Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık > İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgilerini burada bulabilir ve paylaşabilirsiniz..

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 19 Kasım 2014, 12:48   #1 (permalink)
Bayan Üye

aLiSyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2012
Nerden: balıkesir
Yaş: 31
(Mesajlar): 967
(Konular): 845
Burç:
Renkli Para : 2145
Aldığı Beğeni: 152
Beğendikleri: 118
Ruh Halim: Melek Gibi
Takım :
aLiSyA - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Hemopene IV Yan Etkileri

İlaç Etken Maddesi:
Pentoksifilin
İlaç Marka İsmi:
Hemopene IV Ampul
Hemopene (Enjeksiyonluk Pentoksifilin) Nedir?

Pentoksifilin kandaki kırmızı kan hücrelerinin (alyuvar) şeklini değiştirir, esnekliklerini artırır. Böylece kırmızı kan hücrelerinin daha küçük kan damarlarına sığmasını kolaylaştırır. Pentoksifilin ayrıca kanın akışkanlığını arttırır, kan akışını geliştirir ve iyileştirir. Bu sayede doku oksijenlenmesini de arttırır.

Pentoksifilin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

beyin ile ilgili dolaşım bozuklukları;

göz ile ilgili dolaşım bozuklukları;

işitme kaybı, ani sağırlık gibi iç kulak fonksiyonlarındaki bozulmalar;

vücuttaki atardamarlar ile ilgili dolaşım bozuklukları (örneğin: kesintili topallama).

Pentoksifilin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Hemopene (Enjeksiyonluk Pentoksifilin) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Pentoksifilin kullanımını aniden durdurmayınız. Pentoksifilin’in yararlı etkilerini görmeye başlamanız 8 haftayı bulabilir.

Tütün kullanımı durumunuzu kötüleştirebilir veya kan damarlarını daraltarak Pentoksifilin’in yararlı etkilerini azaltabilir. Eğer tütün alışkanlığınız varsa doktorunuz veya eczacınız ile görüşünüz.
Hemopene (Enjeksiyonluk Pentoksifilin) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Pentoksifilin'e ve/veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da ağır kanamanız, yakın zamanda geçirmiş olduğunuz bir kalp krizi, ciddi bir kalp ritm bozukluğu veya koroner kan damarları ve beyin damarları ile ilgili ciddi bir sertleşme varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer yakın zamanda bir beyin veya göz kanaması geçirdiyseniz ya da kafein¹ veya teofilin’e² alerjiniz varsa Pentoksifilin kullanamazsınız.

[ ¹kafein içeren ilaçlar (Ergafein, Gripin, Lokman, Aljil 20, Aspirin Forte, Avmigran, Cafergot, Dermancı, Geralgine-K, Geralgine-P, Medafein, Minoset Plus, Nopain Plus, Panadol Extra, Panalgine, Peraljin, Remidon, Vermidon, vb.)]

[ ²teofilin içeren ilaçlar (Bronkolin 300, Pirasmin, Talotren, Teobag, Teokap SR, Teosel, Xanthium, Carena, Filinsel, Asmafilin, Butofilin SR, vb.)]

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

herhangi bir ülser (mide veya onikiparmak bağırsağı ülseri);

yakın zamanda herhangi bir ameliyat geçirmiş olmak (diş ameliyatları da dahil);

yakın zamanda herhangi bir kanama bozukluğu;

herhangi bir türde karaciğer hastalığı;

böbrek hastalığı;

düşük tansiyon (hipotansiyon);

kalp ritm bozukluğu;

herhangi bir kan pıhtılaşma bozukluğu.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz tedavi sırasında daha düşük doz kullanımı veya özel gözetime ihtiyacınız olabilir.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Hemopene (Enjeksiyonluk Pentoksifilin) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Pentoksifilin’in anne karnındaki bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer hamileyseniz öncelikle doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Pentoksifilin anne sütüne geçer ve emzirilen bebeği etkileyebilir. Eğer bebek emziriyorsanız öncelikle doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Hemopene (Enjeksiyonluk Pentoksifilin) Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.
Hemopene (Enjeksiyonluk Pentoksifilin) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Bu ilaç toplardamar içine enjeksiyon ya da toplardamara infüzyon yoluyla uygulanır. İlacın enjeksiyon ve infüzyon yoluyla uygulanması büyük dikkat ve deneyim gerektiren bir uygulama şeklidir. Yapılacak ufak bir hata çok ciddi sorunlara yol açabilir; bu nedenle enjeksiyonluk formdaki Pentoksifilin’i kullanırken mutlaka bir sağlık profesyonelinden yardım alınız.

Pentoksifilin kullanımını aniden durdurmayınız. Pentoksifilin’in yararlı etkilerini görmeye başlamanız 8 haftayı bulabilir, ancak tedaviye başladıktan 2 hafta sonra kendinizi iyi hissetmeye başlayabilirsiniz.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Bir doz almayı unutursanız hatırladığınız an eğer 3 saat geçmemişse ilacı hemen alınız. Eğer 3 saatten fazla süre geçtiyse unuttuğunuz dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Hemen acil sağlık yardımı alınız.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Ani hastalık nöbetleri, yüksek ateş, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, bilinç kaybı, ajitasyon, yüzde kızarıklık ve uyuşukluk hali.
Hemopene (Enjeksiyonluk Pentoksifilin) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Tütün kullanımı durumunuzu kötüleştirebilir veya kan damarlarını daraltarak Pentoksifilin’in yararlı etkilerini azaltabilir. Eğer tütün alışkanlığınız varsa doktorunuz veya eczacınız ile görüşünüz.
Hemopene’nin (Enjeksiyonluk Pentoksifilin) Yan Etkileri

Eğer aşağıdaki gibi ağır yan etkilerden herhangi birine maruz kalırsanız Pentoksifilin kullanımını durdurunuz ve hemen acil sağlık yardımı alınız:

herhangi bir alerjik reaksiyon [ürtiker (kurdeşen); boğazda kapanma, nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik];

göğüs ağrısı veya düzensiz kalp atışları;

aşırı baş dönmesi, baş ağrısı;

mide bulantısı veya kusma.

Aşağıdaki gibi hafif yan etkiler meydana gelirse Pentoksifilin kullanmaya devam ediniz ve doktorunuz ile görüşünüz:

uyku düzeninde bozulma;

baş ağrısı, baş dönmesi.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Hemopene (Enjeksiyonluk Pentoksifilin) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer varfarin sodyum (Coumadin) kullanıyorsanız Pentoksifilin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz. Pentoksifilin varfarin sodyum (Coumadin) gibi kanın pıhtılaşmasını önleyici ilaçların etkilerini arttırabilir ve bu durum kanamalara sebep olabilir.

Aminofilin (Aminocardol, Asmafilin Fort, Carena, Filinsel, vb.); difilin (Astmadin, Difilin); teofilin içeren ilaçlar (Bronkolin 300, Pirasmin, Talotren, Teobag, Teokap SR, Teosel, Xanthium, Carena, Filinsel, Asmafilin, Butofilin SR, vb.) gibi ilaçlar Pentoksifilin kullanımı sırasında alındığında tehlikeli yan etkilere sebep olabilir. Bu ilaçların kullanım dozajlarının düşürülmesi gerekebilir veya kandaki seviyelerinin yakından takip edilmesi gerekebilir. Eğer bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız doktorunuz ile görüşünüz.

Tütün kullanımı durumunuzu kötüleştirebilir veya kan damarlarını daraltarak Pentoksifilin’in yararlı etkilerini azaltabilir. Eğer tütün alışkanlığınız varsa doktorunuz veya eczacınız ile görüşünüz.

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Pentoksifilin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

antihipertansifler [benazepril (Cibacen); bosentan (Tracleer); enalapril maleat (Enalap, Renitec, Enapril, Vasolapril, Konveril); fosinopril (Monopril); furosemid (Lasix, Furomid, Desal); indapamid (Flubest, Fludex, Flutans, Fludin, Flupamid, İndapen, İndurin, İndamid); kaptopril (Apo – Capto, Kapril, Kaptoril); kinapril (Acuitel); klortalidon (Hygroton, Regroton); lisinopril (Zestril, Sinopryl, Rilace, Acerilin); mannitol (%20 Mannitol, %20 Mannitol-Biosel Solüsyonu); metildopa (Alfamet); moeksipril hidroklorür (Univasc); moksonidin (Cynt, Physiotens); perindopril (Coversyl); ramipril (Delix, Delix Protect, Blokace, Blokace Plus); rilmenidin (Hyperium); silazapril (İnhibace, İnhibace Plus); spironolakton (Aldacton); sodyum nitroprusid (Nipruss); trandolapril (Gopten); kombinasyon haldeki idrar söktürücüler (Moduretic, Triamteril, Aldactazide); vb.];

ağız yoluyla alınan diyabet ilaçları [glibenklamid (Dianorm, Diyaben, Gliben); glibornurid (Glutril); gliklazid (Betanorm, Diamicron, Glumikron, Oramikron); glikidon (Glurenorm); glimepirid (Amaryl, Diaglin, Diameprid, Glimax, Glirid, Sanprid); glipizid (Glucotrol XL, Minidiab); metformin hidroklorür (Glifor, Glucophage, Gluformin, Glukofen); gliburid (Dianorm, Diyaben, Gliben); vb.];

insülin [insülin aspart (Novomix 30); insülin lispro (Humalog); insülin detemir (Levemir); insülin glarjin (Lantus Optipen); izofan insülin (Humulin, Insulatard); bifazik insülin lispro (Humalog); bifazik izofan insülin (Humulin, Mixtard 30 Innolet, Mixtard Penfill)].

Bu liste Pentoksifilin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Pentoksifilin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Hemopene’yi (Enjeksiyonluk Pentoksifilin) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Birinin gözlerine bakmak onun rüyalarına girmeyi göze
almak demektir. Sevmeye kabiliyetin yoksa o gözlere
bakmayacaksın.
aLiSyA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
etkileri, hemopene, iv, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557