Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık > İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgilerini burada bulabilir ve paylaşabilirsiniz..

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03 Şubat 2013, 02:46   #1 (permalink)
Üye

CentilmeN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26 Aralık 2012
Nerden: Kastamonu
Yaş: 27
(Mesajlar): 1.399
(Konular): 810
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 36500
Aldığı Beğeni: 265
Beğendikleri: 39
Ruh Halim: Bulutlarda
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Teşekkür Plaketi 
Standart Vancomycin

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Metisiline -dirençli stafilokokların duyarlı suşların neden olduğu ciddi veya şiddetli enfeksiyonların tedavisinde endikedir. Penisiline alerjisi olanlarda veya sefalosporinler dahil diğer ilaçlara dirençli olup vankomisin-duyarlı organizmaların sebep olduğu enfeksiyonlarda endikedir. Metisiline-dirençli stafilokoktan şüphelenildiğinde Vankomisin Hidroklorür başlangıç tedavisi olarak endikedir,ama duyarlılık bilgileri elde edildikten sonra, tedavi gerektiği şekilde ayarlanmalıdır. Hidroklorür stafilokokal endokarditin tedavisinde etkilidir. Etkinliği stafilokokların neden olduğu diğer enfeksiyonlarda da bildirilmiştir. Stafilokok enfeksiyonları lokalize ve cerahatli olduğu zaman, antibiotikler uygun cerrahi tedavilere ek olarak kullanılır. Vankomisin Hidroklorür'ün yalnız veya aminoglikozitle kombinasıyon halinde, viridans veya S. bovis'in n eden olduğu endokardite etkili olduğu prostetik valf endokardit tedavisinde etkili olduğu bildirilmiştir. Vankomisin Hidroklorür rifampin veya aminoglikozidle birlikte veya her ikisiyle birlikte S. epidermis veya difteroidlerin neden olduğu prostetik valf endokarditinin erken başlangıcında başarıyla kullanılmıştır. Enfeksiyona neden olan organizmaları izole etmek ve tanımlamak ve Vankomisin Hidroklorür'e duyarlıklarını saptamak için , bakteriyolojik kültür numuneleri sağlanmalıdır. Vankomisin Hidroklorür'ün parenteral şekli, C. difficile'nin oluşturduğu antibiotikle alkalı psödomembranöz kolitin tedavisinde oral olarak uygulanbilir. Vankomisin Hidroklorür'ün bu endikasyonda tek başına parenteral olarak kullanımı, bu endikasyon için ispatlanmamış bir yararıdır. Vankomisin Hidroklorür, diğer enfeksiyon türlerinde oral yolla etkili değildir. Her ne kadar, kontrollü klinik etkinlik çalışmaları yapılmamışsa da , intravenöz Vankomisin hidroklorür penisiline allerjisi olan , konjenital kalp hastalığı , romatizmal veya diğer edinilmiş valvüler rahatsızlığı olan ve üst solunum yolu ve dişle ilgili ameliyat olacak hastalarda bakteriyel endokardite karşı proflaktik olarak kullanılmıştır.
Kontrendikasyonları:

Vankomisin Hidroklorür, bu antibyotiğe karşı aşırı duyarlılığı olan hastalarda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Vankomisin Hidroklorür'ün hızlı bolus uygulanımı hipotansiyon ve nadiren kalp durması ile alakalı olabilir.
Vankomisin hidroklorür, hızlı enfüzyonla alakalı reaksiyonlardan kaçınmak için, seyreltik bir çözelti içinde 60 dakikadan az olmayan bir periyopdda verilmelidir. İlacı alan hastalarda ototoksisite görülmüştür. Geçici veya kalıcı olabilir. çoğunlukla aşırı doz verilen hastalarda , işitme kaybı olanlarda aynı anda aminoglikozid gibi bir başka ototoksik ajan alnlarda görülmüştür. Yüksek ve uzun kan konsantrasyonları nedeniyle toksisite riskini arttırdığından, Vankomisin renal yetersizliği olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.
Renal disfonksiyonlu hastalarda doz ayarı yapılmalıdır.
C.difficle'nin sebep olduğu psödomembranöz kolit tedavisinde , bazı hastalarda Vankomisin'in çoğul dozlarının oral uygulanımından sonra, klinik açıdan önemli serum konsantrasyonları rapor edilmiştir.
Renal disfonksiyonlu hastalarda veya aynı anda aminoglikozid uygulanan hastalarada , nefrotoksisite riskini minimuma indirmek için ,renal fonksiyon seri olarak monitöre edilmeli ve uygun dozajlama için azami dikkat gösterilmelidir
. Ototoksisite riskini minimuma indirmek için, işitme fonksiyonunun seri testleri yararlı olur.
Vankomisin alan hastalarda reversibl nötropeni görülmüştür. İlac ile uzun süre tedavi görenlerde veya birlikte nötropeniye sebep olacak ilaçlar kullanan hastalarda periyodik olarak lökosit sayımı yapılmalıdır.
Vankomisin dokuda irritasyona sebep olur. Emniyetli bir şekilde , intravenöz uygulama yoluyla verilmelidir. Vankomisin hidroklorür'ün intramüsküler enjeksiyonu veya kazaen ekstravazyonu ile ilacı , hassasalık ve nekroz oluşur. Tromboflebit oluşabilirki oluşma sıklığı şiddeti seyreltik çözelti olarak (2.5 - 5 g/L) yavaşça verilmesiyle ve enfüzyon yerlerini değiştirerek minimuma indirilebilir.
Vankomisin'in inratekal yolla uygulanımının emniyeti henüz belirlenmemiştir.
Hamilelikte Kullanım : Hamilelikte fetusa zarar verrip vermeyeceği ve üreme kapasitesini etkkileyip etkilemeyeceği bilinmemektedir. Hamilelerde kesinlikle gerekli ise kullanılmalıdır.
Emziren Anneler : Anne sütüne geçip geçmediği bilinmediğinden emziren annelerde kullanılırken dikkatli olunmalıdır.
Pediyatride Kullanım :Prematüre neonatlarında ve küçük bebeklerde, istenilen serum Vankomisin düzeylerinin teyid edilemsi uygun olur. Vankomisin ve anestetik ajanların birlikte kullanımım çocuklarda eritem ve histanine benzer kızarıklıklara sebep olur.
Geriatri :Yaşlılarda Vankomisin Hidroklorür doz ayarı yapılmalıdır.
Yan etkiler/Advers etkiler:

Enfüzona - Bağlı Yan Etkiler :İlacın hızlı enfüzyonu esnasında veya hemen sonrasında hastada hipotansiyon, hırıltılı solunum nefes darlığı, ürtiker ve kaşıntı dahil anafilaktik reaksiyonlar oluşabilir. Hızlı enfüzyon ayrıca üst vücutta kırmızılık ve acı ile göğüs ve sırtta kas spzmına neden olabilir. Bu reaksiyonlar genelikle 20 dk'da kaybolabilir ama bir kaç saat te sürebilir. Vankomisin Hidroklorür 60 dakikanın üzerinde yavaş infüzyonla verildiğinde böyle etkiler nadirdir. Normal gönüllülerde , Vankomisin Hidroklorür 10 mg/dak'.lık veya daha bir hızda verildiği zaman enfüzyona bağlı yan etkiler görülmemiştir.Nefrotoksisite :Vankomisin Hidroklorür verilen hastalarda artmış serum kreatinin ve BUN konsantrasyonlarına rastlanmıştır. Bu reaksiyonların çoğu birlikte aminoglikozid verilen veya daha önceden böbrek-disfonksiyonu olan hastalarda görülmüştür. Vankomisin rahatsızlığı durdurulduğu zaman azotemi ortadan kalkmıştır.Ototoksisite : Vankomisin hidroklorür ile alakalı bir kaç düzine işitme kaybı rapor edilmiştir. Bu hastaların çoğunda böbrek disfonksiyonu , daha önceden mavcut işitme kaybı veya ototoksik bir ilaçla aynı anda tedavi söz konusudur. Vertigo baş dönmesi ve kulak çınlaması nadiren görülmüştür. Kan Sistemi :Tedavi başlangıcından 1 hafta veya daha sonra veya 25 g'dan daha fazla total doz ile riversbl'dir.Enjeksiyon Yeri Reaksiyonları : Nadiren trombositopeni rapor edilmiştir.Enjeksiyon Yeri Reaksiyonları : Enjeksiyon yerinde iltihap ve tromboflebit rapor edilmiştir. Diğer Yan Etkiler : Nadiren anaflaksi; ilaç ateşi , titreme üşüme ve kızarıklıklar rapor edilmiştir.
İlaç etkileşimleri:

Enfüzyon yolkuyla uygulamaya bağlı olayların sıklığının (hipotansiyon , kızarıklık, eritem, ürtiker ve purit dahil) birlikte anestetik ajanların uygulanmasıyla arttığı rapor edilmiştir. Enfüzyona bağlı yan etkiler anestezik endüksiyondan önce, Vankomisin Hidroklorür'ün 60'dak'.lık enfüzyonu ile asgariye indirilebilir. Amfoterisin B, aminoglikozidlar , basitrasin, polimiksin B , kolistin, viomisin veya siplatin gibi diğer potansiyel olarak nörooksik ve/veya ilaçların birlikte veya peşpeşe sistemik veya lokal kullanılımları , çok dikkatli bir takibi gerektirir.
Kullanım şekli ve dozu:

Yetişkinler :Genel günlük 2 g intravenöz doz her 6 sattte bir 500 mg veya her 12 saatte bir 1 g olarak verilir. Her doz, en az 60 dak. bir periyod boyunca verilmelidir. Yaş ve şişmanlık gibi diğer faktörler genel günlük dozun ayrlanmasını gerektirir. Çocuklar: Genel günlük intrevenöz doz 40 mg/kg vücut ağırlığı esasına göra ayarlanır ve çocuğun 24 saatlik sıvı gereksinimi ile bölünerek verilebilir. Her doz en az 60 dakikalık bir periyodda verilmelidir. Bebekler ve Yenidoğanlar: Yenidoğanlarda ve küçük bebeklerde toplam günlük intravenöz doz daha düşük olabilir. Hem neonlarda hemde bebeklerde, 15 mg/kg'lık bir başlangıç doz önerilir. Bu doz yenidoğanlarda yaşamın 1. haftası her 12 saatte bir ve sonra 1 aylığa kadar her 8 saatte bir 10 mg/kg'lık doz ile takip edilir. Bu hastalarda Vankomisin Hidroklorür'ün serum konsantrasyonları yakından takip edilmelidir. vankomisin Hidroklorür'ün intratekal yolla uygalnımının emniyet ve etkinliği açıklanmamıştır.Bozuk Renal Fonksiyonlu ve yaşlı Hastalar :Bozuk renal fonksiyonlu hastalarda doz ayrı yapılabilir. Yaşlı hastalarda, renal fonksiyonunun azalması nedeniyle beklenenden daha fazla oranda dozu düşürmek gerekebilir. Özellikle renal fonksiyonu değişkenlik gösteren ciddi hastalarda , serum Vankomisin konsantrasyonlarının ölçümü tedavinin optimizasonu açısından yararlı olur. Vankomisin serum konsantrasyonları , mikrobiyolojik miktar tayini , radyoimmunoassay, fluorosan immunoassay veya HPLC kullanılarak tayin edilebilir. Eğer kreatinin klirensi ölçülebilir veya doğru olarak tahmin edilebilirse , renal bozukluığu olan çoğu hastada doz tabloya göre hesaplanabir. Vankomisin Hidroklorür'ün mg olarak günlük dozu glomerüler filtrasyon oranının yaklaşık 15 katıdır. Hafif orta derecede böbrek rahatsızlığı olan hastalarda başlangıç dozu 15 mg/kg'dan az olmalıdır. Anefrik hastalar için uygun töropetik serum konsanrasyonlarını elde etmek için 15 mg/kg 'lık başlangıç dozu uygulanmalıdır. Stabil konsantrasyon için gereken doz 1.9 mg/kg/24 saattir. Renal bozukluğu olan hastalarda , 250 mg- 1000 m g'lıkl idame dozları uygun olduğundan, günlük uygulamadan ziyade her birkaç günde bir (1) doz uygulanabilir. Anüride , her 7-10 günde 1000 mg'lık doz önerilir. Vankomisin hidroklorür'ün intratekal uygulamanımının emniyet ve etkinliği açıklanmamıştır.

Bazı şeyler, kötü sonlara rağmen yaşanacak kadar güzeldir.
Yüzyıllardır oynanmasına rağmen, hiçbir seyirci sahneye fırlayıp, Romeo'nun zehirli iksiri içmesine engel olmamıştır.
Sonunda geminin batacağı bilindiği halde, Titanic filmi defalarca izlenmiştir.
''Bitecektir'' korkusuyla aşktan kaçanlar, eğer dünyaya gelmeden önce kendilerine danışılsaydı, sonunda öleceklerini bildikleri için, hiç doğmamayı seçerlerdi.
Böyle yaşanmaz...
Romeo ölmeli! Titanic batmalı!
Ve aşk; herşeye rağmen yaşanmalı.
CentilmeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
vancomycin


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557