Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Yaşam & Muhabbet & Eğlence > Sağlık > İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgileri İlaç Rehberi ve Prospektüs Bilgilerini burada bulabilir ve paylaşabilirsiniz..

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03 Şubat 2013, 02:50   #1 (permalink)
Üye

CentilmeN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 26 Aralık 2012
Nerden: Kastamonu
Yaş: 27
(Mesajlar): 1.399
(Konular): 810
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 36500
Aldığı Beğeni: 265
Beğendikleri: 39
Ruh Halim: Bulutlarda
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Teşekkür Plaketi 
Standart PREDNİSOLON 25 mg/1mL 5 AMPUL

FORMÜLÜ
Prednisolon Ampul; her 1 mL ampul, 25 mg prednisolon, 2.9 mg sodyum klorür, 395 mg gliserol formal, 348.6 mg 1,3-bütilen glikol ve 1 mL'ye tamamlanmak üzere enjeksiyonluk bidistile su içerir.
GENEL BİLGİLER - TOLERANS
PREDNİSOLON ampul - kuru ampullerdeki Prednisolone tuzları olarak mevcut olan şeklin aksine - injeksiyona hazır stabil solüsyon halindedir. PREDNİSOLON ampul çok iyi tolere edilir. Mükerrer injeksiyonlardan sonra dahi, iğnenin yapıldığı alanda bariz veya hissedilir semptomlar, hastayı rahatsız eden şikayetler mevcut değildir. İğne yapıldığı esnada veya hemen sonra ağrı şikayeti olmaz, bazı nadir hallerde hastalar, injeksiyon esnasında hafif bir yanma hissinden şikayet ederler. Hayvan tecrübelerinde PREDNİSOLON, kortizon ve hidrokortizona oranla gerek fizyolojik fonksiyonlar, gerekse farmakolojik testler açısından 3-5 defa daha tesirlidir. Tesir tarzının, iltihabı prosese sebebiyet veren hücre gruplarının azalmasına sebebiyet vererek oluştuğu ispatlanmıştır. Hücre infiltrasyonları (fibroblastlar, plazma hücreleri, lenfositler) eksüdatlar ve kapiller permeabilite bariz şekilde azalır.
ENDİKASYONLARI
Akut romatizmal poliartrit (romatizmal, miyokardil ve perikardit tedavisinde kullanılabilir), Bechterew hastalığı, omuz eklemindeki periartritler ve diğer dejeneratif ve iltihabi artropatiler, Asthma Bronchiale tedavisinde hem akut hecmelerde, hem uzun süreli olarak kullanılır. Quincke ödemi, anafilaktik şok, ilaç allerjileri, allerjik rinit, saman nezlesi, ürtiker ve transfüzyon komplikasyonları gibi genel allerjik sendromlarda, ülseratif kolitte ekseriya hemen şifa temin eder, ancak hemoraji ve perforasyon tehlikesi dolayısıyla dikkatli olmak gerekir. Periartritis nodosa ve diğer iltihabı damar hastalıklarında; deri hastalıkları; Lupus erythematosus, pemphigus vulgaris,neuro-dermatitler, çocuklardaki dermatitler, eksüdatif eritem, dermatilis herpetiformis (Duhring hastalığı), kontak dermatit, skleroderma, psoriasis eritrodermileri, dyshydrosis (primer veya ekzemaya bağlı), yaygın dermatitler, ekzema, gebelikteki herpes ve dermatomiyozit vakalarında, yanıklarda, nedbe kontraksiyonları (Dupuytren kontraksiyonu), keloid teşekkülü, induratio peniste, Siyatik ağrıları, amputasyon nevraljileri ve neuromları, akiz hemolitik anemi, hemorajik diyatez, purpura thrombopenica, romatizmal purpura, agranülositoz, lökopeni, akut myeloit ve lenfoid lösemi, lenfogranülomatoz, lenfosarkom ve retikülosarkom vakalarında, Tedaviye cevap vermeyen ödemlerle müterafik kalp yetmezliği, nefrotik sendrom, asitli karaciğer sirozunda, Habis tümörlerde, radiyoterapi esnasında ve sonradan tolerans bozukluğu semptomları mevcut olduğu hallerde paliatif olarak kullanılır. Apoplekside mezankimal reaksiyonu durdurmak için, akut enfeksiyon hastalıklarında, akut devre içinde iltihabi ve toksik semptomları kontrol altına almak için kullanılır. Ayrıca bazı virütik hastalıklarda PREDNİSOLON yüksek dozda antibiyotik tedavisi ile birlikte kullanılabilir (Tüberkülozda kronik safhada tüberkülostatiklerle birlikte). Postoperatif şokta, kazalardan sonra, anksiyete ve ruhi travmalardan sonra, miyokard enfarktüsü ve toksik guatr krizlerinde görülen diğer şoklarda, Addison hastalığı sübstitüsyon tedavisinde, Waterhouse-Friedrich sendromu ve kronik adrenal yetersizliklerinde, adrenalektomi sonra, adreno-genital sendromda ve ön hipofiz yetersizliklerinde uygulanır.
KONTRENDİKASYONLARI
Akut infeksiyonu, herpes zosteri ve gözünde ülserli herpes simplex'i olanlarda; immunolojik cevap ve inflamatuar reaksiyonları etkilediği için kontrendikedir. Kullanımı sırasında canlı aşı uygulaması kontrendikedir.
HAMİLELİKTE KULLANILIŞI
TIBBİ ZARURET DIŞINDA GEREKMEDİKÇE GEBELERDE KULLANILMAMALIDIR.
YAN TESİRLER VE UYARILAR
Preparatın tedavi dozlarıyla yan tesirler de meydana gelir. Yan tesirler sistemik kullanılışta olduğu kadar, topikal kullanımda da görülebilir. Peptik ülserli, osteoporosisli, psikoz veya ağır psikonevrozu olanlarda ancak hayat kurtarıcı olduğu zaman; konjestif kalp yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği, diabetes mellitus, infeksiyon hastalığı olanlarda ve yaşlı kişilerde de çok büyük dikkatle kullanılmalıdır. Tüberkülozu olan kimselerde ancak antitüberküloz ilaçların desteğinde kullanılabilir. Kortikosteroid tedavisi gören kişilerde infeksiyon hastalıklarına eğilim fazladır. Süratli intravenöz enjeksiyonlar kardiovasküler kollaps yapabilir, bu nedenle intravenöz enjeksiyon 10 dakikalık bir süre içinde yavaş olarak yapılmalıdır. Preparatın yüksek dozları uzun süre kullanılmamalıdır. Topikal uygulanmaları geniş bölgelere yapılmamalıdır. Uzun süre topikal uygulamadan kaçınılmalıdır.
ÖNLEMLER
Uzun süreli kortikosteroid tedavisi sırasında hastalar muntazam olarak hipertansiyon, glukozüri, hipokalemi, sıvı retansiyonu, gastrik rahatsızlık ve mental değişiklikler açısından takip edilmelidir. Sırt ağrısı osteoporoza bağlı olabilir. İntrakraniyel basıncı artan çocuklarda risk artar; infeksiyon acilen tedavi edilmelidir.
İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ
Barbitüratlar, fenitoin veya rifampisin ile birlikte verilirse metabolizma hızlanarak kortikosteroidin tesiri azalabilir, antikoagülanlara cevap azalabilir.
DOZAJ
Büyükler: Başlangıçta, yaşa, bünyeye, şartlara ve hastalığın seyrine göre 25-30 mg; etiyolojisi değişik ağır vakalarda (akut ve kronik lösemi gibi) doz şiddetle arttırılabilir. Daha sonra, her vakada hastalığın takip ettiği seyre göre yavaş yavaş doz azaltılabilir.
Çocuklar: 6 yaşından büyük çocuklar, gerektiğinde PREDNİSOLON Tablet ile tedavi edilebilirler. En uygun doz, 6-12 yaş arası için, günde ortalama 25 mg, 12 yaşı aşanlar için günde ortalama 25-50 mg'dır. Ayrıca sürekli tedavi; şahsi faktörlere ve bünyeye bağlıdır.

İNTRA ARTRİKÜLER UYGULAMA
1 ampul PREDNİSOLON gerek tek başına, gerekse 1 ml'lik %0.5'lik Pantocain %0.9'luk solüsyonu ile kombine halde kullanılabilir. 6 yaşın altındaki çocuklar için, PREDNİSOLON Ampulün 1/3 ila 1/2'si 6 ila 12 yaş arası çocuklar için 1/2 veya 1 PREDNİSOLON Ampul tek başına veya uygun şekilde fizyolojik NaCl solüsyonu içindeki Pantocain ile karıştırılarak tatbik edilir. PREDNİSOLON tedavisi hiçbir zaman birdenbire kesilmemelidir. Uzun zaman süren devamlı tedaviden sonra, PREDNİSOLON dozu azaltılmış olsa bile, ACTH enjeksiyonları yapmakta fayda vardır. PREDNİSOLON tedavisi bittikten sonra nadir olarak görülen adrenal yetersizliği vakalarında (endojen hiperkortizonizm) derhal ve semptomlar kayboluncaya kadar PREDNİSOLON verilmeli ve daha sonra bilhassa yavaş ve dikkatli olarak (mesela, 7-10 gün süreyle günde 2-3 mg) doz tekrar azaltılmalıdır. Her uzun süreli PREDNİSOLON tedavisinden sonra ve başka bir kortizon tedavisinin gerekli olduğu hallerde, hatta aylarca süren bir tedaviden sonra bile, hiperkortizonizmden kaçınmak gayesi ile gittikçe artan ve düşük inisyal dozlarla yeni bir tedaviye başlanabilir (Hayatı tehdit eden akut şartlar hariç). Eskiden beri mevcut kronik hastalıklarda PREDNİSOLON tedavisi esnasında, ilave olarak uygun bir antibiotik veya kemoterapötik ajan kullanılır. Tedavi, ödemli hastalıklarda tuzsuz diyete titizlikle uyulmasını gerektirir. Romatizmalılara, ilave olarak, yüksek dozda salisilatlar ve piramidon, aynı zamanda Vitamin C ve Vitamin B kompleks verilebilir. Uzun süreli tedavi için yiyecekler albümin bakımından zengin olmalı ve diyet, bol meyva ve sebze kapsamalıdır.
İKAZLAR
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE İLACI KESİP DOKTORUNUZA MÜRACAAT EDİNİZ.
Hekime danışılmadan kullanılmamalıdır.
Çocukların erişemeyeceği yerlerde muhafaza ediniz.
Oda sıcaklığında muhafaza ediniz. 15-25°C arasında ve ışıktan koruyarak muhafaza ediniz.
Ticari Ambalaj:5 ve 25 ampüllük ambalajlarda
Reçete ile satılır.
Ruhsat Tarihi: 11.12.1972, Ruhsat No: 114/41
Ruhsat Sahibi ve Üretim Yeri: Nycomed Austria GmbH Linz - Avusturya Lisansı ile FAKO İLAÇLARI A.Ş. Levent - İstanbul
Kaynak: Atlas İlaç

Bazı şeyler, kötü sonlara rağmen yaşanacak kadar güzeldir.
Yüzyıllardır oynanmasına rağmen, hiçbir seyirci sahneye fırlayıp, Romeo'nun zehirli iksiri içmesine engel olmamıştır.
Sonunda geminin batacağı bilindiği halde, Titanic filmi defalarca izlenmiştir.
''Bitecektir'' korkusuyla aşktan kaçanlar, eğer dünyaya gelmeden önce kendilerine danışılsaydı, sonunda öleceklerini bildikleri için, hiç doğmamayı seçerlerdi.
Böyle yaşanmaz...
Romeo ölmeli! Titanic batmalı!
Ve aşk; herşeye rağmen yaşanmalı.
CentilmeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
25, ampul, mg or 1ml, prednİsolon


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557