Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kadınca > İlişkiler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlişkiler İlişkileriniz hakkında kafanızdaki soru işaretlerini ve ilişkiler hakkındaki paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22 Ekim 2015, 14:36   #1 (permalink)
iyiyi ara,güzeli ara,doğruyu ara;
ama kusur arama!


oR@BeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 25 Ekim 2012
Nerden: evimden
Yaş: 51
(Mesajlar): 13.045
(Konular): 5372
İlişki Durumu: Evli
Burç:
Renkli Para : 1498372
Aldığı Beğeni: 2766
Beğendikleri: 5910
Ruh Halim: Kaygili
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 8
Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü Oscar Ödülü 
Yeni Oğluna bağımlı anneler evliliklerini etkileyebiliyor


Oğluna bağımlı anneler evliliklerini etkileyebiliyor
Anneler evlatlarını yetiştirirken; onlara bağımlı değil, bağlı olmalı. Çocuklarına bağımlı olan anneler; oğullarının evlendiklerini kabullenmekte güçlük çekiyorlar ve onların evliliklerini etkileyebiliyorlar.

Teknoloji ilerlemiş, aldatmalar artmış, kadınların maddi olarak güçlü olmaları özgüvenlerini artırmış olsa da; hâlâ boşanma sebepleri arasında, çok klasik olan 'Kaynana ile geçinememe' başı çekiyor... Çocuklarına bağlı değil, bağımlı olan anneler; oğullarının evlendiklerini kabullenmekte genellikle güçlük çekiyor. US Psikiyatri Enstitüsü'nden Uzman Psikolog Seliyha Dolaşır, kronikleştiği zaman hem psikolojik, hem de diğer sağlık sorunlarına yol açabilen gelin-kaynana sorunları ile ilgili sorularımızı yanıtladı...

Bir anne; çocuğunun sevdiği insanı olduğu gibi kabul ederek, çocuğunun seçimine saygı duyarak, çocuğunun mutluluğunu isteyemez mi? Neden sürekli bir eleştiri halindedirler?

Evlilikle birlikte her iki taraf için de yeni bir dönem başlar. Bu dönem, kadın ve erkeğe yeni roller ve statüler kazandırır. Kazanılan bu roller ve statüler gereği çiftlerin bireysel ve evlilik yaşamlarına direkt etki edecek yeni akrabalık bağları oluşur. Bu da sağlıklı ve iyi ilişkiler kurması gereken yeni akrabalar, özellikle de yeni ebeveynlere (kayınbaba- kayınvalide) sahip olmak anlamına gelir.

Anne ve babalar içinse annelik ve babalık rollerinin yanına kayınvalide ve kayınbaba rolleri eklenir. Bu anlamda hem yeni evli çiftlere, hem de yeni evli çiftlerin ebeveynlerine görevler düşmektedir. Çünkü çoğu durumda aile büyüklerinin çocuğundan kopamaması veya çevreyi kontrol etme, gücü elinde tutma alışkanlığı, yeni evli çiftlerin evliliklerinde ilişki bağını kurmalarını zorlaştırır. Özellikle annelerin çocuklarıyla bağlılık ilişkisi yerine bağımlılık ilişkisi kurma eğilimi, evlatları evlendikleri zaman onlardan kopamamaya sebep olmaktadır.

Bu da erkeğin evliliği ile üstlenmesi gereken eş rolünün gerekliliğini yerine getirememesine neden olur. Çünkü oğlunun evliliğinin bağımsızlaşması, eşi ile olan ilişkisinin ve bağının güçlenmesi; anne için otoritenin ve gücün kaybı anlamına gelmektedir.

KABULLENMESİ İKİ YILI BULUYOR

Annenin oğlunun artık yeni bir yuvası olduğunu kabullenmesi ne kadar sürer? Anneler bunu hiçbir zaman kabullenemezler mi?
Zaman vermek çok güç olmakla birlikte yeni kurulan ailelerde ilk iki yıl; yeni rollere (eş-gelin-damat) uyum, kaynak aileyle ilişkilerin düzenlenmesi, biz olma becerilerinin geliştirilmesi, birlikte yaşamaya alışma gibi birçok yeni zorlu görevin oturtulduğu yıllar olmaktadır. Buradan hareketle bu süre, hem yeni kurulan aile üyeleri için, hem de kaynak aile üyeleri için adaptasyon ve yerleşme zamanı olarak öngörülebilir.

Gelin-kaynana arasındaki sorunların temelinde hep aynı nedenler mi yatıyor? Emek vererek büyüttüğü oğlunun bir anda başka bir kişiye bağlı olmasını mı kabul edemiyor anneler?

Özellikle çocuğuyla bağımlılık ilişkisi kurmuş, kendilik değerini çocuğuyla kurduğu iç içe geçmiş ilişkiden alan, kendi dünyasını çocuğunun ihtiyaç ve taleplerini karşılama üzerine inşa etmiş annelerde bu durum daha fazla görülmektedir. Oğlunu bir başka kadınla paylaşamadığı gibi, çocuğunun evden ayrılmasıyla birlikte büyük bir boşluğa düşer ve zihin uğraşları bu sefer oğlunun evliliğine, mutluluğuna, rahatına kayması söz konusu olabilir. Bir de aile içinde çocuk yetiştirme ve ebeveynlik rollerinde dominant duruş sergileyen, kontrolcü, mükemmelliyetçi ve ilişkileri manipülasyon üzerine kurmaya alışkın karakteristik özellikler gösteren anneler de aynı tavrı sürmeye çalışmaktadırlar. Bu durum da sorunların oluşmasına zemin hazırlar.

Eğitim ve kültürün çatışmalarda etkisi nedir?

Eğitim seviyesi yükseldikçe kayınvalide rolünün gereklilikleri ve sınırlarının şeklinin değişmesi söz konusu olmakla birlikte; unutulmaması gereken en önemli şey, kilit noktanın kayınvalidenin baskın karakteristik özellikleridir. Çünkü ataerkil aileden gelmiş, eğitim seviyesi düşük, kendini bir evin hanımı ve annesi olarak değerli gören ve öyle var olmuş nice annelerin yanı sıra; sosyal statüsü yüksek, hayatta ekonomik güç elde etmiş, eşiyle ilişkilerinde demokratik tutumlar sergileyen anneler de baskın karakteristik özelliklerinden dolayı gelinleriyle kurdukları ilişkide yıkıcı ya da yok sayıcı olabilmektedir. Ama eğitim düzeyinin yüksekliği çatışma çıkarma ya da çatışmayı sağlıklı bir şekilde yönetebilme noktasında insanlara avantaj sağlar.

SINIRLARINIZA SİZ SAHİP ÇIKMALISINIZ

Eğer iki ailenin arasında sosyo-ekonomik ve kültürel olarak bir uçurum varsa, tartışmalar çıkmaması için ne yapılmalı?

Çoğu çatışma, olay bazlı ortaya çıkıyormuş gibi olsa da büyük pencereden bakıldığında iki ana eksen etrafında toplanmaktadır: O ya da bu nedenle aileler arasındaki iç içe geçmişlik ile kişisel sınırların ihlal edilmesi. Gerek sosyo-ekonomik, gerek kültürel farklılıklar iki kaynak aile arasında gözle görülür düzeyde ise, her iki ailenin de yeni kurulan aileden beklentilerinin de farklı olması söz konusu olacaktır. Burada kişisel ihlallere izin vermemek ve sınırlara sahip çıkabilmek, saygılı-mesafeli bir ilişki ile sağlanabilecekse tabii ki bu da bir çözümdür.

Nerede yaşanacağına, evin döşenmesine, gelinliğe, damatlığa, düğün yeri seçimine, düğün konsepti seçimine ailelerin karışması kalp kırmadan nasıl engellenebilir?
Yeni evlenecek çiftlerin yaşanacak yer, alınacak eşyalar, düğün yeri gibi konulardaki seçenekleri kendi içlerinde konuşmaları, alternatifleri kendi içlerinde değerlendirmeleri ve uzlaştıkları son noktada aile büyüklerinin fikrini almaları uygun bir yol olabilir.

SAVUNMAYA GEÇMEDEN SORUNU ÇÖZMEYE ÇALIŞIN

Anne oğlunu gerçekten paylaşamaz mı? Böyle durumlarda erkek arada mı kalıyor? Erkeğin eşinden taraf olması doğru mu?

Böyle bir durumda en hassas görev erkeğe düşmektedir. Öncelikle durumu objektif olarak değerlendirebilmesi, taraf tutmadan iyi niyetle de olsa yapılan sınır ihlallerini tespit edebilmesi ve eşiyle annesini karşı karşıya getirmeden çatışmayı yönetebilmesi önemlidir. Çoğu evliliklerde, kaynağı aile tabanlı irili ufaklı çatışmaların var olduğu bilinen bir gerçektir.

Çatışma yönetimi sağlıklı olabilen ailelerde büyük krizler oluşmadan, ilişkiler büyük yaralar almadan belli bir saygı çerçevesinde götürülebilir. Gerek erkeğin ailesinden, gerek kadının ailesinden kaynaklı çatışmalarda çiftlerin savunmaya geçmeden karşılıklı konuşabilmesi, sorun odaklı değil çözüm odaklı bir şekilde konuyu ele alması ve uzun vadede evliliği yıpratabilecek tutumları tespit ederek bunlarda el ele vererek kaçınmaya çalışması gerekmektedir.

oR@BeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 22 Ekim 2015, 16:22   #2 (permalink)
Miskin

Nazgrol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 04 Ağustos 2015
Nerden: Güneyden
(Mesajlar): 167
(Konular): 13
Burç:
Renkli Para : 1836
Aldığı Beğeni: 129
Beğendikleri: 0
Ruh Halim: Uykucu
Standart


Eğer iki ailenin arasında sosyo-ekonomik ve kültürel olarak bir uçurum varsa, tartışmalar çıkmaması için ne yapılmalı?

Buna eskiler şöyle demiş : "Davul bile dengi dengine."
Nazgrol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Reklam Alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
anneler, bağımlı, etkileyebiliyor, evliliklerini, oğluna


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557