Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık > İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgilerini burada bulabilir ve paylaşabilirsiniz..

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 21 Kasım 2014, 14:50   #1 (permalink)
Bayan Üye

aLiSyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2012
Nerden: balıkesir
Yaş: 31
(Mesajlar): 967
(Konular): 845
Burç:
Renkli Para : 2145
Aldığı Beğeni: 152
Beğendikleri: 118
Ruh Halim: Melek Gibi
Takım :
aLiSyA - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Humulin N Yan Etkileri

İlaç Etken Maddesi:
İzofan insülin (insan) [İnsülin NPH (insan)]
İlaç Marka İsmi:
Humulin N Flakon
Humulin N ( İzofan insülin (insan) Nedir?

İnsülin vücutta üretilen bir hormondur. Kandaki glikoz (şeker) seviyesini düşürerek çalışır. İzofan insülin (insan), etkisi yavaş başlayan fakat uzun süren bir insülin türüdür.

İzofan insülin (insan) aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

diyabet (şeker hastalığı).

İzofan insülin (insan) burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir
Humulin N (İzofan insülin (insan)) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Hipoglisemiye (kan şekerinin normal seviyenin altında olması) yol açabilecek kadar kan şekerinizin aşırı düşüşüne izin vermeyiniz. Düşük kan şekeri seviyesinin (hipoglisemi) belirtilerini ve bu belirtilerin nasıl farkına varabileceğinizi bilmelisiniz, bunlar; açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, bulanık görme, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, bayılma veya konsantrasyon bozukluğudur. Kandaki şeker seviyesinin düşmesine karşın yanınızda her zaman diyet olmayan bir şeker kaynağı (kesme şeker, portakal suyu, şekerli jel, vb. ) bulundurunuz. Ağır hipoglisemi bilinç kaybına, nöbetlere veya ölüme yol açabilir. Besin alamaz duruma gelmenin de eşlik ettiği ağır hipoglisemi durumunda hastanede acil tedavi gereklidir.

Ailenizin ve yakın arkadaşlarınızın acil bir durumda size nasıl yardımcı olmaları gerektiğini bildiklerinden emin olunuz. Muhtemel bir boğulma riskine karşı bilinci kapalı olan bir diyabet hastasına (şeker hastasına) kesinlikle ağızdan bir şey yedirilip içirilmemelidir. Hasta böyle bir durumdayken yan yatırılmalı ve acil tıbbi yardım aranmalıdır. Bilinçsizlik durumu glukagon (Glucagen) enjeksiyonu ile de giderilebilir. Kullanımı konusunda bilgi sahibi olan bir kişi sağlık yardımının gelmesi beklenirken glukagon enjeksiyonu yapabilir. Glukagon kullanıldığında, hastanın bilinci yerine gelir gelmez ağızdan şeker veya şekerli gıda verilmelidir.

Yüksek kan şekeri (hiperglisemi) belirtilerini de gözlemleyiniz. Bu belirtilerden bazıları; artan susuzluk, iştah kaybı, idrar yapımında artış, mide bulantısı, kusma, uyuşukluk hali, kuru cilt ve ağız kuruluğudur. Kan şekeri seviyenizi kontrol ediniz ve insülin dozlarını nasıl ayarlamanız gerektiğini doktorunuzdan öğreniniz.

Enjeksiyon kalemi veya kartuşu asla başka bir kişiyle paylaşmayınız. Enjeksiyon kalemler ya da kartuşlar hepatit veya HIV (AIDS) hastalıklarının kişiden kişiye geçmesine sebep olabilir.

İzofan insülin (insan) diyet, egzersiz, kilo kontolü, ayak bakımı, göz bakımı, diş bakımı, bütün ilgili sağlık bakımları ve kan şekeri seviyesinin kontrolünü içeren komple bir programın yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uyunuz. Bu faktörlerden herhangi birindeki farklılık kan şekeri seviyeniznde değişime yol açabilir.
Humulin N (İzofan insülin (insan)’i) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer insülin'e alerjiniz varsa ya da hipoglisemi (kan şekerinin normal seviyenin altında olması) durumu yaşıyorsanız bu ilacı kullanmayınız.

Karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa İzofan insülin (insan)’i kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Farklı zaman dilimleri arasındaki seyahat öncesi, insülin ve öğünlerin farklı zamanlarda alınması gerekebileceğinden doktorunuza başvurunuz.

Doktorunuza ağız yoluyla alınan diğer diyabet ilaçları da dahil olmak üzere kullandığınız tüm ilaçlar hakkında bilgi veriniz.

İzofan insülin (insan) diyet, egzersiz, kilo kontolü, ayak bakımı, göz bakımı, diş bakımı ve kan şekeri seviyesinin kontrolünü içeren komple bir programın yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontolüne sıkı şekilde uyunuz. Bu faktörlerden herhangi birindeki farklılık kan şekeri seviyenizde değişime yol açabilir.

Doktorunuzun tedavi sürecinizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Humulin N (İzofan insülin (insan)’i) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi B. Bu ilacın doğmamış bebeğe zarar vermesi beklenmez. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Emziren diyabetli annelerin insülin dozunda, beslenme tarzında veya her ikisinde birden değişiklik yapılması gerekebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Humulin N (İzofan insülin (insan)’i) Kullanabilir miyim?

Konsantre olma ve reaksiyon gösterme becerisi hipoglisemi (kan şekerinin normal seviyenin altına düşmesi) sebebiyle bozulabilir, bu da araç ve makine kullanma açısından risk oluşturabilir. Özellikle düşük kan şekerinin (hipoglisemi) uyarıcı belirtilerini az olarak fark eden veya hiç fark etmeyen kişiler için ya da sık sık hipoglisemi atağı geçiren hastalar için bu durum önemlidir. Bu nedenle araç ve makine kullanımı esnasında hipoglisemi gelişimini engelleyecek gerekli önlemleri alınız. Kan şekerinizin düştüğünü hissederseniz hiçbir zaman araç ve makine kullanmayınız.
Humulin N (İzofan insülin (insan)’i) Nasıl Kullanmalıyım?

İzofan insülin (insan)’i tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

İzofan insülin (insan) uyluk, kalça, karın bölgesi veya üst kola deri altına enjeksiyon yoluyla verilir. Doktorunuz, eczacınız veya hemşireniz bu ilacı nereye ve nasıl enjekte edeceğiniz konusunda özel direktifler verecektir. Eğer enjeksiyonun nasıl uygulanacağını ve iğne ya da şırıngayı nasıl uygun şekilde imha edeceğinizi tam olarak anlamadıysanız ilacı kendi kendinize enjekte etmeyiniz.

Bu ilaç önerilmemesine rağmen kas içine enjeksiyon yoluyla da uygulanabilir. Kas içine enjeksiyon doktor gözetimi altında yapılmalıdır.

İzofan insülin (insan) çalkalandıktan sonra homojen olarak beyaz ve bulanık görünmelidir.

Bu ilacı kullanmadan önce enjeksiyon kalemini veya kartuşu avuç içinizde 10 kere yuvarlayınız.

Kartuş veya enjeksiyon kalemini baş aşağı çeviriniz ve böylece içindeki cam topun bir baştan diğer başa geçmesini sağlayınız. Bu hareketi, ilaç beyaz ve bulanık oluncaya kadar en az 10 kere tekrarlayınız ve enjeksiyonu hemen uygulayınız. Bu işlemi enjeksiyon kaleminin her kullanımından önce tekrarlayınız.

Bu ilacı her kullandığınızda derinizde farklı bir enjeksiyon alanı seçiniz. Aynı yere iki defa üst üste enjeksiyon yapmayınız.

Her tek kullanımlık iğneyi bir kez kullanınız. Kullanılmış iğneleri koruyucu paketle (iğneleri nasıl atmanız gerektiği bilgisini ve koruyucu paketleri eczanenizden edinebilirsiniz) birlikte atınız. Bu paketleri çocukların ve hayvanların ulaşamayacağı yerlerde tutunuz.

Bazı insülin iğneleri türüne va markasına bağlı olarak birden fazla kez kullanılabilir. Ancak tekrar kullanılabilir iğnelerin uygun şekilde temizlenmesi, kapağının kapatılması, bükülme veya kırılmaya karşı dikkatli olunması gereklidir. Tekrar kullanılan iğneler enfeksiyon riskini de arttırır. Tekrar kullanılabilir insülin iğnelerinin sizin için uygun olup olmadığını doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Enjeksiyon kalemi veya kartuşu asla başka bir kişiyle paylaşmayınız. Enjeksiyon kalemler ya da kartuşlar hepatit veya HIV (AIDS) hastalıklarının kişiden kişiye geçmesine sebep olabilir.

Aşırı stres, öğün atlama, uzun yolculuk, çok fazla egzersiz yapma, alkol kullanımı gibi durumlarda kan şekerinizi dikkatlice ölçünüz ve kontrol ediniz. Bu gibi durumlar glikoz (şeker) seviyesini etkileyebilir ve ihtiyacınız olan insülin dozu miktarı değişebilir.

Yüksek kan şekeri (hiperglisemi) belirtilerini gözlemleyiniz. Bu belirtilerden bazıları; artan susuzluk, iştah kaybı, idrar yapımında artış, mide bulantısı, kusma, uyuşukluk hali, kuru cilt ve ağız kuruluğudur. Kan şekeri seviyenizi kontrol ediniz ve insülin dozlarını nasıl ayarlamanız gerektiğini doktorunuzdan öğreniniz.

Doktorunuza İzofan insülin (insan)’in dozunu nasıl ayarlamanız gerektiğini mutlaka sorunuz. Öncelikle doktorunuza danışmadan kullandığınız dozun miktarını değiştirmeyiniz. Acil durumlar için üzerinizde diyabet olduğunuzu belirten bir kimlik kartı veya bileklik taşıyınız. Size tıbbi müdahalede bulunacak veya tedavi edecek tüm doktor, dişçi ve acil sağlık yardımı veren kişiler diyabet hastası olduğunuzu bilmelidir.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

İzofan insülin (insan) yemeklerden ve atıştırmalardan önce alındığından, ilacınızı belirli bir zaman çizelgesi dahilinde kullanmıyor olabilirsiniz. İzofan insülin (insan)’i kullandıktan sonra 30 ila 60 dakika içinde yemek yiyeceğinize emin olunuz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ekstra İzofan insülin (insan) almayınız.

Elinizde her zaman İzofan insülin (insan) olması önemlidir. Bu nedenle ilacınız tamamen bitmeden reçetenize tekrar yazdırınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz. İzofan insülin (insan) doz aşımı hayati tehlike yaratabilecek hipoglisemiye sebep olabilir.

Ağır hipoglisemi belirtilerinden bazıları; aşırı güçsüzlük, halsizlik, bulanık görme, terleme, konuşmada sıkıntı, titreme, mide ağrısı, bilinç bulanıklığı, nöbet (irade dışı kasılmalar) veya komadır.
Humulin N (İzofan insülin (insan)) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Öncelikle doktorunuza veya eczacınıza danışmadan kullandığınız İzofan insülin (insan) veya şırınga markasını değiştirmeyiniz.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. İzofan insülin (insan) kullanırken alkol almak kan şekerinizi tehlikeli derecede düşürebilir ve diyabet tedavinize engel olabilir.
Humulin N (İzofan insülin (insan)’in) Yan Etkileri

İnsülin alerjisi belirtileri olan şu durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: bütün vücutta kaşıntılı cilt döküntüsü (isilik vb.), hırıltılı solunum, nefes alıp verme zorluğu, hızlı kalp ritmi, terleme, bayılacakmış gibi hissetme.

Hipoglisemi veya kan şekeri seviyesinde düşüş İzofan insülin (insan)’in en yaygın yan etkisidir. Düşük kan şekeri belirtileri: Baş ağrısı, mide bulantısı, açlık, bilinç bulanıklığı, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, bulanık görme, hızlı kalp atışları, terleme, titreme, konsantrasyon bozukluğu, bilinç bulanıklığı veya nöbettir (irade dışı kasılmalar). Düşük kan şekeri belirtilerini gözlemleyiniz. Kandaki şeker seviyesinin düşmesine karşın yanınızda her zaman diyet olmayan bir şeker veya glikoz tableti bulundurunuz.

İzofan insülin (insan)’i enjekte ettiğiniz yerde kaşıntı, şişlik, kızarıklık veya kalınlaşma varsa doktorunuza bildiriniz.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.
Humulin N (İzofan insülin (insan)) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Belirli bazı ilaçların kullanımı ne zaman kan şekeri seviyenizin düştüğünü söylemeyi zorlaştırır. Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyosanız doktorunuza bildiriniz:

Bu ilaç hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

rezerpin içeren ilaçlar (Regroton, Adelphan);

beta adrenerjik blokörler [atenolol (Apo – Atenol, Tensidif, Tensinor, Atexal, Nortan); karvedilol (Carvexal, Coronis, Kinetra, Dilatrend); metoprolol tartrat (Beloc, Problok, Lopresor); propranolol hidroklorür (Dideral); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin); asebutolol (Prent); bisoprolol fumarat (Concor, Lodoz); esmolol hidroklorür (Brevibloc); oksprenolol hidroklorür (Trasicor); pindolol (Apo-Pindol, Visken) vb.];

albuterol (Asthavent, Vent – O – Sal, Ventolin).

Kan şekerini yükselten diğer ilaçlarla birlikte İzofan insülin (insan) kullanıyorsanız, hiperglisemi (yüksek kan şekeri) durumunun oluşma riski yükselebilir. Kan şekerini yükseltebilecek ilaçlar:

doğum kontrol hapları [klormadinon asetat & etinil estradiol (Belara); etinil estradiol & dezojestrel (Desolett, Myralon); etinil estradiol & jestoden (Ginera); etinil estradiol & levonorjestrel (Microgynon, Miranova, Preven); etinil estradiol & drospirenon (Yasmin); levonorjestrel (Norlevo) vb.];

terbutalin sülfat (Bricanyl);

tiazidler [klortalidon (Hygroton, Regroton); indapamid (Flubest, Fludex, Flutans, Fludin, Flupamid, İndapen, İndurin, İndamid)].

Kan şekerini düşüren diğer ilaçlarla birlikte İzofan insülin (insan) kullanıyorsanız hipoglisemi (düşük kan şekeri) durumu oluşma riski yükselir. Kan şekerini düşürebilecek ilaçlar:

salisilatlar [asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin vb.); sülfasalazin (Salazopyrin EN – tab) vb.];

MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect Tablet); selejilin hidroklorür (Moverdin)];

sülfonamid grubu ilaçlar (Bactrim, Metoprim, Septrin)

İzofan insülin (insan)’in kan şekerini düşüren etkilerini azaltabilecek ya da arttırabilecek birçok farklı ilaç bulunabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp methodları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız. Kullandığınız tüm ilaçların bir listesini yanınızda taşıyınız ve bu listeyi sizi tedavi eden doktorunuza, eczacınıza veya sağlık profesyoneline gösteriniz.
Humulin N (İzofan insülin (insan)’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Açılmamış kartuş ve küçük şişelerin saklanması: Bir karton içinde ışıktan korunaklı bir şekilde buzdolabında (2 – 8 derece arasında) muhafaza ediniz.

İlk kullanımdan sonra saklanması: ‘’Kullanımda’’ olan kartuşları ve küçük şişeleri 30 derecenin altındaki oda sıcaklığında 28 gün saklayabilirsiniz. Bu süreden sonra kullanılmamalıdırlar. Kullanmadığınız zamanlarda enjeksiyonluk kaleminizin kapağını daima kapalı tutunuz. Işıktan korumak için ambalajında saklayınız ve aşırı ısı ve güneş ışığından koruyunuz.

Enjeksiyonluk kaleminizi iğnesi takılı şekilde saklamayınız. Eğer iğne takılı olarak bırakılırsa kartuş içindeki sıvı kalemden sızabilir.

Çalkalandıktan sonra homojen olarak beyaz ve bulanık görünmeyen kartuşları ve enjeksiyonluk kalemleri kullanmayınız.

İzofan insülin (insan)’i dondurmayınız, eğer donmuş ise kullanmadan atınız.

Etiketindeki son kullanma tarihi geçmiş olan insülini atınız.

Birinin gözlerine bakmak onun rüyalarına girmeyi göze
almak demektir. Sevmeye kabiliyetin yoksa o gözlere
bakmayacaksın.
aLiSyA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
etkileri, humulin, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557