Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık > İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgilerini burada bulabilir ve paylaşabilirsiniz..

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03 Şubat 2013, 02:04   #1 (permalink)
Üye

CentilmeN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26 Aralık 2012
Nerden: Kastamonu
Yaş: 27
(Mesajlar): 1.399
(Konular): 810
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 36500
Aldığı Beğeni: 265
Beğendikleri: 39
Ruh Halim: Bulutlarda
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Teşekkür Plaketi 
Standart Mucovit C 600 MG 30 Tablet

Formülü:

Bir efervesan tablet, etken madde olarak 600 mg Asetilsistein ve 200 mg C vitamini içerir. Yardımcı madde olarak sodyum hidrojen karbonat, sodyum karbonat anhidr ve sodyum sitrat dihidrat, tatlandırıcı olarak sodyum sakkarin, sodyum sildamat ve aroma olarak da limon aroması içerir. Farmakolojik özellikleri:

ASETİLSİSTEİN
Farmakodinamik özellikler
Asetilsistein doğal biramino asit olan L-Sistein' in N-Asetiİlenmiş türevi olup mukolitik olarak kullanılan ajandır. Yapısında bulunan sülfidril grubu ile glikoprotein içerisindeki disülftt bağlannı koparma özelliğinden dolayı mukoid ve mukopürülan sekresyonlar üzerine mukolitik etki göstermektedir.

Asetilsistein antioksidan bir maddedir. Akciğer ve karaciğerde glutatyon sentezine sistein vericisi olarak katılarak, glutatyon sentezini arttınr. Asetilsistein ve glutatyon özellikle akciğerde ortaya çıkan serbest oksijen radikallerini bağlar ve muhtemel hücre hasarını önleyerek koruyucu bir etki gösterir.

Asetilsistein i. v. Tedavisi: Asetil s iste i n i n, asetominofen aşırı dozunu takiben karaciğer hasarını azalttığı gösterilmiştir. Asetilsistein aşırı dozu takiben 8-10 saat içinde uygulanırsa daha etkili olur. Asetilsistein, reaktif metabolitler ve detoksifikasyon nedeni ile konjugasyon için substrat değişiminde rol alarak ya da glutatyon seviyelerinin iyileştirilmesinde ya da bakımında karaciğeri korur.

Farmakokinetik özellikler
Emilim: Asetilsistein oral olarak uygulandıktan sonra hızlı bir şekilde gastrointestinal yoldan absorbe edilir.

Dağılım: İlk olarak akciğer, böbrek ve karaciğere geçer. Mide ve barsak sıvılarında stabildir. Akciğer ve plazmada asetilsistein hem serbest hem de disülfit köprüleri yardımıyla proteinlere geri dönüşümlü olarak bağlanmış halde bulunur. İlacın alınımından 4 saat sonra dağılım oranı 0.33 - 0.47 litre/kg arasında değişir ve proteinlere %83 oranında bağlanır. Aç veya tok karnına uygulanmasında bir farklılık yoktur.

Uygulamadan 30-60 dakika sonra plazma konsantrasyonu doruk noktasına ulaşır. Vücutta birikmez, dokularda özellikle akciğer dokusunda yüksek konsantrasyonda bulunur.

Metabolizma: Karaciğerde metabolize olur. Asetilsistein canlı organizmada sistein, disülfitler ve konjugatları oluşturabilir (N, N'~ diasetilsistein, N-asetilsistein-sistein, N-asetilsistein-glutatiyon, N-asetilsistein-protein v.s). ^S-asetilsisteinin oral dozundan sonra toplam radyoaktivitenin yaklaşık %22'si 24 saat sonra idrarla atılır. Metabolitler tan imlan mam ıştır.

Portal dolaşım ile karaciğere geçer ve ilk geçiş metabolizmasına uğrar. Karaciğerde asetil ize edilerek sisteine metabolize olur. Atılım: Böbrek, karaciğer ve akciğerler yolu ile vücuttan atılmaktadır. %70 atılımı böbrek dışı olup böbrek Iderensi 0.190-0.211 litre/saat/kg olarak belirtilmiştir.

C VİTAMİNİ
Farmakodinamik Özellikler
C vitamini suda çözünen önemli bir vitamin ve antioksidandır. Organizmanın düşük C vitamini stoklama kapasitesi dikkate alındığında, yeterli miktarların düzenli olarak alınması insanlar için çok önemlidir. C vitamininin vücutta birçok işlevi bulunmaktadır.

Antioksidan: Çeşitli etmenler, lipid peroksitlenmesi yoluyla hücre membranlannın hasanna yol açabilecek serbest radikalleri inaktif hale getirerek hücreyi korur.

Kolajen üretimi: C vitamini, prolinden hidroksiprolin üretiminde anahtar bir rol oynayarak kolajen üretiminde çok önemli bir rol oynar. Eksikliğinde kolajen oluşumundaki bozukluklara bağlı olarak yara iyileşmesinde gecikme, kemik büyümesinde düzensizlikler, damar frajilitesi ve diş oluşumunda bozukluklar oluşur.

Kamitin sentezi: Mitokondriden eneıji üretiminde önemli bir madde olan karnitinin sentezi için C vitamini çok önemlidir. C vitamini eksikliğinde kamitin sentezi azalmasına bağlı kas güçsüzlüğü görülebilir. Kolesterol yüksekliği: Yetersiz miktarda C vitamini alımı ile birlikte kolesterol düzeyinin yükseldiği gözlenmiştir. Ek C vitamini alımı ile kolesterolün safra asitlerine dönüşümü artarak kolesterol miktarının normale dönüşebildiğine dair bulgular vardır. Kortizon sentezi: C vitamini kortizon sentezini hızlandırarak organizmanın strese karşı daha güçlü yanıt sergilemesine yol açar. Katarakt: C vitamini, serbest radikalleri inaktive ederek katarakt oluşum riskini anlamlı şekilde azaltır.

Bağışıklık sistemi: C vitamininin lökosit hareketliliğini arttırdığı gösterilmiştir. Askorbik asidin hayvanlarda interferon oluşumunda bir artışa neden olduğu saptanmış ve insanlarda da benzer etkisi olabileceğine ilişkin ipuçları elde edilmiştir. Yeterli C vitamini düzeyi, normal bağışıklık sistemi işlevleri için vazgeçilmezdir. Demir emilimi: C vitamini, yiyeceklerden demir emilimini arttırdığından, besinlerden alınan demir miktarını arttırır ve demir eksikliği anemisine karşı koruyucu bir etki gösterir.

Farmakokinetik Özellikler
Emilim: C vitamini, ağırlıklı olarak ince barsağın üst kısmında sodyuma bağımlı aktif transport mekanizması yoluyla emilir. C vitamini yüksek konsantrasyonlarda bulunduğunda, emilim pasif difüzyon yoluyla olur.

Dağılım: Askorbik asidin plazma proteinlerine bağlanma oranı yaklaşık olarak %24'tür. Serum konsantrasyonları normal olarak 10 mg/L'dir (60 pmol/L). 6 mg/L'nin (35 pmol/L) altındaki konsantrasyonlar, C vitamini alımının her zaman yeterli düzeylerde olmadığını gösterir. 4 mg/I'nin (20 pmol/L) altındaki konsantrasyonlar ise, vitamin alımının yetersiz olduğunu gösterir. Klinik skorbütte ise serum konsantrasyon lan 2 mg/L'nin (10 pmol/L) altındadır.

Metabolizma: C vitamini, dehidroaskorbik asit üzerinden kısmen oksalik aside metabolize edilir. Ancak, aşırı miktarlarda alındığında C vitamini büyük oranda değişmemiş biçimde idrar ve dışkıyla atılır. Askorbik-asit-2-sülfat da bir metabol it olarak idrarda bulunur.

Atılım: Fizyolojik vücut depoları yaklaşık olarak 1500 mg'dır. Askorbik asidin atılım yarı-ömrü, verilme şekli, verilen miktar ve emilim hızı ile ilişkilidir. Yaklaşık 50 mg'lık oral bir C vitamini dozundan sonra, yan-ömrü yaklaşık 14 gün, 1 g'lık bir dozun verilmesinden sonra ise yaklaşık olarak 13 saattir. Intravenöz yolla 500 mg sodyum askorbat verilmesinden sonra, yan-ömrü yaklaşık olarak 6 saattir. 1-2g/gün'den daha düşük miktarlarda C vitamini alındığında, ana atılım yolu böbreklerdir. 3 g'ı aşan dozlarda ise, artan miktarlar değişmemiş biçimde dışkı ile atılır. Endikasyonları:

Asetilsistein yoğun kıvamlı balgamın atılması, ekspektorasyonun kolaylaştırılması gereken bronkopulmoner hastalıklarda, bronşiyal sekresyon bozukluklarının tedavisinde ve yüksek doz parasetamol alımına bağlı olarak ortaya çıkan karaciğer yetmezliğinin önlenmesinde kullanılır. Kontrendikasyonları:

Mucovit-C 600 mg Efervesan Tablet, asetilsisteine veya bileşimindeki maddelerden hertıangi birine karşı aşın duyarlılığı veya anafilaktoid reaksiyonu olan kişilerde kontrendikedir. Uyarılar/Önlemler:

Mide ve barsak ülseri durumlarında, asetilsistein kullanımı iritasyona sebep olabilir. Asetilsistein in verilmesinden sonra bronşiyal sekresyonda belirgin bir artış olabilir. Bu durumda eğer öksürük refleksi/öksürük yeterli değilse hava yolunun açık tutulmasına dikkat edilmelidir. Asetilsistein bronkospazm geçmişi olan kişilerde veya astımlı hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.

Bir efervesan tablet 314 mg (13,654 mmol) sodyum iyonu içermektedir. Bu durum, kontrollü sodyum diyeti alan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır.

Çocuklarda dikkat edilmesi gereken hususlar:
Mucovit-C 600mg Efervesan Tablet, yeni doğanlarda hayati önemi olan endikasyonlarda çok sıkı doktor kontrolü altında kullanılmalıdır. Mucovit-C 600mg Efervesan Tablet, 2 yaşın altındaki çocuklarda sadece doktor kontrolü altında kullanılmalıdır.

GEBELİK DÖNEMİ VE LAKTASYONDA KULLANIMI
Gebelik Kategorisi B'dir.

İlaç hakkında gebe kadınlarda yapılmış kontrollü inceleme yoktur. Gebe kadınlarda ilktrimesterde yapılan kontrollü incelemelerfötotoksik etkiyi doğrulamam ıştır ve daha sonraki trimesterde ilacın zararlı olduğu hakkında kanıt yoktur. Böyle bir ilaç gebelerde yarar / zarar riski değerlendirilerek kullanılabilir.

Laktasyon: Asetilsisteinin fetüse ve anne sütüne geçişi ile ilgili yeterli çalışma yoktur. Bu nedenle sadece çok gerekli ise doktora danışılarak kullanılmalıdır.

ARAÇ VE MAKİNE KULLANIMINA ETKİSİ
Mucovit-C 600mg Efervesan Tablet" in araç ve makine kullanımına olumsuz bir etkisi yoktur. Yan etkiler/Advers etkiler:

Santral sinir sistemi: Baş dönmesi, ateş.
Gastrointestinai sistem: Nadiren dispepsi, kusma, bulantı ve ishal. Ayrıca stomatit ve rinore, çok seyrek olarak ürtiker, kulak çınlaması, nadiren alerjik deri reaksiyonları oluşturabilir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ. İlaç etkileşimleri:

Antitussiflerle kombine olarak kullanılırsa öksürük reflekslerinin durması ile tehlikeli bir tıkanma bulgusu oluşabilir. Bunun için kombinasyon uygulamaları doktora danışılarak yapılmalıdır. Sahip olduğu serbest sülfidril grubu nedeni ile, aynı solüsyona karıştırılır ise asetilsistein çeşitli penisilinler, tetrasiklinler, sefalosporinler, aminoglikozidler, makrolidler ve amfoterisin B ile etkileşime girebilir. Asetilsistein ile birlikte kullanıldığında, amoksisilinin dokudaki düzeyinin artabileceği bildirilmiştir. Söz konusu antibiyotikler ile asetilsisteinin birlikte kullanılması durumunda, her iki ilacın aralarında en az 2 saat ara olacak şekilde alınması önerilir. Aynı anda nitrogliserinle kullanılırsa trombosit agregasyonu durdurucu etki oluşabilir fakat bu etki şu ana kadar tam açıklığa kavuşmamıştır. Kullanım şekli ve dozu:

Çocuklarda ve erişkinlerde kullanımı aşağıdaki tabloda verilmiştin
Yaş Grubu | Günlük önerilen Doz (mg) | Kullanım şekli
Çocuklar 6 - 14 yaş | Yarım tablet 300 - 400 |75 mL (yarım bardak) Suda eritilerek içilir.
Erişkinler => 14 yaş | Bir tablet 600 | 150 mL (bir bardak) Suda eritilerek içilir.

• Suda çözülerek kullanıma hazırlanan ilaç bekletmeden içilmelidir.

DOKTORA DANIŞMADAN KULLANILMAMALIDIR.

DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ
Günde 500 mg/kg çok iyi tolere edilebilir fakat nadiren de olsa alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Böyle durumlarda antihistaminik tedavi uygulanır, ateş, ciltte kızan klik, anjionörotik ödem, hipotansiyon ve bronkospazm gibi durumlar oluşursa antihistaminik tedavi i.v. olarak uygulanır, fakat bu durumlar çok nadir görülür.

Intravenöz olarak asetilsistein uygulanan astımlı hastalarda ölüm gibi ciddi anafilaktoid reaksiyonlar rapor edilmiştir. Intravenöz olarak asetilsistein alan hastalarda deride kızarıklık ve eritem meydana gelebilir. Bu reaksiyonlar genellikle infüzyonun başlamasından sonraki 30-60 dakika arasında meydana gelir ve asetilsisteinin infüzyonunun devam etmesine rağmen sıklıkla kendiliğinden çözülür. Anafilaktoid reaksiyonlar aşın doz parasetamol için i.v. asetilsistein alan hastalarda gözlenmiştir ve bunlar infüzyonun başlamasından sonra meydana gelir.

Bazı şeyler, kötü sonlara rağmen yaşanacak kadar güzeldir.
Yüzyıllardır oynanmasına rağmen, hiçbir seyirci sahneye fırlayıp, Romeo'nun zehirli iksiri içmesine engel olmamıştır.
Sonunda geminin batacağı bilindiği halde, Titanic filmi defalarca izlenmiştir.
''Bitecektir'' korkusuyla aşktan kaçanlar, eğer dünyaya gelmeden önce kendilerine danışılsaydı, sonunda öleceklerini bildikleri için, hiç doğmamayı seçerlerdi.
Böyle yaşanmaz...
Romeo ölmeli! Titanic batmalı!
Ve aşk; herşeye rağmen yaşanmalı.
CentilmeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
30, 600, mg, mucovit, tablet


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557