Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu   muhabbet.org"Taklitler, Asıllarını yaşatırmış."
Go Back   Forum Renkli - Türkiye`nin En Renkli Eğlence ve Bilgi Paylaşım Platformu > Dini Bölüm > İslamiyet
Ücretsiz Kayıt ol veya Üye Girişi yapın.
İslamiyet İslamiyet hakkındaki tüm bilgiler, haberler ve paylaşımlar bu bölümdedir.

Forum Renkli - Türkiye'nin En Renkli Eğlence ve Paylaşım Platformuna Hoşgeldiniz.
Forum Renkli'ye Hoşgeldiniz. Forumumuza ücretsiz KAYIT olarak, forumumuzda bilgi alışverişi yapabilir ve aramıza katılıp samimi dostluklar kurabilirsiniz.

Forumumuzda bizimle birlikte paylaşıma katılmak için buradan üye olabilirsiniz.veya Facebook üyeliğiniz ile sitemize kayıt olabilirsiniz.
Etiketli Üyeler Listesi

Yeni Konu Aç Cevap Yaz
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 11 Temmuz 2012, 13:11   #1 (permalink)
Simdi bana AŞK'tan bahsedin ! ♥

hüzüngüLü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 04 Ağustos 2011
Nerden: istanbuL
(Mesajlar): 3.303
(Konular): 294
Renkli Para : 189802
Aldığı Beğeni: 1004
Beğendikleri: 695
Ruh Halim: none
Takım :
Standart Dünyada hiçbir şey Müslüman olmak kadar önemli değil

Prof. Dr. Muhyiddin Şekûr: Dünyada hiçbir şey Müslüman olmak kadar önemli değil

Modern dünya bize sahip olduğumuz birçok değeri unutturdu. Hayat o kadar hızlı akıp gidiyor ki nereden geldiğimizi, kim olduğumuzu dahası bizi “biz” yapan değerleri bilmiyoruz, bilsek de maalesef çoğu zaman hatırlamıyoruz. Bütün bu unutmalar ve koşuşturmaların neticesi olarak altından kalkamayacağımız onlarca problemle boğuşmak zorunda kalıyoruz. Hâlbuki çözüm yanı başımızda duruyor. Çok uzun yıllar ilmek ilmek işlenmiş –ve maalesef bir dönem görmezden gelinmiş– bir geleneğin mensubu olan bizler, yüzümüzü bu geleneğin temel yapıtaşları olan inanca ve bu inancın özü olarak tabir edilen tasavvufa çevirirsek, her bakımdan çok daha mutlu bireyler olabiliriz. Tıpkı yüzümüzü bir türlü çevirmeye muvaffak olamadığımız bu değerlere okyanusun diğer tarafından sarılan New York Eyalet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhyiddin Şekûr gibi. Profesör Şekûr’un hikâyesi bize çok şey anlatıyor…

Tasavvufla tanışmanız nasıl oldu?


Tasavvufla tanışmadan önce 10 yıllık bir süreç var Müslüman olarak geçirdiğim. Bu süreçte camiye gidip geliyordum, insanların camide Abdulkadir Geylani’yi (k.s), İmam Gazali’yi (rah.) okuduklarını görüyordum. Önceleri bu insanları da nerede göreceğimden pek haberim yoktu. Daha sonra o insanları ve okuduklarını merak etmeye başladım. İlk Müslüman olduğum dönemde Mecid Bacı’yla tanıştım. Farkında değilmişim ama o dönemde beni tasavvufla Mecid Bacı tanıştırmış. Birçok kişi benim tasavvufla tanışmamı Suudi Arabistan’da bulunan Şeyh Abdullah Dağıstanî (k.s) ile bağdaştırıyor. Ama tasavvufla ilk karşılaşmam herhalde Mecid Bacı’yla oldu.

Tasavvufun kitaplardan öğrenilmediği, tasavvufu hakkıyla öğrenebilmek için onu yaşayan birileriyle tanışmak gerektiği söylenir. Mecid Bacı’yla tanışmadan önce tasavvufla ilgili bir şeyler okuma, dinleme imkânınız olmuş muydu?
Onunla tanışmadan önce tasavvufla ilgili herhangi bir okuma yaptığımı, birilerinden bir şeyler duyduğumu hatırlamıyorum. Mecid Bacı’yı ilk gördüğümde onun tasavvufî yaşayışından çok etkilendim. Mecid Bacı’nın tasavvufî yaşantısı beni camiye gidip gelmeye ve orada bulunan insanlar vesilesiyle Abdülkadir Geylani’yi İmam Gazali’yi okumaya, tanımaya sevketti. Mecid Bacı’daki mutasavvıf duruşu, yaşayışı görmeden tasavvufu kitaplardan öğrenmeye çalışsaydım belki etkilenirdim ama bu etkileniş bir mutasavvıfı görmek kadar yoğun olur muydu, zannetmiyorum.

Müslüman olma ve ardından tasavvufla tanışma süreciniz var. İki farklı durumdan bahsediyoruz. Müslüman olduktan sonra neler hissettiniz, tasavvufla tanıştıktan sonra neler hissettiniz?
Çocukluğumdan beri kendimi keşfetme çabasının içerisindeydim. Yani her zaman olmasa da çoğu zaman düşünüyordum, merak ediyordum, kendimi keşfetmeye çalışıyordum. Annem nasıl dua edileceğini öğretmişti. Yaratıcıyı, varoluşu düşünürdüm, kim olduğumu merak ederdim. Psikoloji eğitimi almaya başladığımda sordular: “Neden psikoloji eğitimi almak istiyorsun?” diye. Ben de: “İnsanları anlamak istiyorum.” şeklinde cevap vermiştim. Ama daha sonra fark ettim ki, keşfetmek istediğim şey insanlar değil, aslında kendimmişim. Merakım gizliden gizliye kendimle alâkalıymış. Keşfetme merakım da bütün o parçaları birleştiren bir iplikmiş. Yani her şeyimi bağlayan o merakmış. Sonrasında camiye ilk gittiğimde imamla tanışmıştım. Çok renkli biriydi. Nevi şahsına münhasır, entelektüel bir kişiliğe sahipti. İmamın güzel fikirleri vardı, çok güzel şeyler söylüyordu. Ama oraya geri gidişim, bahsettiğim Mecid Bacı sayesinde oldu. Cami’de bu kadar güzel bir atmosfer olmasına rağmen beni oraya tekrar götüren şey Mecid Bacı’nın yol göstermesiydi. Mecid Bacı bir hatta işaret etmişti. “Bu hat nedir?” diye sorduğumda “sensin” diye cevap vermişti. Yine az önce bahsettiğim keşfetme merakımı, yani o ipliği gördüm orada. Gördüğüm şey tamamen kendi keşif sürecimle ilgiliydi. “Dışın en dışı, içtekinin en içi” diyordu Mecid Bacı. Yine o parçaları birleştiren iplik karşıma çıkmıştı. Bu şekilde Müslüman oldum. Tasavvufa girişimse, “tasavvufla kendimi keşif sürecimi daha da derinleştirebileceğim” düşüncesinin neticesiydi.

Çocukluğunuzda başlayan kendinizi keşif süreci Müslüman olmanızla birlikte farklı bir boyuta, tasavvufla beraber de daha deruni bir atmosfere girmiş oldu galiba?
Kesinlikle öyle. Suudi Arabistan’da Şeyh Abdullah Dağıstanî tarafından gönderilmiş dervişle karşılaştığımda o derviş şaşırtıcı bir şekilde benimle ilgili kimsenin bilemeyeceği şeyleri anlatıyordu. Bu merakımı daha da kamçıladı. Onun bana karşı olan ilgisi, beni karşılama şekli… Bu karşılaşmadan bir sene sonra şeyhimle tanıştığımda da aynı muhabbeti hissetmiştim. Tasavvuf kendimi tanıma sürecinin önemli bir merhalesi. Bu süreç kesintisiz bir şekilde devam edecek.

TASAVVUF DİNDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL


Hıristiyan iken Müslüman olmuş ve ardından tasavvufla tanışmış birisi olarak Müslümanlıkla tasavvufu nasıl değerlendiriyorsunuz? Tasavvufla din arasında nasıl bir ilişki var?
Tasavvuf İslam’ın kendisi. Orijinal İslam yani. İslam olmadan tasavvuftan bahsedilemez. Tasavvuf İslam’ın üstünde, ondan başka bir şey değil. Bilakis İslam’ın kendisi. İslam’la tasavvufu birbirinden ayırma çabası oldukça mânâsız ve komik. İslam’ın olmadığı, yaşanmadığı bir ortamda tasavvuftan bahsedilebilir mi? Dünyada hiçbir şey Müslüman olmak kadar önemli değil. Sûfî olmak Müslüman olmanın ötesinde, haşa ondan başka bir şey kesinlikle değil. Bir insan için dünyada elde edilebilecek en büyük güzellik öncelikle Müslüman olmak.

Yani tasavvuf eşittir dindir…

Evet, aynen öyle. Müslüman olmak her şeyin üstünde. Ben tasavvufla tanışmadan 10 sene önce Müslüman oldum. Ve Müslüman olduktan sonra çok şükrettim. Müslümanlık hayatıma çok ciddi değişiklikler getirdi. Tasavvufla tanıştıktan sonra daha da şükretmeye başladım. Çünkü Müslümanlık pratiğimin ne kadar geliştiğini fark ettim. Bunu tasavvuf sağladı. Tasavvuf Müslümanların kendilerini keşif süreci açısından çok iyi bir kapı.
Sizin için keşif yolculuğunun bugüne kadar gelen sürecin nihayetinde ortaya çıkan bir durum o halde tasavvuf?
Evet. Kendimi keşif yolculuğum devam ediyor. Tasavvuf kendimi keşfetmede bana çok kapı açtı. Açmaya da devam ediyor.

11 EYLÜL İSLAM’A BAKIŞI İKİ YÖNLÜ DEĞİŞTİRDİ


11 Eylül’den sonra Amerika’da Müslümanlara olan bakış değişti. Müslümanlara önyargılı yaklaşan bir ülkenin topraklarında Müslümanlığı, tasavvufu yaşamanın zorlukları var mı?
11 Eylül’den sonra Amerika’da hayat çok fazla zorlaştı. Özellikle göçmenler ülkeye giriş ve çıkışlarda çok zorlanıyorlar. Çünkü sizin de söylediğiniz gibi inanılmaz önyargılar oluştu. Stereotipik yani tekrarlayan düşünce/davranış tipi oluştu insanlarda. Ama şunun altını çizmekte yarar var: Yaşanan her şeye, oluşan tüm önyargılara rağmen Batı’da İslam yayılmaya devam ediyor. Bence sözünü ettiğimiz önyargılar Batı’da İslam’ın yayılmasını daha da güçlendiriyor. Müslümanlar güçleniyorlar, kuvvetleniyorlar. Çünkü kimse kaçmadı, herkes bulunduğu yerde yaşamaya devam etti. Ve bu onları güçlendirdi. Müslümanlar kendilerine önyargıyla yaklaşan bir devlette, bir toplumla beraber yaşamayı öğrendiler. Hatta Müslümanları tanımayan birçok insan onları tanımaya başlayınca daha fazla kıymet vermeye başladı.

Aslında şer gibi görünen ve birçok bakımdan şer olan bir hadise çeşitli hayırlara da vesile oldu.
Bizim için neyin hayır olduğunu, neyin şer olduğunu ancak Allah bilir.

Amerika’da Müslüman olup tasavvufla tanışmayan birçok insan var. Müslüman ve tasavvuf ehli olanlarla Müslüman olduğu halde tasavvufla tanışmamış insanları kıyasladığınızda arada ne gibi farklar görüyorsunuz?
Açıkçası, bu benim düşündüğüm bir konu değil. Amerika’da birçok samimi Müslüman var neticede. Orada insanların İslamiyet’le tanışması çok yeni de değil. Uzun bir geçmişi var. Amerika’ya geliş esnasında kıyılara ulaşan birçok insan Müslümandı aslında. Dolayısıyla Amerika’da İslam’ı yeni bir şey gibi görmek doğru değil. İslam, Hz. Peygamber’in (s.a.v) nübüvvetinden bu yana dünyada kesintisiz bir şekilde yayılıyor zaten. İnş bu genişleme süreci ilerleyen günlerde de devam edecek. Ben öncelikle bir kişinin samimi bir Müslüman olup olmadığıyla ilgileniyorum. Ehli tasavvuf olup olmaması sonraki mesele. Malumunuz tasavvuf İslam’ın özü. Bunun bir neticesi olarak Amerika gibi bir ülkede insanlarla diyalog kurarken öncelikle samimi bir Müslüman olup olmadıklarına bakmak gerekiyor. Tasavvuf ehli olursa da çok daha güzel olur tabii ki.

Peki, Amerika’da yaşayan bir akademisyen olarak Türkiye’yi nasıl görüyorsunuz?
Benim için keşif süreci devam ediyor. Yaklaşık 3 aydır Türkiye’deyim ve hâlâ keşfediyorum. Türkiye’yle alâkalı birtakım tarihî olayları biliyorum. Cumhuriyet sürecinizden, yazı dilinin değiştirmenizden haberdarım. Türkçeyi ise yeterince bilmiyorum. Ama tanıştığım insanlara bakarsam son derece cömertler, samimiler ve yardım etmeye çok istekliler. Bunlara bakarak Türkiye’ye olumlu ve ümitli bir bakışım var. Şu da var: Türkiye’deyken İslam’ın ruhunu hissedebiliyorum. Müslümanların geçmişteki gücünü bu topraklarda hissediyorum. Mesela Fatih Sultan Mehmet’in türbesine gittiğim zaman kalbim ilhamla doluyor. 23 yaşında neler başardığını görmek, bana ilham veriyor. Türkiye’de hâlâ yaşamaya devam eden çok güçlü bir tarih var. Dünyada buradan daha mutlu olabileceğim bir yer de düşünemiyorum açıkçası.

Amerika’da son dönemde tasavvufa doğru yöneliş söz konusu. Birçok kitap yazılıyor. Buna ilişkin neler söylersiniz?
Elhamdülillah. Samimi olarak elhamdülillah diyorum. Bu gelişmeler yalnızca olumlu olarak değerlendirilebilir.

KENDİNİ KEŞFETME SÜRECİ ÖLDÜKTEN SONRA DA DEVAM EDİYOR


Batı toplumlarında başka hikâyelerle karşılaşıyoruz. Hz. Mevlana ile Hz. Şems’le tanıştıktan sonra İslam’a bakışları değişen ve Müslüman olanlar var. İnsanların İslam’dan önce tasavvufla tanışmalarının, onların İslam’a girişlerini kolaylaştırdığını söyleyebilir miyiz?
İnş, neden olmasın. Az önce de ifade ettiğim gibi tasavvuf insanın kendi keşfiyle ilgili tabiî ki önemli bir süreç. İnsanın kendisiyle olan ilişkisi, kendisi için nelerin mümkün olabileceğini görmesi açısından, daha yakîne ulaşabileceği açısından önemli. “Olduğundan daha mutlu olabilir miyim?”, “Kalben, zannettiğimden daha tatminkâr olabilir miyim?” Bunlara kapı aralaması, bunları sorgulatması açısından tabiî ki çok önemli.

İnsanın kendisini keşfetme süreci ne zaman nihayete erer peki?
Bu, devam eden bir süreç. Ölene kadar değil, öldükten sonra da devam ediyor kendini keşfetme süreci. Ama önemli olan ölmeden önce bunu ne kadar keşfettiğimiz. Çünkü dünyadayken halen çoğu şeyi değiştirme imkânımız var. Ölüm anı bile bu sürecin bir parçası. Sadece o an bile inanılmaz bir an.

Kimdir:
Prof. Dr. Muhyiddin Şekûr 1973’te ABD Kent Eyalet Üniversitesi’nde Psikolojik Danışmanlık bilim dalından doktora derecesi aldı. Ohio, Cleveland’da doğan Şekûr, çeşitli akademik görevlerde bulundu. Bireysel terapi ve aile terapisi alanlarında bir öğretmen ve uygulamacı olarak, ABD’de ve diğer ülkelerde akıl sağlığı sorunları üzerine makaleler yazdı ve dersler verdi. Türkiye’de Su Üstüne Yazı Yazmak ve Gölgeler Koridoru adlı iki kitabı yayınlandı. Hayatın sadece dış anlamını değil iç anlamını da aktif olarak sorgulayan Şekûr, halen New York Eyalet Üniversitesi’nde Eğitim Danışmanlığı Profesörü olarak çalışıyor

Ne duraklarda bekle
Ne de fincanlarda ara şimdi beni!
Öyle bir gittim ki senden:
Ne yollarına düşer bir adımım
Ne de fallarında çıkar bir tek harfi adımın!
hüzüngüLü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı
Yeni Konu Aç Cevap Yaz

Etiketler
değil, dünyada, hiçbir, kadar, müslüman, olmak, önemli, Şey


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Renkli Sosyal Medya
Forumrenkli Facebook Forumrenkli Twitter Forumrenkli RSS
Forum Renkli Desteklediklerimiz

Forum Renkli Yasal Uyarı!

Forum Renkli Türkiye'nin en renkli eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Forum Renkli; Arkadaşlık, Dostluk, Eğlence, Paylaşım, Msn Nickleri, Msn Sözleri, Msn Avatarları, Ödüllü Yarışmalar, Msn Sözleri, Şiirler, Şarkılar, Moda, Sağlık, Tv, Dizi, Film, Komik, Komik Resimler, Komik Videolar, Haberler, Spor Haberleri ve Güncel Bilgi Paylaşımı gibi konuların kullanıcıları tarafından önceden onay almadan anında yayınlayabildikleri bir forumdur.

Copyright© 2011 - 2013, ForumRenkli.com® Tüm Hakları Saklıdır.


Forum Renkli Alexa Forum Renkli SitemapvBulletin® Version 3.8.7 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd
Inactive Reminders By Realdizayn

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557