Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu  "Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Dini Bölüm > İslamiyet
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İslamiyet İslamiyet hakkındaki tüm bilgiler, haberler ve paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 01 Kasım 2013, 18:08   #1 (permalink)
عشق

Hüyem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 22 Eylül 2013
(Mesajlar): 2.470
(Konular): 835
İlişki Durumu: Evli
Renkli Para : 90716
Aldığı Beğeni: 1007
Beğendikleri: 1480
Ruh Halim: none
Standart Cin ve Şeytan,Korunma Ve Geniş Kapsamlı Bilgiler

 • Cin ve Şeytanlar

  Cin ve şeytan bu iki kelime insanoğluna ölüm kadar korkutucu gelmiştir.Bunun nedeni insanoğlunun bilmediği şeylerden korkuya ve dehşete kapılmasıdır. Cinler ve şeytanlar bu alemde bilmediğimiz varlıklardan sadece bir kaçıdır. Cinler insanların haricinde dünyada yaşayan ruhani varlıklardır. Bunun dışında başka ruhani varlıklarda vardır.

  Bu varlıklar 3e ayrılır
  1)Melekler(hayırlı olanlar)
  2)Şeytanlar(şerli olanlar)
  3)Cinler (ikisinin ortası hayırlı ve şerli olanlar)

  Cinin Yaratılışı:  Kur'an Ayetlerinde ve islam alimlerinin eserlerinde bahsi geçen cinnileri birlikte inceleyelim Allah C.C.cinleri yaratmayı diledi. Emrinin gerçekleşmesi için "OL"hitabı yeterdi. Derhal buyurduğu yoktan var oldu. Allah C.C.cinler için bir ata yarattı. Bunun için ilk cine cinlerin atası olan CANN'a lüzum gördü. Cinlerin atası Cann'ı dumansız zehirleyici bir ateşten var etti. Cinler insanlardan önce yaratıldı. Cinler yeryüzünün Meleklerde gökyüzünün sakinleri oldular.


  Rahman suresi 15.ayetteann'ı yalın dumansız ateşten yarattı.

  Hicr suresi 27.ayettedeann'ıda (insandan)daha önce (vucudun gözeneklerine) nüfuz eden kavurucu ateşten yarattık.
  Ayetlerde bildirildiği gibi cin insandan önce dumansız yalın halis maddeye nufuz edici kavurucu ve çok zehirleyici ateşten yaratıldı. Bütün mahluklar elementlerden yapılmış olup enerji taşırlar. Cinde 4 ana maddeden yaratılmıştır. SUTOPRAKHAVADAKİ Gazlar ve Ateş. Ateş; alev ışık ve dumandır. Alev zulmani ve nurani olarak iki kısma ayrılır. Zulmaniden cin nuraniden melekler yaratılmıştır. Melekte Nur(ışık) kısmı cinde Alev maddesi fazladır. İnsanda katı maddeler ve su çok bulunduğundan görünen varlıktır. Bitki ve hayvanlarda öyledir. Cinniler hava ve ateşten meydana gelmişlerdir. Ateşin alev kısmı görünmediği gibi cinnilerde görünmez. Meleklerin cinlere yakınlığı insanların hayvanlara yakınlığı gibidir. İnsanların iman yönünden üstün olanları meleklerden kıymetli; cinde hayvandan kıymetlidir. Cinde hava şeytanda ateş fazladır.
  Allah C.C.Cinlerin atası CANN'ı yarattıktan sonra ona birde eş yarattı. Böylece cinlerde aile hayatı olacak üreyip çoğalacaklardı.
  Allah C.C. cinleri yarattı ve onlara yeryüzünü imar etme işini verdi. Cinler uzun süre Allah a iman ve ibadette bulundular. Sonra asi gelerek bozgunculuk yaptılar. Henüz ateş parçası olan dünya onlara cazib göründü. Kendilerini dünyanın cazibesine kaptırıp onları Yaratanı unuttular. Allah C.C.onlara kendi içlerinden Peygamberler gönderdi. Ama onlar peygamberlere önem vermedikleri gibi peygamberlerede kötü davrandılar. Aralarında kan dökmeye savaşmaya başladılar.

  Yıllar geçtikce ateş parçası dünya sönmeye kararmaya ve soğumaya başladı. Yağmurların yağması denizleringöllerin ve nehirlerin oluşmasını sağladı. Soğuyan ve sönen yeryüzünün ufalanan kayaları toprak olmuş ve topraktan bitkiler çıkmıştı. Nihayet çeşitli canlılar ve hayvanlar üredi.


  Bunlar olurken cinlerden bir ailenin oğlu oldu. Adını İBLİS koydular. İblis akıl ve zekada çok ileriydi. Büyüyünce Allah a iman etti. O da inananlardan oldu. Cinler arasındaki savaşları durdurmaya çalıştı. Cinler kendi aralarındaki anlaşamadıkları meseleleri ona getirirlerdi. O da adaletle çözerdi.Ona HAKEM demeye başladılar. Allah C.C.İblisi imanından dolayı yukarı aldı. Ona cennetlerin muhafızlığını verdi. İblisin Cennetteki kakabı "AZAZİL" idi. Göklerdeki lakabı "haris" idi. İblis savaşan cinleri yatıştırmaya çalıştı. İman eden az bir cinle birşey yapamadı.


  Cinlerin küfrü cezalandırılmalarını gerektiriyordu. Allah C.C.İblisin emrine meleklerden ordular verdi. İblis bu ordularla asi cinlerin pek çoğunu öldürdü. Kurtulanlar tenha yerlere saklandı. İblis kendince çok büyük iş yapmış büyük başarı kazanmıştı. Nefsine yenik düştü. Cinlere hakim olmak istiyordu. Kendinde bir ULULUK hissetmeye başladı. ALLAH C.C. İblisin bu halini biliyordu. O yaratandı. Ve İnsanların atası ADEM (A.S.) topraktan yaratıldı.


  Allah C.C. yarattıklarının en şereflisi olarak Adem'e (A.S.) Meleklerin hürmet secdesi yapmasını istedi. İblis ve sapkın olan cinlerden bir gurup secde etmediler. İblis kendini daha hayırlı görüyordu. Kendice O Ateşten Adem as Topraktan yaratılmıştı. O yüzden ondan üstündü. Allah C.C. İblis hakkında hükmünü verdi. Onu lanetledi. Kararı öğrenen İblis gurur ve kibir içinde pişmanlık duymadı. İnsanları saptırmak için Allah'dan C.C.izin istemek cüretini gösterdi. Melekler İblisin bu davranışı karşısında şaşkındılar. En önemlisi Adem AS.yaratılmadan önce Allah C.C. Melekleri toplamış yeryüzünde bir halife yaratacağını ve bir soy üreteceğini bu soyun kendine kulluk edeceğini bildirmişti. Melekler insanlarında cinler gibi sapıtıp kan dökmelerinden endişe duydular. Allah C.C. insanlarada peygamberler yollayarak dünya düzenini sağlayacaktı.

  Şimdi ne olacaktı. Cinler yeryüzündeydi. İnsanlarda Adem'den üreyecek onlarda yeryüzünde kalacaklardı. Birisi açık diğeri gizli kıyamet gününe kadar yaşayacaklardı. Hüküm böyleydi.
  İblis ölmeyecek kıyamet gününe kadar insanları Allah'dan C.C.uzaklaştırmaya çalışacaktı.
  İnsanlar ve cinler birbirlerine karışmayacak zarar vermeden yaşayacaklardı. Biri görünür biri görünmez olunca mümkündü bu durum.

  İbliste dişilik ve erkeklik yoktu. O da melekler gibi cinsiyetsizdi. İblisin çoğalması gerekiyordu. İblis kendine bir görev edinmişti. O görev insanları saptırmaktı. Bir rivayete göre İblis kendini aşılayarak(ilkah ederek) çoğaldı. Bu soyuna ŞEYTAN denildi. İblisin adalet dağıtıcı Hakem göklerdeki Haris cennetteki Azazil adı unutuldu. Bu 3 isminin yerini ana babası tarafından konulan İbliscin soyundan geldiği için Cin ve kendini ilkah ederek Şeytan soyunu meydana getirdiğinden Şeytan ismini aldı.

  İblis artık insanlarla uğraşıyordu.Cinler ise kendi hayatlarını yaşıyorlardı.

  Allah C.C. Adem'in (as.) sol kaburgasından Havva'yı O'na eş olarak yarattı. Adem ve Havva birlikte cennette yaşamaya başladılar. Allah C.C.cennette bir nimeti onlardan müstesna kıldı. O nimet onlara yasaklanmıştı. Bu Allah'ın C.C. insanı ilk imtihanıydı. Bu yasak nimeti öğrenen İblis Adem ve Havva ya ilk günahı işlettirmek için o zaman 4ayaklı yılanı kullanarak cennete girdi. İlk önce Havva yı kandırarak o nimetten yedirdi. Havva da Adem in yemesine vesile oldu. Böylece Allah'ın gazabına uğradılar. Adem yeryüzünde Serendib'e Havva Cidde'ye atıldı.


  İbliste göklerden kovuldu. O zamanlar 4ayaklı olan Yılanda ayakları kesilerek cezalandırıldı.


  Adem ve Havva yıllar sonra Arafat'ta buluştular. Tövbe edip Allah'a yalvardılar. Allah C.C. tarafından affedildiler ve ürediler.

  Cinler; insan yeryüzüne yerleşince yokedilmeyi beklediler ama olmadı. Gizli halleriyle yaşayacaklarını anladılar. İblis cinlere pek karışmıyordu. O insanı düşman edinmiş insanları azdırmayısaptırmayı görev edinmişti. İblis kendini çoğaltıp bir soy edindi. Bu soyda İblisin bir parçası olduğundan kıyamete kadar yaşayacak ve insanları AllahC.C. yolundan ayırmak için çalışacaktı.
  İnsanın üzerinde Melek ve Şeytan olmak üzere iki kuvvet vardır. Yani hayır ile şer.

  İblis soyundan olmayan cinler kendi yaşantılarına devam ediyorlardı. Onların içinde de inanan (mümin olanlar)ki onlar Allah C.C. izni nispetinde insanlara yardımcı oluyorlardı. Birde inanmayanları (kafir olanları) vardı. Onlarda tam tersi olarak davranıyorlardı.


  Şeytanları iki guruba ayırabiliriz.


  1)İblisin soyundan olan şeytanlar

  2)İblise uyarak azıtanlar.(Onlarda artık şeytandır.Bunlarda insan ve cinlerden oluşur.)
  İblis çok zehirleyici ateşten yaratılmış olup şunları yapamaz:
  1)Meleklere dokunamaz
  2)Cansız cisimlere tesir edemez
  3)Canlılara hükmedemez; fayda ve zarar veremaz
  4)İnsan bedenine zarar veremaz

  İblis insan kalbineaklına vesvese vererek insanları azdırmaya çalışır. Bu nefis mücadelesidir. İnsan ya şeytana karşı gelecek kazançlı çıkacak yada vesveselere kanıp nefis mücadelesinde yenilecekti. İnsan mücadelesini Allah a C.C. kulluk ederek; Allah a C.C. sığınarak yapacak ve korunacaktı.


  İnsanın kurtuluşu Allah a C.C. kulluk vazifesini yaparak ve Allah a C.C. sığınarak olacaktı. Batıl ve dünya işleri Şeytanın kazanmasını sağlayacaktı.


  Cinler dünyayı insanlarla bölüşmek zorunda kaldılar. Önceleri kendilerini üstün gördüler. İnsanlar gizli değildi. Bedenleri vardı. Her şekle giremiyorlardı. Havalanmaları mümkün değildi. Göz açıp kapayıncaya kadar bir yere gidip gelemiyorlardı. Fakat insanlarda duyu organları vardı.


  Kalpakıl ve zeka sahibiydiler. Bu sayede insanlar her güçlüğü yeniyorlardı.


  Cinler ve insanlar arasındaki benzerlikler:


  Toplu yaşamak. Evlenip aile kurmaküremekçocuk sahibi olmak. Kendilerine has nimetlerden faydalanıp yiyip içmek. Kendi aralarında huzursuzlak çıkarıp savaşmak. Nefis duyu organları akıl sahibiydiler. Onlara da peygamberler gelmişti. Onlarda Allah a C.C. kulluk etmekle vazifelilerdi. Kısaca insan yaşamıyla onların yaşamı benzerlik göstermektedir.


  Cinler ve insanlar arasındaki farklılıklar:


  Cinler gizli görünmeyen varlıklardı. İnsanda beden vardı. Onlar ise her şekle girebilirlerdi. Cinler gökyüzüne çıkabildikleri gibi yerin altınada girebiliyorlardı. Havalanma ve anlık bir zamanda bir yerden biryere gidebilme özelliğine sahiptiler. Onlarla bizim aramızda zaman ve mekan farklılıkları vardı. Ömürleri insan ömründen çok fazladır. Onlar önce ihtiyarlayıp sonra çocukluk hallerine dönüp daha sonrada ölerek toprağa karışıyorlardı.Cinler insanları gördükleri izledikleri halde insanlar onları görmüyorlardı.


  Hayvanlar sudaninsanlar topraktan melekler nur dan cinler ateşten yaratılmıştır. İnsanlar meni ile cinler gaz (hava) ile çoğalırlar. Cin rüya ortamında olduğu gibi gerçek hayattada insan kılığına girip bir insanla evlenebilirler Hatta çocuklarıda olur.

  Cinlerin varolduğuna inanmayan insanlara Peygamberler ve Allah'ın C.C.gönderdiği kitaplar cinlerin varolduğu konusunda bilgiler verdi. İnsanlar cinlerin varolduğunu ve onlarında kulluk etmekle görevli olduklarını bu sayede öğrendiler.

  Allah C.C.Peygamberler göndererek uyardığı kullarını hidayete erenler dışında azanları helak ediyordu. NUH Tufanı bu duruma bir örnektir. İnanan bir kısım insanla hayvanların erkek ve dişisini gemisine alan Hz.Nuh ile yeni bir insan nesli ve yaşamı başlamıştır.

  Allah C.C. insanlardan velimümin kullarına ve Peygamberlerine cinlerden hizmetkarlar veriyordu. İnsanlar bu türlü cinlere hizmetçi yani Huddam diyorlardı. Buna en iyi örnek Hz. Süleyman (A.S.) dır.Hz.Süleyman a Allah C.C. tarafından bazı imkanlar ve mucizeler bağışlanmıştır.

  Bunlardan bazıları:


  1)Cinlerin mümin olanları ve kafir olanları emrine verilmiştir.


  2)Kuşlarda Onun emrine verilmişti. Kuşların dilinden anlardı.


  3)Rüzgarlar onun emrindeydi.


  Hz.Süleyman isyan eden azgın ve kafir cinleri ayaklarından zincire bağlamış ve onları çeşitli işlerde çalıştırmıştır. Allah C.C. Hz.Süleyman'ın ruhunu Mescidi Aksa'da ayakta asasına dayanmış vaziyette aldı. Asası sağlam olduğundan yere yıkılmadı. Onu ayakta gören cinler yaşadığını sandılar. Taki asasını bir sene içinde bir kurt kemirip kırıncaya kadar öldüğünün farkına varmadılar. Yere düşünce yanına geldiler ve gördülerki Hz.Süleyman vefat etmiş. Allah'ın izni olmadan yaratılan; ister cin ister insan ister şeytan olsun hiçbir şeyi bilemez. GaybAllah'a mahsustur. O dilemeden kimseye gayb malum olmaz. Hz.Süleyman'ın bu durumu buna en iyi örnektir.


  İnsanların Cin Hakkındaki İnançları:


  Bir kısım insanlara göre cin insanı kötülüge sevkeden herşeydi. O her şeyde cindi. Bir kısım insanlarda cine ilahlık sıfatı verip tanrı yerine koyarlardı. Putperes Araplar biryerde konaklayacakları zaman bu yerin en büyük cinine sığınıyorum diyerek kurban keser adak adar ve taparlardı. Onlara göre cinler çölün hükümdarlarıydı. Cinlerden yardım isterlerdi.


  Asurlular cinleri yarı insan yarı hayvan sanırlardı. Romalılar Allah'ın gürültüsü sayarlardı. Mısır halkı taptıkları Firavunların yardımcıları gözüyle bakarlardı. Onlara göre cinler; ilah saydıkları firavunların görünmez kuvvetleriydi. Ateşe tapan insanlar ateşi memnun etmek için; kendilerini çocuklarını ve esirlerini ateşe atarak kurban ederlerdi. Ateş onlara göre her alevi binlerce cinin kendisiydi. Ateş ne kadar büyük olursa yardımda bulunacak cinlerde o kadar çok olurdu. Ateşe tapanlara göre cinlerin yurtları Kaf dağının arkasındaydı. Ateş sönünce cinler işlerinin başına giderdi. İnsanlardan bazı kesimler cinleri ilah yerine koymuşlar böylece sapıtmış cinleri iyice azdırıp şımartmışlardır. Kahinler cinler aracılığı ile edindikleri bilgileri (doğru- yanlış) yorumlayıp çeşitli kehanetlerde bulunmuşlardır.


  Yahudilerin kabala denilen tılsımcıları ve kahinleri; cinleri tılsım ve sihir için esrarlı vasıtalar olarak takip etmişlerdir. Bir takım sihir ve tılsım kitapları yazmışlardır. Hıristiyanlarda kötü ruhlu cinleri kovmak için cinlere önem vermişlerdir. Kısaca insanlar kendilerini; kahinlerebüyücülere ve cinlere kaptırmışlardır. Bu cehalet dönemi Hz.Muhammed S.A.V.Peygamber olunca sona ermiş ve gerçekler anlaşılmıştır.


  Cin Hakkında Herşey:


  Kur'an'ın Hadislerin ve İslam Alimlerinin Eserlerinin Işığında Cinleri İnceliyelim.


  Bilimin tesbit ettiği dalgalar ve ışınların dışında daha pekçok dalgalar ve ışınlar bulunmaktadır. Güneş buna en iyi örnektir. Çünkü güneşten yayılan nice ışınlar bilim ve insanlar tarafından keşfedilememiştir.


  Ayetlerde cinin en ince maddeye nufuz edici özelliği olduğu dumansız ateşten(ışından)meydana geldiği bildirilir. Cinlerin KalbiKulağı ve Gözü vardır.


  Araf Suresi 179.AYETAnd olsun ki biz cin ve insanların çoğunu cehennem için yaratmışızdır. Onların kalbleri vardır.Bunlarla idrak etmezler.Gözleri vardır bunlarla görmezler. Kulakları vardır bunlarla işitmezler. Onlar 4ayaklı hayvanlar gibidirler. Hatta dahada sapıktırlar. Onlar gaflete düşenlerin ta kendileridir. AkılZeka ve İlimde İleriydiler. Ateşten Yaratılmışlardı. Mekanları Dünya ve Çeresiydi.Dünya ile göklerini yurt edinmişlerdi. Ahirette Mükafat ve Ceza Göreceklerdi.


  Bilmek istedikleri tek şey gayb dı.(Cinler Gaybdan gelecekten habersizdirler. Mechul olanı bilemezler. Öğrenilmesindede aracı olamazlar.Allah C.C. izin vermedikçe.)


  Kendilerinden başkasına gizliydiler ama birlikte yaşıyorlardı.(Cinler; erkekli ve dişiliydiler


  Aile kuruyorlar evlenipçocuk sahibi oluyorlardı. Bu aileler bir mekanda yerleşip topluluk teşkil ediyorlardı. Akrabalık dostluk düşmanlık bağları ve hisleri mevcuttur.

  Cisimlerini değiştirip her şekle girebilirler ve gökte dünyada hızlı gezinme imkanına sahiptirler.

  Aynı insanlarda olduğu gibi ilahi bir ruh bedenlerine üfürülmüştü.

  Olmaz sanılan şeyleri yaparlardı.(Göklerde ışık hızıyla gezinmekdünyanın merkezine inmek gibi benzeri şeyler)
  Onlarada Peygamberler gönderilmişti.(Allah C.C. kulluk vazifesi ile onlarıda görevlendirmişti. Onlarda Allah'ın emir ve yasaklarına uyacak; uyanlar mükafatlandırılacak uymayanlar cezalandırılacaktı. O bakımdan Peygamberler gönderilmiştir.)

  Nefisleri Vardır.(enam suresi 130.ayet)


  Belirli bir ömürleri vardır.Ecelleri gelince onlarda ölecektir. İsimleri vardır.

  Cinlerde giyinirler. (cinlerde bedenlerini örtmek için elbise ve ayaklarına ayakkabı giyerler. İblis ise sol ayağına ayakkabı giyer sağ ayağı çıplaktır. Diğer bir rivayete görede iki ayağına bir ayakkabı giyer.)

  Yemeiçmebeslenme onlardada vardır. İman etmeyen cinler cehennemde odun olacak;hem kendileri azap görecek hemde vakti geldiğinde cehennemde kafir insanlara azap vereceklerdir.

  Hz.Muhammed S.A.V. hem insanların hemde cinlerin son Peygamberidir.

  İnsana zarar verenler cin soyundan gelen iblis ile onun şeytanlarıdır. Vehimvesvese ve telkinlerde bulunarak insanı saptırırlar. Cinlerdende bazı nedenlerden dolayı insana zarar verebilirler.

  Cinlerin müslüman olanları insanlara yardımcı olurlar. İnsanların takva yönünde üstün olanları iblisle şeytanları emirlerine alıp hayırda çalıştıramazlar. Ancak cinlerin izin verilenlerini çalıştırabilirler.

  Bir rivayete göre mümin bir insan takva yönünden üstün olursa veya halvete çekilip kendini Allah'a adadığında ona cinlerden bir hizmetçi gönderilir. Bu hizmetçi o insanın emirlerini yerine getirir. Fakat o kişi nefsine yenik düştüğünde huddam (hizmetçi) edindiği cinni gider ve o cinninin yerini şeytan alır. Kişi bunun farkına varmaz. Çünkü gelen şeytanda onun emirlerini yerine getirir. Fakat o kişinin nefsani duygularını ve şehvetini arttırır. Böylece o kişi yavaş yavaş farkına varmadan şeytanın hizmetçisi olur. Onun istekleri doğrultusunda hareket etmeye başlar. Küfre düşer ve imansız ölür. Cehennemdede onunla birlikte zincire vurularak azap görür.


  Allahsız ve felsefeciler cinlerin varlığını tanımadılar. Çeşitli din mensubları insanları kötülüğe sevkettiğini ve melekler gibi olduklarını iddia ettiler. Onlar hakkında çeşitli iddialarda bulundular. Peygamber Efendimiz S.A.V. hadislerinde ve Allah C.C. Kur'an da cinler konusuna açıklık getirmiştir.


  Önceden cinler göklerin 7 tabakasına çıkarlardı. Meleklerden işittiklerini kahinlere haber verirlerdi .Hz.Muhammed S.A.V.doğunca Allah C.C.onları göklere çıkmaktan men etti. (cin ve insanlar ay ve yıldızlara çıkabilmeleri mümkündür. Çünkü ay ve yıldızlar 1.semadadır. Mülk suresinde belirtilmiştir.


  Cinler Hakkında Söylenen Rivayetler:


  CİNNİine cinni de denilir.


  PERİinlerin dişi olanlarına peri denilir.


  İFRİTinlerin müslüman olmayan erkeklerine ifrit denilir.Güçlü kuvvetli her işi yapabilen kafir cindir.


  DEV:Görünmezgüçlü kuvvetliiri ve insan suretinde olan cinlerdir.


  HORTLAK:Mezarda dolaşan kafir cinlerdir.


  KAF DAĞIin devlerinin yaşadığı sanılan yer.(İsmi olup kendisi olmayan bir dağ)


  ZÜMRÜD-Ü ANKAinlerin kuş şeklinde olanları.


  CADIinlerin kafir olan dişileri.


  AMİR:İnsanlarla birlikte yaşayanonlarla oturan cinniye amir denilir.


  ERVAH:Çocukların karşısına çıkan cinniye ervah denilir.


  MADRİDinni; şeytandan daha aşırıysa Madrid denilir. Madridden aşırı ve daha güçlüsüne ifrit denir.


  ŞEYTANin kötü ve kötülüğe niyetliyse o şeytandır.(Bundan kastedilen şeytanlardan soy edinen iblisin cin soyundan gelmesidir.)

  Bütün mahlukata oranla;insan binde bir cin binde dokuz şeytanlar binde doksan melekler binde dokuzyüz dür. Allah bizim bildiğimiz kadarıyla mahlukatı 4 sınıf olarak yaratmıştır.

  Bunlar meleklercinlerşeytanlar ve insanlar dır. Ruhani varlıklarda 3 kısımdır. Hep hayırlı olanlar(melekler)Allah'ın emirlerinden dışarı çıkmazlar. İkinci kısım hep şerlilerdir.Bunlarda şeytanlardır. Üçüncüsü ise bunların ortasıdır(cinler) Hayırlısıda şerlisi de vardır.

  Tılsım ve Sihirle uğraşanlar; her sınıf cinninin kendine has muska tılsım ve buhurları ile belirli yönlerde kullanılış biçimleri olduğunu belirtirler. Cinlerin siyah kırmızı kahverengi yeşil renklerde olduklarını söylerler. Cinler; ulvi(yüce) yani rahmani ve sufli(adi) yani şeytani olarak adlandırılırlar. Ulviler iyi işlerde sufliler kötü işlerde ve kötülükte kullanırlar. Bu görüşler cinnilerle uğraşanların ifadeleridir. Cinler insanda; korku ürküntü psikolojik ve sinirsel hastalıklar endişe organik ve cinsel rahatsızlıklar kadın hastalıkları göz önüne hayaller getirme kulağa fısıldama zarar vermek için eve ve mülke saldırma ara bozma gibi benzeri sorunlar meydana getirir.

  Cinlerin varlığı Kur'an ve hadislerle sabittir. Cinlerin hakikati gözle görülmez. Girdikleri şekil itibarı ile görülürler. Genelde;yılanakrepkediköpek gibi hayvan şeklinde göründükleri gibi insan şekline girerekte görünürler.


  Cinlerin 3 sınıfta oldukları genel görüştür:


  1)Kanatlıdırlar.Uçarlar(yel ve rüzgar gibi)

  2)Yılanakrep vb.hayvan şeklindedirler
  3)Onlarada hesapceza ve mükafat vardır. Allah'a kul olmakla yükümlüdürler.

  Cinlerin yaşantıları insanlara benzediği gibi şekilleride bazı küçük farklar dışında insan şekline yakındır. Cinlerin başı bedenleri itibarıiyle biraz büyüktür. Başlarında iki küçük boynuzları vardır. (iblisin boynuzları büyüktür.) Gözleri dikey doğrultuda ve insan gözünden iri ve geniştir. Gözlerinde kızıllık ve parlaklık vardır. Gözbebekleri elipse yakındır. Kulakları şekil itibariyle kedilerin kulaklarına benzer. Burunları geniştir. Kolları bedenlerine oranla uzundur. Ayaklarının önleri geniş ve yayvan dır. Cinsel organları küçüktür. Derilerinin renkleri genelde siyah olmakla beraber beyaz kızıl kahverengi gibi renklerde olanlarıda vardır. (cinlerin kuyrukları yoktur. Kuyruk ibliste ve onun soyundan gelen şeytanlarda vardır.)

  Cinler Allah'a itaat eden Allah'dan korkandan korkarlar. Bu şeytan içinde geçerlidir. Aslında her yaratılan Allah'dan korkandan korkar o kişiye sokulup zarar veremez. Çünkü Allah'dan korkan; Allah'ın dini ve isteği üzere yaşar. Böyle biride Allah'ın himayesinde olur.
  İnanmayan kafir olan cinlerin meskenleri dağlar ve denizler arasındadır. Müslüman cinlerin meskenleri ise köy ve dağlardır. Ayrıca insanlarla birlikte; evlerde hamamlarda kabirde ahırda yarık ve deliklerde çöplükte tuvalette de yaşarlar. Hatta insan kalbleride cinler için bir meskendir. Kısaca cinler dünyanın her yerinde yaşarlar. Rivayetlere göre; cin toplumu insanların yaşadığı bölgelerde yaşadıkları gibi; genelde denizlerde nehir ve su yataklarında çöllerde dağlarda mağaralarda harabe ve tenha ıssız yerlerde de yaşarlar ve buralarda devletlerini şehirlerini kurarlar.

  Cinlerin yiyeceği kemik ve tezektir. Fakat Besmele çekilmeden yenilen her yemeğede ortak olurlar. İnsanların yiyecekleriylede beslenirler. Yer ve içerler. Cinlerin yemeleri hakkında 2 rivayet vardır. Biri gerçekten yerler. Diğeri bizim bilmediğimiz bir şekilde koklayarak beslenirler.


  Cinlerle evlilik yapılabilinirsede caiz görülmemiştir. İnsandaki cinden gelen hastalıkların çoğu cinninin insana aşık olması ve o insana sahiplenmek istemesi nedeniyle olur. Bunun dışında bilerek yada bilmeyerek cinlere zarar verildiğinde de onlar intikam için insanın hastalanmalarına sebep olabilirler.


  Cinler insanlarla irtibat kurar. Bu kalbe vesvese vererek kulağa fısıldayarak hayali bir suretle yaklaşarak olur. Bazı insanlarda cinlerle irtibat kurmak için çeşitli yollara baş vurur. Bunların geneli halvet riyazet ve zikir şeklinde yapılır. Ayrıca insan kendini aç bıraktığında ve düşüncelerini yoğunlaştırdığında insandaki ruh kavramı ortaya çıkar ve o ruh cinlerle irtibata geçer.


  Önemli Not:


  Şunu unutmayalım ki ; Alim ve Kamil bir insana Allah C.C. Dünyayı hizmetine verir. Böylece müslüman cinler o Alim Kula yardımda bulunurlar. Cahil ve bilgisiz insanlar O kişilere özenip eksik bilgileriyle İslami Ayetleri kullanarak aynı şekilde cinden huddam edinmek isterler. Fakat şeytanı dost edinirler. Böyle kişilerin çoğu Hoca Medyum vb.isimler kullanarak insanlara fayda yerine zarar verirler. İnsanlara şeytandan daha büyük zararları olur. Bu insanların çoğu; yalancı kibirli çok konuşan kendini öven; malamülke ve şehvete düşkün kişilerdir.


  Cin Çarpması Çeşitleri  1)Tam Çarpması(Tam Tesir)u sinir kasılması şeklinde cinninin bütün vücuda tesir etmesi


  2)Kısmi Çarpma(Yarı Tesir)inninin bir tek organa tesir etmesi


  3)Devamlı Çarpma(Sürekli Tesir)inninin vücutta kalması


  4)Dolaşan Çarpma(Arasıra Tesir)irkaç dakika süren tesir(kabuslar görme gibi)


  Cinlerin Zazarları ve İnsana Etkileri


  Cinler insan bedenine ve aklına zarar verirler. İnsanlara rüya ve gerçek hayatta yaklaşıp zararlı olabilirler. Hatta rüyada korkutabilecekleri gibi ; insan veya evliya kılığında gözüküp kandırma yoluna giderler.


  Cinlerden rahatsızlanan insanlara uygulanan yöntemler ve tedaviler çok çeşitlidir. Bu yöntemlerden bazıları eski çağlardan günümüze kadar gelen yanlış ve İslami yönden küfüre yol açacak yöntemlerdir. Bunlar: yıldızname ile cinler vasıtası ile ve manası belli olmayan isim ve sözlerle rukye(okuma) yapma ile; manası bilinmeyen muska ve nazarlık denilen şeylerle bunların kullanılması şeklindedir. Bunlar yanlış yöntemlerdir. Rukye yani okuma ayet ve surelerle olmalıdır.Bu ayetlerin içine cin şeytan isimleri yazılarak yada okunarak yapılan yöntemler insanı küfre götürür. İnsanı şirke sokar. Şifayı Allah dan istemek yerine bir cinniyi ismen çağırıp ondan şifa istemek şirk değildirde nedir. Bu şifa yerine daha büyük bela getirir.


  Cinin İnsana Çarpma ve Zarar Verme Nedenleri


  Cinlerin zarar vermesi: cin çarpması cin değmesi cin musallat olması cini bedene yada ruha girmesi diye adlandırılır. Ben kısaca cin çarpması diye tabir edeceğim.

  Cinin insana çarpma(zarar verme) nedenleri çok çeşitlidir. Bunlar:
  Aşk: Erkek cinninin insanlardan bir kadına yada kadın cinninin insanlardan bir erkeğe aşık olması.

  Zarar Vermek: İnsanın; Besmelesiz ve destursuz kaynar su dökmesi kül ve ateş söndürmesi cinninin üzerine basması idrar yapması vs. suretiyle cinniye bilerek veya bilmeyerek kötülük etmesi haksızlık yapması sonucunda cinninin intikam almak istemesi


  Yanlış İbadet ve Zikir: Bid'at (uydurma) olan zikir ve ibadetlerle uğraşmak; menfaatçıkar ve birşeyler elde etmek için zikir ve ibadette bulunma sonucu cin ve şeytanlar o kişinin üzerine çöker. Zikir ve ibadet yalnız Allah için O'nun rızasını kazanmak için yapılır. Diğer; yanlış zikir ve ibadette bulunmak İslam dışı zikir ve ibadetlerle uğraşmak fayda değil zarar getirir.


  Büyü-Sihir: Bir insanınbaşka bir insana kötülük yapmak veya onu yönlendirmek için; büyü sihir tılsım muska gibi şeylerle cinniyi görevlendirmesi.


  Büyücülük: Cinler büyü yapma ile uğraşan kişinin zayıflığından ve acizliğinden faydalanıp o kişiye her istediklerini yaptırırlar. Ona musallat olup hasta edebilirler ailesinede zarar verebilirler. Kısaca büyücü Allah'dan C.C. uzaklaştıkca cinlerin ve şeytanların emrine girer onların tüm isteklerini yerine getirir ve onlardan zararda görür.


  Diğer Nedenler: İnsanın boş bulunduğu anlarda cin sebepsiz yere insana zulm etmek içinde zarar verir. Bu boş bulunma anları: aşırı öfke aşırı korku aşırı sevinç aşırı gaflet; nefsin aşırı isteklerine düşkünlük ve boy abdestinin olmadığı zamanlardır.


  Cin Çarpmasının Belirtileri


  Bu belirtiler tıbbi nedenlerden olabileceği gibi cinnilerdende kaynaklanabilir. Unutmayalımki aşagıda belirteceğim belirtilerden kendinde olanlar önce tıbbi yollara başvurmalıdır. Çünkü geç farkedilen hastalığın tedavi şansı azalır. Fakat okumanın günü vakti zamanı olmaz. Hastalık tıbbi yönden olmuyorsa o zaman İslami tedavi yollarına gidilir yada her ikisi birden uygulanabilinir.


  1)Uykusuzluk asabiyet sıkıntı huzursuzluk (insan yattıktan uzun bir süre sonunda uykuya dalabilmesi)


  2)Gece uykusuz kalmak


  3)Korkunç rüya ve kabuslar


  4)İnsan uykuda kendisini korkutan sıkıntı veren hallerde görmesi


  5)Uyurken rüyada veye uykuyla uyanık halde olduğu durumda;

  yılan kedi fare gibi hayvanlar görmek

  6)Uyurken diş gıcırdatmak


  7)Uyurken gülmek ağlamak inlemek çığlık atmak


  8)Uyurken kalkıp şuursuz olarak yürümek


  9)Uyurken rüyada kendini yüksek bir yerden düşerken görmesi veye düştüğünü zannetmesi


  10)Kendisini; ıssız bir yerde çöplükte mezarda veya kabirde olduğunu zannetmesi


  11)Uyurken insana benzeyen fakat insandan farklı özellikleri olan varlıklar görmek(Aşırı uzun veya kısa insan boyu kısa elleri ve ayakları uzun insan siyah insanlar genç yakışıklı güzel erkek veya kadın görmek onları bir hayvana benzer şekilde hissetmek siyah şapkalı elleri ve ayakları uzun boyu kısa insan görmek veya analı kızlı değişik suretlerde vb.şekilderde görmek.)


  12)Uyurken karaltılar görmek yada sürekli kendini karanlıkta zannetmek


  13)Yürürken ayak sesi duymaktakip edildiğin hissine kapılmak kulağa fısıltı seslerinin gelmesi


  14)Uyanık halde çeşitli hayali varlıkların göründüğünü sanmak


  15)Sebebi ve nedeni bulunamayan baş ağrısı bacak ağrısı


  16)İbadet ve namazdan uzak durma Allah'dan C.C.yüz cevirme


  17)(Ayetsure ) Kur'an okunduğunda sıkıntı duymaoradan hemen uzaklaşmayı isteme


  18)Tembellik ve temizliğe dikkat etmeme


  19)Dağınıklık;hem zihinde dağınıklılıkhemde ev ile iş yerinde dağınıklılık


  20)Sebebi bulunamayan sara ve sinir hastalıkları. Kadınlarda adet düzensizliği


  21)Organların her hangi birinde tıbben sebebi bilinmeyen ve tedavi edilemeyen ağrı


  22)İnsanın kendi dışında biri olduğu hissine kapılması


  23)Sebepsiz şuur kaybı ve baygınlık dişlerin ve çenenin kasılıp açılamaması ağızdan salya veya su gelmesi ayıldığında veya şuursuz anında etrafa saldırması


  24)Kişinin sevdiği yanında yokken özlem hasret duyması; o gelince ondan uzaklaşma ve nefret hissi


  25)Kişinin sebepsizce intiharı düşünmesi ve sürekli teşebbüslerde bulunması


  26)Sebepsiz bahanelerle aile ortamında huzursuzlukların çoğalmasısevgi ve saygı ortamının yerini kavga ve tartışmaların alması. Nefretin çogalması.


  27)Kişinin gece evden dışarı çıkıpkaçma isteği. Çıkıncada sabaha kadar o kişinin bulunamaması. Geldiğindede hiç bir şey hatırlamaması


  28)Kendi kişiliğinden çıkıpbaşka bir kişiliğe bürünmesi (erkeğin kadın gibikadının erkek gibi konuşması veya değişik konuşması yada çocuksu tuhaf haller göstermesi)


  29)Kendine ve yanındakilere zarar verme isteği


  30)Gözlerdeki değişiklikler(donuk bakmabaygın bakış yan bakış gözlerini sağa sola bilinçsizce kaydırarak bakma göz bebeklerinde değişiklik)


  31)Aşırı unutkanlık göz dalgınlığı sabit bir yere bakıp kalmak düşünememe ve dikkatini verememe dalgınlık


  32)Kaçıp kurtulma isteği kendisinin birileri tarafından çağrıldığını hissetmesi


  33)Rüyada cinsel ilişkiye girilmesi kendisini başkasının eşi sanması erkek ve kadın cinsel organlarını görmesi


  34)Tuvalette uzun süre kalma isteği tuvalette kendi kendine konuşma şarkı ve türkü söyleme


  35)Tıbben çocuk olmaması için bir sorun yokken çocukların olmaması ve sebepsiz düşüklerin olması


  36)Söz ve hareketlerde dengesizlik(sebepsiz gülmeağlamaöfke ve sinir krizleri)


  37)Cinsel soğuklukcinsel münasebet sırasında acı ve sıkıntı hissetme evlenememe durumları


  38)El ve ayaklarda; karıncalanma uyuşukluk soğuma olması


  39)Bayılma kendinden geçme ağızdan salya ve su gelmesi


  40)Sebepsiz baş dönmesi düşme hissi mide bulantısı kusma isteğinin olması


  Tedavi


  Tedavide Okunan Ayet veSureler:

  1)Fatiha Suresi
  2)Bakara Suresiİ 1'den 5'e Kadar Olan Ayetler(5 Dahil)
  3)Bakara Suresi 163 ve 164.Ayetler
  4)Bakara Suresi 255'den 257'e Kadar Olan Ayetler(257 Dahil)
  5)Bakara Suresi 285 ve 286.Ayetler
  6)Ali İmran Suresi 18 ve 19.Ayetler
  7)A'raf Suresi 54-55-56. Ayetler
  8)Mü'min Suresi 115'den118 'e Kadar Olan Ayetler(118 Dahil)
  9)Saffat Suresi 1'den 10.Ayetlere Kadar(10 Dahil)
  10)Ahkaf Suresi 29'dan 32.Ayetlere Kadar (32 Dahil)
  11)Rahman Suresi 33'den 36'a Kadar Olan Ayetler(36 Dahil)
  12)Haşr Suresi 21'den 24 'e Kadar Olan Ayetler(24 Dahil)
  13)Cin Suresi 12den 9 'a Kadar Olan Ayetler(9 Dahil)
  14)Humeze Suresi
  15)İhlas Suresi
  16)Felak Suresi
  17)Nas Suresi

  Bu sureler okunarak cinni kovulur yada getirtilir. Kişi cinni tarafından çarpılmışsa okuma sonunda hasta kendinden geçer ve cin konuşur.Yada konuşmaz hastada bazı alametler meydana

  gelir.

  Cinninin geldiği şu alametlerden anlaşılır:


  1)Gözdeki hareketlerden(gözün istek dışı sık sık açılıp kapanması gözün sabit olarak iyice açılıp donuk bakması gözlerini kapatması

  ve açamaması elleriyle gözlerini kapatması)

  2)Vücutta titreme titreme sadece kol ve bacaklardada olabilir


  3)Vücutta sarsılma veya kasılma


  4)Bağırma feryat etme(bağırma okuma esnasındada olabilir. Okunmamak için okuma diye feryat eder okumaya engel olmaya çalışır)


  5)Cinninin adını söylemesi(genelde yanlış isim verselerde doğru söyleyenleride olur)


  6)Vücutta soğuma veya yanma(bu durum tüm vücutta olabileceği gibi sadece bir bölgedede olabilir)


  7)Okuma esnasında hastanın bilinci dışında ağlaması gülmesi yana doğru kayıp yere düşmesi veya yatması yüksekten düşme hissine kapılması kendini karanlıkta hissetmesi


  Not:Tedavi şeklini ayrıntıları ile anlatmayacağım. Çünkü bilinçsizce ve ehil kişilerin dışında tedavi yapmaya kalkmak yarar değil sadece zarar verir. Hasta zarar görebilir. Okumanın zararı cinniye olur kişi ehil ve bu konularda bilgili değilse cinni hastaya zarar vererek gider veya gitmiş gibi yapar.

  Tedaviyi bilgi sahibi ve tecrübeli kişiler yapmalı; hastanın tedavi esnasındaki durumunu ve cinninin hareketlerini bilerek dikkat ederek yapmalıdır.

  Tedavi Safhaları

  1)Tedavi öncesi safha
  2)Tedavi safhası
  3)Tedaviyi yapacak kişide olması gereken nitelikler

  Tedavi Yapacak Kişide Olması Gereken Nitelikler

  1)Sözünde ve işinde samimi olanilim ve bilgisi bulunan ehil olan psikolojik hastalıklarıda bilen biri olmalıdır
  2)Cin ve şeytanların durumlarını bilen onların alatmalarına kanmayacak bilinçli biri olmalıdır
  3)Allah'a tam imanlı ve itikatlı olanbu işi Allah rızası için öğrenip yapan kişi olmalıdır
  4)Şeytanın giriş yollarını ve çıkış yollarını bilenonun vücudun hangi bölgesinde olduğunu anlayan biri olmalıdır
  5)Takva sahibi Allah ve Resulüne bağlı yaşantısı olan haram ve günahlardan uzak yaşantı süren biri olmalıdır
  6)Ayet sure ve zikir ehli olan Allah kelamının cin ve şeytan üzerinde etkili olduğuna inanan ve bunu bilen biri olmalıdır
  7)Korunan ve korunmasını bilen biri olmalıdır

  Tedavi Öncesi Yapılması Gerekenler

  1)Hastanın üzerindeki muska ve benzeri şeyler çıkartılmalı
  2)Evde; resimheykel gibi şeyler kaldırılmalı
  3)Müzikçalgı ve şarkı gibi şeyler olmamalıtelevizyonteyp gibi şeyler çalınmamalı
  4)Hasta kadınsa kapalı ve saçı örtülü olmalıyanında eşi veya nikah düşmeyen bir yakını olmalı adet ve hayızlı olmamalı abdestli olmalı
  5)Tedavi öncesi abdest alınmalı(bilhassa gusul abdestinin olması gerekir)tedaviyi yapacak olan hasta ve yanındakilerde abdestli olması gerekir
  6)Hasta ve yakınlara bilgi verilmeli onları teskin etmeli Kur'an da şifa ve rahmet olduğu bildirilmelidir
  7)Durumun önce teşhis edilmesi gerekir(bunun için hasta ve yakınlarından belirtiler hakkında bilgi alınmalıdır. Çünkü çarpma şekli sebebi ve belirtiler tedavi usulunü belirler)
  8)Tedavi yapacak kişi kendine bağlı cinlerle tedavi yapacaksa; hem hastadan hemde kendi cinlerinden bilgi alması ve durum teşhisi yapması gerekir. Bu safhada hastalığın kaynağı önemlidir .Önce sebep olan durum ortadan kaldırılmalı sonra tedaviye başlanmalıdır
  9)Allah'dan C.C.yardım ve şifa istenilerek tedaviye başlanılmalıdır

  Tedavi Safhası: Öncedende belirttiğim gibi bilinçsizce yapılan tedavi şifa değil daha büyük sorunlar meydana getireceğinden ve yukarıda belirttiğim nedenlerden tedavi safhasını yazma gereği görmüyorum.


  Cinniyi Rahatsız Eden Ayet ve Sureler


  1)Fatiha Suresi

  2)Ayet-el Kürsi (Bakara Suresi 255)
  3)Nisa Suresi 167'den 173'e Kadar Olan Ayetler (173 Dahil)
  4)Maide Suresi 33-34.Ayetler
  5)En'am Suresi 93.Ayet
  6)Enfal Suresi 12 ve 13.Ayetler
  7)A'raf Suresi 44'den 51'e Kadar Olan Ayetler(51 Dahil)
  8)A'raf Suresi 102 ve103. Ayetler
  9)Tevbe Suresi 7.Ayet
  10)İbrahim Suresi 15'den 17'e Kadar Olan Ayetler(17 Dahil)
  11)İbrahim Suresi 42'den 52'te Kadar Olan Ayetler(52 Dahil)
  12)Hicr Suresi 16'dan 18 'e Kadar Olan Ayetler(18 Dahil)
  14)İsra Suresi 110 ve 111.Ayetler
  15)Enbiya Suresi 70.Ayet
  16)Duhan Suresi 43'den 53. Ayetlere Kadar(53 Dahil)
  17)Ahkaf Suresi 29'dan 34'e Kadar Olan Ayetler(34 Dahil)
  18)Hacc Suresi 19'dan 22'e Kadar Olan Ayetler (22 Dahil)
  19)Meryem Suresi 68'den 72.Ayetlere Kadar(72 Dahil)
  20)Mülk Suresi 5'den 11'e Kadar (11 Dahil)
  21)Felak Nas ve İhlas Sureleri

  İnsan dua ederek ayet sure okuyarak zikrederek cin ve şeytan şerrinden kendini korur; onları kendinden uzak tutar. Ayrıca cinlerin ve şeytanların ve hatta insanların zulmunden uzak durmak için Yasin Suresiİ AMENNERRESULU Suresi Ayet-el Kürsi okunmalıdır.

  Ayetel kürsi suresinin son kısmını( vela yeuduhu hıfzuhuma vehüvel aliyyül azim)defalarca tekrar etmek suretiyle cinni yakılabilinir yada uzaklaştırılır.

  Cin ve Şaytanları Uzak Tutan Zikirler

  La ilahe illallahu vahdehu la şerike lehlehul mulku ve lehul hamdu ve huve ala kulli şeyin kadir.
  La havle vela kuvvete illa billahil aliyyül azim
  Hasbunallahi ve ni'mel vekil
  Hasbuyallahi ve ni'mel vekil
  SubhanallahelhamdülillahestağfirullahLa ilahe illallaheuzu besmele ve salavatı şerifler.

  Hasta Kişinin Yapması Gerekenler

  1)Sürekli abdestli olması
  2)Bu belaya sabretmesikendini güçlendirmesisabırlıümitli olmasıasla Allah'dan ümidini kesmemesi gerekir
  3)Şifa verecek olanın Allah olduğunu unutmaması ve sapık İslam dışı görüşlere yer vermemesi
  4)Dua ile Allah'a yönelmesişifasını Allah'dan istemesi
  5)Yapabiliyorsa namaz kılmalı ibadetlerini yapmalı Kur'an okumalı salatü selam getirmeli Allah ismini dilinden düşürmemeli her şeye euzu besmele ile başlaması gerekir
  6)Müzik dinlemekten şarkı söylemekten ve açık giyinmekten uzak durmalıdır
  7)Dilini küfürdengözünü ve tüm azalarını haramdan uzak tutmalıdır
  8)Allah'a sığınmalı Allah'dan yardım dilemelidir
  9)Oruç tutmalı nafile namaz kılmalı zemzem suyu içmelidir
  10)Meşru tedavi usullerinden uzak durmalı bia'd a düşmemelidir

  Korunma için Okunacak Ayetler

  1)Fatiha Suresi
  2)Bakara Suresi 1'den 5'e Kadar Olan Ayetler(5 de Dahil)
  3)Bakara 163.Ayet
  4)Bakara 255. Ayet
  5)Bakara 285 ve286.Ayet
  6)Ali İmran Suresi 18.Ayet
  7)Araf Suresi 54-55-56.Ayetler
  8)Tevbe Suresi 128-129.Ayetler
  9)Rum Suresi 17-18-19.Ayetler
  10)Saffat Suresi 1'den 10.Ayetlere Kadar(10.da Dahil)
  11)Mü'min Suresi 1-2-3. Ayetler
  12)Rahman Suresi 33-34-35. Ayetler
  13)Haşr Suresi 21-22-23-24.Ayetler
  14)Müzzemmil Suresi 9.Ayet
  15)İhlas ve Felak,Nas Sureleri
  16)Yasin Suresi
  17)Kafirun Suresi


  Notinninin insan bedeni üzerinde meydana getirdiği zararlar konusunda iki görüş mevcuttur. Biri cinninin insan bedenine girdiğidir. Diğeri ise insan bedeninde başka bir varlığın olamayacağı dır. Bu görüşe göre cinni insanın bedenine yapışır veya onun yanından ayrılmayarak zarar verir. Diğer görüşe göre; cinni insan bedenine girer ya bir organı zapteder yada tüm vücuda yayılır.


  Cin Kovma Yakma ve Korunma Hakkında:

  1)Cin suresi; cinleri çağırmada ve kovmak için okunur
  2)Zilzal suresi; cinleri çağırmada kovmada ve korunmada okunur.(Zilzal suresi EŞTATEL e kadar okunur ve 3defa tekrar edilir.)
  3)Saffat suresi; ilk 10 ayeti kovma ve korunma için okunur bir bardak suya ilk 10 ayeti 7defa okunur suya üflenir. Bu su cin olan yere serpilirse cinler o yerden uzaklaşır.)
  4)Tarık suresi; cinlerden korunma ve kovmada okunur. Cinler üzerinde çok etkilidir.
  5)Haşr suresinin 21222324.ayetleri cinler üzerinde etkilidir. Ayrıca bu ayetler şifa içinde okunur.
  6)Ayetekl Kürsi; cinler üzerinde çok etkilidir. Korunmakovma ve yakmada okunur. Ayetel Kürsi okunup hemen ardından hızlı bir şekilde sürekli Ayetel Kürsinin (vela yeuduhu hıfzuhuma vehüvel aliyyül azim) tekrar edilirse cinli ya kaçar yada yanar.
  7)İhlas suresi Felak Nas Fatiha sureleri ve Kafirun sureleri korunmak ve cinnileri uzaklaştırmak için okunur.
  8)Yasin suresi( Ve cealne min beyni eydihim seddev ve min halfehum sedden feağşeynahüm fehum la yübsirun) Ayeti cinleri kovmak hapsetmek ve yakmak için okunur. Gerçek ismi bilinen cinniyi yakmak için 7defa ayet okunarak cinninin ismi bir kağıda yazılarak daire içine alınır ve Yarabbi zulm eden .....isimli cinniyi yak helak et diye dua edilerek kağıt yakılır. Bir bardak alınarak 3 defa ayet okunur ve bardağın ağzı ve dibi üflenerek el ile sıvazlanır. Bu sayede cinni bardağa habsedilir ve bardağın üzeri kapatılırsa cinli çıkamaz.
  9)Cinniyi yakmak için 7 şer defa FatihaİhlasFelakNas Ayetel KürsiTarık Haşr suresi 21222324. Ayetleri1 defa Saffat suresi tamamı ve 7 defa ezan okunur. Cinni musallat olan kişinin sağ kulağına bu ayet ve sureler okunursa cinni ya yanar yada rahatsızlanıp kaçmak zorunda kalır.
  10)Fatiha suresi okunarak cinninin yüzüne tükürülürse cinninin yüzü yanar.
  11)Cinni olan mekanda Yasin Suresi okunursa o mekandan kafir cinler kaçar.
  12)Kuru Haşhaş çörek otu üzerlik ve soğan sarmısak kabukları yeşil bir beza sarılıp dikilerek euzu besmele ile ev veya işyerinin kapı eşiğine konulursa o yere cinler zarar veremediği gibi büyü ve sihir de tesir etmez. (cinnilerle uğraşan kişilerin ifadesidir. Batıl olabilir.)
  13)Sirke cinler üzerinde etkilidir sirkeyi sevmezler. Hatta sirkenin cinlere zarar verdiğide söylenir. Büyü için sürülen domuz ve ayı yağı olan yerler sirke ile silinir. Daha sonrada deterjan ile o yer temizlenir. (cinnilerle uğraşan kişilerin ifadesidir.)
  14)Gül suyu safran misk anber ve çeşitli tütsü otları ve kokuları ile gül dalıelma dalı gibi benzeri şeylerde cinleri etkileme ve yönlendirmede kullanılır.
  15)Büyü için yazılan kağıtların akan suya bırakılması söylenir. Bunun için bir dereye taşa bağlayarak bırakmalı yada derenin içinde bir taşın altına konularak yazıların silinmesi sağlanmalıdır. Kesinlikle çöpe veya ateşe atılarak yakılmaması gerekir. Bu şekilde yapılırsa büyü etkisini göstermeye devam eder.
  16)Büyü insanlar arasında ak büyü kara büyü gibi çeşitli adlarla sınıflandırılarak iyi ve kötü yanlarının olduğu inancı aşılanmak istenir. Büyünün iyisi ve kötüsü olmaz. Büyü ile kişinin kendi iradesi bir şeytana veya cine teslim edilemez. Büyü; kişinin ruh alemini ve sağlığını bozar. Yapan ve yaptıran işlediği büyük küfür yüzünden Allah'ın azabına hem dünyada hemde ahirette uğrar. (Bu konulara yüzeysel değindim. Bilinçsiz ve korumasız bu yöntemleri denemek kişiye zarar verir. Nasıl bir kediyi köşeye sıkıştırdığınızda kurtulmak için üzerinize atılıp saldırırsa; cinde kurtulmak için elinden gelen herşeyi yapacaktır. Hem unutmayın bir insana zarar verildiğinde o kişinin ailesi veya akrabaları intikam almak isterlerse; bir cine zarar verildiğinde o cininde yakınları intikam almak isterler.)
  17)İnsan unutmayacağı tek şey hayır ve şerrin Allah dan geldiğidir. Allah'ı unutan insan tüm bela ve musibetler ile saldırılara açık olur. Allah inancı olan ve Allah'ın yolundan ayrılmayan insana ne cin ne şeytan ne insan nede her hangi bir varlık zarar veremez. Cin ve şeytan yada insan zulmüne maruz kalan kişi; önce Allah'a sığınmalı şifasını ve kurtuluşunu Allah'dan istemelidir. İnsanı Musibetlerden kurtuluşa erdiren şey takvanın yanı sıra namazdır. Bilhassa sabah namazı ve ardından yapılan dua çok önemlidir. Bunun yanı sıra insanlardan hayır duası almakta insanı ;kaza bela ve musibetlerden korur. Kurtuluş Allah'a imanla mümkündür.İmanlı bir kalbe yaklaşan herşey yanar kül olur. Peygamber Efendimiz'e SAV.de büyü yapıldığında Allah Felak ve Nas surelerini indirdi. Bu iki sureyi çok okuyan namazda ve namaz sonunda okumaya devam eden her şeyin zulmünden kendini korumaya alır. Önemli olan Allah'a olan inanç tır. İnancını kaybeden herşeyini kaybeder. Hacı hoca birer vasıtadır. Şifa verendedert verende derman verecek olanda Allah dır. İnsanın doğumundan ölümüne kadar yanından bir an bile ayrılmayan iki büyük düşmanı vardır. Bu düşmanlar şeytan ve nefis dir. Bu düşmanlardan Allah'a sığınarak kurtulabiliriz.
  18)Gece namazıda insanları kurtuluşa erdiren bir ibadettir. Gece yarısından sonra yapılan dua ve ibadet çok önemlidir. Allah katında büyük değeri vardır. Şunu unutmayalım; insan kendi hasta olur hastalık acısını kendi çeker şifası da kendi elindedir. (tanıdığım biri inancın önemini anlatmak için başından gecen bir olayı anlatmıştı. Eşi kalbinden rahatsızmış. Doktorlar ameliyat olması gerektiğini ameliyatında çok riskli olduğunu belirtmişler. O kişi ve eşi gercek inanç sahibi insanlardır. Allah'a yaptıkları dua ve Allah'a olan inançları sayesinde o hastalıktan kurtuldular. Bana söylediklerine göre; hasta kişiyi rüyasında ameliyat etmişler ve sen artık şifana kavuştun demişler. Bu olaydan sonra doktora gittiklerinde doktorda duruma inanamamış. Çekilen filim ve yapılan tetkiklerde hastalık bulunamamış. Bir sene ya yaşar ya yaşamaz denilen hasta şimdi torun daha doğrusu torunlar sahibi oldu. Demekki Allah'ın rızasını kazanan kullar hem dünyada hemde ahirette huzur bulmaktalar.)

Alıntı.
Hüyem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
bilgiler, cin, geniş, kapsamlı, korunma, ve, şeytan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557