Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık > İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgilerini burada bulabilir ve paylaşabilirsiniz..

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03 Şubat 2013, 02:49   #1 (permalink)
Üye

CentilmeN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26 Aralık 2012
Nerden: Kastamonu
Yaş: 27
(Mesajlar): 1.399
(Konular): 810
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 36500
Aldığı Beğeni: 265
Beğendikleri: 39
Ruh Halim: Bulutlarda
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Teşekkür Plaketi 
Standart OPRAKS 275 mg Film Tablet

Ürün Bilgisi:

ÜRÜN ADI : Opraks 275 mg 10 ve 20 FİLM TABLET

ETKEN MADDE : Naproksen Sodyum

ÜRÜN BİLGİSİ : Opraks 275 mg; Nörolojide: Migren profilaksisi ve akut migren krizi tedavisi, nevralji, siyatalji, Romatizmal Hastalıklarda: Romatoid artrit, ankilozan (ankiloz-yapıcı) spondilit, osteoartrit (dejeneratif eklem hastalığı), psöriyatik artritte antienflamatuar ve analjezik olarak, İskelet-kas sistemi hastalıklarında: Eklem dışı romatizmalardan bursit, tendinit, tendosinovit, siyatik ve fibromyozitte analjezik olarak, Cerrahi ve travmatolojide: Burkulma, gerilme, post-operatif aneljezik olarak, Enfeksiyon hastalıklarında: Spesifik tedaviye ek olarak antipiretik, analjezik amaçla, Jinekolojide: Dismenorede analjezik olarak, Ayrıca: Bazı ağrılar (diş çekimi, ağız içi ameliyatları, epizyotomide), akut gut durumlarında oral olarak kullanılan nonsteroid antienflamatuardır.
Etken Madde:

Naproksen Sodyum
Ana Tedavi Grupları:

Oral Analjezik - Antienflamatuar - Antipiretik
İlaç Ticari Marka ve Formu:

OPRAKS 275 mg 10 ve 20 Film Tablet Formülü:

Her film tablet 275 mg naproksen sodyum içerir.
Yardımcı maddeler: Titanyumdioksit, indigokarmin.
Bir tablette yaklaşık 25 mg (1 mEq) sodyum iyonu vardır.
Farmakolojik Özellikleri:

Naproksen sodyum, analjezik ve antipiretik özelliklere sahip non-steroid antienflamatuar bir ilaçtır. Prostaglandin sentezini inhibe ederek etkisini gösterir. Naproksen sodyum merkezi sinir sistemi depresanı olmayıp, metabolizma enzimlerini aktive etmez. Oral yolla alındığında gastrointestinaI kanaldan hemen absorbe olur. Plazma doruk konsantrasyonuna alındıktan 1–2 saat sonra ulaşır. 3–4 dozdan sonra kararlı denge durumuna ulaşılır. Naproksen sodyum, terapötik konsantrasyonlarda %99 oranında plazma proteinlerine bağlanır ve plazma yarı ömrü 13 saattir.
Dozun yaklaşık %95’ i naproksen, 6–0 desmetil naproksen ve bunların konjugatları halinde idrarla atılır. Alınan dozun feçeste görülen miktarı % 3’ten daha azdır. İlacın idrarla atılım hızı, plazmadan kaybolma hızıyla aynıdır.
Endikasyonları:

Nörolojide: Migren profilaksisi ve akut migren krizi tedavisi, nevralji, siyatalji,
Romatizmal Hastalıklarda: Romatoid artrit, ankilozan (ankiloz-yapıcı) spondilit, osteoartrit (dejeneratif eklem hastalığı), psöriyatik artritte antienflamatuar ve analjezik olarak,
İskelet-kas sistemi hastalıklarında: Eklem dışı romatizmalardan bursit, tendinit, tendosinovit, siyatik ve fibromyozitte analjezik olarak,
Cerrahi ve travmatolojide: Burkulma, gerilme, post-operatif aneljezik olarak,
Enfeksiyon hastalıklarında: Spesifik tedaviye ek olarak antipiretik, analjezik amaçla
Jinekolojide: Dismenorede analjezik olarak
Ayrıca: Bazı ağrılar (diş çekimi, ağız içi ameliyatları, epizyotomide), akut gut.
Kontrendikasyonları:

— Naproksen veya naproksen sodyuma aşırı duyarlı olanlarda
— Aspirin ve yakın etkili antienflamatuarlara karşı astım, ürtiker gibi alerjik reaksiyon gösteren hastalarda kullanılmamalıdır.
— Mide ve duodenum ülseri olanlarda kullanılmamalıdır.
— İleri derecede hepatoselüler harabiyeti olan ve böbrek yetmezliği görülen hastalarda kullanılmamalıdır.
— Hipotansiyonu olan hastalarda kullanılmamalıdır.
Uyarılar/Önlemler:

Naproksen içeren preparatlarla aynı zamanda kullanılmamalıdır. Aktif peptik ülseri bulunan hastalara verilmemelidir. Gastrointestinal hastalık anamnezi bulunan hastalara yakın takip altında verilmelidir. İleri yaştaki hastalarda dikkatli bir şekilde kullanılarak elde edilen bulgulara göre doz azaltılabilir. Yaşlılarda yüksek doz uygulandığında, serbest naproksen iyonunun plazma konsantrasyonu (total plazma konsantrasyonu sabit kalmasına rağmen) iki katına çıkabilir. Yine yaşlı hastalarda böbrek eliminasyonu azaldığında doz azaltılmalıdır.
Kalp fonksiyonu bozukluğu, kalp yetmezliği, karaciğer fonksiyon bozukluğu ve sodyum kısıtlamasının söz konusu olduğu hastalarda kullanılırken dikkatli olunmalıdır. (Bir tablet yaklaşık 25mg = 1 mEq sodyum içerir). Trombosit agregasyonunu azaltarak kanama süresini uzatabileceğinden kanama zamanı tayinlerinde dikkatli olunmalıdır.
Gebelikte Kullanım:
Hayvanlarda yapılan çalışmalarda teratojen etki görülmemesine rağmen,
  • Muhtemel bir teratojenite riskini tamamen ortadan kaldırmak için, gebeliğin ilk üç ayında kullanılmamalıdır.
  • Hamileliğin son üç ayında; doğuma geciktirebileceği ve fetus kardiyovasküler sistemini etkileyebileceği için kullanılmamalıdır.
Emziren Annelerde Kullanım:
Naproksen sodyum, plazma konsantrasyonunun %1’ i oranında anne sütüne geçer. Prostaglandin sentezini inhibe eden ilaçların yeni doğanda istenmeyen etkileri nedeniyle, emziren annelerde kullanılmamalıdır.
Çocuklarda Kullanım:
16 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Ancak sadece juvenil artritte, 5 yaşından büyük çocuklarda 10mg/kg/gün dozunda 12 saat ara ile kullanılabilir.
Yan Etkiler/Advers Etkiler:

Bulantı ve kusma, karın ağrısı şeklinde gastrointestinal yan etkiler görülebilir. Daha seyrek ve hafif olmakla beraber hafif periferik ödem, kulak çınlaması, baş dönmesi gibi yan etkiler görülebilir. Çok daha seyrek olarak (%1 ‘den daha düşük) trombositopeni, alopesi, hematüri, gastrointestinal kanama veya perforasyon, granülositopeni, aplastik anemi, alerjik deri reaksiyonları, uyku hali, vertigo, işitme bozukluğu görülebilir.
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.
İlaç Etkileşmeleri ve Diğer Etkileşmeler:

Naproksen sodyum oral antikoagülanlar ve heparinle alındığında bu ilaçların antikoagülan etkisini arttıracağından birlikte alınması önerilmez.
Hidantoin, sülfonamid veya sülfanilüreler gibi yüksek oranda proteinlere bağlanan ilaçları alan kişilerde, naproksen sodyum bu ilaçların proteinlerine bağlanmasını azaltarak etkilerini arttırabilir. Böyle durumlarda gerekirse yeniden doz ayarlaması yapılmalıdır.
Naproksen sodyum, metotreksatla birlikte verildiğinde metotreksatın tübüler sekresyonu azalacağından metotreksatın hematolojik toksisitesi artar. Naproksen sodyum, diüretiklerin ve beta blokerlerin antihipertansif etkisini azaltabilir, lityumla alındığında renal lityum klirensini inhibe ederek, plazma lityum konsantrasyonunu arttırabilir.
17-Ketojenik steroid testleri ile idrarda 5-HIAA (5- hidroksi indol asetik asit) testlerini etkileyebileceğinden bu testler yapılmadan 72 saat önce ilaç alımı kesilmelidir.
Kullanım Şekli ve Dozu:

Hafif ve orta derecede ağrı, primer dismenore, akut tendinit ve bursit tedavisinde başlangıç dozu 1 adet 550 mg’ lık (veya 2 adet 275 mg’lık) naproksen sodyum tableti, başlangıç dozunu takiben her 6–8 saatte bir 275 mg’ lık tablet şeklindedir. Günlük toplam doz 1375 mg’ ı geçmemelidir.
Romatoid artrit, osteoartrit ve ankilozan spondilitte başlangıç dozu 2 tane 275 mg’lık tablet veya 1 adet sabah 2 adet akşam 275 mg’lık tablet şeklindedir. Uzun süreli tedavide bu doz klinik yanıta göre azaltılıp, arttırılabilir. Artritte semptomatik iyileşme genelde iki hafta içinde başlar. İki hafta içinde iyileşme görülmediği taktirde, tedaviye iki hafta daha devam edilmelidir.
Akut gut tedavisinde önerilen başlangıç dozu 3 adet 275 mg’lık tablet, bunu takiben atak geçinceye kadar her 8 saatte bir 275 mg’lık tablet şeklindedir.
Doz Aşımı ve Tedavisi:

Belirgin bir doz aşımında baş dönmesi, hazımsızlık, mide yanması, bulantı ve kusma görülür. Sürdozaj halinde semptomatik ve destekleyici tedavi yapılmalıdır. Naproksen yüksek ölçüde proteine bağlandığından, hemodiyalizle plazma konsantrasyonu azaltılamaz. Saklama Koşulları:

30°C’ nin altında (oda sıcaklığında) ışıktan uzakta kuru bir yerde saklayınız. Ticari Takdim Şekli ve Ambalaj Muhtevası:

10-20 Tabletlik blister ambalajlarda. Piyasada Mevcut Diğer Ticari Şekilleri:

OPRAKS 550 mg FORTE 10 ve 20 FİLM TABLET. Ruhsat No:

169/85 Ruhsat Tarihi:

12/07/1994

Bazı şeyler, kötü sonlara rağmen yaşanacak kadar güzeldir.
Yüzyıllardır oynanmasına rağmen, hiçbir seyirci sahneye fırlayıp, Romeo'nun zehirli iksiri içmesine engel olmamıştır.
Sonunda geminin batacağı bilindiği halde, Titanic filmi defalarca izlenmiştir.
''Bitecektir'' korkusuyla aşktan kaçanlar, eğer dünyaya gelmeden önce kendilerine danışılsaydı, sonunda öleceklerini bildikleri için, hiç doğmamayı seçerlerdi.
Böyle yaşanmaz...
Romeo ölmeli! Titanic batmalı!
Ve aşk; herşeye rağmen yaşanmalı.
CentilmeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
275, film, mg, opraks, tablet


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557