Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu   muhabbet.org"Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık > İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgilerini burada bulabilir ve paylaşabilirsiniz..

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 21 Kasım 2014, 15:13   #1 (permalink)
Bayan Üye

aLiSyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 30 Kasım 2012
Nerden: balıkesir
Yaş: 32
(Mesajlar): 967
(Konular): 845
Burç:
Renkli Para : 2145
Aldığı Beğeni: 152
Beğendikleri: 118
Ruh Halim: Melek Gibi
Takım :
aLiSyA - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart İbu-600 Yan Etkileri

İlaç Etken Maddesi:
İbuprofen
ibuprofen..............600 mg
İlaç Marka İsmi:
İbu-600 Gecikmeli Salım Tableti
İbu-600 (İbuprofen) Nedir?

İbuprofen non-steroidal antienflamatuar (NSAII) grubu bir ilaçtır. İbuprofen vücutta iltahap ve ağrıya neden olan hormonları azaltmak suretiyle etki gösterir.

İbuprofen aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

baş ağrısı;

diş ağrısı;

sırt ağrısı;

eklem iltihaplanmaları;

adet sancıları veya hafif yaralanmaların yol açtığı ağrı ya da iltihabi durumlar;

ateş.

İbuprofen burada yer almayan diğer tedavi amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Bu ilaç hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.
İbu-600 (İbuprofen) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

İbuprofen, yaşamı tehdit eden kalp problemleri ve dolaşım problemleri riskini arttırabilir. Kalp krizi ve felç de bu risklere dahildir. İbuprofen’in kullanım süresi arttıkça bu riskler de artacaktır. Kalp bypass ameliyatından hemen önce veya sonra bu ilacı kullanmayınız.

Göğüs ağrısı, halsizlik, nefes kesilmesi, konuşmada bozukluk, görme veya denge problemleri gibi kalp veya dolaşım problemlerinin belirtilerini fark ettiğinizde en yakın sağlık kuruluşundan acil tedavi yardımı isteyiniz.

Bu ilaç mide ve bağırsak üzerinde kanama veya delinme gibi ciddi etkilerin oluşma riskini arttırabilir. Bu tip durumlar ölümcül olabilir ve gastrointestinal (mide ve bağırsakla ilgili) etkiler İbuprofen’i herhangi bir kullanışınızda uyarı veya belirti göstermeden meydana gelebilir. Yaşlıların mide ve bağırsaktaktaki ciddi yan etkilere maruz kalma riski daha fazla olabilir.

Mide veya bağırsağınızda kanama belirtileri varsa hemen doktorunuzu arayınız. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı veya kan öksürme ya da kahve telvesi şeklinde kusma bu belirtiler arasında sayılabilir. Böyle bir durumda hemen doktorunuzu arayınız.

Bu ilacı size tavsiye edilenden daha fazla miktarda kullanmayınız. Aşırı dozda İbuprofen alımı mide ve/veya bağırsaklarda hasara yol açabilir. Yetişkinler için İbuprofen’in maksimum kullanım miktarı her doz için 800 miligram; günlük 3200 miligramdır. Ağrı, ateş, ödem gibi durumların tedavisi için İbuprofen’i mümkün olan en düşük dozda kullanınız.

Eğer kalp krizi ve/veya felç gibi durumlardan korunmak için Aspirin (ya da Ecopirin, Babyprin, Asinpirine, Coraspin, vb.) kullanıyorsanız İbuprofen kullanmaktan kaçınınız. İbuprofen, Aspirin ve türevlerinin kalp ve kan damarlarınız üzerindeki koruyucu etkisini azaltabilir. Eğer hem Aspirin hem İbuprofen’in ikisini birden kullanmanız gerekiyorsa; İbuprofen’i, Aspirin’i (enterik kaplı olmayan Aspirin türevleri için bu durum geçerli) aldıktan 30 dakika sonra veya almadan en az 8 saat önce alınız.

İbuprofen alırken alkol kullanmayınız. Alkol İbuprofen’in yol açabileceği mide kanaması riskini arttırabilir.

İbuprofen’i, hekim tavsiyesi olmadan çocuklara vermeyiniz.
İbu-600 (İbuprofen) Kullanmadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII) ilaç grubundan bir ilaç almak ölümcül olabilecek kalp ve dolaşım problemleri riskini artırabilir. Kalp krizi veya felç de bu risklere dahildir. İbuprofen’in kullanım süresi arttıkça bu riskler de artacaktır. Kalp bypass ameliyatından hemen önce veya sonra bu ilacı kullanmayınız.

Nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar mide ve bağırsak üzerinde kanama veya delinme gibi ciddi etkilerin oluşma riskini de artırabilir. Bu tip durumlar ölümcül olabilir ve gastrointestinal (mide ve bağırsakla ilgili) etkiler bu gruba dahil ilaçları herhangi bir kullanışınızda uyarı veya belirti göstermeden meydana gelebilir. Yaşlıların mide ve bağırsaktaktaki ciddi yan etkilere maruz kalma riski daha fazla olabilir.

Eğer aşağıdaki durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz İbuprofen’i kullanmayınız:

İbuprofen’e alerji;

Asetilsalisilik asit’e (Aspirin, Ecopirin, Coraspin, Asinpirine, vb. ) alerji;

Diğer non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlara [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar);ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol, Endomet); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb] ; alerji.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz İbuprofen kullanmaya başlamadan önce hekiminize bildiriniz:

geçirmiş olduğunuz bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması;

kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, hipertansiyon (yüksek kan basıncı);

geçirmiş olduğunuz mide ülseri veya mide kanaması;

astım;

burunda polip varlığı;

karaciğer ve/veya böbrek rahatsızlığı;

kanama veya kan pıhtılaşma bozukluğu;

yaygın lupus eritematöz (sistemik lupus eritematosus);

sigara kullanımı.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz İbuprofen’i kullanamayabilirsiniz ya da ilacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için tedavi sırasında doz ayarlamaları ya da spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde İbu(İbuprofen’i) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi B.Bu ilacın gebeliğin erken dönemlerinde, doğmamış bebek için zararlı olması beklenmez. Gebeyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız mutlaka hekiminize bildiriniz. İbuprofen’i gebeliğin son 3 ayında kullanmak doğumsal kusurlara yol açabilir. Gebeliğiniz süresince hekiminiz tarafından söylenmedikçe İbuprofen’i kullanmayınız. İbuprofen’in anne sütüne geçip geçmediği ya da emzirilen bebeğe zarar verip vermeyaceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız hekiminize danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
İbu-600 (İbuprofen’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen şekilde kullanınız. İlacı size verilen dozlardan daha fazla miktarda veya doktorunuz tarafından tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız. Reçetenizdeki kullanım talimatlarına uyunuz.

Bu ilacı size tavsiye edilenden daha fazla miktarda kullanmayınız. Aşırı dozda İbuprofen alımı mide ve/veya bağırsaklarda hasara yol açabilir. Yetişkinler için İbuprofen’in maksimum kullanım miktarı her doz için 800 miligram; günlük 3200 miligramdır. Ağrı, ateş, ödem gibi durumların tedavisi için İbuprofen’i mümkün olan en düşük dozda kullanınız.

İbuprofen’in midede yol açabileceği tahrişi azaltmak amacıyla İbuprofen’i yemekle veya sütle birlikte alınız.

Bir dozu ölçmeden önce süspansiyon formdaki İbuprofen’i iyice çalkalayınız. Doğru miktarda dozu aldığınıza emin olmak için, sıvıyı işaretli bir ölçüm kaşığı veya ilaç kabı ile ölçünüz, normal bir yemek kaşığı kullanmayınız. Eğer herhangi bir doz ölçüm aletiniz yoksa eczacınızdan isteyebilirsiniz.

Çiğnenebilir formda hazırlanan İbuprofen tableti yutmadan önce çiğnemelisiniz.

Eğer İbuprofen’i uzun süredir kullanıyorsanız; hekiminiz ilacın üzerinizde zararlı etkilere yol açmadığından emin olmak için düzenli aralıklarla sizi kontrol etmek isteyebilir. Bu nedenle doktor kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

İbuprofen’i, hekim tavsiyesi olmadan çocuklara vermeyiniz.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

İbuprofen bazen ihtiyaç duyulduğunda kullanıldığından ilacı kullanırken herhangi bir zaman planlaması yapmamış olabilirsiniz. Ancak ilacı düzenli olarak kullanıyorsanız ve eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti gelmişse almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.
Fazla Doz alısam Ne Olur?

Eğer bu ilaçtan çok fazla kullandığınızı düşünüyorsanız bir acil tedavi merkezini arayınız ve belirtileri eksiksiz şekilde anlatınız.

Mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, uyuşukluk, uykulu hal, siyah yada kanlı dışkı, kanlı öksürük, nefes düzensizlikleri, bayılma ve koma doz aşımı belirtileri arasında sayılabilir.
İbu-600 (İbuprofen’i) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Eğer kalp krizi ve/veya felç gibi durumlardan korunmak için Aspirin (ya da Ecopirin, Babyprin, Asinpirine, Coraspin,vb.) kullanıyorsanız İbuprofen kullanmaktan kaçınınız. İbuprofen, Aspirin ve türevlerinin kalp ve kan damarlarınız üzerindeki koruyucu etkisini azaltabilir. Eğer hem Aspirin hem İbuprofen’in ikisini birden kullanmanız gerekiyorsa; İbuprofen’i, Aspirin’i (enterik kaplı olmayan Aspirin türevleri için bu durum geçerli) aldıktan 30 dakika sonra veya almadan en az 8 saat önce alınız.

Hekim veya eczacınıza danışmadan soğuk algınlığı, alerji veya ağrıya karşı olan başka bir ilaç kullanmayınız. Aspirin (asetil salisilik asit) veya İbuprofen’e benzer veya aynı ilaçları içeren birçok reçetesiz ilaç mevcuttur. Eğer bu tip ilaçları birlikte alırsanız, aynı tür ilaçlardan kazara çok fazla kullanmış olabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, ketoprofen veya naproksen içerip içermediğini öğreniniz.

İbuprofen alırken alkol kullanmayınız. Alkol İbuprofen’in yol açabileceği mide kanaması riskini arttırabilir.

Güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (solaryum, ultraviyole lamba) maruz kalmaktan kaçınınız. İbuprofen cildinizi güneş ışınlarına daha duyarlı hale getirebilir ve güneş yanıklarına sebep olabilir. Eğer güneş ışınlarına maruz kalacaksanız bir güneş kremi kullanınız ve koruyucu giysiler giyiniz.
İbu-600 (İbuprofen’in) Yan Etkileri

Kurdeşen; solunum zorluğu; yüzde, dudaklarda, dilde, boğazda şişme veya kabarma alerjik reaksiyonun işaretleri olabilir. Böyle bir durumda acil sağlık yardımı alınız.

Eğer aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birini kendinizde görürseniz, İbuprofen kullanımını derhal kesiniz ve bir sağlık kurumuna başvurunuz ya da bir an önce doktorunuzu arayınız:

göğüs ağrısı, halsizlik, solunum yetersizliği, konuşmada bozulma, görme veya denge problemleri;

siyah, kanlı, katranımsı dışkı;

kanlı öksürük veya kahve telvesi şeklinde kusma;

normalden çok az idrar yapma veya hiç idrar yapamama;

şişme, ani kilo alma;

mide bulantısı, mide ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı,sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);

ateş, boğaz ağrısı, şiddetli baş ağrısı, soyulma, kırmızı deri döküntüsü;

ciltte çürük, yanma, şiddetli sızlama, hissizlik, ağrı; kas zayıflığı;

ateş, baş ağrısı, boyun tutulması, titreme-üşüme, ışığa aşırı duyarlılık, ciltte mor lekeler veya istemdışı kasılmalar ve krizler.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir:

mide bulantısı, hafif mide ekşimesi veya mide ağrısı, ishal, kabızlık,gaz;

baş dönmesi, baş ağrısı, sinirlilik;

cilt kaşıntısı veya döküntü;

görmede bulanıklık;

kulaklarda çınlama.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.
İbu-600 (İbuprofen) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer [ sitalopram (Cipram, Eslopram); esitalopram (Cipralex, Eslorex); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac); fluvoksamin (Faverin); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); venlafaksin (Efexor);vb. ] gibi antidepresanlardan kullanıyorsanız İbuprofen kullanmaya başlamadan önce mutlaka hekiminize söyleyiniz. İbuprofen ve bu tip ilaçları birlikte kullanmak kanama ve çürük oluşumununun daha kolay gerçekleşmesine yol açabilir.

Eğer aşağıda sıralanan:

pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin, Orfarin)];

idrar söktürücüler [klortalidon (Hygroton, Regroton); indapamid (Fludin, Flupamid, İndamid); furosemid (Lasix, Furomid, Desal);

steroidler [prednizolon (Deltacortil, Neocorten, Prednisolon)];

metotreksat (Emthexate, Methotrexat, Trexan, Zexat);

ACE inhibitörleri [benazepril (Cibacen); kaptopril (Kapril, Kaptoril); fosinopril (Monopril); enalapril (Enapril, Vasolapril, Konveril); lisinopril (Zestril, Sinopryl); moeksipril hidroklorür (Univasc); perindopril (Coversyl); ramipril (Delix, Blokace); trandolapril (Gopten), vb. ];

asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb. );

non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar);ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol, Endomet); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb] ;

bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız İbuprofen’i kullanmaya başlamadan önce hekiminize mutlaka bildiriniz.

Bu liste tam bir liste değildir ve İbuprofen ile etkileşen daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
İbu-600 (İbuprofen’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İbuprofen’i oda sıcaklığında, nem ve sıcaktan uzak bir yerde saklayınız. Sıvı formdaki İbuprofen’in donmasına izin vermeyiniz.

Birinin gözlerine bakmak onun rüyalarına girmeyi göze
almak demektir. Sevmeye kabiliyetin yoksa o gözlere
bakmayacaksın.
aLiSyA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
etkileri, ibu600, yan, İbu600


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557