Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık > İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgilerini burada bulabilir ve paylaşabilirsiniz..

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 30 Ekim 2014, 18:05   #1 (permalink)
Bayan Üye

aLiSyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2012
Nerden: balıkesir
Yaş: 31
(Mesajlar): 967
(Konular): 845
Burç:
Renkli Para : 2145
Aldığı Beğeni: 152
Beğendikleri: 118
Ruh Halim: Melek Gibi
Takım :
aLiSyA - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Farhex Yan Etkileri

İlaç Etken Maddesi:
Benzidamin hidroklorür
Klorheksidin glukonat
İlaç Marka İsmi:
Farhex Gargara

Bilgi:
Topikal; yüzeyden uygulanan, yüzeye sürülen anlamına gelmektedir. Genellikle krem, merhem, solüsyon, losyon, yakı, sprey ve jeller için kullanılır.

Farhex (Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal) Nedir?

Klorheksidin glukonat mikropları öldürücü veya gelişmelerini önleyici (antiseptik) bir ağız solüsyonudur. Klorheksidin glukonat ağız solüsyonu ağız içindeki bakterileri azaltır. Klorheksidin glukonat bakterilerin hücre zarının işlevinin bozulmasına neden olur.

Benzidamin hidroklorür topikal ise ağrı kesici ve iltihabi durumlar üzerinde etkili bir ilaçtır. Benzidamin hidroklorür topikal vücutta iltihap ve ağrıya neden olan belirli biyolojik süreçleri etkileyerek çalışır. Benzidamin hidroklorür non-steroidal antienflamatuar (NSAII) grubu bir ilaçtır.

Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

diş çevresi ve yakını ile ilgili hastalıklar;
çeşitli diş eti iltihaplarının (gingivit) giderilmesi ve önlenmesi;
diş plakları oluşumunun önlenmesi;
çeşitli nedenlere bağlı olarak diş temizliği yapamayan kişilerde (diş çevresi ve yakını ya da ağzın diğer bölgelerinden operasyon geçirmiş kimseler, zihinsel veya fiziksel özürlü kişiler gibi) ağız hijyeninin sağlanması;
diş çekimi ve diş tedavilerinde tedaviye yardımcı olarak;
ağız içi yüzeyinin iltihaplanması;
protezin yıpranmasıyla birlikte bakteri ya da mantarların neden olduğu ağız içi yüzeyinin iltihaplanması;
dil iltihabı;
ağız bölgesindeki operasyonlardan sonra;
kemoterapi, radyoterapi veya diğer nedenlerden kaynaklanan ağız içi yüzeyi iltihapları;
ağrılı ağız ve boğaz rahatsızlıklarının geçici olarak rahatlatılması (diş çevresi ve bölgesindeki operasyonlar vb. durumlar);
ağız boşluğu - boğaz bölgesindeki enfeksiyonlar (boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, soluk borusu iltihabı, farenjit gibi);
aft;
diş hekimliği işlemlerinde ve ayrıca her türlü operasyon öncesi ve sonrasında ağızda antiseptik ortam yaratılması.

Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


Farhex (Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Dişlerinizi fırçaladıktan ve diş ipiyle temizledikten sonra ağzınıza Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal’i uygulayınız. Dişlerinizini fırçalamadan önce, yemekten önce veya bir şey içmeden önce Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal’i kullanmayınız.

Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal’i kullandıktan hemen sonra bir şey yemeyiniz, içmeyiniz veya dişlerinizi fırçalamayınız.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmediyse başka bir ağız gargarası / spreyi kullanmayınız. Eğer doktorunuz tarafından başka bir ağız gargarası / spreyi daha reçete edildiyse, bu ağız gargarasını / spreyi Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal’i kullandıktan hemen sonra kullanmayınız.

Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal ağzınızda hoş olmayan bir tat bırakabilir. Gargarayı / spreyi kullandıktan sonra bu tadı yok etmek için ağzınızı başka bir sıvı veya su ile çalkalamayınız. Bu durum ilacın etkinliğini azaltabilir.

Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal’i size reçete edilen sürenin tamamı boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamiyle temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir.

Bu ilacın gözlerinize ve/veya kulaklarınıza temas etmesinden kaçınınız. Eğer yanlışlıkla gözünüze veya kulaklarınıza temas ederse hemen bol su ile yıkayınız ve doktorunuzu arayınız.

Koruyucu diş ve diş etleri sağlığı için diş hekiminizi en az 6 ayda bir ziyaret ediniz.

Klorheksidin glukonat dişlerinizi, takma dişlerinizi, dolgularınızı, dilinizi veya ağzınızın içini boyayabilir. Bu boyaları nasıl çıkarabileceğiniz konusunda diş hekiminiz ile görüşünüz. Boyaların özellikle yüzeyi pürüzlü olan dişlerden çıkarılması zor olabilir.Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı 6 yaşından küçük çocuklarda kullanmaktan kaçınınız.

Farhex (Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Klorheksidin glukonat’a, Benzidamin hidroklorür'e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da şiddetli karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Farhex (Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal) Kullanabilir miyim?Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal’in anne karnındaki bebek için zararlı olup olmadığı bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi dönemindeki tarihlerde gebe kalmayı planlıyorsanız, ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Klorheksidin glukonat’ın anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Farhex (Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Gargaranın uygulanması:

Dişlerinizi fırçaladıktan ve diş ipiyle temizledikten sonra ağzınızı Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür gargara ile çalkalayınız. Gargarayı kullanmadan önce diş macunu atıklarını uzaklaştırmak için ağzınızı bol su ile iyice çalkalayınız. Dişlerinizini fırçalamadan önce, yemekten önce veya bir şey içmeden önce Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür gargarayı kullanmayınız.
Kullanmanız gereken dozu gargara ile birlikte gelen doz ölçüm kabı ile ölçünüz. Ağzınızı gargara ile yaklaşık 1 dakika boyunca çalkalayınız ve daha sonra tükürünüz. Gargarayı yutmayınız.
Eğer gargarayı ağız hijyeni prosedürlerine alternatif olarak kullanıyorsanız tükürmeden önce en az 1 dakika ağzınızda çalkalayınız.

Ağız spreyinin uygulanması:

Dişlerinizi fırçaladıktan ve diş ipiyle temizledikten sonra Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür spreyi kullanınız. Ağız spreyini kullanmadan önce diş macunu atıklarını uzaklaştırmak için ağzınızı bol su ile iyice çalkalayınız. Dişlerinizini fırçalamadan önce, yemekten önce veya bir şey içmeden önce Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür spreyi kullanmayınız.
Spreyi ilk kullanımdan önce düzenli bir püskürtme elde edinceye kadar, birkaç kez havaya püskürtünüz.
Daha sonra spreyi ağzınızın içindeki hastalıklı bölgeye yönlendirerek doktorunuz tarafından belirtilen dozda spreyi püskürtünüz.
Eğer spreyi ağız hijyeni prosedürlerine alternatif olarak kullanıyorsanız tükürmeden önce en az 1 dakika ağzınızda tutunuz.

Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal ağzınızda hoş olmayan bir tat bırakabilir. Gargarayı / spreyi kullandıktan sonra bu tadı yok etmek için ağzınızı başka bir sıvı veya su ile çalkalamayınız. Bu durum ilacın etkinliğini azaltabilir.

Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal normal koşullarda sulandırılmadan kullanılır. Ancak yanma ve batma şikayetleriniz çok fazla olursa ilacınızın her dozunu ölçtükten sonra biraz su ile sulandırarak kullanabilirsiniz.Maksimum faydanın sağlanabilmesi için Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal’in düzenli şekilde kullanılması önemlidir.

Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal’i size reçete edilen sürenin tamamı boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamiyle temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir.

Koruyucu diş ve diş etleri sağlığı için diş hekiminizi en az 6 ayda bir ziyaret ediniz.

Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı 6 yaşından küçük çocuklarda kullanmaktan kaçınınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir dozu uygulamayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu uygulayınız ancak önce dişlerinizi fırçalamayı unutmayınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa uygulamadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende uygulamaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç uygulamayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer siz ya da başka bir kişi bu solüsyondan yanlışlıkla yüksek miktarda yuttuysa hemen acil servise başvurarak sağlık yardımı alınız.

Klorheksidin’in doz aşımı yalnızca solüsyon yutulduğunda gerçekleşebilir. Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Mide bulantısı, mide ağrısı veya sarhoşluk durumu.

Farhex (Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Klorheksidin glukonat dişlerinizi, takma dişlerinizi, dolgularınızı, dilinizi veya ağzınızın içini boyayabilir. Bu boyaları nasıl çıkarabileceğiniz konusunda diş hekiminiz ile görüşünüz. Boyaların özellikle yüzeyi pürüzlü olan dişlerden çıkarılması zor olabilir.Bu ilacın gözlerinize ve/veya kulaklarınıza temas etmesinden kaçınınız. Eğer yanlışlıkla gözünüze veya kulaklarınıza temas ederse hemen bol su ile yıkayınız ve doktorunuzu arayınız.

Farhex’in (Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı isteyiniz: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki yan etkiler sürekli olarak devam ediyor veya günlük yaşamınızı etkileyecek kadar rahatsızlık veriyorsa doktorunuzu arayınız:

tat almada değişiklik;
tartar oluşumunda artış;
dişlerde, ağızda, diş dolgusunda, protezlerde ve ağızdaki diğer apareylerde oluşan renk değişikliğinin yaptığınız mekanik temizliğe rağmen geçmemesi.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

ağız içinde, dil ve dişler üzerinde geçici renk değişiklikleri, lekelenme;
ağızda geçici hissizlik;
ağızda yanma, batma hissi;
ağız kuruluğu, susuzluk hissi;
ağızda serinlik hissi;
tat almada değişiklik;
bulantı, kusma;
baş ağrısı;
baş dönmesi.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Farhex (Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Ağız yoluyla veya enjeksiyon yoluyla aldığınız diğer ilaçların cilt yüzeyinden uygulanan Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal ile etkileşime girmesi olası değildir. Ancak birçok ilaç birbiri ile etkileşime girebilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Farhex’i (Klorheksidin glukonat / Benzidamin hidroklorür topikal) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Farhex Gargara ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Farhex Gargara ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Farhex Gargara'yı asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Farhex Gargara'yı sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

Birinin gözlerine bakmak onun rüyalarına girmeyi göze
almak demektir. Sevmeye kabiliyetin yoksa o gözlere
bakmayacaksın.
aLiSyA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
etkileri, farhex, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557