Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık > İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgilerini burada bulabilir ve paylaşabilirsiniz..

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18 Kasım 2014, 18:48   #1 (permalink)
Bayan Üye

aLiSyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2012
Nerden: balıkesir
Yaş: 31
(Mesajlar): 967
(Konular): 845
Burç:
Renkli Para : 2145
Aldığı Beğeni: 152
Beğendikleri: 118
Ruh Halim: Melek Gibi
Takım :
aLiSyA - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Glifix Yan Etkileri

İlaç Etken Maddesi:
Pioglitazon hidroklorür
İlaç Marka İsmi:
Glifix Tablet

Bilgi:
Glifix Tablet 15 mg; her tablette 15 mg Pioglitazon’a eşdeğer miktarda 16.7 mg Pioglitazon HCl bulunur. Glifix Tablet 30 mg; her tablette 30 mg Pioglitazon’a eşdeğer miktarda 33.4 mg Pioglitazon HCl bulunur. Glifix Tablet 45 mg; her tablette 45 mg Pioglitazon’a eşdeğer miktarda 50.0 mg Pioglitazon HCl bulunur.

Pioglitazon Nedir?

Pioglitazon, ağız yoluyla alınan ve kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olan bir diyabet (şeker hastalığı) ilacıdır.

Pioglitazon aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

tip 2 diyabet (insüline bağımlı olmayan diyabet).

Pioglitazon bazen insülin ve diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilir ancak tip 1 diyabet tedavisi için uygun değildir.

Pioglitazon burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir

Pioglitazon Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer tip 1 diyabetiniz varsa veya diyabetik ketoasidoz durumuna sahipseniz Pioglitazon kullanmayınız.

Konjestif kalp yetmezliğiniz veya kalp hastalığınız, kalp krizi veya felç öykünüz ya da karaciğer hastalığınız varsa Pioglitazon kullanmadan önce doktorunuza durumunuz ile ilgili bilgi veriniz.

Düşük kan şekeri seviyesinin (hipoglisemi) belirtilerini ve bu belirtilerin nasıl farkına varabileceğinizi bilmelisiniz, bunlar; açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma (ağır hipoglisemi hayati olabilir). Kanınızdaki şeker seviyesinin düşmesine karşın yanınızda her zaman bir şeker kaynağı bulundurunuz.

Pioglitazon kullanan bazı bayanların tıbbi durumlarına bağlı olarak uzun bir adet görmeme döneminden sonra adet periyotları başlamıştır. Eğer periyotlarınız tekrar başladıysa hamile kalabilirsiniz. Doğum kontrol gerekliliği konusunda doktorunuz ile görüşünüz.

Pioglitazon kullanımı sırasında kadınların üst kol, el veya ayaklarında kırık oluşma olasılığı erkeklere göre daha yüksektir. Bu olasılık konusundaki endişelerinizi doktorunuz ile görüşünüz.

Belirli bazı ağızdan alınan diyabet ilaçları ciddi kalp problemleri riskini artırabilir. Buna karşın diyabet hastalığını tedavi etmemek kalbinize ve diğer organlarınıza zarar verebilir. Doktorunuz ile Pioglitazon tedavisinin riskleri ve faydaları konusunda detaylı şekilde görüşünüz.

Pioglitazon Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer tip 1 diyabetiniz varsa veya diyabetik ketoasidoz durumuna sahipseniz Pioglitazon kullanmayınız.

Eğer belirli birtakım rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı güvenli şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Pioglitazon kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

konjestif kalp yetmezliği veya kalp hastalığı;
kalp krizi veya felç (inme) öyküsü;
karaciğer hastalığı.

Belirli bazı ağızdan alınan diyabet ilaçları ciddi kalp problemleri riskini artırabilir. Buna karşın diyabet hastalığını tedavi etmemek kalbinize ve diğer organlarınıza zarar verebilir. Doktorunuz ile Pioglitazon tedavisinin riskleri ve faydaları konusunda detaylı şekilde görüşünüz.

Pioglitazon kullanan bazı bayanların tıbbi durumlarına bağlı olarak uzun bir adet görmeme döneminden sonra adet periyotları başlamıştır. Eğer periyotlarınız tekrar başladıysa hamile kalabilirsiniz. Doğum kontrol gerekliliği konusunda doktorunuz ile görüşünüz.

Pioglitazon kullanımı sırasında kadınların üst kol, el veya ayaklarında kırık oluşma olasılığı erkeklere göre daha yüksektir. Bu olasılık konusundaki endişelerinizi doktorunuz ile görüşünüz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Piaglitazon’u Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Hamileyseniz veya tedavi dönemindeki tarihlerde gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Pioglitazon'un anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir ve emziren annelerde Pioglitazon kullanımı önerilememektedir. Eğer bebek emziriyorsanız öncelikle doktorunuza danışmadan Pioglitazon’u kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Piaglitazon’u Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşuracağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Pioglitazon’u Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Pioglitazon genellikle günde bir kez alınır. İlacınızı yemeklerle birlikte veya ayrı olarak alabilirsiniz.

Pioglitazon diyet, egzersiz ve kilo kontolünü içeren komple bir programın yalnızca bir parçasıdır. Doktorunuz diyabet tedavisi için diğer başka bir ilacı Pioglitazon ile birlikte kullanmanızı önerebilir.

Maksimum faydanın sağlanabilmesi için Pioglitazon’un düzenli şekilde kullanılması önemlidir. Bu nedenle ilacınız tamamen bitmeden reçetenize tekrar yazdırınız.

Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için düzenli olarak kan tahlilleri yapılması gerekebilir. Karaciğer fonksiyonlarınızın kontrolleri ve düzenli göz kontrolleri de gerekli olabilir. Bu nedenle doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı kaçırmamanız ve ihmal etmemeniz önemlidir.

Hastalanma, yaralanma, ciddi enfeksiyon veya ameliyat gibi durumlarda tedavi ihtiyaçlarınız değişebilir. Doktorunuz bu gibi durumlardan herhangi biri ile karşılaştığınızda sizden Pioglitazon kullanımına bir süreliğine ara vermenizi isteyebilir.

Hipoglisemiye (kanda şeker düzeyinin normal seviyenin altına düşmesi) sebep olabilecek kadar kandaki şeker seviyenizin çok fazla düşmesine izin vermeyiniz. Öğün atlamak, uzun süre egzersiz yapmak, alkol almak veya aşırı stres altında olmak hipoglisemiye sebep olabilir.

Düşük kan şekeri seviyesinin (hipoglisemi) belirtilerini ve bu belirtilerin nasıl farkına varabileceğinizi biliniz, bunlar:

açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassasiyet;

uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler;

terleme, hızlı kalp atışları;

nöbet (istem dışı kasılmalar);

bayılma, koma (ağır hipoglisemi hayati olabilir).

Kanda şeker seviyesinin düştüğü durumlar için her zaman yanınızda bir şeker kaynağı bulundurunuz. Bunlar portakal suyu, şekerli jel, şeker veya süt gibi yiyecek ve içecekler olabilir. Ağır hipoglisemi bilinç kaybına, nöbetlere veya ölüme yol açabilir. Besin alamaz duruma gelmenin de eşlik ettiği ağır hipoglisemi durumunda hastanede acil tedavi gereklidir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir dozu almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz. Kanda düşük şeker seviyesi belirtileri ile karşılaşabilirsiniz; açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma, veya koma.

Pioglitazon Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Pioglitazon kullanımı sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol kan şekerini düşürür ve Pioglitazon kullanımı sırasında hipoglisemi riskini artırabilir.

Pioglitazon’un Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki ciddi durumlardan herhangi birine sahipseniz Pioglitazon kullanımını durdurunuz ve hemen doktorunuzu arayınız:

şişlik veya ani kilo alma;

mide bulantısı, karın ağrısı, iştah kaybı, koyu idrar, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);

görme bozukluğu.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bu gibi durumlarda doktorunuzla konuşarak ilacı kullanmaya devam edebilirsiniz:

hapşırma, burun akıntısı, öksürük veya diğer soğuk algınlığı belirtileri;
baş ağrısı;
kademeli olarak kilo alma;
kas ağrısı;
diş problemleri.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Pioglitazon ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Pioglitazon’u kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

rifampisin (Rifadin, Rifcap, Rifex);
gemfibrozil (Lopid);
idrar söktürücüler [klortalidon (Hygroton, Regroton); indapamid (Flubest, Fludex, Flutans, Fludin, Flupamid, İndapen, İndurin, İndamid); furosemid (Lasix, Furomid, Desal); spironolakton (Aldacton); kombinasyon haldeki idrar söktürücüler (Moduretic, Triamteril, Aldactazide); mannitol (%20 Mannitol, %20 Mannitol-Biosel Solüsyonu) vb.];
fenotiazinler [klorpromazin hidroklorür (Largactil); tioridazin (Mellerettes, Melleril); trifluoperazin (Stilizan) vb.];
doğum kontrol hapları [klormadinon asetat & etinil estradiol (Belara); etinil estradiol & dezojestrel (Desolett, Myralon); etinil estradiol & jestoden (Ginera); etinil estradiol & levonorjestrel (Microgynon, Miranova, Preven); etinil estradiol & drospirenon (Yasmin); levonorjestrel (Norlevo) vb.].
hormon tedavisi;
zayıflama hapları;
MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect Tablet); selejilin hidroklorür (Moverdin)].

Bu liste tam bir liste değildir ve kan şekerinizi etkileyebilecek ya da Pioglitazon ile etkileşime girebilecek farklı ilaçlar da var olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Pioglitazon’u Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Pioglitazon’u oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Birinin gözlerine bakmak onun rüyalarına girmeyi göze
almak demektir. Sevmeye kabiliyetin yoksa o gözlere
bakmayacaksın.
aLiSyA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
etkileri, glifix, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557