Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Dini Bölüm > İslamiyet > İslam Alimleri
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İslam Alimleri İslam Alimlerini bulabileceğiniz ve paylaşabileceğiniz bölüm.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08 Eylül 2012, 08:55   #1 (permalink)
<b>Hayat'a fransız kadın`♥<b>


คqåтђค - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 06 Ağustos 2011
Nerden: ★ Ankara ★
Yaş: 28
(Mesajlar): 12.069
(Konular): 3051
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 1005627
Aldığı Beğeni: 1563
Beğendikleri: 1127
Ruh Halim: Meskul
Takım :
ÖdülleriÜye Ödülleri: 1
Teşekkür Plaketi 
คqåтђค - AİM üzeri Mesaj gönder
tick DİN MAZLUMU-iSKİLİP'li ATIF HOCA

ATIF HOCA

Örf ve Adet ölçüleri dururkrn kılığı kanunla biçilmişhangi millet var bu dünyada? Şeyh Sait ten 5 ay sonra ‘ŞAPKA İKTİSADI’ adı altında şapka giymeyi mecburi kılan yasa çıkarılıyor.
ErzurumgiresunMaraşKayseriKonya vedaha bazı memleketlerde mazlum müslümanların acıklı direnmeleri başlıyor.
Erzurmda şapkayı istemeyizgevur kılığına girmeyiz diyenler vilayet binasına yürür.İstiklal mahkemesi kurulur ve 33 ceset sehbada.Rize de şapka istemeyiz diye vilayete yürüyenler ve istikla mahkemesi ve 8 şehit.sait hoca o gece mahkumları uyandırıp kalkın namaza duralım birkaç saat sonra Hakka kavuşacağız diyor.Asılanlar deniz kenarında bir çukura rastgele atılıyor ve üstleri kumlanıyor.cenazeler taşınmasın diyede askerler nöbetçi konuluyor.3-4 ay sonra cesetlerin gece taşınması şartı ile ailelere müsade ediliyor.ve müthiş manzara hiçbirinin cesedi çürümemiş ve hepsinin gözü kıbleye doğru.
Sivasta 32 İstiklal mahkemesi mahkumu.Maraştakilerin hepside ‘’Allah’a hamt olsun şapka giymeden ölüyoruz diyerek başlarını ipe uzatıyor.Memlekette bu sebeble tutuklanan 63 kişi Adanada köhne bir maraşlı mahkumun tabiri ile köpek bile barınmaz bir yere hapsedilmişler.
Şapka kurbanlarımazlumluğun ve şehitliğin en üst mertebesindedir.Şimdi sıra bu mertebenin fert planında en üst örneğine gelmiştir.İskilipli Atıf Hoca.
Atıf hoca Şeyh sait ten sonra yüz bulan recim tarafından kavun koklar gibi din koklayıp din kokusu aldığı adamların başında gelir.Hocanın hayatı baştan başa macera ve çile doludur.Temsil ettiği parlak dini şahsiyet Her devrin ‘’din allerjisi’’ belirten hareketlerini Atıf hoca ya yönelttiği için ilk tutuklanışı meşrutiyetin başında ve Mahmut Şevket Paşa suikastı şüpheliler kadrosu içindedir.Donanma cemiyetine yardım eden İttihatçıları öven Atıf Hoca ‘’Zalime yardım edene Allah aynı zalimi musallat eder.’’mealindeki hadis gereğince İttihatcıların zulmüne uğramış ve sinop kalesine sürgüne gönderilmiştir.Oradan ÇorumBoğazlıyan ve Sungurluya sürgün edilen Atıf Hoca Afedersinizbir yanlışlık oldu hitabı ile serbest burakılmıştır.
Birde mükafaat olarak İptidai Dahil Medresesi Umum müdiri olarak atanıyor.Medrese öyle ünlenir ki yabancılar dahi medresenin manevi manzarasına hayran kalır.Amerikan elçiliğinden bir gurup Hoca yı ziyaret eder.İslam hakkında sorular sorar ve sohbet ederler.Gruptan yaşlı bir amerikalı
- Keşke genç olsaydım da talebeniz sıfatı ile yanınızda kalsaydım.Sizden feyz alsaydım.
- Meşhur bir italyan müşteşriki şeyhulislamlık ta n bazı suallere cevap ister.Onu Atıf hocaya yollarlar.sohbet sonunda italyan:
Ben Arap ve Hint memleketlerini gezdim ve birçok din alimi ile görüştüm.Hiçbiri beni sizin kadar doyuramadı.
Birçok memleketten gelip Hoca yı ziyaret ederlerdi müslümanlar ve hatta kırım müslümanları reisi istanbul agelmiş.Kırımdaki dini müesseselerin ıslahı işini sunmuş Atıf Hocada cevap her zamanki gibi:
- Vatanımdan ayrılmam.İslami kalkınma davasının ilk merkezi Türkiye dir.Başka bir yerde olamaz.
Teali-i İslam(İslamın yükselişi) cemiyetini Atıf Hoca kurmuş ve izmirin işgaline ilk tepkiyi bu cemiyet vermiştir.Atıf Hoca ve gurubu İstanbuldaki İtilaf devletleri mümessilliğine giderek
-Kötü politika yüzünden zebun düşmüş bir milletin zaafını bu dereceye kadar istismar etmek hiçbir din ve insaf ölçüsüne sığdırılamaz!GayenizTürk milletinin şahsında İslam’a darbe vurmaksa bunu açıkça bildiriniz kibiz de ona göre başımızın çaresine bakalım.
Japonya büyükelçisi Baron Uşida İstanbula ayak basar basmaz resmi ziyaretlerin ardından ünü japonyaya varan Hoca yı ziyaret eder ve çıkarken;
-Sizin gibi birkaç hoca daha olsa idi İslamiyet bütün doğu’yu bu arada Japonyayıda fetheder di.
ESERLERİ
Mir’at-ül-İslam(İslam aynası)İslam yoluİslam çağırıDin-i İslamda MüskiratFrenk Mukallitliği(asılmasına sebeb olan eser)Atıf hoca herhangi ezberci bir şeriat adamı değildin öfke ve hamlesine sahipsom bir şahsiyettir ve böylelerinin yaşatılmasıgirişilecek bazı işler bakımından çok korkulu.N.F.K. sayfa 92
Atıf Hoca Giresunda İstiklal Mahkemesi Önüne çıkarıldı.İsnat edilecek hiçbir suç bulunamadı.Mahkeme üyelerinden birisi şu beyanda bulundu.
-Alim ve fazıl bir din adamını türlü eziyetlere sokup boş yere buraya göndermişler.!.Ortada itham sebebi sayılabilecek hiçbir şey yok.
Hoca mahkeme üyeleri ile aynı vapurda istanbula gönderildi.Ama evine değil Polis müdürlüğüne teslim edilmek şartı ile.Sonra Hoca yı İstiklal mahkemelerinin en zalim i olan kel ali namı ile maruf Ali Çetinkayanın başkanlık ettiği mahkemeye sevkedilir.
Reis sorar.Eseri bastırmadan evvel kimseden izin istedin mi?
-Bu suale bilhassa evet demek isterim.Hem de şuna buna değilresmi makamlara gösterdim.Eserden 8 nüsha kopya ettim.2 nüshasını İstanbul Maarif Müdürlüğü ile Matbuat Umum Müdürlüğüne gönderdim.Okudular tetkik ettiler.ve sonunda beni tebrike karar verdiler.’’Hoca efendi çok nazik ve mühüm bir mevzuata el atmışsınızemekleriniz kutlu olsunseni takdir ve tebrik ederiz’’ dediler.Üsul olarak ra eserin resmi neşir müsaadesini verdiler.
.
Hoca devam eder.
Bu eser intişar ettiği zaman bir gazete aleyhimde bazı yazılar yazmışbana hakaret etmiş.Ben de bu gazateyi mahkemeye verdim.Aleyhimdeki yazıların hedefieserimin zararlı ve zehirleyici olduğudur.Mahkeme heyeti kitabın zararlı olmadığınıhakaretin ise vaki olduğunu kabul ederek gazeteyi nakdi cezaya çarptırdı.Karar dosyamdadır.Lüzüm var ise mahkemeden sorulabilir.

Şapka kanunundan önce yazılmış bu eseryayınına hükümetten izin almış ve zararsızlığı mahkeme kararı ile ayan beyan ortadadır.Bu durum mahkeme heyetini böyle bir eseri nasıl suçlayacağız suali üstünde uzun uzun düşündürür.Mutlak beraati gereken Atıf Hoca nın mutlak surette nasıl alınacağı düşünülmektedir.
Hocanın müdafaası o kadar kesinmantıklı ve resmi delillere bağlıdır ki.Beraat ettirmeyip asmak için
-Halis dindar olmak kabahati yüzünden asılacaksın.
Demekten başka çare yok gibidir.
Ve buzağı ararcasına memleketten kaçar kitapçı varsa toplanır mahkemeye.hepsinede standart soru.
Atıf hoca yı tanırmısın?bu kitaptan kaç tane sattın?şapka kanunundan sonramı sattın öncemi sattın?
Hoca artık sürüp giden celselerden sıkılmış olsaki söz ister.
-Reis bey Müsaade buyurursanız mahkemenin işini kolaylaştıracak ve bir itiraf halinde cürmümü tesbit edeyim.
Kel Ali hiçbir delil bulamamaktan kıvranırken itiraf deyince gözleri açılır ve atılır.
-Söyleyiniz.
-Ben hamdolsun müslümanım.Biricik gayem de İslam hakikatlerini yaymak.Bu eğer bir suçsasabittir.Eser bu gayeyi güderBuda sabittir.Fakat şapka kanunundan önce yazılmış ve kanundan sonra asla ortada görünmez.Buda sabittir.Şapka isyanını körükleyenlerle alakam olmadığıda sabittir.Eğer bu kadar sabit içinde beni mahkum edecek bir nokta var ise mahkeme hüküm vermekte serbesttir.Fakat illaki suçlu aramaya kalkışmaktecelli eden bedehatlere göre boşuna zahmettir.
Mahkeme bu tarzda epey sürdü.
Sonra ara karar.-Müddei-yi Umumunin esas hakkında iddaasını okuması için mahkeme 2 şubat 1926 Salı gününe burakılmıştır.
Ve sanıklara hitap:
Siz de o güne kadar müdafaalarınızı hazırlarsınız.
Mahkemelerde hep genel usul savcı nın talep ettiği cezadan daha azı yada en fazla istediği cezanın aynısı verilirdi.Hele böyle yüksek bir mahkemede bu usul hep böyle sürmüştür.
-2 şubat Salı günü Müddei-yi Umumi(savcı)Necip Ali ayağa kalktı ve son iddaasını okudu.
-Şapka ve bu yüzden meydana gelen hadiselerin amirleri olmakla maznun bulunan eşhastan (şahıslardan)Babaeski sabık müftüsü Ali Rıza Hacanın idamınaİskilipli AtıfSüleymanFettahTahirMesutSaatçi SüleymenErzurumlulardan OsmanMehmetTelgraf Müdürü HalitYusuf Kenan hocanın üçer seneden az olmamak sureti ile hapsine.Tahir-ül Mevlevi ile ile 3 kişinin daha yurt içi sürgüneÖmer Rızanın hudud dışına sürülmesine ve 6 kişiyede beraat.
Mahkeme Reis i sanıklara hitaben.
-Yarın müdafaalarınızı ve son sözleriniz dinlenecektir.
Atıf hoca Tahir-il Mevlevi ile aynı koğuşta kalıyor ve konuşuyorlardı.Melevi Haca ya idamdan kurtulduğunu tutuklu günleride göz önüne alınarak yakında serbest burakılacağını söylüyor;kendisi içinde memleketin her yeri bize sürgün zaten çok şükür diyor.
Hoca:henüz kararlar çıkmadı Allah bilir dedi ve yatsı namazından sonra müdafaa yazmaya koyuldular
Yinede sen ; son sevdigim
uğruna sevgiler aşklar tükettigim.İLLede sen tek bildigim
คqåтђค isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
atif, dün, hoca, mazlumuiskİlİpli


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557