Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık > İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgilerini burada bulabilir ve paylaşabilirsiniz..

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18 Kasım 2014, 19:30   #1 (permalink)
Bayan Üye

aLiSyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2012
Nerden: balıkesir
Yaş: 31
(Mesajlar): 967
(Konular): 845
Burç:
Renkli Para : 2145
Aldığı Beğeni: 152
Beğendikleri: 118
Ruh Halim: Melek Gibi
Takım :
aLiSyA - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Glokoprost Yan Etkileri

İlaç Etken Maddesi:
Latanoprost
İlaç Marka İsmi:
Glokoprost Göz Damlası
Bilgi:

Oftalmik (göz ile ilgili)
Glokoprost (Latanoprost oftalmik) Nedir?

Latanoprost oftalmik gözden akan sıvı miktarını arttırarak göz içindeki basıncı düşürür.

Latanoprost oftalmik aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

açık açılı göz tansiyonu (açık açılı glokom, geniş açılı göz tansiyonu);

oküler hipertansiyon¹

(¹oküler hipertansiyon: Göz içi basıncının 21 mm Hg’nın üzerinde olduğu ve gözde herhangi bir hasarın oluşmadığı ancak yakından takip edilmesi gereken klinik durum).

Latanoprost oftalmik burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Bu ilaç hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.
Glokoprost (Latanoprost oftalmik) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Kontakt lensleriniz gözünüzdeyken bu ilacı kullanmayınız. Latanoprost oftalmik yumuşak kontakt lensler tarafından emilebilecek koruyucu bir madde içerebilir. Latanoprost oftalmik kullandıktan sonra kontakt lenslerinizi takmadan önce en az 15 dakika bekleyiniz.

Latanoprost oftalmik gözlerde ya da göz kapağı veya kirpiklerde derece derece renk değişimlerine sebep olabilir, aynı zamanda kirpiklerin gelişimini ve kalınlığını da arttırabilir. Bu renk değişimleri, genellikle kahverengi renk pigmentlerinde artış yönündedir, yavaş yavaş oluşur ve bu durum aylar veya yıllarca fark edilemeyebilir. Renk değişimleri tedavi bittikten sonra bile kalıcı olabilir ve yalnızca tedavi edilen gözde oluşabilir. Bu durum tedavi edilen gözde ve kirpiklerde kozmetik bir farklılığa sebep olabilir, diğer gözle renk farkı oluşabilir.

Damlalığın ucunun eller ve göz de dahil olmak üzere hiçbir yüzeyle temasına izin vermeyiniz. Eğer damlalık kirlenir veya mikrop kaparsa gözde enfeksiyona sebep olabilir ve bu durum görme kaybına veya gözde ciddi hasara sebep olabilir.

Bu ilacı uyguladıktan sonra doktorunuzun reçete ettiği başka bir göz damlası kullanmadan önce en az 5 dakika bekleyiniz.
Glokoprost (Latanoprost oftalmik) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Latanoprost’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

gözlerinizde bir enfeksiyon veya şişme varsa;

gözlerinizden ameliyat olduysanız veya olacaksanız;

gözde iltihap oluşumuna yatkınlığınız varsa;

katarakt ameliyatı geçirdiyseniz;

göz kuruluğu veya göz ile ilgili diğer şikayetler;

şiddetli veya kontrol altına alınamayan astım hastalığı.

Latanoprost oftalmik gözlerde ya da göz kapağı veya kirpiklerde derece derece renk değişimlerine sebep olabilir, aynı zamanda kirpiklerin gelişimini ve kalınlığını da arttırabilir. Bu renk değişimleri, genellikle kahverengi renk pigmentlerinde artış yönündedir, yavaş yavaş oluşur ve bu durum aylar veya yıllarca fark edilemeyebilir. Renk değişimleri tedavi bittikten sonra bile kalıcı olabilir ve yalnızca tedavi edilen gözde oluşabilir. Bu durum tedavi edilen gözde ve kirpiklerde kozmetik bir farklılığa sebep olabilir ve diğer gözle renk farkı oluşabilir.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Glokoprost (Latanoprost oftalmik) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Latanoprost oftalmik doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Latanoprost ve metabolitleri anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Glokoprost (Latanoprost oftalmik) Kullanabilir miyim?

Latanoprost oftalmik göze damlatıldığında geçici görme bulanıklıklarına yol açabilir. Eğer damlatma sırasında görmede bulanıklık meydana gelirse, araç veya makine kullanmadan önce görüşün netleşmesi için bekleyiniz. Araç kullacaksanız ya da iyi görmenizi gerektirecek bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.
Glokoprost (Latanoprost oftalmik) Nasıl Kullanılır?

Kontakt lensleriniz gözünüzdeyken bu ilacı kullanmayınız. Latanoprost oftalmik yumuşak kontakt lensler tarafından emilebilecek koruyucu bir madde içerebilir. Latanoprost oftalmik kullandıktan sonra kontakt lenslerinizi takmadan önce en az 15 dakika bekleyiniz.

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz. İlacın içindeki kullanım talimatlarını takip ediniz.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, en iyi sonucu almak için ilacınızı akşamları kullanınız. Göz damlanızı kullanmadan önce ellerinizi yıkayınız.

Göz damlasının uygulanışı:

Kafanızı hafifçe geriye doğru yatırınız ve alt göz kapağını aşağıya doğru çekiniz. Damlalığı gözünüzün üstüne getiriniz, yukarı ve uzağa bakınız daha sonra damlayı damlatıp gözünüzü kapatınız.

Parmağınızı hafifçe gözünüzün iç kenarına (burnunuzun yanı) bastırıp yaklaşık 1 dakika bekleyiniz ve damlanın gözyaşı kanalından içeri akmasını engelleyiniz. Eğer aynı göze birden fazla damla kullanıyorsanız ikinci damlayı damlatmadan önce 5 dakika bekleyiniz.

Damlalığın ucunun eller ve göz de dahil olmak üzere herhangi bir yüzeye dokunmasına izin vermeyiniz. Eğer damlalık kirlenir veya mikrop kaparsa gözde enfeksiyona sebep olabilir ve bu durum görme kaybına veya gözde ciddi hasara sebep olabilir.

Latanoprost oftalmik ile tedavi sırasında herhangi bir zamanda gözünüzde yaralanma oluşursa, göz enfeksiyonu gelişirse ya da göz ameliyatı olmanız gerekirse hemen doktorunuza bildiriniz.

Eğer göz damlanız renk değiştirdiyse veya içinde parçacıklar varsa bu ilacı kullanmayınız.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer göz damlanızı kullanmayı unutursanız, unuttuğunuz dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende kullanmaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç kullanmayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan kullanmanız gerekenden çok daha fazla dozda kullandığınızı düşünüyorsanız veya bir kişinin ilacı yanlışlıkla yuttuğunu düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Gözde tahriş ve kanlanma.
Glokoprost (Latanoprost oftalmik) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Bu ilaçtan çok fazla kullanmayınız. İlaçtan çok fazla kullanmak etkili olmaz, aksine ilacın göz içi basıncını düşürme etkisini azaltabilir.

Doktorunuz tarafından onaylanmamış başka bir göz damlası kullanmaktan kaçınınız.
Glokoprost (Latanoprost oftalmik’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımız alınız : ürtiker (kurdeşen); boğazda kapanma; nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Latanoprost oftalmik kullanımını durdurunuz, hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

nefes almada zorluk;

göğüs ağrısı, göğüs ağrısında artış;

göğüste sıkışma hissi, çarpıntı;

görüş değişimleri;

geçmeyen görme bozukluğu (okumada ve detayları görmede zorlanma);

gözlerde veya göz çevresinde kızarıklık, şişme veya ağrı.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

başağrısı, baş dönmesi;

kas ve/veya eklemlerde ağrı;

ışığa karşı hassasiyet;

kirpiklerde koyulaşma, kalınlaşma ve sayı artışı;

göz renginde kahverengileşme, koyulaşma;

bulanık görme;

göz kuruması veya sulanması;

gözde batma veya yanma.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Glokoprost (Latanoprost oftalmik) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Latanoprost oftalmik ile etkileşebilecek birçok farklı ilaç olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Glokoprost (Latanoprost oftalmik’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Eğer göz damlanız renk değiştirdiyse veya içinde parçacıklar varsa bu ilacı kullanmayınız. Kapağı açılmamış Latanoprost göz damlasını buzdolabında 2 – 8 derece arasında saklayınız. Kapağı açıldıktan ve kullanıma başladıktan sonra ise ilacınızı ya oda sıcaklığında ya da buzdolabında 2 – 8 derece arasında; rutubetten, sıcaktan ve ışıktan uzak şekilde muhafaza ediniz. İlacı kullanmadığınız zamanlarda şişeyi sıkı şekilde kapalı tutunuz.

Eğer göz damlanızı oda sıcaklığında saklıyorsanız ve kapağını açtıktan sonra 6 haftadan fazla süre geçmiş ise bu ilacı kullanmayınız. Eğer göz damlanızı buzdolabında 2 – 8 derece arasında saklıyorsanız ve kapağını açtıktan sonra 3 aydan fazla süre geçmiş ise bu ilacı kullanmayınız. Eğer hala ilacı kullanmaya ihtiyacınız varsa doktorunuzdan tekrar reçete etmesini isteyiniz.

Birinin gözlerine bakmak onun rüyalarına girmeyi göze
almak demektir. Sevmeye kabiliyetin yoksa o gözlere
bakmayacaksın.
aLiSyA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
etkileri, glokoprost, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557