Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kadınca > İlişkiler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlişkiler İlişkileriniz hakkında kafanızdaki soru işaretlerini ve ilişkiler hakkındaki paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 17 Aralık 2012, 14:06   #1 (permalink)
Düştüm İbret Aldım
Kalktım Unuttum…”

KumsαL` - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 19 Kasım 2012
Yaş: 24
(Mesajlar): 1.761
(Konular): 562
Renkli Para : 74350
Aldığı Beğeni: 485
Beğendikleri: 818
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Sadık Kalmayı Becermenin Sırrı

Sadık Kalmayı Becermenin Sırrı


Eşiniz ya da sevgilinizi aldatmanın sonuçları sandığınızdan daha ağır olabilir. Sadakat yemininize bağlı kalmanın yöntemlerini öğrenin.

Erkekler daha ergenlik dönemiyle birlikte karşı cinsi "Skor" yapma aracı olarak görmeye başlar. 'Ne kadar çok kadın, o kadar çok mutluluk' mottosuyla geçirilen yılların ardından bir durulma dönemi başlar ve kendini güvenilir bir ilişkinin kollarına atma ihtiyacı doğar. Ciddi bir beraberliğin getirdiği huzurlu hayatla birlikte erkeğin iş hayatındaki yükselişi de genellikle eş zamanlıdır. Gel zaman git zaman bu sakin ve tekdüze hayat, erkeğin başka tatlar arayışına başlamasıyla sarsılır. Ne de olsa "her gün baklava yediğinde bıkmayacak insana" henüz rastlanmamıştır! Tabii bir de erkeğin doğası gereği çok eşli olduğunu söyleyen araştırmalar da var ki, bunlar da ihanet için uygun zemini hazırlar.

Arada bir farklı sesler de duyulur haliyle. Halen isviçre Basel'de ve İstanbul'da psikiyatri ve psikoloji çalışmaları yapan Dr. Alper Hasanoğlu, bu araştırmalara hiç pirim vermiyor. Hatta "Erkeğin evrimsel olarak aldatmaya meyilli olduğuna dair hiçbir bilimsel araştırma yoktur. Aslında bütün insanlar poligamiktir, kadınlar da dâhil. Monogamiyse kültüreldir ve sonradan öğrenilir" diyecek kadar da iddialı.

O halde neden doğamıza karşı gelerek kendimizi tek eşli olmaya zorluyoruz ve her seferinde başarısızlığa mahkûm olsak da hatalarımızdan hiç der almadan tekrar tekrar başa dönüyoruz. Hasanoğlu, bu konuda çok açık. Ona göre insanlar yalnızca ahlak, din, gelenek, toplumsal değerler bunu istediği için tek oluyor: "En basitinden, her sabah işe gidi kafam rahat çalışmam için tek eşli olman gerekir.

Karımın ne yaptığını düşünürsek ofiste düzgün çalışamam. İşte bu yüzden tek eşliliğin iyi bir şey olduğunu vurguluyor. Bununla da kalmayan Hasanoğlu, tezini: yüzyıl Avrupa aristokrasisinden örneklerle destekliyor. "O yıllarda işlerin düzgün ve rayında yürümesi için evlilik kurumunun elzem olduğunu inanılırdı. Aşksa başka bir sevgiliyle yaşanırdı."

0 zaman neden bu tip ilişkiler kurmaya ihtiyaç duyuyoruz?

Hasanoğlu, merakımızı gideriyor ve bu tutarsız davranışımıza bir mazeret sunarak içimize su serpiyor: "Evlilik ya da ciddi ilişkiler hayatın

zorluklarına karşı tek başına mücadele etmemek, yalnız olmamak ve güvenli bir bağlanma demektir." Bununla beraber insanların şu ana kadar ancak bu şekilde bir çözüm bulabildiklerinin ve bunun günümüze uymadığının da farkında. Hatta insanların ilişkilerini sürdürebilmek için evlenmeden birlikte yaşamak, evlenip ayrı evlerde yaşamak ya da aynı evde ayrı odalarda kalmak gibi çözümler de aramaya devam ettiklerini ekliyor. Avrupa ve ABD'de çiftlerin başkalarıyla özgürce seks yapabildikleri 'açık evlilik' türünü sıkça denediği gerçeği de Hasanoğlu'nu doğruluyor.

Peki günümüz koşulları ilişkilerin önüne ne gibi engeller çıkarıyor?

Neden atalarımız ölene kadar ilişkilerini sürdürebiliyorlardı da biz çuvallayıp duruyoruz?

Evlilik kurumunun başladığı zamanları düşünmemizi söyleyen Hasanoğlu, geleneksel yaşamda kadınla erkeğin gerçek anlamda bir arada yaşamadıklarını söylüyor. "Geleneksel evlilikler uzun sürüyordu, çünkü iş hayatında kadın ve erkek çok fazla bir arada değildi. Şimdiyse kadın iş arkadaşlarımızı eşimizden daha çok görüyoruz" diyor Hasanoğlu. Bu durumda ofiste birlikte çalıştığınız o bakımlı sarışın satış uzmanı, sabahları 'lavaboyu önce kim kullanacak" kavgası yaptığınız yüzü gözü şişmiş eşinizden daha çekici görünebilir kolaylıkla... O zaman bir saniye durun ve aynı kavgayı o sarışınla da yaptığınızı düşünün. Artık çok da havalı gelmiyor değil mi?

Ne var ki tek suçlu modern yaşam diyerek işin içinden çıkamayız.

Aslında en büyük hatayı kavramlara farklı anlamlar yükleyerek yapıyoruz. Mesela? Hasanoğlu, asıl sorunun evlilik kurumundan beklentilerimizde olduğunu söylüyor. Evlilik ve aşk arasında kurduğumuz direkt bağlantı bizi mutsuzluğa itiyor ve ihanetler de kaçınılmaz oluyor. Zira evlilik kararımızı aşka dayanarak verdiğimizde ve aşkla birlikte evliliğin bitmesi de doğal bir sonuç oluyor. Oysa ki evliliklerin çıkış noktası aslında hayatı beraber göğüsleyebilmek. Hasanoğlu yaptığı çalışmalara dayanarak uzun ilişkilerin sırrının 'dayanışma, tolerans, dostluk ve sorunlarla başa çıkabilme' olduğunu söylüyor. Kısacası bu listenin içinde şaşırtıcı bir şekilde aşk ya da heyecan bulunmuyor. Aslında bu gayet normal, çünkü tutkunun geçiciliği malum olsa da hepimiz ömür boyu süreceği hissine kapılıp yanlış beklentiler içine giriyoruz.

Hasanoğlu, modern psikolojinin babası Sigmund Freud'un "Aşkını öldürmek mi istiyorsun, o halde evlen" sözünün doğru olduğunu söylüyor. Ne var ki kaçırdığımız nokta da zaten bu: Aşkı daha uzun süreli bir sevgiye dönüştürememek. Ona göre çözüm tıpkı Almanların dediği gibi 'aşkın yaşanmış bir sevgiye dönüştürülmesi'nde yatıyor. "Evliliğin temelde paylaşım olduğunu düşünürsek, aşkın paylaştığımız bir şey olmadığını kolaylıkla söyleyebiliriz. Hiç tanımadığınız biriyle paylaştığınız bir şey olabilir mi? Ancak o kişiyle bir şeyler yaşamaya başlayınca ve günlük hayatın getirdiği saçma problemlerle birlikte mücadele ettikçe bir 'yaşanmışlık' oluşur."

Kısacası tutku kavramının aslında evlilik kavramıyla bir alakası yok.

Evlilik aslında daha çok, 'güven' ihtiyacımıza yanıt veriyor. O halde ihtiyacını bu kadar duyduğumuz güven duygusunu neden baltalıyoruz. Cevabı 'farklı tatlar' mazeretinde arayanlara Hasanoğlu kesinlikle itiraz ediyor: "Bir insan bir yerde bütün ruhsal gereksinimlerini karşılıyorsa, başka bir yere gitmez. Çünkü biz modern insanların buna zamanı yok." İşin ilginç tarafı, bu itirazın içinde cinsellikle ilgili bir ihtiyaçtan hiç bahsedilmemesi... Dr. Hasanoğlu eşiyle haftada üç kere cinsel ilişkiye giren bir erkeğin zaten cinsel bir ihtiyaç duymayacağını düşünüyor. İnanılır gibi gelmiyor değil mi? Hasanoğlu'na göre eğer düzenli bir cinsel hayata karşın hâlâ tutkuyu dışarıda aramaya ihtiyaç duyuyorsanız, ilişkinizde eksik olan şey sevgi ve saygıdır. Bu açıklama hoşunuza gitmedi değil mi? Yapacak bir şey yok, bilim böyle söylüyor.

Yani sorun tamamen beynimizde, herhangi bir fiziksel ihtiyaçta değil.

"İçinde yaşadığımız modern tüketim toplumu, dört farklı markadan jean'imiz ya da ayakkabımız olmasını söylerken, neden daha çok sayıda kadınla birlikte olmamamız gerektiğini anlatamıyor. Zira beyin ne kadar gelişmiş olursa olsun, her türlü istek için başka kompartımanları olan bir organ değil ve beyne gelen uyaranlar, ilişkilere de tükettiğimiz herhangi bir şeymiş gibi davranmamıza neden oluyor. Tıpkı yapar gibi, karşı cinsle alakalı olarak da benzer bir davranış modeli sergiliyoruz, yani zaplamaya alışmış olan beyin, insan ilişkilerinde de zaplamaya başlıyor. Sonuç olarak kadın-erkek ilişkileri bu modeli kaldıramıyor." (Ne de olsa zaplarken dönüş mümkün ama gerçek hayatta eşinizin yerinde yeller esiyor olabilir.)

Peki beynimizi yeniden kurgulamanın bir yolu mevcut mu?

Elbette. Tek yol insanın kendisine en başta kural koymayı becermesi. Örneğin, ilk kez otomobil kullandığınız zamanlarda emniyet kemerini bağlama konusunda tereddütte kaldığınız anlar mutlaka olmuştur. Bu ilk toyluk zamanlarını atlattıktan sonra beyniniz bunun gerekli olduğunu öğrenir ve artık hiç düşünmeden kemerinizi bağlarsınız. Hayatınızdaki ilişkiye de bu ön kabulle yaklaşırsanız, "Tam da fırsatını yakalamışken, güzel bir kadını kaçırmak erkekliğe sığar mı?" sorusundan da kurtulmuş olursunuz. Kısacası beyninize "Ben karımı ya da sevgilimi aldatmayacağım" komutunu vermeniz gerekiyor. Hasanoğlu, ilişki ataerkil bir düzene sahip değilse, ihanet söz konusu olduğunda, evliliklerin yüzde 90'ınm bittiğini söylüyor.

Son noktayı koymak gerekirse, ihanet etmeden önce iki kez düşünmeniz gerekiyor. O çok sevdiğiniz ekonomik terimlerle konuşmak gerekirse kâr-zarar hesabını çok iyi yapmak zorundasınız. Zira araştırmalar gösteriyor ki, evlilik sonlandığmda, kadınlar zorluk yaşasalar da hayat kaliteleri artıyor. Oysaki erkekler bu konuda daha zayıf ve iki üç haftalık bir bekârlık sultanlığından sonra hayat kalitelerinde ciddi bir düşüş gözleniyor. İyisi mi, siz şimdiden beyninize gerekli komutları vermeye başlayın.


[SIGPIC][/SIGPIC]
KumsαL` isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Alt 22 Aralık 2012, 01:18   #2 (permalink)
gcb1903
Misafir Üye
gcb1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
(Mesajlar): n/a
(Konular):
Renkli Para :
Aldığı Beğeni:
Beğendikleri:
Ruh Halim:
Standart

belki doğrudur ama bence en önemlisi yetişme tarzıdır.
  Alıntı
Reklam Alanı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
becermenin, kalmayı, sadık, sırrı


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557