Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık > İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgilerini burada bulabilir ve paylaşabilirsiniz..

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 13 Kasım 2014, 13:51   #1 (permalink)
Bayan Üye

aLiSyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2012
Nerden: balıkesir
Yaş: 31
(Mesajlar): 967
(Konular): 845
Burç:
Renkli Para : 2145
Aldığı Beğeni: 152
Beğendikleri: 118
Ruh Halim: Melek Gibi
Takım :
aLiSyA - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Fiera Yan Etkileri

İlaç Etken Maddesi:
Flurbiprofen
İlaç Marka İsmi:
Fiera Film Kaplı Tablet
Fiera (Flurbiprofen) Nedir?

Flurbiprofen ağrı kesici ve iltihabi durumlar üzerinde etkili bir ilaçtır. Ayrıca ateş düşürücü etkisi de vardır. Flurbiprofen vücutta iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik faktörleri azaltarak çalışır.

Flurbiprofen non-steroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar kategorisinde yer alır.

Fiera Film Kaplı Tablet (Flurbiprofen) aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

ağrılı ve zor geçen adet dönemleri;

tendon iltihabı;

iltihaplı eklem romatizması;

çeşitli durumlara bağlı olarak eklem kıkırdağında meydana gelen aşınma, ağrı ve fonksiyon kaybıyla karakterize eklem iltihaplanması [osteoartrit (eş. a. osteoartroz)];

yumuşak doku yaralanmaları;

vücutta özellikle birbirine sürtünen organların arasında bulunan ve bunların aşınmalarına engel olan kese ya da torba şeklindeki oluşumların iltihabı (bursit);

ankilozan spondilit*.

( *ankilozan spondilit: Omurlar arası ya da omurlarla kaburgalar arasındaki eklemlerin sertleşmesi ve hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize çoğu kez erkeklerde rastlanan romatizmal bir hastalık.)

Flurbiprofen burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Fiera Film Kaplı Tablet hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.
Fiera (Flurbiprofen) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Flurbiprofen kalp krizi veya felç (inme) gibi hayati tehlike yaratacak kalp ya da dolaşım problemleri riskini artırabilir, özellikle de Flurbiprofen’i uzun bir süre boyunca kullanırsanız. Flurbiprofen’i kalp bypass ameliyatından hemen önce veya sonra kullanmayınız.

Göğüs ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, nefes darlığı, konuşmada bozukluk, görme veya denge problemleri gibi kalp veya dolaşım problemlerinin belirtilerini fark ettiğinizde hemen acil servise başvurunuz.

Flurbiprofen mide ya da bağırsaklarda kanama veya delinme de dahil olmak üzere ağır yan etkilere sebep olabilir. Bu gibi durumlar Flurbiprofen kullanımı sırasında kendini belli etmeden meydana gelebilir ve ölümcül olabilir, özellikle de yaşlılarda.

Mide kanaması belirtileri olan siyah, kanlı veya katranımsı dışkı; kan öksürme veya kahve telvesi şeklinde kusma gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz.

Kalıtsal olarak süt ve süt ürünlerinde bulunan şekerin sindirilememesi şeklinde bir rahatsızlığınız (galaktoz intoleransı), lapp laktaz* eksikliğiniz varsa ya da glukoz / galaktoz emilim eksikliğiniz veya bozukluğunuz varsa bu ilacı kullanmayınız.

( *lapp laktaz: Süt şekeri olarak bilinen laktozu sindirmeye yarayan enzim.)

Flurbiprofen alırken alkol kullanmayınız. Alkol Flurbiprofen’in yol açabileceği mide kanaması riskini artırabilir.

Flurbiprofen’i, hekim tavsiyesi olmadan çocuklara vermeyiniz.
Fiera (Flurbiprofen) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Flurbiprofen’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

önceden geçirilmiş veya şu an aktif mide – bağırsak ülseri;

şiddetli kalp yetmezliği;

nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlara¹ alerji;

asetilsalisilik asit’e² alerji.

( ¹non-steroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb.])

[ ²asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb.)]

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Flurbiprofen kullanmaya başlamadan önce hekiminize bildiriniz :

sigara kullanımı;

geçirmiş olduğunuz mide ülseri veya mide kanaması öyküsü;

karaciğer ve / veya böbrek hastalığı;

kanama veya kan pıhtılaşma bozukluğu;

geçirmiş olduğunuz bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması;

yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği;

astım;

burunda polip varlığı.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz Flurbiprofen’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için tedavi sırasında doz ayarlamaları ya da spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII) ilaç grubundan bir ilaç almak hayati tehlike yaratacak kalp ya da dolaşım problemleri riskini artırabilir. Kalp krizi veya felç de bu risklere dahildir. Flurbiprofen’in kullanım süresi arttıkça bu riskler de artacaktır. Flurbiprofen’i kalp bypass ameliyatından hemen önce veya sonra kullanmayınız.

Nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar mide ya da bağırsaklarda kanama veya delinme de dahil olmak üzere ağır yan etkilere sebep olabilir. Bu gibi durumlar bu gruba dahil ilaçların kullanımı sırasında kendini belli etmeden meydana gelebilir ve ölümcül olabilir, özellikle de yaşlılarda.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Fiera (Flurbiprofen) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. Eğer hamileyseniz veya tedavi dönemindeki tarihlerde hamile kalmayı planlıyorsanız mutlaka hekiminize bildiriniz. Flurbiprofen’i gebeliğin son 3 ayında kullanmak anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Gebelik döneminiz süresince hekiminiz tarafından söylemedikçe Flurbiprofen kullanmayınız.

Flurbiprofen anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız hekiminize danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Fiera (Flurbiprofen) Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.
Fiera (Flurbiprofen) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Flurbiprofen’in tablet ya da kapsül olarak hazırlanan formunu 1 bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Flurbiprofen’in pastil olarak hazırlanan formunu alırken ise pastili ağzınızda yavaş yavaş eminiz. Pastili emerken ağzınızın içinde dolaştırınız.

Flurbiprofen’in kontrollü salım yapacak şekilde hazırlanan kapsül formlarını ezmeyiniz, çiğnemeyiniz veya parçalamayınız. Hapı bir bütün olarak yutunuz. Kontrollü salım formda hazırlanan kapsül ilacın vücuda yavaşça salınması için özel olarak yapılmıştır. Hapı kırmak çok fazla ilacın bir kerede hızlı bir şekilde salınmasına sebep olacaktır.

Yetişkinler için günlük maksimum Flurbiprofen dozu 400 miligramdır. Almakta olduğunuz ilaçlardaki Flurbiprofen miktarına dikkat ediniz.

Eğer Flurbiprofen’i uzun süredir kullanıyorsanız; hekiminiz ilacın üzerinizde zararlı etkilere yol açmadığından emin olmak için düzenli aralıklarla sizi kontrol etmek isteyebilir. Bu nedenle doktor kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

Flurbiprofen’i, hekim tavsiyesi olmadan çocuklara vermeyiniz.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, baş dönmesi, uyuşukluk, uykulu hal, siyah ya da kanlı dışkı, kanlı öksürük, normalden az idrar yapma veya hiç idrar yapmama, sığ solunum ve bayılma.
Fiera (Flurbiprofen) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Hekim veya eczacınıza danışmadan soğuk algınlığı, alerji veya ağrıya karşı olan başka bir ilaç kullanmayınız. Flurbiprofen’e benzer ilaçlar içeren birçok reçetesiz ilaç [asetilsalisilik asit (Aspirin, Babyprin, Coraspin, Ecopirin); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); ketoprofen (Profenid); vb.] mevcuttur. Eğer bu tip ilaçları birlikte alırsanız, aynı tür ilaçlardan kazara çok fazla kullanmış olabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, naproksen veya ketoprofen içerip içermediğini kontrol ediniz.

Flurbiprofen alırken alkol kullanmayınız. Alkol Flurbiprofen’in yol açabileceği mide kanaması riskini artırabilir.
Fiera’nın (Flurbiprofen) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı isteyiniz: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz Flurbiprofen kullanımını durdurunuz, hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

siyah, kanlı, katranımsı dışkı, kan öksürme veya kahve telvesi şeklinde kusma;

bulanık veya çift görme;

normalden az idrar yapma veya hiç idrar yapamama;

idrar yaparken ağrı, yanma veya kanama;

şişlik, ani kilo alma;

mide bulantısı, karın ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

karın ağrısı, iştah değişimleri;

ağız kuruluğu, tat almada değişiklik;

terleme.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Fiera (Flurbiprofen) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer [sitalopram (Cipram, Eslopram); essitalopram (Cipralex, Eslorex); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac); fluvoksamin (Faverin); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); venlafaksin (Efexor); vb.] gibi antidepresanlardan kullanıyorsanız Flurbiprofen kullanmaya başlamadan önce mutlaka hekiminize söyleyiniz. Flurbiprofen ve bu tip ilaçları birlikte kullanmak kanama ve çürük oluşumununun daha kolay gerçekleşmesine yol açabilir.

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Flurbiprofen kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb.];

asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb.);

kortikosteroidler [prednizolon (Deltacortril, Prednisolon); betametazon (Celestone, Diprospan); deflazakort (Flantadin); deksametazon (Dekort, Onadron); metilprednizolon (Depo-Medrol, Prednol); vb.];

kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin)];

idrar söktürücüler [klortalidon (Hygroton, Regroton); indapamid (Flubest, Fludex, Flutans, Fludin, Flupamid, İndapen, İndurin, İndamid); furosemid (Lasix, Furomid, Desal); spironolakton (Aldactone); kombinasyon haldeki idrar söktürücüler (Moduretic, Triamteril, Aldactazide); vb.];

ACE inhibitörleri [benazepril (Cibacen); kaptopril (Apo – Capto, Kapril, Kaptoril); kinapril (Acuitel); fosinopril (Monopril); enalapril maleat (Enalap, Renitec, Enapril, Vasolapril, Konveril); lisinopril (Zestril, Sinopryl, Rilace, Acerilin); moeksipril hidroklorür (Univasc); perindopril (Coversyl); ramipril (Delix, Delix Protect, Blokace, Blokace Plus); silazapril (İnhibace, İnhibace Plus); trandolapril (Gopten), vb.];

beta adrenerjik blokörler [atenolol (Apo – Atenol, Tensidif, Tensinor, Atexal, Nortan); karvedilol (Carvexal, Coronis, Kinetra, Dilatrend); metoprolol tartrat (Beloc, Problok, Lopresor); propranolol hidroklorür (Dideral); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin); asebutolol (Prent); bisoprolol fumarat (Concor, Lodoz); esmolol hidroklorür (Brevibloc); oksprenolol hidroklorür (Trasicor); pindolol (Apo-Pindol, Visken); vb.];

siklosporin (Sandimmun, Sandimmun Neoral);

lityum karbonat (Lithuril);

metotreksat (Emthexate, Methotrexat, Trexan, Zexat).

Bu liste Flurbiprofen ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Flurbiprofen ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Fiera’yı (Flurbiprofen) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında; nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Birinin gözlerine bakmak onun rüyalarına girmeyi göze
almak demektir. Sevmeye kabiliyetin yoksa o gözlere
bakmayacaksın.
aLiSyA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
etkileri, fiera, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557