Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık > İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgilerini burada bulabilir ve paylaşabilirsiniz..

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 19 Kasım 2014, 12:52   #1 (permalink)
Bayan Üye

aLiSyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2012
Nerden: balıkesir
Yaş: 31
(Mesajlar): 967
(Konular): 845
Burç:
Renkli Para : 2145
Aldığı Beğeni: 152
Beğendikleri: 118
Ruh Halim: Melek Gibi
Takım :
aLiSyA - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Hidantin Yan Etkileri

İlaç Etken Maddesi:
Fenitoin sodyum
İlaç Marka İsmi:
Hidantin Tablet
Hidantin (Fenitoin) Nedir?

Fenitoin antiepileptik* başka bir isimle antikonvülzan (istem dışı kasılmaları önleyen) bir ilaçtır. Fenitoin hastalık nöbetlerine (epilepsi nöbeti vb. ) sebep olan beyindeki uyartıları yavaşlatarak çalışır.

( *antiepileptik: Epilepsi (sara)’yı durduran ya da önleyen)

Fenitoin hastalık nöbetlerini kontrol altına almak için kullanılır. Fenitoin tüm farklı hastalık nöbetlerinin tedavisi için değildir, doktorunuz bu ilacın sizin durumunuz için uygun olup olmadığını belirleyecektir.

Fenitoin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

tonik – klonik (grand mal) epilepsinin* kontrol altına alınması ( *tonik – klonik (grand mal) epilepsi: Bilinç kaybı ve iskelet kaslarında artan kasılmanın akabininde tüm kol ve bacaklarda meydanan gelen istem dışı kasılmalarla karakterize nöbet. );

kompleks parsiyel nöbetlerin* kontrol altına alınması ( *kompleks parsiyel nöbet: Belirli bir yerde başlayan ve başladığı yerde kalabildiği gibi ilerleyerek vücudun yarısına da yayılabilen ve beraberinde bilinç bulanıklığı / kaybı görülen epilepsi nöbetleri. Bu nöbetler esnasında kızgınlık, korku, hastanın geçmiş yaşamından bir sahnenin tekrar yaşanması gibi duyusal nöbetler de görülebilir. );

sinir cerrahisi sırasında ya da sonrasında konvülsiyonların (istem dışı kasılmalar) önlenmesi ve tedavisi;

kalp ritm bozuklukları, kalp krizi ve dijital [digoksin (Digoxin-Sandoz)] zehirlenmeleri sonrası görülen çeşitli olgular.

Fenitoin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Bu ilaç hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.
Hidantin (Fenitoin) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer hastalık nöbetlerini önlemek için Fenitoin kullanıyorsanız, kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Eğer Fenitoin kullanımını durdurursanız hastalık nöbetlerinizde artış olabilir. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Doktorunuzun bilgisi veya tavsiyesi olmadan kullandığınız Fenitoin’in dozunu değiştirmeyiniz. Eğer ilacın durumunuzu düzeltme konusunda yeterince iyi çalışmadığını düşünüyorsanız doktorunuz ile görüşünüz.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh halinde veya davranışlarda değişimler; endişe, kaygı; telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz ve hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Yanınızda acil durumlar için Fenitoin kullandığınızı belirten bir kimlik kartı veya bilgilendirme bilekliği taşıyınız. Sizi tedavi eden doktorlar, diş hekimleri veya acil servis elemanları hastalık nöbetleri için ilaç aldığınızı bilmelidirler.

Fenitoin doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir. Bu yüzden kaza ile meydana gelebilecek bir gebeliği önlemek için hormonal olmayan bir doğum kontrol yöntemi (prezervatif, diyafram, spermisid, vb. ) kullanınız.
Hidantin (Fenitoin) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Fenitoin’e veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmamalısınız.

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz:

karaciğer hastalığı;

porfiri;

diyabet (şeker hastalığı);

D vitamini eksikliği veya kemiklerin zayıflamasına sebep olabilecek farklı bir rahatsızlık.

Aileniz ya da sizinle ilgilenen kişiler de ruh halinizdeki değişimler veya belirtiler konusunda dikkatli olmalıdırlar. Doktorunuzun düzenli randevularla sizi kontrol etmesi gerekecektir. Doktorunuz ile planlanmış olan randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Fenitoin kan şekerini düşürebilir. Eğer diyabet (şeker) hastasıysanız bu ilacı kullandığınız süre boyunca kan şekerinizi düzenli aralıklarla ölçtürünüz.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Hidantin (Fenitoin) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi D. Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. Ayrıca Fenitoin hamilelik sırasında hastalık nöbetlerinin azaltılmasında yeteri kadar etkili olmayabilir. Eğer hamileyseniz doktorunuzun izni olmadan Fenitoin kullanmayınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız doktorunuza bildiriniz. Bu ilacın kullanımı sırasında etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız.

Fenitoin doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir. Bu yüzden kaza ile meydana gelebilecek bir gebeliği önlemek için hormonal olmayan bir doğum kontrol yöntemi (prezervatif, diyafram, spermisid, vb. ) kullanınız.

Fenitoin anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Hidantin (Fenitoin) Kullanabilir miyim?

Fenitoin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.
Hidantin (Fenitoin’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Tablet ya da kapsül formdaki Fenitoin’i bir bardak su ile birlikte, bütün olarak alınız. Kapsül ya da tablet formdaki ilacınızı ezmeyiniz, çiğnemeyiniz, parçalamayınız.

Rengi değişmiş Fenitoin tablet veya kapsülleri kullanmayınız. Doktorunuzdan tekrar reçete yazmasını isteyiniz.

Enjeksiyonluk formda hazırlanan Fenitoin ise kas içine veya toplardamar içine enjekte edilerek ya da toplardamar içine infüzyon şeklinde uygulanır. İlacın damar içine enjeksiyonu büyük dikkat ve deneyim gerektiren bir uygulama şeklidir. Yapılacak ufak bir hata çok ciddi sorunlara yol açabilir; bu nedenle mutlaka bir sağlık profesyonelinden yardım alınız. Kas içine enjeksiyon da mutlaka doktor gözetimi altında yapılmalıdır. İlacın hangi bölgeye, ne şekilde uygulanacağına doktorunuz karar verecektir. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Bu ilacın rahatsızlığınızı iyileştirdiğinden emin olabilmek için düzenli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gerekebilir. Fenitoin’in bir formundan diğer bir formuna geçerken de kan tahlilleri yapılması gerekbilir.

Eğer hastalık nöbetlerini önlemek için Fenitoin kullanıyorsanız, kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Eğer Fenitoin kullanımını aniden durdurursanız hastalık nöbetlerinizde artış olabilir. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Doktorunuzun bilgisi veya tavsiyesi olmadan kullandığınız Fenitoin’in dozunu değiştirmeyiniz. Eğer ilacın durumunuzu düzeltme konusunda yeterince iyi çalışmadığını düşünüyorsanız doktorunuz ile görüşünüz.

Yanınızda acil durumlar için Fenitoin kullandığınızı belirten bir kimlik kartı veya bilgilendirme bilekliği taşıyınız. Sizi tedavi eden doktorlar, diş hekimleri veya acil servis elemanları hastalık nöbetleri için ilaç aldığınızı bilmelidirler.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz. Fenitoin’in doz aşımı ölümcül olabilir.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: ani göz hareketleri, göz seğirmesi, karmaşık konuşma, denge kaybı, titreme, kas sertleşmesi veya güçsüzlük, halsizlik, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi hissi, bayılma, solunum yavaşlaması veya tıkanması.
Hidantin (Fenitoin) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Fenitoin’in kan seviyelerinde değişikliklere yol açabilir..

Fenitoin ile aynı zamanda antiasit* kullanmaktan kaçınınız. Antiasitler bu ilacın vücutta emilimini zorlaştırabilir.

( *antiasitler [alüminyum hidroksit (Dank, Kompensan); hidrotalsit (Talcid); magnezyum-kalsiyum preparatları (Rennie, Rennie Duo); diğer kombine antasit preparatları (Bismomagnesie, Protab)] )

Fenitoin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Fenitoin’in sebep olabileceği diş eti hastalıklarını önlemek için dişlerinizi düzenli olarak fırçalayınız ve diş ipi kullanınız.
Hidantin (Fenitoin’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh halinde veya davranışlarda değişimler; endişe, kaygı; telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz ve hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

ateş, ciltte soyulma, içi sıvı dolu kabarcıklar, kırmızı cilt döküntüsü (isilik vb.), morarma;

bilinç bulanıklığı;

karmaşık konuşma, denge veya koordinasyon kaybı;

gözlerde sürekli kas hareketleri;

mide bulantısı, karın ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);

kolay kanama ve çürük oluşumu;

şişmiş veya hassas diş etleri;

yüzde veya dudak şeklinde değişimler.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

hafif cilt döküntüsü (isilik vb.) veya kaşıntı;

baş dönmesi, sinirlilik hali, uyku problemleri (uykusuzluk);

seğirme;

mide bulantısı, kusma, kabızlık;

başağrısı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza danışınız.
Hidantin (Fenitoin) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Kandaki Fenitoin seviyesini yükseltebilecek ilaçlar:

H2 – Reseptör antagonistleri [nizatidin (Axid); famotidin (Duovel, Fagastril, Famodin, Famogast, Famoser, Famotep, Gasterol, Gastifam, Gastrofam, Neotab, Nevofam – L, Ulcusar); ranitidin hidroklorür (Ranitab, Ranitine, Raniver, Ulcuran, Zandid, Zantac) vb.];

fenotiazinler [klorpromazin hidroklorür (Largactil); tioridazin (Mellerettes, Melleril); trifluoperazin (Stilizan) vb.];

disülfiram (Antabus);

metilfenidat hidroklorür (Concerta, Ritalin);

sülfonamid grubu ilaçlar (Bactrim, Metoprim, Septrin vb.);

salisilatlar [asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin vb. ); sülfasalazin (Salazopyrin EN – tab) vb.];

izoniazit (I.N.H Tablet);

mantara karşı kullanılan ilaçlar [itrakonazol (Funit, Itraspor, Itraxyl, Sporex); ketokonazol (Ketoral, Nizoral); flukonazol (Lumen, Triflucan, Flucan, Fluzole, Fungan, Kandizol, Trizol, Zolax) ];

kalsiyum kanal blokerleri [amlodipin besilat (Amlodis, Amlokard, Amlovas, Caduet, Dilopin, Monovas, Nipidol, Norlopin, Normopres, Norvadin, Norvasc, Vasocard, Vazkor); barnidipin (Libradin); benidipin (Coniel); diltiazem hidroklorür (Altizem – SR, Dilticard, Diltizem); felodipin (Plendil); isradipin (Dynacirc SRO); lasidipin (Lacipil); lerkanidipin hidroklorür (Lercadip); nifedipin (Adalat Crono, Kardilat, Nidicard, Nidilat); nikardipin hidroklorür (Loxen); nilvadipin (Nilvadis); nimodipin (Nimotop); nitrendipin (Baypress); verapamil hidroklorür (İsopamil, İsoptin, Veroptin, Fibrocard L.P. )].

Fenitoin’in nöbetlerin kontrolündeki etkisini azaltabilecek ilaçlar:

fluorokinolon grubu antibiyotikler [siprofloksasin (Ciflosin, Cipro, Ciprolon, Roxin, Proxacin, Siprosan); enoksasin (Comprecin, Enoksetin); levofloksasin (Cravit, Tavanic); moksifloksasin (Avelox, Pitoxil); norfloksasin (Noroxin); ofloksasin (Drovid, Menefloks, Ofloks, Tarivid); pefloksasin (Peflacine); nalidiksik asit (Ürogram) vb];

sukralfat (Antepsin).

Fenitoin ile etkileşebilecek diğer ilaçlar:

karbamazepin (Karazepin, Karbalex, Karbasif, Karberol, Kazepin, Tegretol, Temporol, Teril);

valproik asit içeren ilaçlar (Convulex, Depakin Chrono);

fenobarbital (Paranox, Pirofen, Luminal, Luminaletten);

steroidler [prednizolon (Deltacortil, Neocorten, Prednisolon)];

antidepresanlar [sitalopram (Cipram, Eslopram); esitalopram (Cipralex, Eslorex); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac);fluvoksamin maleat (Faverin); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); milnasipran (Ixel); mirtazapin (Remeron, Mirtaron); reboksetin (Edronax); venlafaksin (Efexor); hiperikum (Felis); amitriptilin hidroklorür (Laroxyl, Triptilin);imipramin hidroklorür (Laroxyl, Tofranil); klomipramin hidroklorür (Anafranil); opipramol hidroklorür (Deprenil, İnsidon, İnsomin) vb.];

teofilin içeren ilaçlar (Bronkolin 300, Pirasmin, Talotren, Teobag, Teokap SR, Teosel, Xanthium, Carena, Filinsel, Asmafilin, Butofilin SR vb.);

barbitüratlar [fenitoin (Epdantoin, Hidantin); fenobarbital (Luminal, Phenobarbitalum)];

süksinilkolin klorür (Lysthenon Forte);

varfarin sodyum (Coumadin);

furosemid (Lasix, Furomid, Desal);

glibenklamid (Dianorm, Diyaben, Gliben).

Fenitoin ile etkileşen daha farklı birçok ilaç olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız. Kullandığınız tüm ilaçların bir listesini yanınızda taşıyınız ve bu listeyi sizi tedavi eden doktorunuza, eczacınıza veya sağlık profesyoneline gösteriniz.
Hidantin (Fenitoin’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Fenitoin’i oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz. Eğer Fenitoin’in enjeksiyonluk formunda bir bulanıklık, parçacık görürseniz kullanmayınız. Sadece berrak haldeki çözeltileri kullanınız.

Birinin gözlerine bakmak onun rüyalarına girmeyi göze
almak demektir. Sevmeye kabiliyetin yoksa o gözlere
bakmayacaksın.
aLiSyA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
etkileri, hidantin, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557