanık görme, bulantı, kusma, terleme, baş ağrısı, hızlı kalp atımı ya da ağız kuruluğu.
Demeprazol (Omeprazol) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Omeprazol kullanımınız süresince içecek, yiyecek ya da aktivitelerle ilgili bir kısıtlama konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
Demeprazol (Omeprazol’ün) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı isteyiniz: ürtiker (kurdeşen); aşırı mide ağrısı; nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

mide bulantısı, kusma;

mide ağrısı, şişkinlik;

ishal; veya

baş ağrısı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.
Demeprazol (Omeprazol) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Omeprazol kullanmadan önce, eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, doktorunuza bildiriniz:

ampisilin içeren ilaçlar (Alfasid, Alfasilin, Ampisid, Ampisina, Azosilin, Combicid, Duobak, Duobaktam, Duocid, Makrosilin, Penbisin, Sulcid, Silina);

ketokonazol (Fungoral, Ketoral, Nizoral);

varfarin sodyum (Coumadin, Orfarin);

klopidogrel hidrojen sülfat (Diloxol, Karum, Pingel, Planor, Plavix);

disülfiram (Antabus);

siklosporin (Gengraf, Sandimmun, Sandimmun Neoral);

takrolimus (Prograf);

fenitoin (Epdantoin, Hidantin);

teofilin içeren ilaçlar (Bronkolin 300, Pirasmin, Talotren, Teobag, [Teokap SR]], Teosel, Xanthium, Carena, Filinsel, Asmafilin, Butofilin SR vb.);

demir preparatları [demir sülfat (Oroferon, Tardyferon, Gynoferon); demir fumarat (Vi-Fer); demir III amonyum sitrat (Ferro Aroma, Nüklofer Tonik, Samson); demir glukonat (Lösferron, Ferro-Vital); demir glisin sülfat (Ferro-Sanol, Ferro-Sanol B); demir-folik asit (Duofer, Ferrum Fort Hausmann, Gyno-Tardyferon); demir sorbitol (Jectofer) vb.]

benzodiazepinler [diazepam (Diapam, Diazem, Nervium); alprazolam (Xanax); klorazepat dipotasyum (Anksen, Tranxilene); klordiazepoksit (Klipaks, Librax); lorazepam (Ativan Expidet); medazepam (Tranko-Buskas)].

Bu liste Omeprazol ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Omeprazol ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz satılan ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Demeprazol (Omeprazol’ü) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Omeprazol’ü oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.
Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Demeprazol Kapsül ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Demeprazol Kapsül ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Demeprazol Kapsül'ü asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Demeprazol Kapsül'ü sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

Birinin gözlerine bakmak onun rüyalarına girmeyi göze
almak demektir. Sevmeye kabiliyetin yoksa o gözlere
bakmayacaksın.
aLiSyA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
demeprazol, etkileri, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557