Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık > İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgilerini burada bulabilir ve paylaşabilirsiniz..

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03 Şubat 2013, 02:26   #1 (permalink)
Üye

CentilmeN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26 Aralık 2012
Nerden: Kastamonu
Yaş: 27
(Mesajlar): 1.399
(Konular): 810
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 36500
Aldığı Beğeni: 265
Beğendikleri: 39
Ruh Halim: Bulutlarda
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Teşekkür Plaketi 
Standart Hibor 3500 iu/0,2 ml kullanıma hazır 10 enjektör

FORMÜL

Her 1 ml kullanıma hazır solüsyonda:
Bemiparin sodyum (anti Faktör Xa*): 17.500 IU
Enjeksiyonluk su …….y.m……. 1 ml
*Potens WHO’nun 1. Uluslararası Düşük Molekül Ağırlıklı Heparin Referansı’nın Uluslararası anti-faktör Xa aktivite birimi (IU) olarak verilmiştir.
FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLER

Farmakodinamik Özellikler: Bemiparin, heparin sodyumun depolimerizasyonu yoluyla elde edilen düşük molekül ağırlıklı bir heparindir. Ortalama molekül ağırlığı yaklaşık 3.600 daltondur. Molekül ağırlığı 2.000 daltondan daha az olan zincirler %35’den azdır. Zincirlerin %50-75’inin molekül ağırlığı 2.000 ile 6.000 dalton arasındadır. Molekül ağırlığı 6.000 daltondan fazla olan zincirler % 15’den daha azdır.
Anti-Xa aktivitesi mg başına 80-120 anti-Xa IU arasında değişirken, kuru maddeye göre hesaplanan anti-IIa aktivitesi mg başına 5-20 anti-IIa IU arasında değişim gösterir.
Anti-Xa/anti-IIa oranı yaklaşık 8’dir.
İnsanlarda bemiparinin antitrombotik etkinliği doğrulanmıştır ve tavsiye edilen dozlarda genel pıhtılaşma testlerini önemli oranda etkilemez.

Farmakokinetik Özellikler: Bemiparinin farmakokinetik özellikleri amidolitik yöntem yoluyla plazma anti-Xa aktivitesini ölçerek saptanmıştır: WHO’nun İlk Uluslararası Düşük Molekül Ağırlıklı Heparin Referansı Standardına (NIBSC) dayalıdır. Emilme ve vücuttan atılma işlemleri birinci derece kinetiğine uyar.

Emilim: Bemiparin sodyum subkutan enjeksiyon sonrasında hızla emilir, biyoyararlanım oranı %96 civarındadır. 2.500 IU ve 3.500 IU’luk profilaktik dozlarda maksimum plazma anti-Xa etkisi bemiparin subkutan olarak enjekte edildikten 2-3 saat sonra oluşur, tepe noktası aktivitelerine sırasıyla 0.34  0.08 ve 0.45  0.07 IU anti-Xa/ml düzeyinde ulaşılır. Anti-IIa aktivitesi bu dozlarda tespit edilmemiştir. 5.000 IU, 7.500 IU, 10.000 IU ve 12.500 IU tedavi dozlarında maksimum plazma anti-Xa etkisi, bemiparin subkutan olarak enjekte edildikten 3-4 saat sonra oluşur, tepe noktası aktivitelerine sırasıyla 0.54  0.06, 1.22  0.27, 1.42  0.19 ve 2.03  0.25 IU anti-Xa/ml düzeyinde ulaşılır. 7.500 IU, 10.000 IU ve 12.500 IU dozlarında 0.01 IU/ml’lik anti-IIa aktivitesi tespit edilmiştir.

Atılım: 2.500 – 12.500 IU doz aralığında uygulanan bemiparinin yaklaşık 5-6 saat arası bir yarı-ömrü vardır, bu yüzden de günde bir kez uygulanmalıdır.
Bemiparinin insanlarda plazma proteinlerine bağlanma, metabolizması ve vücuttan atılmasına dair bir veri bulunmamaktadır.

ENDİKASYONLAR

Aşağıdaki durumlarda endikedir:

-Derin ven trombozunun tedavisi,

-Pulmoner emboli ile beraber derin ven trombozu tedavisi.

KONTRENDİKASYONLAR

HIBOR; bemiparin sodyuma, heparine karşı aşırı duyarlılık durumlarında; doğrulanmış ya da şüphenilen, immün kaynaklı, heparin ile indüklenen trombositopeni öyküsü varlığında; hemostazın bozulmasına bağlı kanama riskinde artış ya da aktif hemoraji varlığında; karaciğer ve pankreasın ciddi rahatsızlıklarında; son iki ay içinde geçirilmiş santral sinir sistemi, göz ve kulak yaralanmaları ya da ameliyatlarında; heparin ile indüklenen trombositopeniye bağlı Yaygın Damariçi Koagülasyon Bozukluğu (DIC) varlığında; akut bakteriyel endokarditi olanlarda ve kanama riski yüksek organik lezyon (örn. aktif peptik ülser, hemorajik inme, serebral anevrizma ya da serebral neoplazm) bulunması durumlarında kontrendikedir.

Hematom riski nedeniyle, kas içine enjekte edilmesinden kaçınılmalıdır.
Karaciğer ya da böbrek yetmezliği, kontrol edilemeyen arteriyel hipertansiyon, gastroduodenal ülser, trombositopeni, nefrolithiyazis ve/veya üretrolithiyazis anamnezi olanlarda, koroid ve retinanın vasküler rahatsızlıkları veya kanama komplikasyonu riski artmış herhangi bir organik lezyonu olan hastalarda ya da spinal veya epidural anestezi yapılan ve/veya lumbal ponksiyon yapılan hastalarda dikkatli kullanımı gerekir.

Diğer düşük molekül ağırlıklı heparinler gibi HIBOR da böbreküstü bezinden aldosteron salgılanmasını baskılayarak, özellikle diabetes mellitus, kronik böbrek yetmezliği, daha önceden varolan metabolik asidoz, plazma potasyumunu arttıran ya da potasyum destekleyici ilaç alan hastalarda olduğu gibi, hiperkalemiye yol açabilir. Hiperkalemi riski, tedavi süresiyle artsa da ilacın kesilmesiyle bu etki geri dönebilir. Risk altındaki hastalarda bemiparin tedavisine başlamadan önce serum elektrolitleri ölçülmeli ve özellikle tedavi 7 günü aşarsa düzenli olarak takip edilmelidir.
Heparini profilaksi yerine tedavi için alan hastalarda, elektif cerrahi durumlarda rejyonal anestezi kontrendikedir.

UYARILAR / ÖNLEMLER
İntravenöz ve intramüsküler yoldan uygulanmamalıdır.

Bazen tedavi başlangıcında geçici trombosit aktivasyonu nedeniyle trombosit sayımı 100.000/mm3 ile 150.000/mm3 arasında seyreden hafif geçici trombositopeni (tip I) gözlenmektedir. Bu durum bir komplikasyon oluşturmadığında tedaviye devam edilebilir.
Nadiren trombosit sayımının net bir şekilde 100.000/mm3’ün altında seyrettiği, antikor aracılı trombositopeniye (tip II) rastlanmaktadır. Bu etki genelde tedavinin başlangıcından 5-20 gün sonra ortaya çıkar; heparinden kaynaklanan trombositopeni öyküsü olan hastalarda bu etki daha erken görülebilir.
Bemiparin uygulamasından önce, tedavinin ilk gününde, her 3-4 günde bir ve bemiparin tedavisinin sonunda trombosit sayımı yapılması önerilir. Uygulama sırasında, bemiparin veya başka LMWH ve/veya heparine kullanıldığında in-vitro testlerde anti-trombosit antikorlarının pozitif sonuçlarıyla birlikte trombosit sayımında önemli oranda azalma gözlenirse (% 30-50 arası) tedavi hemen bırakılmalı ve alternatif bir tedavi başlatılmalıdır.
Diğer heparinlerle olduğu gibi, bemiparinle de bazen, öncesinde purpura ya da ağrı veren eritematöz lekeler görülen deri nekrozu olguları bildirilmektedir. Bu tür olgularda tedavinin hemen sonlandırılması gerekir.
Epidural ya da spinal anestezi ya da lumbal ponksiyon yapılan hastalarda heparinin profilaksi amacıyla kullanımı çok nadiren epidural ya da spinal hematoma neden olarak, uzun ya da kalıcı paraliziyle sonuçlanabilir. Anestezi için epidural ya da spinal kateter kullanımı, non-steroid anti-inflamatuvar ilaçlar (NSAİ ilaçlar), trombosit inhibitörleri ya da antikoagülanlar gibi hemostazı etkileyen ilaçların eş-zamanlı kullanımı ve travmatik ya da tekrarlanan sıvı çekilmesi durumunda risk artar.
Profilaktik dozlarda son heparin uygulaması ile epidural ya da spinal bir kateterin yerleştirilmesi ya da alınması arasındaki zaman konusunda karar verirken, ürünün özellikleri ve hasta profili göz önüne alınmalıdır. LMWH için en az 12 saat geçmesi gerekir. Bir sonraki bemiparin dozu kateterin alınmasının üstünden en az dört saat geçinceye kadar verilmemeli ve cerrahi işlem tamamlanıncaya kadar geciktirilmelidir.
Eğer hekim epidural ya da spinal anestezi kapsamında antikoagülasyon tedavisi uygulama kararı verirse, sırt ağrısı, duyu ve motor sisteminde kusurlar (bacaklarda uyuşukluk ve güçsüzlük), barsak ya da safrada fonksiyon bozukluğu gibi herhangi bir nörolojik hasar belirtisi ya da semptomları tespit etmek için çok dikkatli olunmalı ve sık takip yapılmalıdır. Hastalarda bu semptomların herhangi birinin oluşması durumunda doktoruna haber verilmelidir.
Eğer epidural ya da spinal hematom belirtisi ya da semptomlarından şüphelenilirse, spinal dekompresyon da dahil gerekli acil tanı ve tedavi başlatılmalıdır.
Osteoporozun uzun süreli heparine tedavisiyle bağlantılı olduğu bilindiğinden bu konuda dikkatli olunmalıdır.

Gebelikte kullanımı (Gebelik Kategorisi: C):
Gebelik: : Bemiparin ile ürogenital toksisite çalışması yapılmamıştır. Her ne kadar hayvanlarla yapılan çalışmalarda düşük molekül ağırlıklı heparin kullanımıyla teratojenik etki ilişkilendirilmemişse de, gebe kadınlarda bemiparinin olası teratojen ya da fetusa toksik etkisini değerlendiren veri olmadığından, gerekli olmadığı sürece hamilelikte kullanılması tavsiye edilmez. Bemiparinin plasenta bariyerini geçip geçmediği bilinmemektedir.
Emzirme: Bemiparinin anne sütüne geçip geçmediği konusunda yeterince bilgi yoktur. Bu nedenle, emziren annelerde kullanılması gerektiğinde annelere bebeklerini emzirmemeleri konusunda uyarıda bulunulmalıdır.

Araç ve Makine Kullanma Yeteneği Üzerine Etkisi:

Bemiparinin araç ve makine kullanma yeteneği üzerine bilinen bir etkisi yoktur.

YAN ETKİLER/ADVERS ETKİLER
Bemiparinle yaşandığı bildirilen advers etkilerin sıklığı diğer düşük molekül ağırlıklı heparinlerle bildirilenlere benzer. En çok bildirilen advers reaksiyon, ilacı kullanan hastaların neredeyse %15’inde görülen, enjeksiyon noktasında ekimoz ve/veya hematomdur.
% 10’dan fazla görülen advers etkiler:
-Enjeksiyon noktasında ekimoz.
% 1-10 arası sıklıkta görülen advers etkiler:
-Enjeksiyon bölgesinde hematom ve ağrı,
-Kanama komplikasyonları (deri, mukoz membranlar, yaralar, gastrointestinal sistem, ürogenital sistem),
-Transminaz (AST, ALT) ve gamma-GT seviyelerinde hafif ve geçici yükselmeler.
% 0.1-1 arası sıklıkta görülen advers etkiler:
-Deride alerjik reaksiyonlar (ürtiker, kaşıntı),
-Hafif ve geçici trombositopeni (tip I).
% 0.1’den az görülen advers etkiler:
-Anafilaktik reaksiyonlar (bulantı, kusma, ateş, dispne, bronkospazm, glottiste ödem, hipotansiyon, ürtiker, kaşıntı),
-Şiddetli trombositopeni (tip II),
-Enjeksiyon bölgesinde deri nekrozu,
-Epidural ve spinal anestezi veya lumbal ponksiyonu takiben epidural ve spinal hematom (Bu hematomlar uzamış ya da kalıcı paralizi de dahil çeşitli derecelerde nörolojik hasara neden olmuştur).
%10’dan
Beklenmeyen Bir Etki Görüldüğünde Doktorunuza Başvurunuz.
Doktora danışmadan kullanılmamalıdır.
Çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ VE DİĞER ETKİLEŞİMLER
Bemiparinin K vitamini antagonistleri ve diğer antikogülanlar, asetil salisilik asit ve diğer salisilatlar ve NSAİ ilaçlar, tiklopidin, klopidogrel ve diğer trombosit inhibitörleri, sistemik glukokortikoidler ve dekstran ile eş zamanlı kullanımı tavsiye edilmez. Bu ilaçların hepsi bemiparinin koagülasyon ve/veya trombosit fonksiyonu üzerindeki etkisine müdahele edip, kanama riskini artırarak bemiparinin farmakolojik etkisini artırır. Eğer birlikte kullanım kaçınılmazsa, dikkatli bir klinik ve laboratuar takibi ile kullanılması gerekir.
Serum potasyum konsantrasyonunu artıran tıbbi ürünler, sadece özenli ve dikkatli tıbbi gözetim altında eş zamanlı olarak kullanılmalıdır.
Heparinin intravenöz nitrogliserinle etkileşimi (etkinlikte azalmayla sonuçlanabilir) bemiparin için de geçerlidir.

KULLANIM ŞEKLİ ve DOZU
UYARI: Farklı düşük molekül ağırlıklı heparinlerin birbirine eşdeğer olması gerekmez. Bu nedenle, dozaj programına ve bu ürünlerin her birinin kendine özgü kullanım yöntemine uyulması gerekmektedir.
Yetişkinler:
HIBOR subkutan yoldan 115 IU anti-Xa/kg günde bir kez uygulanır. Tavsiye edilen tedavi süresi 7  2 gündür. Günlük doz vücut ağırlığına göre belirlenmesine rağmen pratik olarak 50 kg’dan zayıf olan hastalar için Hibor 5.000 IU / 0,2 ml tek dozda kullanılır. 50 - 70 kg arasındaki hastalar için Hibor 7.500 IU / 0,3 ml ve 70 kg üzerindeki hastalarda Hibor 10.000 IU / 0,4 ml tek dozda kullanılır. 100 kg vücut ağırlığından daha ağır hastalarda doz 115 IU anti-Xa/kg/gün baz alınarak hesaplanmalıdır.

Kontrendikasyon bulunmuyor ise, HIBOR’un ilk uygulamasından 3-5 gün sonra oral antikoagülan başlanmalıdır ve INR (uluslararası normalleştirilmiş oran) değeri kontrol değerinin 2-3 misli aralığında olana kadar ayarlanmalıdır. Bemiparin uygulaması belirtilen INR değerine ulaşılır ulaşılmaz sonlandırılabilir. Oral antikoagülasyon en az 3 ay sürdürülmelidir.

Çocuklar:
Çocuklarda bemiparin kullanımının güvenliği ve etkinliği henüz kanıtlanmadığından, çocuklarda kullanılması önerilmez.

Yaşlılar:

Doz ayarı gerekmez.

Uygulama yöntemi: Subkutan enjeksiyonla uygulanır.
Kullanıma hazır enjektörler subkutan enjeksiyon öncesi boşaltılmamalıdır. Enjeksiyon subkutan olarak uygulandığında, karın bölgesinin anterolateral ya da posterolateral kısımlarındaki subkutan hücre dokusuna, sol ve sağ taraflara dönüşümlü olarak yapılmalıdır. İğne başparmak ve işaret parmağının arasında tutulan deri katmanının kalın kısmına dikey olarak iyice batırılmalı, deri tüm enjeksiyon boyunca parmaklar arasında tutulmalıdır. Enjeksiyon bölgesi ovuşturulmamalıdır.

Kullanımla ilgili diğer bilgiler:
Preparat tek dozluk ambalajlarda sunulduğundan, kullanımdan sonra arta kalan ürün ve enjeksiyon iğnesi tıbbi atık yönetmeliklerine uygun olarak uzaklaştırılmalıdır. Koruyucu ambalaj açılmış veya zarar görmüşse kullanılmamalıdır. Sadece görünür partikül içermeyen, berrak, renksiz veya hafif sarımsı solüsyonlar kullanılmalıdır.

DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ

Aşırı doz durumunda ana semptom olarak kanama görülür. Hemorajinin şiddetine ve tromboz riskine bağlı olarak bemiparin uygulamasına son verilmesi gerekebilir.
Hafif hemorajiler nadiren özel tedavi gerektirir. Şiddetli hemoraji durumunda protamin sülfat kullanılması gerekebilir.
Bemiparinin protamin sülfatla nötralizasyonu, anti-Xa aktivitesindeki azalma ve aPTT üzerindeki etkisini gözlemleme amacıyla in-vitro ve in-vivo olarak çalışılmıştır. Protamin sülfat, uygulanan her 100 IU anti-Xa’da 1.4 mg protamin sülfat dozunda, intravenöz uygulamadan 2 saat sonra anti-Xa aktivitesi üzerinde kısmi bir artış yaratır.

SAKLAMA KOŞULLARI
25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklanmalıdır. Preparat dondurulmamalıdır.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ ve AMBALAJ MUHTEVASI
HIBOR 3.500 IU / 0,2 ml kullanıma hazır enjektör; 10 enjektörlük ambalajlarda.


Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri

HIBOR 2.500 IU / 0,2 ml kullanıma hazır enjektör; 2 ve 10 enjektörlük ambalajlarda.

HIBOR 5.000 IU / 0,2 ml kullanıma hazır enjektör; 2 enjektörlük ambalajlarda.

HIBOR 7.500 IU / 0,3 ml kullanıma hazır enjektör; 2 enjektörlük ambalajlarda.

HIBOR 10.000 IU / 0,4 ml kullanıma hazır enjektör; 2 enjektörlük ambalajlarda.

RUHSAT SAHİBİ ADI VE ADRESİ:
DEM MEDİKAL ve ECZA DEPOSU SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
Acıbadem Cad. No:56 34718 Kadıköy / İstanbul

İMAL YERİ:
Laboratorios Farmaceuticos ROVI, S.A.
Madrid / İSPANYA

RUHSAT TARİHİ : 28/12/2007
RUHSAT NUMARASI : 123/82

REÇETE İLE SATILIR

Bazı şeyler, kötü sonlara rağmen yaşanacak kadar güzeldir.
Yüzyıllardır oynanmasına rağmen, hiçbir seyirci sahneye fırlayıp, Romeo'nun zehirli iksiri içmesine engel olmamıştır.
Sonunda geminin batacağı bilindiği halde, Titanic filmi defalarca izlenmiştir.
''Bitecektir'' korkusuyla aşktan kaçanlar, eğer dünyaya gelmeden önce kendilerine danışılsaydı, sonunda öleceklerini bildikleri için, hiç doğmamayı seçerlerdi.
Böyle yaşanmaz...
Romeo ölmeli! Titanic batmalı!
Ve aşk; herşeye rağmen yaşanmalı.
CentilmeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
10, 3500, enjektör, hazır, hibor, iu or 0, kullanıma, ml


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557