Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kadınca > İlişkiler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlişkiler İlişkileriniz hakkında kafanızdaki soru işaretlerini ve ilişkiler hakkındaki paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Şubat 2013, 17:42   #1 (permalink)
No mαtter the distαnce, we still look αt the sAmE moon ~


Pαndorα - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 04 Ağustos 2011
Nerden: İstαnbul
Yaş: 24
(Mesajlar): 23.328
(Konular): 2239
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 762479
Aldığı Beğeni: 1842
Beğendikleri: 1637
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
Standart Bu Sırlar Mutlu Aşk&Evlilik İçinBebeğim ve biz/Başak Doğru
Yıllardır aşkın ömrü tartışılıp duruyor. Kimi 3 yıl diyor, kimi 6 ay… Pek çok kişi de evliliğin aşkı öldürdüğü konusunda birleşiyor. Biz yine de umudumuzu yitirmeyelim diyoruz. İşte aşkın ömrünü uzatmak ve mutlu bir evlilik için önerilerimiz...
Karmaşık ve zordur aşk. Garip bir duygu seline kapılırsın. Zaman zaman sen sen olmaktan çıkarsın kaybetme korkusuyla… İçinde olduğun durumun bile farkına varamazsın, çünkü aşık olmuşsundur. En ufacık şey canını acıtır. Yani biraz karmaşık bir ruh hali yaratır “aşk”. Ama her şeye rağmen çok güzeldir. Kimi aşklar hüsranla biterken, kimileri evlilikle sonuçlanır. Biz de Sevgililer Günü’nün kutlandığı Şubat ayında bu konuya kayıtsız kalamadık, NP Nöropsikiyatri Hastanesi’nden Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a evlilikte aşkın ömrünü uzatmanın yollarını ve ömür boyu mutluluğun sırlarını sorduk. Ayrıca bazı anneler aşkın ömrü ve Sevgililer Günü ile ilgili düşüncelerini paylaştılar bizimle… Aşkınız hiç bitmesin!
Aşkın ömrü
Aşkın ömrü kişilerin tutumuna göre değişir. Tek bir ölçü yoktur bu anlamda. Bazen balayında da bitebilir aşk, bazen de bir ömür boyu sürer. Bu konudaki araştırmalarda; genellikle ilk başlarda hissedilen aşkın 2 senenin ardından durgunluk dönemine ve azalmaya girdiği saptanmıştır. Ancak bitmesi söz konusu olmayabilir, tabii kişiler aşklarını doğru şekilde besleyip alevlendirebilirlerse... Aşk değişkendir, sabit değildir. Söndüğü zaman bittiği anlamına gelmez. Mangaldaki ateşe benzetebiliriz aşkı. İlgi ister. İlgi gösterildiğinde yanar, ilgisiz kalındığında ise söner. Bu yüzden doz iyi ayarlanmalıdır, üzerine çok düşüldüğünde yakar. İhtiyaç olduğu kadar aşkı dozunda tutmak önemlidir.


Evlilik
Evlilikte kadın için romantizm ve duygusallık ön plandayken, erkete erotizm ön plandadır. Bu iki duygu psikolojik ihtiyaçları karşılar. Kadın yalnızlığını, duygusal ihtiyaçlarını gidermek için evliliği tercih ederken, erkek erotizmi birinci öncelik olarak hisseder. Nişanlılığın akabinde yapılan evliliklerde güven yoksa erkek tapuyu almış zanneder. Öyle ki kendinde sadakatsizliği hakmış gibi görür. Duygusallığı ana duygu olarak yaşayan kadında sadakat daha fazladır. Çünkü kadının duygusal önceliği vardır. Erkek, evliliğe zarar verme konusunda daha hoyratça davranabilir.
Evlilik aşkı öldürür mü?
Evlilikte güven çok önemlidir. Bir ilişki güven yoksunuysa, evlilik aşkı öldürür. Değilse tam aksidir. Evlilikte yalan söylememek de çok önemlidir. Şaka dahi olsa evli çiftlerin birbirlerine kesinlikle yalan söylememeleri gerekir. Çünkü yalan söylenen yerde güven zayıflar, güvenin azaldığı yerde ise sevgi kaybolur ve bu da korkuları beraberinde getirir. Bir bakarsınız ki ilişkinizi korkular yönetmeye başlar. Bu da evlilik bağlarını zayıflatır. Yani evlilik aşkı öldürmez, birtakım duyguları göz ardı etmediysek…
Çocuk aşka darbe mi?
Nasıl meyve verilen ağaç sevilir, çocuk da evlilikte arzu edilen bir durumdur. Ama çocuk olmaya da bilir. Mesela meyvesiz çok güzel ağaçlar vardır. Yani çocuk olmazsa olmaz değildir. Çocuk konusunda eğer takıntılı talepleri yoksa ailenin, yani kontrol edebilecekleri, değiştirebileceği veya değiştiremeyeceği şeyleri biliyorsa çiftler yeni durumu kabullenip ona uygun neler yapılabileceğini düşünüp kendilerine yeni yol çizmelidir. Arzu ettiği şey her zaman kişinin kendi yararına olamayabilir. Çocuğun takıntı hale getirilmemesi gerekir. Taraflar çocuk olmasına sağlıklı şekilde yaklaşıyorsa, çocuğun olması ya da olmaması olumsuz etkilemez aşkı. Özellikle erkek, çocuk olunca evliliği ve eşini garantilemiş gibi hisseder, tapuyu pekiştirmiş gibi görür. Daha hoyratça davranabilir ve bu da evliliğe zarar verir.
Mutlu bir evlilik için öneriler
Mutlu bir evlilik için önemli olan karşılıklı, iyi işbirliği oluşturmaktır. Bir evlilikte sevginin, saygının, güven ve ilginin olması gerekir. Evlilik masanın bacakları gibidir. Sevgi önemlidir ama ifade edilemiyorsa kapalı bir kutu gibidir. Saygı yoksa ilişkilerde karşı tarafı incitecek şekilde davranılır. Doğruluk yoksa güven oluşmaz, ilgi yoksa bunların hiçbiri beslenemez. Bu dört ayak çok önemlidir. Bu duyguların dengeli şekilde yürütülebilmesi halinde kişilerin ömür boyu aşık olmamaları imkansız değildir. Bunu yapamadıkları için evlilikler biter. Evlilik bir projedir. Evliliğe başlamadan önce niyet sözleşmesi yapılmalıdır. Taraflar o sözleşmeye uygun davranırsa ömür boyu mutluluk elde edilir.
Evlilikte sevgili kalma taktikleri
Mangaldaki ateş örneğini vermiştim. Bu ateşi canlı tutmayı başarabilmelidir çiftler. Genelde kişi evlendikten sonra erkek kendini işe, kadın ise ilgisini çocuklarına verir. İlgi yatırımı azalır ve bilgi transferi bozulur. İletişim, duygu ve zaman paylaşımı azalır eşler arasında. Azalınca da düşünce manasında kuşku virüsleri, evliliği kemirmeye başlar. Evlilikte ikinci aşama olan güç ve kişilik çatışmaları belirir. İlk aşama romantiklik, son aşama ise bağlılık dönemidir. Ayrıca ikinci dönemde taraflar sağlıklı ilişki kurabilirse bu dönem sorunsuz geçer ve bağlılık dönemine adım atılır. Evlilikte ben değil de “biz” duygusu üzerine hareket edebilmeli çiftler. Çünkü evlilikte iki kişilik düşünce önemlidir. Eşinin görüşlerini de dikkate almalıdır taraflar. Yani biz algısı oluşan evlilikler sağlıklı yürür. Ben algısıyla hareket edilen evliliklerse maalesef kısa sürer.
Anneler ne diyor?
Bazı annelere aşkın ömrünün ne kadar olduğunu ve Sevgililer Günü’nün kendilerine ne ifade ettiğini sorduk…


Aslı Ertuğrul/ATV Basınla İlişkiler Sorumlusu
Aşkın diğer duygular gibi ömrü yok. Nefretin, sevginin ve özlemin ömrü olmadığı gibi… Eşimle evlendikten sonra çok daha bağlandık birbirimize. Paylaşımlarımız daha çok arttı. Duygularımız hiç değişmedi, aksine çoğaldı. Biz uzun bir flört dönemi yaşamadığımız için bu dönemi evlilikle birlikte yaşadık. Çocuk, evliliğin olmazsa olmazı, aşkın meyvesi! Sadece 14 Şubat Sevgililer Günü’nde hatırlanmak istemem, ki biz de öyle yapıyoruz. Yani hafta sonu kahvaltılarımız ve dışarıda yemek yediğimiz günler de bence Sevgililer Günü. Bu gibi şeyler bir günde alınan hediyeden daha çok mutlu ediyor insanı.


Fatma Kayıkçı Özonur / Gıda Mühendisi
Aşkın belirli bir ömrü olduğunu düşünmüyorum, aşkın evreleri var ve aşk zamanla şekil değiştiriyor. Sevgi ve saygı var olduğu sürece beraberliklerin mutlu devam etmesi her zaman mümkün bence. Çocuk sahibi olmak ve ona iyi değerler vermeye çalışmak çok emek isteyen bir süreç. İlişkiler bu süreçten mutlaka etkileniyor. Çünkü eşinize ayırdığınız zamanlarda azalma olmaması mümkün değil. Ama gayret etmek ve dengeyi bulmak gerekiyor. Çocuğumuz olması bizi birbirimize daha çok bağladı, artık daha bir bütün olduğumuzu düşünüyorum. Sevgililer Günü’nü günlük hayatın koşuşturması içinde çiftlerin birbirlerine zaman ayırabilmeleri ve baş başa kalmaları için bir fırsat olarak düşünüyorum.


Ayşin Karakurt Önder / Öğretmen
Aşkın süresi bence aşkın nasıl algılandığına göre değişiyor. Eğer söz konusu dünyanın iki kişilik olduğu düşünülen, ayakların yere basmaması ve mide krampları geçirmekse bu maalesef çok uzun sürmeyen bir dönem. Bu, beraberlik başladıktan bir süre sonra ister istemez bitiyor. Ancak bu durumun bitmesi aşkın bittiği anlamına gelmiyor bence. Tabii ki ilk zamanlarda yaşanan yoğun duygularla devam etmiyor ama aşk olmazsa olmazıdır bir ilişkinin. Evli olun ya da olmayın ne kadar iyi anlaşırsanız anlaşın, aşk; sevgilinizi sadece arkadaşınız gibi hissettiğiniz an bitmiş demektir. Evliliğin ve çocuk sahibi olmanın aşkın üzerinde olumsuz etkisi olduğunu düşünmüyorum. Evli olmak özveri ve anlayış gerektiriyor. Çocuk sahibi olmak muhteşem bir şey; ancak o da çok özveri ve sabır istiyor. Aşk olduğu sürece bunları içtenlikle yapıyorsunuz. Bir ilişkide aşktan eser kalmadıysa, evli ya da çocuk sahibi olmak o ilişkiyi ne kurtarır ne de yaşatır. Bizim için de evlenmemiz ve kızımızın olması aşkımızı değiştirmedi, farklılaştırdı. İlişkimize ve bize farklı zenginlikler kattı diyebilirim. Bizler zamanla nasıl olgunlaşıyorsak aşk da bizimle beraber olgunlaşıyor. Sevgililer Günü benim için hiçbir anlam ifade etmiyor. Şimdiye kadar hiç kutlamadık. Eşim de bu konuda benimle aynı fikirde. Özel günler bizim için özel olan günlerdir. Herkesin kutladığı bir günü özel bir gün olarak hissedemiyorum. Hatta o gün özellikle dışarı çıkmıyoruz. Her yerde el ele, göz göze bu günü kutlamak zorunda hisseden çiftler görmek komik geliyor bana.


İdil Bakkaloğlu / İstatistikçi
Aşkın bir süresinin olduğunu düşünmüyorum. Zamanla ölçülebilir bir şey değil bence aşk. Eşimle yaklaşık 6 yıldır birlikteyiz, ona ve ilişkimize karşı olan heyecanımda, coşkumda herhangi bir değişim olmadı. Aileye minicik, sevimli, hayatın anlamı olan, tabii bazen de azıcık yorucu bir bebeğin katılması var olan dengeyi ve ilişkideki ahengi etkileyebiliyor. Çünkü öncelikler bir anda değişiyor, gündem farklılaşıyor. Devamında ise günlük rutine kapılıp gidiyorsunuz. Çocuk olduktan sonra “Bundan sonra farklı mı olacak yoksa” gibi endişeleri oluyor insanın. Bu durumda karşılıklı anlayış ve paylaşım içinde olmak çok önemli. Yeni hayata adaptasyon sağlandıktan ve düzen oturduktan sonra bence ilişki ve duygular daha kuvvetli bir hal alıyor. Bence aile kavramı bebek sahibi olduktan sonra daha bir anlam kazanıyor. Sevgililer Günü bizim için bir anlam ifade etmiyor. Bence aşık olana her gün Sevgililer Günü olabilir, tanımlı olmasına gerek yok.


Hatice Yavuz Okay / Endüstri Mühendisi
Düz bir yol değil bence aşk. Aşkın ömrünü uzatmak da, kısaltmak da kişilerin elinde… Kendi haline bırakılırsa çok çabuk yitip gidebilir, beslenip, büyütülürse de bir ömür sürebilir. Bir de çocuk… Dünyaya beraber getirdiğiniz, aşkınızın meyvesi, o muhteşem varlığa o kadar değer veriyorsunuz ki, aşkınıza verdiğiniz değer de buna paralel büyüyor. Bence Sevgililer Günü günlük hayatın koşuşturması içinde, özel aktiviteler yapmak için vesile oluyor.


Senden bir parçayım artık, belki de baştanbaşa
sen oldum farkında değilsin.
Beni bana bırakma!
Pαndorα isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
aşkandevlilik, bu, mutlu, sırlar, İçin


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557