Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık > İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgilerini burada bulabilir ve paylaşabilirsiniz..

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 30 Ekim 2014, 17:28   #1 (permalink)
Bayan Üye

aLiSyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2012
Nerden: balıkesir
Yaş: 31
(Mesajlar): 967
(Konular): 845
Burç:
Renkli Para : 2145
Aldığı Beğeni: 152
Beğendikleri: 118
Ruh Halim: Melek Gibi
Takım :
aLiSyA - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Eifel Göz Damlası Yan Etkileri

İlaç Etken Maddesi:
Betaksolol hidroklorür
İlaç Marka İsmi:
Eifel Göz Damlası

Bilgi:
Oftalmik (göz ile ilgili) & 1 ml Eifel Göz Damlası, 5 mg Betaksolol'e eşdeğer 5.6 mg Betaksolol hidroklorür içerir.
Eifel (Betaksolol oftalmik) Nedir?

Betaksolol oftalmik göz içindeki basıncı düşüren bir ilaçtır. Betaksolol oftalmik beta blokör grubu bir ilaçtır.

Betaksolol oftalmik aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

yüksek göz içi basıncı;

göz tansiyonu (glokom);

kronik açık açılı göz tansiyonu (açık açılı glokom, geniş açılı göz tansiyonu);

solunum yolu hastalığı ile birlikte bulunan göz tansiyonu (glokom) hastalığı;

oküler hipertansiyon¹;

solunum yolu hastalığı ile birlikte bulunan oküler hipertansiyon.

(¹oküler hipertansiyon: Göz içi basıncının 21 mm Hg’nın üzerinde olduğu ve gözde herhangi bir hasarın oluşmadığı ancak yakından takip edilmesi gereken klinik durum).

Betaksolol oftalmik burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Eifel (Betaksolol oftalmik) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer Betaksolol'e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da ağır kalp yetmezliği, geçmişte kardiyojenik şok¹ veya sinüs bradikardisi² öyküsü gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.

(¹kardiyojenik şok: Kalp hastalığına bağlı ya da kalpten kaynaklanan şok tablosu. Ciddi bir kalp hastalığına bağlı olarak kalbin birim zamanda pompaladığı kan miktarındaki düşmeden kaynaklanan şok.)

(²sinüs bradikardisi: Kalpteki iletim sisteminin tempocusu olan odaktan (sinoatriyal düğümden) dakikada 60’tan az uyarı çıkması.)

Bronşit, amfizem³, astım veya kronik tıkayıcı havayolu hastalığı (KOAH) gibi solunum problemleri, geçmişte kalp hastalığı veya konjestif kalp yetmezliği öyküsü, diyabet (şeker hastalığı), geçmişte felç (inme), kan pıhtılaşması veya dolaşım problemleri öyküsü, tiroid hastalığı ya da herhangi bir kas bozukluğu [çizgili kas zayıflığı (miyastenia gravis), vb.] gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

(³amfizem: Bir organa hava ya da gazın sızıp, orada birikmesi.)

Damlalığın ucunun eller ve göz de dahil olmak üzere herhangi bir yüzeyle temasına izin vermeyiniz. Eğer damlalık kirlenir veya mikrop kaparsa gözde enfeksiyona sebep olabilir ve bu durum görme kaybına veya gözde ciddi hasara sebep olabilir.

Betaksolol oftalmik bazen diğer göz ilaçları ile birlikte verilir. Doktorunuz tarafından reçete edilmemiş olan başka bir göz ilacı kullanmayınız. Eğer başka bir göz ilacı kullanıyorsanız Betaksolol oftalmik kullanımından en az 10 dakika önce veya sonra kullanınız. İlaçları aynı anda kullanmayınız.

Kontakt lensleriniz gözünüzdeyken bu ilacı kullanmayınız. Betaksolol oftalmik yumuşak kontakt lensler tarafından emilebilecek koruyucu bir madde içerebilir. Betaksolol kullandıktan sonra kontakt lenslerinizi takmadan önce en az 15 dakika bekleyiniz.
Eifel (Betaksolol oftalmik) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Betaksolol’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

ağır kalp yetmezliği;

geçmişte kardiyojenik şok¹ öyküsü;

geçmişte sinüs bradikardisi² öyküsü.

(¹kardiyojenik şok: Kalp hastalığına bağlı ya da kalpten kaynaklanan şok tablosu. Ciddi bir kalp hastalığına bağlı olarak kalbin birim zamanda pompaladığı kan miktarındaki düşmeden kaynaklanan şok.)

(²sinüs bradikardisi: Kalpteki iletim sisteminin tempocusu olan odaktan (sinoatriyal düğümden) dakikada 60’tan az uyarı çıkması.)

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Betaksolol oftalmik’i güvenli şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya özel testlere ihtiyacınız olabilir:

diyabet (şeker hastalığı);

geçmişte felç (inme), kan pıhtılaşması veya dolaşım problemleri öyküsü;

tiroid hastalığı;

herhangi bir kas bozukluğu [çizgili kas zayıflığı (miyastenia gravis), vb.];

geçmişte kalp hastalığı veya konjestif kalp yetmezliği öyküsü;

bronşit, amfizem³, astım veya kronik tıkayıcı havayolu hastalığı (KOAH) gibi solunum problemleri.

(³amfizem: Bir organa hava ya da gazın sızıp, orada birikmesi.)
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Eifel (Betaksolol oftalmik) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Betaksolol oftalmik'in anne karnındaki bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz. Betaksolol oftalmik'in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Eifel (Betaksolol oftalmik) Kullanabilir miyim?

Betaksolol oftalmik bulanık görmeye sebep olabilir. Eğer damlatma sırasında görmede bulanıklık meydana gelirse, araç veya makine kullanmadan önce görüşün netleşmesi için bekleyiniz. Araç kullacaksanız ya da iyi görmenizi gerektirecek bir iş yapacaksanız dikkatli olmalısınız.
Eifel (Betaksolol oftalmik) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz. İlacın içindeki kullanım talimatlarını takip ediniz.

Göz damlasını kullanmadan önce ellerinizi yıkayınız. Kontakt lensleriniz gözünüzdeyken bu ilacı kullanmayınız. Betaksolol oftalmik yumuşak kontakt lensler tarafından emilebilecek koruyucu bir madde içerebilir. Betaksolol kullandıktan sonra kontakt lenslerinizi takmadan önce en az 15 dakika bekleyiniz.

Göz damlasının uygulanışı:

Kafanızı hafifçe geriye doğru yatırınız ve alt göz kapağını aşağıya doğru çekiniz. Damlalığı gözünüzün üstüne getiriniz, yukarı ve uzağa bakınız daha sonra damlayı damlatıp gözünüzü kapatınız.

Parmağınızı hafifçe gözünüzün iç kenarına (burnunuzun yanı) bastırıp yaklaşık 1 dakika bekleyiniz ve damlanın gözyaşı kanalından içeri akmasını engelleyiniz. Eğer aynı göze birden fazla damla kullanıyorsanız ikinci damlayı damlatmadan önce 5 dakika bekleyiniz.

Damlalığın ucunun eller ve göz de dahil olmak üzere herhangi bir yüzeye dokunmasına izin vermeyiniz. Eğer damlalık kirlenir veya mikrop kaparsa gözde enfeksiyona sebep olabilir ve bu durum görme kaybına veya gözde ciddi hasara sebep olabilir.

Eğer göz damlanız renk değiştirdiyse veya içinde parçacıklar varsa bu ilacı kullanmayınız. Yeniden reçete etmesi için doktorunuza başvurunuz.

Eğer gözde herhangi bir hasar veye enfeksiyon varsa hemen doktorunuza bildiriniz. Eğer göz ameliyatı da dahil herhangi bir ameliyat olmanız gerekiyorsa cerrahınıza Betaksolol oftalmik kullandığınızı ameliyattan belirli bir süre önce bildiriniz. İlacı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir dozu uygulamayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu uygulayınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa uygulamadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende uygulamaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç uygulamayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan kullanmanız gerekenden çok daha fazla dozda kullandığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz. Ayrıca gözlerinizi ılık su ile yıkayarak ilacın fazlasını akıtınız.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Yavaş kalp ritmi, nefes darlığı hissi, şişlik, ani kilo alma, düşük tansiyon veya bayılma.
Eifel (Betaksolol oftalmik) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Betaksolol oftalmik bulanık görmeye sebep olabilir. Eğer damlatma sırasında görmede bulanıklık meydana gelirse, araç veya makine kullanmadan önce görüşün netleşmesi için bekleyiniz. Araç kullacaksanız ya da iyi görmenizi gerektirecek bir iş yapacaksanız dikkatli olmalısınız.

Betaksolol oftalmik bazen diğer göz ilaçları ile birlikte verilir. Doktorunuz tarafından reçete edilmemiş olan başka bir göz ilacı kullanmayınız. Eğer başka bir göz ilacı kullanıyorsanız Betaksolol oftalmik kullanımından en az 10 dakika önce veya sonra kullanınız. İlaçları aynı anda kullanmayınız.
Eifel (Betaksolol oftalmik’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); boğazda kapanma; nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Betaksolol oftalmik kullanımını durdurunuz, hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

göz içinde veya göz çevresinde ciddi şişlik, iltihap, kaşıntı, kızarıklık veya rahatsızlık;

bronkospazm; akciğerde bronşların spazm şeklinde kasılması (hırıltılı solunum, göğüs sıkışması, solunum sorunları);

yavaş kalp ritmi, zayıf nabız;

nefes darlığı hissi, solunum yetmezliği.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

gözlerde yaşarma, kaşıntı veya rahatsızlık;

ışığa karşı duyarlılık;

başağrısı, baş dönmesi;

depresyon;

uyku problemleri (uykusuzluk);

kaslarda güçsüzlük, halsizlik;

tat alma veya koku duyusunda değişim.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Eifel (Betaksolol oftalmik) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Betaksolol oftalmik kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

epinefrin içeren ilaçlar (Adrenalin, İekain, Jetokain, Jetosel, Lidocaine, Locanest-A, Maxicaine, Maxicaine Fort, Ultracain D-S, vb.);

rezerpin içeren ilaçlar (Regroton);

beta adrenerjik blokörler [atenolol (Apo – Atenol, Tensidif, Tensinor, Atexal, Nortan); karvedilol (Carvexal, Coronis, Kinetra, Dilatrend); metoprolol tartrat (Beloc, Problok, Lopresor); propranolol hidroklorür (Dideral); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin); asebutolol (Prent); bisoprolol fumarat (Concor, Lodoz); esmolol hidroklorür (Brevibloc); oksprenolol hidroklorür (Trasicor); pindolol (Apo-Pindol, Visken); vb.];

antipsikotikler [klorpromazin hidroklorür (Largactil); asepromazin maleat (Plegicil); haloperidol (Norodol, Leptol); pimozid (Nörofren); trifluoperazin (Stilizan); vb.];

ağız yoluyla alınan diyabet ilaçları [glibenklamid (Dianorm, Diyaben, Gliben); glibornurid (Glutril); gliklazid (Betanorm, Diamicron, Glumikron, Oramikron); glikidon (Glurenorm); glimepirid (Amaryl, Diameprid, Glimax); glipizid (Glucotrol XL, Minidiab); metformin hidroklorür (Glifor, Glucophage, Gluformin, Glukofen); vb.];

insülin [insülin aspart (Novomix 30); insülin lispro (Humalog); insülin detemir (Levemir); insülin glarjin (Lantus Optipen); izofan insülin (Humulin, Insulatard); bifazik insülin lispro (Humalog); bifazik izofan insülin (Humulin, Mixtard 30 Innolet, Mixtard Penfill)];

kalsiyum kanal blokerleri [amlodipin besilat (Amlodis, Amlokard, Amlovas, Caduet, Dilopin, Monovas, Nipidol, Norlopin, Normopres, Norvadin, Norvasc, Vasocard, Vazkor); barnidipin (Libradin); benidipin (Coniel); diltiazem hidroklorür (Altizem – SR, Dilticard, Diltizem); felodipin (Plendil); isradipin (Dynacirc SRO); lasidipin (Lacipil); lerkanidipin hidroklorür (Lercadip); nifedipin (Adalat Crono, Kardilat, Nidicard, Nidilat); nikardipin hidroklorür (Loxen); nilvadipin (Nilvadis); nimodipin (Nimotop); nitrendipin (Baypress); verapamil hidroklorür (İsopamil, İsoptin, Veroptin, Fibrocard L.P.); vb.];

digoksin (Digoxin-Sandoz).

Bu liste Betaksolol oftalmik ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Betaksolol oftalmik ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Eifel (Betaksolol oftalmik’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak bir ortamda muhafaza ediniz. İlacı kullanmadığınız zamanlarda şişeyi sıkı şekilde kapalı tutunuz.

Eğer göz damlanız renk değiştirdiyse veya içinde parçacıklar varsa bu ilacı kullanmayınız. Yeniden reçete etmesi için doktorunuza başvurunuz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Eifel Göz Damlası ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Eifel Göz Damlası ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Eifel Göz Damlası 'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Eifel Göz Damlası 'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

Birinin gözlerine bakmak onun rüyalarına girmeyi göze
almak demektir. Sevmeye kabiliyetin yoksa o gözlere
bakmayacaksın.
aLiSyA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
damlası, eifel, etkileri, göz, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557