Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Dini Bölüm > İslamiyet
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İslamiyet İslamiyet hakkındaki tüm bilgiler, haberler ve paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 23 Ekim 2013, 02:23   #1 (permalink)
Üye

vertyucek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 09 Mart 2013
Nerden: hatay
Yaş: 35
(Mesajlar): 25
(Konular): 23
İlişki Durumu: Yok
Burç:
Renkli Para : 10
Aldığı Beğeni: 10
Beğendikleri: 5
Ruh Halim: none
Exclamation kurban vahşet değildir

Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym

GEÇMİŞ KURBAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN.


değerli arkadaşlar bu yazıda Somalideki açlığın sebebinden,Yılbaşında hindi kesip,ağaç kesip süsleyenlerin yoksulla paylaşım olan kurban bayramına vahşet demelerine,yıl boyunca kasapların tezgahlarını boşaltıp,kebapçılardan,dönercilerden,hamburgercile rden çıkmayanların bizim kurban bayramında hayvan kesmemize söz etmelerine,Bilimadamlarımızın YÜCE ALLAH CELLE CELALÜH’ün varlığı ve birliği,Yaratılış hakikatleri üzerinde yaptığı çok ciddi çalışmalarA kadar bir çok ilgi çekici konuyu okuyabilirsiniz..

1-kurban bayramı ruhu:

kurban bayramı ve vahşet kelimesi yanyana gelemeyecek kadar zıt şeylerdir aslında.Kurban bayramı mübarek dinimizin en önemli vecibelerinden Kurban kesmenin ve hac ibadetinin yapıldığı zamandır.hemen hemen hepimizin bu mübarek bayram ile ilgili geçmişe dair tatlı anıları vardır.bayramda yanlarına gidilen yıl boyu ihmal edilen anne,babalar,akrabalar,büyüklerin öpülen elleri,hediye olarak alınan mendiller,harçlıklar,kapı,kapı gezilerek toplanılan şekerler.evet özellikle en azından 70,80,90’lı yılları yaşayan kişiler bunların anlamlarını iyi bilirler.bayramlar yakınlaşmaktır,muhabbettir,ve son zamanlarda malesef pekte duyamadığımız unuttuğumuz kalbe dolan huzurdur..

evet bu mübarek bayramlar müslüman kardeşlerimizle,komşumuzla,akrabamızla yakınlaşmak demektir.kestiği kurbanlığın etinden mahalledeki yoksullara ikram etmek demektir yani senenin büyük bir çoğunluğunda unutulan yoksulları hatırlamak demektir..tıpkı ramazanda oruç tutarak "açlıklarını" hatırladığımız gibi.

Bayramlar küslerin barışması,karşı karşıya oturduğumuz halde hiç çalmadığımız komşumuzun kapısını çalmamız demektir.sene boyunca işe güce dalıp bir telefon dahi etmediğimiz bizim yollarımızı gözleyen,üzerimizde büyük hakları bulunan anne ve babamızın yanında olmamızdır.

evet bayramlarımızın güzelliklerini saymakla bitiremeyiz.eğer sizin bayramınızda bunlardan en azından biri yoksa siz bayramı YÜCE ALLAH CELLE CELLÜH’ÜN istediği gibi yaşamamışsınız demektir.

ama bunların yanında malesef böyle ulvi,böyle güzel amaçları bulunan bayramlar kötü niyetli bazı kişiler tarafınca dile dolanmıştır.onlara göre güya Kurban bayram değil vahşettir.tabiki onlar bu yukarıda saydıklarımızın hepsini gözardı eden,yok sayan kesimler..ve sadece bayramda boğazlanan hayvanları görüyorlar.bizim onları katlettiğimizi boşu boşuna hayvanları öldürdüğümüzü söylüyorlar.hatta bunu canilikle bile nitelendirenler var.ama acaba haklılarmı?

Kurban kesmek vecibesini bizler öncelikle YÜCE ALLAH CELLE CELALÜH’ÜN emri olduğu için yerine getirmekteyiz.ve o bizim paylaşmamızı istiyor. kurban etinin 3 görevi vardır. 3’te biri yoksullar,3’te biri akraba, tanıdık ve komşular,3’te biri aile içindir.tabi bu paylaşım "mendup" olan paylaşımdır.PEYGAMBER EFENDİMİZ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM tarfından uygulanmış müslümanlara öğretilmiş ve tavsiye edilmiş paylaşımdır.PEYGAMBER EFENDİMİZ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM kurban paylaşımını bu şekilde genellikle uygulamış bazende terk etmiştir.zengin birisi kurban etinin hepsini dağıtabileceği gibi dar gelirli,orta halli evi kalabalık olan biri zaten ancak kendisine yeten etinin hepsini kendi ailesi için saklayabilir.kişi maddi imkanları yettiğince cömert olmalıdır dinimizce.

sayısız ayet ve hadiste yoksulların,yetimlerin,muhtaçların gözetilmesi,cömert olunması tavsiye edilmiştir.

Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym

“Onlar kendileri zaruret içinde bulunsalar bile başkalarını kendilerine tercih ederler.”(Haşr Suresi-ayet 9)

“Cömert,Allahu Teâla’ya yakındır,halka yakındır,cennete yakındır,cehennemden uzaktır.Cimri de Allahu Teâla’dan uzaktır,halktan uzaktır,cennetten uzaktır,cehenneme yakındır.Cahil fakat cömert olan kimse,Allah katında abid(çok ibadet eden) fakat cimri kimseden daha sevimlidir.”(Tirmizi)


kurbandan başka bu kadar patlaşmatı,muhtaça el uzatmayı öğütleyen başka ne vardır?olsa olsa çok az şey kurban bayramının bu yönü ile boy ölçüşebilir onlarda yine YÜCE ALLAH CELLE CELALÜH’ÜN dininin emirlerinden biri olan “zekattır” belki sadaka-i fıtırdır.

komşuluk meselesi de en az bu mesele kadar önemlidir.günümüzde komşuluk müessesesi can çekişmekte.oysaki iyi bir komşuluk ilişkisi demek gurbette ki kişiler için gurbette kurulmuş bir aile,bir akrabalık ilişkisi demektir.hasta olduğunuzda sizin imdadınıza binlerce km. uzaktaki anne,babanız,kardeşiniz değil komşunuz yetişir.günlerce görmediği zaman ne oldu komşu öldünmü,kaldınmı diye komşunuz sizi yoklar.eğer güvenilir bir ilişki kurmuş iseniz zor zamanlarınızda hiç kimseden isteyemediğiniz borcunuzu kardeş gibi bildiğiniz komşunuzdan istersiniz.eğer komşunuz şerli,kötü isede işte ozaman o diyarı terketmek istersiniz başınıza bela olur.

PEYGAMBER EFENDİMİZ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM miraç hadisesi vuku bulup dünyaya yeniden teşrif buyurduklarında YÜCE ALLAH CELLE CELALÜH komşuluk meselesi üzerinde okadar durdu ki.komşuyu komşuya mirasçı kılacak sandım buyurmuştur…

2.Kurban ibadetimize Laf edenlere


evet geçelim kurban hakkında yöneltilen vahşet suçlamasına.etin kilosu ortalama bir fiyatla 20 lira.et pahalı bir gıda.neden çünkü çok rağbet ediliyor her nekadar bazı kötü niyetliler kurbana vahşet desede et yemekten geri kalmıyor.

heleki asgari ücretle aile geçindiren bir aile reisi için et lüx.belki inandırıcı gelmeyecek bazılarımıza ama bütün sene boyunca evine 1 kg. bile et alamayan insanlar var.onlarda et yemesinler tavuk yesinler diyorsanız.tavuk beyaz ettir.kırmızı et ise hernekadar fiyatsal olarak lüx olsada ihtiyaçsal olarak gerekli hatta bir insan vucudu sağlıklı kalabilmek için belli zamanlarda kırmızı etteki proteini almak zorunda.eğer almazsa yada alamazsa protein eksiliğinden kaynaklanan hastalıklarla yüzleşir malesef.eğer protein içeren bakliyatlar var derseniz,millete et yedirmemeye and içimişsiniz demektirki uzamanlar bakliyatların her nekadar protein içersede tam olarak etin yerini tutmadığını etteki proteinin daha kaliteli olduğunu söylüyorlar..

insanoğlu sadece sağlıklı olmak için et yemez.yanından geçtiği bir köfteciden tüten cızır cızır pişen köftenin kokusunu duymuştur,yada mangalbaşı restorandan yayılan mis gibi adana kebabın kokusunu,döner tezgahında yavaş yavaş pişen dönerin görüntüsü bile iştah açıcıdır.hiç olmazsa senede 1 gün bu insanlarada kokusunu ve görüntüsü duydukları şeyin tadına bakmalıdırlar.

bu ne vahşettir.cani adamlar,zalimler,hayvan katilleri.

ne oldu neye kızdın bir anda ortalığa salınan kebap kokularına mı,özellikle gözlerimize sokulan dönerlere mi diyorsunuz değilmi.hayır dönercilerin kebapçıların o hayvanları kesmesine kızıyorum.ama nedense sadece ben kızıyorum.sahi kurbana vahşettir,kurban bayramı dehşettir diyenler niye kızmıyor onlara? kubanda hayvan kesilince vahşet deniliyorda.dönercideki,hamburgercideki,kebapçıdak i hayvan değilmi?

daha önce yine Kurban kesmek vahşettir,kurban bayramı dehşettir diye bir yazı okumuştum orada adamın biri bu gayet yüzeysel bakış açısı ve kasıtlı söylenmiş kurban vahşettir sözüne çok güzel bir cevap veriyordu türkiyede kesilen kurban sayısının,normalde yemek için kesilen hayvanların sayısına oranı tam olarak sadece 1000’de 6!yani türkiyede normalde yemek için örnek olarak toplam 1 milyon hayvan kesiliyorsa - kurban bayramında kesilen toplam hayvan sayısı sadece 6 bin!

evet bütün halk tarafından 1,2 günde topluca yapılan bir ibadet olduğu için kurban kesimi göze batıyor ama bütün sene otellerden,restoranlara,lokantalardan,kasaplara kadar et ürünü satanların kestirdiği hayvanın sayısı yanında hiç kalıyor.avrupadan,amerikadan getirtdiğimiz özel tarifli,gizli soslu etlerin tavukarın sayısıda buna dahil değil!.

asıl vahşet nedir biliyormusunuz dikkat ediniz etin kilogramı ortalama en ucuz 17 ila 20 lira arası ve o kesilen kurban dışı hayvanda yoksulların hiç hakkı yok!eğer paran varsa yersin yoksa kokusu ve hatta görüntüsü ile yetinmek zorundasın!

önemli bir meselede şudur belkide en önemlisidir : Kurbanda hayvan kesmenin amacı sadece et yemek değildir.YÜCE ALLAH CELLE CELALÜH bizlerin vicdani ilişkilerinin gelişmesini istiyor.bildiğiniz gibi imtihan dünyasındayız.ve aldığımız nefes bile imtihanın parçası. sadece kendimiz için yediklerimizi paylaşacakmıyız paylaşmayacakmıyız,PEYGAMBER EFENDİMİZ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM’İN mübarek sünnetine uyarak cömertlik yaparak kestiğimiz hayvanlardaki 3’te 1‘er yoksul ve komşu payını ayıracakmıyız ayırmayacakmıyız onu bize göstermek istiyor.herkeste fazla fazla hemde çok çok fazla fazla cömertliğinin karşılığını alacak ahirette.


3.Somalideki açlar neden aç?

şimdi tabiki böyle söyleyince somalideki açlar aklına geliyor kurbana vahşettir diyenlerin.onlar neden aç? (YÜCE) ALLAH (CELLE CELALÜH) onları neden doyurmuyor? diyorlar.evet dedikya YÜCE ALLAH CELLE CELALÜH bu dünyada bizi bize gösteriyor.imtihan ediyor.

bakın geçenlerde çok ilginç bir açıklama yaptı Tarım ve köy işleri Mehdi eker şöyle söylüyor.”dünyada zayıflamak için harcanan para ile 850 milyon aç insan doyar”!?!diyor.
Somalinin nufusu 8 milyon 6 yüzbin!.şimdi dikkat ediniz.

dünya çok geniş kaynaklara sahip bir gezgendir.biz insanlar bu gezegenin geniş kaynaklarından sınırsızca yararlanmak dünyadaki haz kaynaklarını sömürürcesine içmek istiyoruz.öyleki artık dünya bizim sınırsız isteklerimizi normal yönden karşılamayacak durumda.normalde gelişimi bir kaç yıl alacak bir tavuğu suni bir şekilde besliyor ve bir kaç haftada yenecek bir duruma getiriyoruz.mevsiminde yetiştirilmeyen sebze meyvelerin yüzüne bakınca benim her zerrem hormon diyor.mezbabahaneler sürekli çalışıyor gece gündüz et ihtiyacını karşılamak üzere piyasaya et sürüyor.artık gerçek zevklerde bize yetmiyor.içimizdeki açlıkları sanal bir şekilde gidermeye çalışıyor,bunun için web denen dünyalar kuruyoruz.küçücük çocuklarımızın elinde ıphone,ıpod,tablet...bilgisayar beynimiz,cep telefonu kulağımız olmuş.internet olmasa hayatın tüm anlamını yitirecek hale geldik.olsun olsunda bu kadar değil(ayrıca müslümanların teknolojik alet kullanmalarını dinlerine aykırı bir şey olduğunu sananlar var. teknolojik alet kullanmak mesala telefon bilgisayar gibi günah değildir bu aletlerle dine aykırı bir şey yaparsanız günahtır.onları kullanmanız değil.).herşeyin fazlası zarar.kendimiz için her şeyin en fazlasını en abartılısını en havalısını isterken somalideki açlar sadece YÜCE ALLAH CELLE CELALÜH’E ve müslümanlara sataşmak istenildiğinde akla geliyor.

YÜCE ALLAH CELLE CELALÜH dünyayı donatacak,dünyadaki 7 milyar insanı yedirecek doyuracak hatta bu 7 milyardan 1,5 milyarı zayıflamak için para harcayacak..hatta her sene harcadıkları bu para ile 850 milyon insan doyacak 8 milyon 6 yüzbin somalili aç…

4.kim suçlu?

vicdanınıza soruyorum bunun suçlusu her türlü eksik ve noksan sıfattan,zulmetmekten münezzeh herşeye gücü yeten ve övgüye layık olan YÜCE ALLAH CELLE CELALÜH’MÜ olabilir yoksa eline geçse tüm dünyayı cebine sıkıştırıvericek kendinden başkasını düşünmeyen doyumsuz,dehşetli,tekinsiz insanoğlumu?.somalide ortalama ömür -46,6 yıl- o somalili kardeşlerimize YÜCE ALLAH CELLE CELALÜH cennette -sonsuz-a kadar açlık yaşatmayacak,bu dünya da akla hayale gelmeyecek,tarif edilemeyecek güzellikteki nimetlerden sonsuzca ikram ve ihsan edecek. bunuda hesaba katınız.

şimdi diyebilirsinizki bizi (YÜCE ALLAH (CELLE CELALÜH) bizi doyurmuyor biz çalışıp kazanıp emeğimizin karşılığı olan para ile kendimizi doyuruyoruz diyebilirsiniz.son zamanlarda oldukça meşhur bir kızıldereli atasözü var.

”Beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu, son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde anlayacak…”
Kızılderili Şef Seattle - 1853. alıntıdır.evet DİKKAT EDİNİZ eğer birgün bizim yaratmadığımız kaynaklar yok olacak olursa ne kendi emeğimiz ne de para ile hiçbir şey yapamayız.

bütün insanlık,bütün bilim ve teknolojisi ile birleşse ve bir buğday tanesinin bir hücresini veya atomunu yapmaya kalksa bunu bile yapamaz!

Ve bakınız üzerinde uzun uzun düşünmemiz gereken bir başka şeye ayette şöyle dikkat çekiliyor HAZRETİ ALLAH CELLE CELALÜH :

Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym

De ki: "Suyunuz çekilecek olsa, söyleyin bakalım, size kim bir akar su getirebilir?"
Mülk Sure-i celilesi 30.Ayeti şerife

su çekilecek olsa hayat biter.yalnız içme suyu açısından değil hayatı sağlayan diğer bütün şeyler açısından bütün hayat biter.dünyadaki sudan azota,oksijene kadar bütün doğal kaynakların hepsinin varlığı dünyada yaşamın devamı için şarttır.işte bunların en önemlilerinden birisi sudur.belkide en önemlisidir.

gökyüzüne milyarlarca tl,dolar,avro saçsak bize bir zerre su bile vermez!

eğer ONA (CELLE CELALÜH) inanmıyorum diyorsanız ki varlığını ve birliğini sayısız delille ortaya koymuştur.

mesala bir kaçı akademisyen Fizikçi Doçent Doktor Caner Taslaman’ın HAZRYÜCEETİ KUR’AN’IN ayetlerinin bilim tarafından onaylandığını! anlatan çalışması mucizeler adını verdiği sitede ciddi,çok önemli ilmi ve bilimsel bilgiler bulunmaktadır.

evrenin yaratılışının YÜCE ALLAH CELLE CELALÜH’ÜN bildirdiği gibi olduğunu anlatan çalışması bigbang ve tanrı

yine akademisyen Yardımcı doçent doktor Emre Dormanın YÜCE ALLAH CELLE CELALÜH’ÜN varlığı ve birliği ile ilgili çalışması: Modern bilim "tanrı var" kitabını kendi sitesinden pdf olaak okuyabilir indirebilirsiniz.

sorularınızıda sorularlaislamiyet'e sorabilirsiniz

eğer bu delillere rağmen inanmıyorsanız varlığına bile inanmadığınız YÜCE ALLAH CELLE CELALÜH'Ü suçlamaya hakkınız yoktur.

kurban bayramında yapılacak bir vahşet varsa,kurban kesmeyi vahşete çevirecek birşey varsa oda hayvanlara eziyet ve çevreyi kirletmektir!onuda zaten kurbanın ve HAZRETİ İSLAM’IN ruhunu anlamayanlar yaparlar.YÜCE KUR’AN’I okumaktan,namaz kılmaya kadar ibadetlerin hepsi temizlik kurallarına uygun yapılmak zorundadır.müslüman kaş yaparken göz çıkarmaz "Müslüman, elinden ve dilinden kimseye zarar gelmeyen insandır." Tirmizî, İman 12, (2629); Nesâî, İman 8, (8, 104, 105).

kendisi tertemiz bir ibadetle ve tertemiz yapılabilecek bir ibadetle çevreyi kirletmez.

PEYGAMBER EFENDİMİZ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM temizlik imandandır buyuruyor.kurbanlarınızı HAZRETİ ALLAH CELLE CELLÜH’ÜN katında değersiz kılmayınız.kurbanlarımıza eziyet ederek haksız yere kurban bayramına vahşet,kurban kesemeye vahşet diyenlere gereksiz yere koz vermeyiniz.

kurban vahşettir,kurbanlık vahşeti diyenlerin yılbaşında hindiler kesmelerine(fakirlerin yılbaşı hindisinden hisselari varmıdır acaba yoksa bunlar çılgın partilerde eylenenlere kadarmıdır ancak?),ve taze çam ağaçlarını sırf süslemek için kesmelerine hiç değinmiyorum…

Yeniden geçmiş kurban bayramınızı kutlarım.HAZRETİ ALLAH CELLE CELALÜH razı PEYGAMBER EFENDİMİZ SALLALLAHU ALEYHİ şefaatçimiz olsun amin.

Forumrenkli.com Türkiye'nin En Renkli Forumu !

Konu vertyucek tarafından (23 Ekim 2013 Saat 02:43 ) değiştirilmiştir..
vertyucek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
değildir, kurban, vahşet


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557