Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Kadınca > İlişkiler
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İlişkiler İlişkileriniz hakkında kafanızdaki soru işaretlerini ve ilişkiler hakkındaki paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 10 Şubat 2013, 23:12   #1 (permalink)
No mαtter the distαnce, we still look αt the sAmE moon ~


Pαndorα - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 04 Ağustos 2011
Nerden: İstαnbul
Yaş: 24
(Mesajlar): 23.328
(Konular): 2239
İlişki Durumu: Var
Burç:
Renkli Para : 762479
Aldığı Beğeni: 1842
Beğendikleri: 1637
Ruh Halim: Huzurlu
Takım :
Standart İlişki durumum: Açık evli

Cosmopolitan/Elif Nazlı Duran Çoğumuz sosyal paylaşım sitelerinde “evli” ve “bekâr” hanelerinin yanına eklenmesiyle farkına varsak da, aslında “open marriage” yani “açık evlilik” neredeyse 40 yıldır tartışılan bir konu. Kimileri evlilik kurumunun artık yenilenmeye ihtiyacı olduğunu savunurken kimileri de idealinin daima tek eşlilik olduğunu iddia ediyor. “Open marriage” yani açık evlilik. Sözlüklerdeki tanımı, “partnerlerin her birinin, diğerinin başka kişilerle seks ilişkisi kurmasının sadakatsizlik olarak tanımlanmayacağı evlilik türü” olarak geçiyor. Bu ilişki tipinden, tam olarak ne zaman bahsedilmeye başlandığı ve kimlerin ilk olarak bunu benimsediği net olarak bilinmese de, 60’lı yıllardaki özgürlük rüzgarıyla çok sayıda çiftin, evliliklerini de böyle özgürce yaşadığı hatırlanıyor. Tanımı tam olarak lügatlere sokansa, 1972 yılında yayınlanan ve neredeyse 1,5 milyon satarak o yılların adından en fazla söz edilen kitabı Açık Evlilik (Open Marriage). Nena ve George O’Neill yazdıkları bu kitapta, her birinin ayrı bir odaya ve yaşama, başka arkadaşlara sahip olduğu gerçek hikayelerini anlatmış; dürüstlüğün, iletişimin, bireyselliğin ve tabii esnekliğin ön plana çıktığı bu evlilik türü büyük yankılar uyandırmıştı. Özellikle, kitabın en fazla ilgi uyandıran, “Kıskançlık Olmadan Aşk” başlıklı 16. bölümü, başka seks partnerleri edinmenin kesinlikle sadakatsizlik olarak tanımlanamayacağını anlatıyordu.


Kitabın yayımlanma tarihi milat kabul edildiğinde, açık evlilik tanımının en azından 40 yıllık bir geçmişe sahip olduğu görülüyor. Ancak son 20 yılda, sol bloğun çökmesiyle dünyayı muhafazakarlık akımları sararken, böyle bir ilişki tipini benimseyen, hele hele bunu dosta-düşmana ilan eden çiftler hâlâ oldukça cesur kabul ediliyor. Öte yandan, sosyolog ve psikologlardan oluşan bir kesim de günümüzün evlilik kurumunun artık çürüdüğünü, yeni bir sistemin benimsenme zamanının geldiğini savunuyor.
Biz de, sosyal paylaşım sitelerinde, medeni durum hanesinde “evli”, “nişanlı”, “sözlü” ve “bekar” seçeneklerinin yanına eklenmesiyle
tekrar gündeme gelen “açık evlilik” meselesini ele almak ve öncelikle bunu yaşayanlara sormak istedik. Okurumuz, Didem S. bize yaşadıklarını tüm ayrıntılarıyla anlattı, danıştığımız uzmanlarsa bizimle bu konudaki görüşlerini paylaştı. Okuyun ve hangisi doğru, hangisi yanlış, böyle bir ilişki yürür mü, yürümez mi; kararı siz verin…

Aslında her şey mükemmeldi…
“Eşim yani Utku’yla 1994 yılında tanıştık. O tıp fakültesinde okuyordu, bense iktisat. Bir konserde tanıştık ve ilişkimiz çok hızlı bir şekilde başladı. Hayatımın ilk aşkıydı ve o günlerde bana sorsanız, aklıma son gelen şey ilk erkek arkadaşımla evlenmek olurdu. Oysa öyle iyi anlaşıyorduk ki; dinlediğimiz müzik, sevdiğimiz filmler, hayat görüşümüz tamamen aynıydı. Utku İstanbul dışında doğmuş ve büyümüştü, bense hep İstanbul’da yaşamıştım. Biz ikimiz çok benzesek de, aslında ailelerimiz biraz farklıydı ve onun benim aileme göre oldukça tutucu bir ailesi vardı. İlişkimizi yürütelim, bir sonuca vardıralım gibi bir çabamız yoktu. Ama aramızdaki bağ oldukça sağlammış ki, tam sekiz yıl boyunca ayrılmadık ve bu süre zarfında da gözümüz başka kimseyi görmedi. İkimiz de okulları bitirdik, iyi işler bulduk. Zaten o hep yalnız oturduğu ve ben de çoğu zaman onda kaldığım için beraber yaşıyor gibiydik. Zamanla, onun ailesinden daha yoğun olmak üzere, her iki aileden de evlenin baskıları gelmeye başladı. Aslında buna pek niyetimiz yoktu ama ilişkimiz tam 10 yılı doldurduğu sırada ben hamile kaldım.


Çok iyi anlaştığım, sevdiğim, alıştığım birisiyle beraberdim ve 32 yaşındaydım. Üstelik bir gün mutlaka çocuk sahibi olmak istiyordum. O gün pekâlâ bugün olabilirdi… Evlenme kararını işte böyle hızlıca verdik. Kızımız doğduktan sonraki iki, iki-buçuk yıl tam bir koşturma içinde geçti, ikimiz de bir yandan çocuğumuzu en iyi şekilde büyütmeye çalışıyor, bir yandan da son sürat kariyer peşinde koşuyorduk. Birbirimizi tekrar hatırladığımızda evliliğimizin üç yılı geride kalmıştı bile. Ve ben, kendimi evli gibi değil, çok iyi bir arkadaşımla aynı evi paylaşıyor gibi hissediyordum artık. Büyük bir boşluk içine düşmüştüm. Dışarıdan baktığınızda her şey mükemmel görünüyordu, oysa içimde parçaların en önemli kısmı eksikti sanki. Onu seviyordum ama “aşk” kelimesi en az okul yıllarım kadar uzaktı… Böyle gitmeyeceğini düşündüm ve konuşmaya karar verdim.”Aşk bitince evlilik de bitmeli mi?
“Utku da benzer duygular içindeydi, önce boşanmaya karar verdik. Kararı ailelere açıklamak, avukat bulmak, malların paylaşımı ve diğer benzer işler zor gelmiş olacak ki, bir süre de bu şekilde geçti. Yeni bir hayata başlamak beni korkutuyordu ama daha şimdiden kendimi özgür hissediyordum. Bu sırada eşim, yurtdışına bir kongreye gitti ve kongre dönüşü bana orada birisiyle beraber olduğunu itiraf etti. Elbette, başta kıskandım, üzüldüm ama sonra beni, bunun çok mekanik bir şey olduğuna, şimdi kadının yüzünü bile hatırlamadığına ikna etti. Ve ardından işte o çok önemli cümle geldi: “Aynı şeyi sen de yaşayabilirsin, ne de olsa artık boşanmak üzereyiz”. O an bilmiyorduk ama bu söz ilişkimiz için bir dönüm noktası oldu. Aşk bitmişti, seks hayatımız tükenmek üzereydi. Ama sağlam bir dostluğumuz, iyi yetiştirmek istediğimiz bir çocuğumuz vardı. Bir açıdan da baktığınızda biz ticari açıdan da ortaktık, yatırımlar yapıyor, sahip olduğu muz varlığı gün geçtikçe büyütüyorduk. Biraz heyecan için tüm bunlardan vazgeçmeye değer miydi?


Uzun uzun konuştuk ve şimdilerin moda terimiyle bir açık evlilik yaşamaya karar verdik. İlişkimiz artık tamamen dürüstlük üzerine kurulu. Birbirini her fırsatta aldatan, birbirlerine ucuz yalanlar söyleyen çiftlerden çok daha samimi bir şey yaşadığımızı düşünüyorum. Elbette birbirimize, kimlerle neler yaptığımızı anlatmıyoruz. Ailelerimize, arkadaşlarımıza da bunu açıklamayı tercih etmiyoruz. Çünkü kendimizi sürekli başka kadınların hayalini kuran erkeklerin, kocasına dokunmaya bile tahammülü kalmamış kadınların, ikiyüzlü ve acımasız eleştirilerine tabii çoğu da arkamızdan maruz bırakmaya hiç niyetimiz yok.” Didem S. açık evlilik kararı almalarının üzerinden tam dört yıl geçtiğini ve her şeyin yolunda gittiğini söylüyor.


Önemli Olan Karşılıklı Onay Didem S.’nin hikayesini okuyan ilişki terapisti Can Bahadır, bu tip ilişkilerde öncelikli olanın partnerler arasındaki karşılıklı onay olduğunu belirtiyor. Bazı çiftler, bu şekilde son derece mutlu bir ilişki yaşadıklarını anlatırken bazılarının, zamanla açık evlilikten vazgeçip tekrar monogami yani tek eşliliğe döndüklerini de söyleyen Bahadır, sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Açık evliliği benimseyen çiftlerin, öncelikle kendi aralarında bazı ortak kurallar oluşturmaları ve bunları sıkı sıkıya bağlı kalmaları çok önemli. Bu kurallar sayesinde yaşayacakları diğer ilişkilerde nasıl davranmaları gerekeceğine dair bir rehber oluşturabilir ve ilişkilerini sorunsuz, çelişkisiz bir şekilde sürdürebilirler. Bu kuralların çoğunun kıskançlık duygusunu yönetmekle ilgili olduğunu söyleyebilirim.
Genellikle açık evliliği benimseyen kişiler partnerlerinde kıskançlığı körükleyecek tavırlarla karşılaşmak istemiyorlar. Bir önemli konu da elbette, sağlık yani cinsel hastalıklar. Partnerler bu konuda da sorun yaşamayacaklarından emin olmak istiyorlar. Didem’in hikayesi, benim de daha önce benzerlerine şahit olduğum en tipik örneklerden birisi. Önce boşanma kararı ardından da boşanmanın da hiç olmayacağı görülüp yeni bir yol deneniyor. Burada evliliğin sadece duygusal değil, daha pek çok boyutunun olduğu açıkça görülüyor. Böyle bir ilişkide, elbette en önemli olan nokta çiftlerin olması; eğer onlar böyle bir ilişkiyi yaşamadan yürütebiliyorlarsa, bunun ya da yanlış olduğunu, etik sayılıp sayılamayacağını sorgulamak yerinde olmayacaktır. Bu kararı alan çiftlerin bunu aileleriyle arkadaşlarıyla paylaşmaları da, ilişkinin devam sürecinde oldukça önemli. Çünkü bazen çift, kendi içinde mutlu bile olsa özellikle tutucu toplumlarda, çevrenin baskısına dayanmak son derece güç bir hal alabiliyor.”

Senden bir parçayım artık, belki de baştanbaşa
sen oldum farkında değilsin.
Beni bana bırakma!
Pαndorα isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
açık, durumum, evli, İlişki


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557